Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Może w tym piecu palono zbyt krótko i się nie rozgrzał. To załadowane drewno wygląda mi na świerkową "świeżyznę" wspomaganą brykietem, tzw. ołówkiem. Papiór widzę podłożony od spodu.

Rzeczywiście "czarne" zaczyna się od wlotów powietrza.

 

Tak więc mokre drewno, krótki palenie (zimna masa akumulacyjna) i przewentylowanie.

 

A co to jest to blaszane pudło w popielniku? Pojemnik na popiół?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spalaniu tak naprawdę jest istotne nie tyle dostarczenie powietrza, co

dobre zmieszanie go z palnymi gazami. Nie wystarczy po prostu zrobić kratkę

w drzwiczkach czy kanały z boków. W mądrych książkach piszą, że gorące

gazy bardzo źle mieszają się z powietrzem. Wstępne podgrzanie powietrza

też jest jak najbardziej wskazane.

 

Mam dane na temat pojemności cieplnej azotu zawartego w powietrzu, bo

on jest głównym "winowajcą" strat ciepła spalin. Przyjmuje się, że po

podgrzaniu zabiera ze sobą do komina ok. 40 % energii. Tyle uzyskalibyśmy więcej, gdyby zamiast powietrza, użyć do spalania wyłącznie tlen. Tak więc istotne jest NIE podawanie większej ilości powietrza, niż niezbędne minimum. Temu właśnie m.in sprzyja skuteczne mieszanie gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że na forum są osoby z "otwartą głową" i mają pomysły które chcą rozwijać.

Jeżeli wynalazek wypali skutecznie, to kupuje licencję w celu stosowania u klientów doceniających tanie i efektywne ogrzewanie. Tym bardziej, ze wynalazek ma mieć zastosowanie również przy piecach grzewczych (wkładach)

Pozdrawiam

 

 

Bohusz, mam dla Ciebie to wszystko czego oczekujesz, jaka jest Twoja stawka za licencję, ile zer przed przecinkiem plus prowizja dla Wojtka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę słów w sprawie podgrzewania powietrza do spalania.

 

Funkcjonujące w piecach przemysłowych nagrzewnice (regeneratory) służą podwyższaniu sprawności układu poprzez odzyskiwanie ciepła ze spalin.

 

W kwestii podgrzewania powietrza w piecach domowych mam pewne wątpliwości. Podgrzewanie odbywające się w kanałach (kieszeniach) wokół paleniska nie daje żadnego zysku energii - odbiera ciepło z paleniska, by je potem w nim oddać.

Moja wątpliwość powodowana jest właśnie różnicami w cieple właściwym tlenu i azotu. Tlen ma ten parametr jakieś 10% niższy od azotu, nagrzewa się więc szybciej zwiększając też szybciej swoją objętość. Zatem im powietrze gorętsze tym tlen będzie miał w nim mniejszy udział wagowy.

 

Kwestia podgrzewania jest więc bardziej złożona - nie tylko czy podgrzewać, ale też w którym momencie i gdzie, a właściwie czym.

 

Sprawa mieszania się gazów to kwestia konstrukcji paleniska, ale czy nie lepiej dostarczyć tam jednak zimne powietrze?

 

Nie twierdzę stanowczo, że tak. Chciałbym tylko poczytać opinie innych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Bohusz, mam dla Ciebie to wszystko czego oczekujesz, jaka jest Twoja stawka za licencję, ile zer przed przecinkiem plus prowizja dla Wojtka ?

 

Witaj!

 

Nie za bardzo wiem o co chodzi, ale prowizję oczywiście biorę :D.

 

Chyba, że Ty jesteś ten Boleslav, co ja się domyślam, że jesteś.

 

Jeżeli tak, to będzie ciekawie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno włożone do pieca wygląda na mokre,ale to tylko pozór,ponieważ to sucha daglezja.Piec zamontowany jest w Alpach we Włoszech parę kilometrów przy granicy z Austrią.Mieszkanie ma ok.70 m2 i ogrzewane jest podłogówką i dwoma kaloryferami jako rezerwa.Piec służy jako dodatkowe źródło ciepła,gdyż piec olejowy "napędza" c.o. na minimalnym poziomie.Właściciel pieca robi opał w okolicznych lasach,które są własnością gminy i nie płaci z tego tytułu nic.Robi to legalnie!!!

 

Nie ma co się martwić,że spalanie ma być od góry,a podpałka włożona została od dołu.Ogień szybko przewędruje w kierunku dopływu powietrza,dlatego też jest "zamykany" ruszt.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiemy powietrze układa się w warstwy wg . temperatury jaką posiada.Tak jest w mieszkaniu...i wszędzie...no i w palenisku.Dlatego konstrukcje w piecach i kasetach,gdzie spalanie ma być od góry i jak najbardziej spowolnione, ma bardzo mały popielnik,nie ma go wcale lub jest zamykany na ruszcie.Dlatego,że powietrze dostarczone od góry i tak opadnie najniżej,a tworząc ruch,wzbudza w tym miejscu spalanie.

Nie jest przypadkiem więc ,że w takich piecach często wynosić trzeba popiół i polana wchodzą tylko krótkie ,bo palenisko jakieś małe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jeżeli Cię dobrze Bogusław zrozumiałem, to nie jesteś zwolennikiem spalania od góry?

 

Ciekawie by się zrobiło, gdyby boleslav, który pojawił się dzisiaj na forum zechciał pokazać publicznie opatentowany przez siebie wynalazek.

Powiem tylko tyle, że jest to kaseta kominkowa, ceramiczna zresztą, z bardzo ciekawym rozwiązaniem samego paleniska.

Widziałem to podczas pracy i wrażenia są naprawdę ciekawe. Brudzenie szyby zostało tutaj właściwie wyeliminowane.

 

Jeszcze słowo wyjaśnienia. Znam boleslava zawodowo, ale nigdy nie rozmawiałem z nim o tym forum. Czytając temat rozpoznał mnie po mojej pisaninie - co jest dla mnie bardzo ciekawe.

 

Pozdrawiam[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jeżeli Cię dobrze Bogusław zrozumiałem, to nie jesteś zwolennikiem spalania od góry?

 

Nie, nie jest tak.

Poszukuje urządzenia(wytwornicy),do którego można wkładać długości przynajmniej 50 cm długie,wybieranie popiołu co 2-3 miesiące(wiadro) i spalanie żeby było takie,żeby już nie mogło być lepsze.

Tak więc jest to obojętne,czy spalanie będzie z dołu,góry czy z boku.Ważne żeby wytwornica miała to co wymieniłem.Chodzi o to,by działało super i jedyną obsługą było podkładanie drewna bez kłopotów z popiołem i sadzą.

 

Boleslav pokaż co posiadasz zrobione,jeśli masz patent,to jest sprawa chroniona i nie masz co się obawiać.Poza tym może ktoś da więcej niż Bohusz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*Mózg nie potrzebuje do szczęścia ciała, o ile sam pozostaje aktywny*

Piękna sentencja na dzień dobry; vide onet.

 

Boguslaw, proszę mnie nie podpuszczać z pokazaniem wszystkiego od zaraz, bo forum straci sens, poza tym jak sam wiesz ciepło trzeba poczuć z bliska, żeby móc się przekonać o jego dobroczynności, Spoko.

 

Dzięki Wojtkowi za zaanonsowanie mnie na forum. Pozdrawiam

 

Jako ciekawostkę podaję poniżej zestawienie porównawcze typowej cegły bud. typ 150 bez oznakowania ale dobrą, jak dzwon, z cegłą szamotową Bs, wcześniej dość wygrzaną.

Chodzi oczywiście o przewodnictwo i pojemność cieplną tych materiałów, które korzystnie wypadają dla cegły nawet mimo drobnych różnic objętości i masy, które pominięto w badaniach. Materiał luźno ułożony wozówką na wymienniku stalowym, temperatura mierzona na górnej powierzchni.

 

czas / t. podłoża / t. cegły / t. szamotu

 

00,00 / 170 / - / -

15 min. / 170 / 45 / 45

30 / 150 / 60 / 57

45 / 250 / 73 / 72

60 / 250 / 85 / 83

75 / 250 / 94 / 92

90 / 200 / 96 / 94

105 / 160 / 96 / 92

120 / 145 / 93 / 88

135 / 130 / 88 / 82

150 / 120 / 84 / 79

165 / 110 / 80 / 75

180 / 105 / 75 / 70

195 / 90 / 70 / 65

210 / 80 / 65 / 60

225 / 70 / 60 / 55

240 / 60 / 55 / 52

255 / 50 / 50 / 47

270 / 48 / 47 / 44

285 / 43 / 43 / 40

300 / 37 / 40 / 37

315 / 34 / 36 / 34 koniec badań

 

Dobra cegła nigdy nie jest zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Myślę, że jest to dla wszystkich czytelne.

 

Wyszło, że czerwona cegła nie różni się zasadniczo od szamotowej.

 

Nie zgodzę się jednak z tym. Pomiar tak przeprowadzony jest bardzo subiektywny i obarczony dużym błędem.

Na pewno inaczej zachowałaby się większa ściana wykonana z tych materiałów. Szamot powinien mieć 2-3 razy wyższą przewodność od cegły budowlanej.

 

To jest tak jak z łyżeczką do herbaty. Jak ktoś pamięta jeszcze łyżeczki aluminiowe, to wie, że ta włożona do wrzątku parzy w palce - stalowa nie, a przecież mają podobną temperaturę.

Takie subiektywne odczucia mają nie tylko nasze palce, ale termometry też. Szamot jest dużo bardziej porowaty od cegły budowlanej, ma też bardziej chropowatą powierzchnię, stąd pomiary mogą nie być miarodajne.

 

Mógłbyś dokładniej opisać jak wyglądał pomiar?

 

W materiałach ogniotrwałych dominuje pomiar przewodności metodą gorącego drutu.

Tutaj jest coś na ten temat:

http://www.pomoc-dydaktyczna.tce.put.poznan.pl/Podstawy%20in%C5%BCynierii%20chemicznej%20i%20procesowej/Przewodzenie%20ciep%C5%82a.pdf

 

Jak widać miarodajne pomiary są dość skomplikowane.

 

Jeżeli chodzi o rozbieżności teorii z praktyką, to spotykam się z tym dość często. Jednak w projektowaniu na przykład muszę się jednak trzymać teorii, bo czegoś trzeba. :wink:

 

Boleslav, może jednak dasz się namówić na jakąś prezentację swojego wynalazku? Może być na razie bez szczegółów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ciepłem,to są ciekawe rzeczy:do powietrza nagrzanego do 100*C można włożyć rękę i będzie OK,a po włożeniu ręki do wody nagrzanej do 100*C trzeba szybko udać się do lekarza.Kluczem do tego jest: porowatość i waga w objętości .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, nie ten czas, nie te pieniądze

 

....a co do testów jasne, że tak- masa i objętość decyduje.

Chodziło mi o zwrócenie uwagi, że grubość ściany wymiennika /akumulatora/ na grubość cegły, czyt. budowlanej i szamotowej przyniesie podobny efekt a lico z cegły samo w sobie jest piękne i naturalne. Poza tym, bezpośrednio do cegły można przykleić co nieco a do szamotu nie, o rozszerzalności cieplnej pamiętając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...