Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Wróćmy jeszcze do tego mieszkania w Południowym Tyrolu we Włoszech co ma 70 m2 i gdzie jest ogrzewanie centralne i piec jako drugie źródło energii.

W kuchni tego domu (fot.1), w rogu, pomiędzy szafką kuchenną a kuchenką elektryczną stoi szafka ze stali szlachetnej, która jak się okazuje jest piecem kuchennym na paliwo stałe.

 

 

 

http://img690.imageshack.us/img690/3010/imag0080n.jpg

 

Małe palenisko, z bardzo powolnym spalaniem. Płomień idzie do góry i rozdziela się na prawo i lewo do kanałów, następnie opada nimi na dół i kanałem zbiorczym wchodzi do komina. Piec jest zaizolowany w koło, dlatego ciepło może oddawać tylko blatem. Gotuje się na tym błyskawicznie.

 

http://img693.imageshack.us/img693/9895/imag0086.jpg

 

Jak widać płomień"traktował" ten blat od spodu solidnie.

 

http://img696.imageshack.us/img696/8031/imag0088d.jpg

 

Blat kuchenny z góry.

 

http://img696.imageshack.us/img696/8445/imag0089gc.jpg

 

Firma, która wyprodukowała ten piec, specjalizuje się w produkcji pieców kuchennych, gdzie wykorzystuje spalanie od góry. Zamieszczam schemat jednego z nich.

 

http://img683.imageshack.us/img683/5928/piecc.png

 

Schematy inne można znaleźć na stronie:

 

http://www.pertingerherde.it/downloads.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Jak duża jest siła stereotypu przekonałem się wczoraj pokazując ten piec kuchenny żonie. Jej mina zastąpiła słowa.

Kto wychował się w domu z trzonem kuchennym nie chce za żadne skarby do tej "technologii" wracać.

 

Ja na przykład jestem jeszcze przed zabudową głównej kuchni (w tej chwili robi za jadalnię). Mam mniejszą z kuchenką gazową, a ta "główna", a właściwie jej wyposażenie jest przede mną.

Chętnie postawiłbym tam taki piec, szczególnie, że w miejscu gdzie ma stać (docelowo blat elektryczny) w ścianie jest wolny przewód kominowy przeznaczony pod okap. Dodatkowo obok niego wolny przewód wentylacyjny, w tej chwili zaślepiony.

Bardzo mi się ta koncepcja spodobała - niestety jestem w domu w mniejszości, mimo tego, że budową pieców zajmuję się zawodowo - wiem: nie takich. :wink:

 

Pozdrawiam

 

P.S.

A jak tam u Was sytuacja śniegowa. Ja mam pod domem 45 cm świeżego towaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No i jak tanio.

No to zdziwił byś się Wojtek...

Wyroby tej firmy jak i podobnych, np.:

http://www.gast.co.at

http://www.lohberger.com

http://www.harbeck-metallbau.de

to koszt rzędu 10-15 tys. (najtańsze, najmniejsze, seryjne modele "masowe", takie jak na zdjęciu) do ponad 50 tys. zł za kompletne kuchnie pod indywidualną zabudowę.

Przy czym jeżeli dziwi taka cena, to najlepszym sposobem przekonania się"dlaczego?" jest odwiedzenie takiej firmy. Miałem sposobność widzieć produkcję oraz całość zakładów w firmie Gast, której byłem gościem wraz z kilkoma innymi polskimi firmami z branży. Totalna przepaść technologiczna, materiałowa i jakościowa wykonania produktu końcowego w porównaniu do jakichkolwiek prób robienia czegoś takiego w naszym kraju. Oraz wzornictwo, patenty i zastrzeżone rozwiązania techniczne, badania, certyfikaty, dokumentacja. Pomimo, tego, że firmy te wcale dużymi nie są (na tamte warunki), wręcz przeciwnie, taki Gast właśnie produkuje np. rocznie "tylko" około 1,5 tys. takich urządzeń. Daje to 5 szt. dziennie...autentycznie.

Ale inaczej w Austrii czy Niemczech produkować się czegoś takiego nie da.

Zachęcam do połażenia po ich stronach, można dużo ciekawych rzeczy zobaczyć, np. paleniska piecowo-kominkowe z dolnym spalaniem...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Wojtku

 

Przekręcając kurek, można gotować smażyć, czy piec ciasta.

 

A tak to trzeba by iść do drewutni, rozpalić - nagrzać, potem kontrolować. No a przedtem jeszcze wynieś popiół....

No i tego trzeba się nauczyć. A nie daj boże, żeby zadymiło....

 

Czyli poprostu szukamy wygody i uproszczeń. No i czasu na inne sprawy.

 

Ale powiem, ze dla mnie to jest zrozumiałe.

 

Co do przepaści technologicznej....

Według mnie to kwestia samych nas i naszych głów. Każda przepaść można pokonać, trzeba tylko chcieć.

 

Zresztą ja nie widzę żadnej przepaści. Widzę tylko możliwości i zaplecze do rozwoju. No a Polska ma je ogromne, mam na myśli ludzi. Bo to się tylko liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że jak sie pomyśli o eksploatacji to już trochę gorzej. Komora załadunkowa mała to trzeba często dokładać. Wtedy pewnie dymi na kuchnię bo nie widzę skróconej drogi spalin do komina. Ale i tak jest piękna!

Pozdrawiam.

 

P.S. Śniegu mamy tyle, że nawet jak bym chciał pojechać na budowę to nie dojadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o "taniości" miałem na myśli koszty eksploatacji takiej kuchni. Mogłaby być to rezerwa - ma przecież dość niewielkie rozmiary. Dogrzewać kuchnię też by mogła - to jest dobry argument dla gospodyń.

 

Z wnętrzem - to myślę, że możnaby sobie z tym dość łatwo poradzić. Gorzej z taką ładną stalową obudową i trwałym, estetycznym blatem - obudowa też nie musi być stalowa, czyli też jakoś dałoby się zaradzić.

 

Rzeczywiście nie widać na zdjęciach krótkiego obiegu spalin, ale może jednak jest - powinien być.

 

Z niekłopotliwym paleniem też można sobie poradzić, przygotowując na przykład wcześniej pakiety drewna z podpałką. Węgiel chyba raczej odpada.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Przypomniałem sobie właśnie, że mam taką kozę z blatem do gotowania i szybą w palenisku. Nie pamiętałem bo została w starym domu. Budowa prosta jak drut - trzeba tylko powiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp. dla Ja 14, ani szamotowa ani cementowa, od tych spraw jest Wojtek, nie jestem w tych sprawach specem, osobiście ostatnio używałem do cegły gotową mieszankę na bazie gliny mielonej palonej tzw. 1/2. Zaprawa była super. Podstawowa zasada jaki, budulec takie spoiwo. Pewnie sam dobrze to wiesz i tylko podpuszczasz nowicjusza na forum.

 

I jeszcze jedna refleksja: przeleciałem to forum dość dokładnie od początku i mam ogólny pogląd, kto dyskutuje i czego oczekuje, jedno jest pewne - czytają wszyscy. I zadaję sobie pytanie czy to ma być poradnik dla wszystkich, czy zgodnie z tytułem wymiana doświadczeń; bo jeśli wymiana doświadczeń, to stwórzmy grupę dyskusyjną fachowców, np: Ja14, Wojtek, Bogusław, Forest, ja też chętnie się piszę.

Dlaczego?, Chińczycy też potrafią czytać po polsku a nasza myśl techniczna nie jest gorsza od niemieckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogrzewać kuchnię też by mogła - to jest dobry argument dla gospodyń.

 

 

W tych kuchenkach montuje się też funkcję grzania pomieszczenia.Po miedzy ociepleniem a gorącą ceramiką jest przerwa do cyrkulacji powietrza,którego wlot można regulować lub odciąć całkowicie.

Jednokrotny załadunek tej kuchenki ze zdjęcia.wystarcza na ok. 1 godz. palenia.

Nawet jeśli takie wynalazki nie mają na pozór wielkiego sensu,to jest to ratunek w razie kryzysu paliw,braku prądu itp.

Na stronie,którą podałem, jest tyle "materiału",że można "już brać się do roboty". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] I zadaję sobie pytanie czy to ma być poradnik dla wszystkich, czy zgodnie z tytułem wymiana doświadczeń; bo jeśli wymiana doświadczeń, to stwórzmy grupę dyskusyjną fachowców, np: Ja14, Wojtek, Bogusław, Forest, ja też chętnie się piszę.

Dlaczego?, Chińczycy też potrafią czytać po polsku a nasza myśl techniczna nie jest gorsza od niemieckiej.

 

Bolesław, co masz konkretnie na myśli. Jak to sobie wyobrażasz.

Wiem, że na publicznym forum każdy się właściwie "czai", a nie dzieli informacjami. No ale co z tym fantem począć?

Ktoś zgłasza problem, inni próbują mu pomóc. Wszyscy mogą się od siebie wzajemnie czegoś nauczyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boleslav - jak Ty masz taaaaka wiedze, ze az obawiasz sie Chinczykow to ja niestety nie jestem godzien zeby z Toba dyskutowac. Szkoda. Oczywiscie mozesz sie zamknac w jakiejs grupie dyskusyjnej dostepnej po zalogowaniu ale juz nigdy nikt do Was nie dolaczy - no bo niby w jaki sposob? Zreszta podejrzewam, ze przy takim podejsciu to kazdy uczestnik tej grupy bedzie tylko patrzyl jak tu wyciagnac wiedze z innych, samemu nic nie ujawniajac.

Cale szczescie, ze ktos kilka tysiecy lat temu nie wpadl na pomysl opatentowania ognia bo nie mielibysmy o czym rozmawiac;-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguslaw - ja tez myslalem zeby sie pozbyc paleniska z domu. Wiadomo - palenisko musi byc duze wiec zajmuje miejsce, poza tym brud, smrod .... Ale, ze nie opanowalem takiej technologii jak Ty to myslalem tylko zeby je przeniesc poza budynek - pod chmurke;-)

Wymiennik i komin pozostalby w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że odrobinę OFFTOPICuję, ale nurtuje mnie pytanie :

 

Czy pod kuchnio-piecem szamotowym własnej konstrukcji - podobnym do tego, który zrobił "Ja" w wylewce może być styropian 100tka ? Chodzi mi oczywiście o nośność wylewki pod takim piecem, czy się nie zarwie ?

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze tak z innej strony: czy znacie miejsce w sieci, albo może kiedyś ktoś z Was opracuje fotograficzny dziennik budowy krok po kroku prostej kuchni ceramicznej (nawet nie kaflowej, ale np ceglanej, glinianej, szamotowej, kamiennej). Naturalnym jest , że za coś takiego się słono płaci , ale może byłby to piec raczej prymitywny, taki, do którego budowy potrzebna by była mało cenna wiedza.

 

Chciałbym zbudować właśnie taki piec kuchenny z podkową. Niestety dobry zdun w mojej okolicy zaproponował cenę poza możliwościami mojego budżetu - 5000pln. Chciałbym, żeby to był piec prosty, z płytą na garnki, podkową do CO, dużymi przeszklonymi drzwiami, dużą komorą na drewno.

 

Może np coś w tym kształcie (proporcji brak, chodzi o zamysł)

http://img514.imageshack.us/img514/4/projektpiecakuch.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że odrobinę OFFTOPICuję, ale nurtuje mnie pytanie :

 

Czy pod kuchnio-piecem szamotowym własnej konstrukcji - podobnym do tego, który zrobił "Ja" w wylewce może być styropian 100tka ? Chodzi mi oczywiście o nośność wylewki pod takim piecem, czy się nie zarwie ?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Moim zdaniem zdecydowanie nie moze byc styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...