Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Każdy może zostać zdunem, ponieważ posiadamy w Polsce najbogatszą literaturę na ten temat na świecie.Pierwszy podręcznik napisany buł już przed wojną ale wydany został w roku 1951.Napisał go inż. Karol Szrajber "Nowoczesne piece mieszkaniowe".Tak zwany piec Szrajbera do dziś według mnie jest cudem techniki grzewczej.Jest to udoskonalona wersja pierwszego bez kanałowego pieca prof. Adamieckiego z 1907 r.Prace nad piecownictwem trwały w Polsce do lat sześćdziesiątych, choć w innych krajach europejskich zarzucono ten typ rozwoju grzewczego zaraz po 1945 r. na rzecz nowoczesnych technologii grzewczych na bazie gazu, oleju napędowego i węgla.Po roku sześćdziesiątym w żadnym kraju europejskim nie prowadzono na ten temat dalszych wyczerpujących badań.A szkoda, gdyż na pewno można byłoby wprowadzić nowe udoskonalenia.

Literatura:

-Tadeusz Snopiński rok 1954 ROBOTY ZDUŃSKIE W BUDOWNICTWIE

-Janusz Paradistal rok 1956 ROBOTY ZDUŃSKIE cz. I i II

-Apolinary Birszenk rok 1966 ROBOTY ZDUŃSKIE

To są najważniejsze pozycje choć w bibliografii tych książek można znaleźć tytuły następnych.Oryginały można znaleźć w bibliotece narodowej i można to sobie przekserować.Dobrym pomysłem byłoby również gdyby np. można byłoby je kupić po przez czasopismo murator.

Wracając do pieca Szrajbera chciałbym dodać, że w opinii o tym piecu mówi się, że posiadał do 95% sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trzy książki sprowadziłem z Poznania poprzez miejską bibliotekę i nie zapłaciłem za to ani grosza.Następnie pozwolono mi je od kserować.Czasami można kupić te książki na aukcjach internetowych w oryginale.Literatura ta jest napisana dla przyszłych wykonawców pieców i pokazuje ich wzory.Chcąc być konstruktorem całkowicie nowych typów urządzeń to ta literatura nie wystarczy choć można znaleźć w niej bardzo ważne wskazówki.

To prawda, że można rozebrać piec i go złożyć podobnie ale z tego nic nie wynika.W Polsce zdun traktowany jest jakby był szamanem i posiadał wiedzę tajemną.W ciągu dwustu lat piecownictwa żaden zdun tak na prawdę nie wymyślił nic a tylko posługują się wiedzą nabytą często już z drugiej "ręki". Ostatnie kursy na zdunów prowadzone przez ludzi kompetentnych były w latach siedemdziesiątych.dobra konstrukcja piecowa miała być trwała, oszczędna w spalaniu paliwa i dawać dużo ciepła.Sprawdzianem dobrej konstrukcji jest brak sadzy(mało sadzy) i bardzo mało popiołu.Dla drewna wagowo jest to od 0,5% do 1%.Praktycznie po spaleniu od 3 do 5 mp drewna wiadro popiołu.

Panie Henryku moją wiedzę zdobyłem właśnie czytając te książki i praktykując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie obywatelu Bogusławie

 

tylko

 

czemu jakoś masowo zarzucono w Polsce ogrzewanie piecami węglowym

 

na rzecz ogrzewań centralnych /choćby i węglowych/

 

SPRAWNOŚĆ i WYGODA

 

sprawność pieca węglowego podejrzewam ok. 30% przy dużej dozie szczęścia

 

 

sprawność kotła węglowego jednak te 60, 70 czy 80 %

 

i wygoda - jedno palenisko, a w całym domu ciepło

 

 

 

PS. Czy kiedykolwiek mieszkałeś /nie daj Boże pracowałeś/ w budynkach

opalanych piecami :-?

 

jeżeli nie, to pewnie nie zrozumiesz

 

ja i mieszkałem, i chodziłem do takiej szkoły, i pracowałem :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie obywatelu Bogusławie tylko ...

Miałem podobne problemy nie dogrzania mojego organizmu przez źle funkcjonujące piece ceramiczne.Znam również całe tłumy ludzi którzy na temat pieców kaflowych nie chcą nawet splunąć.Dziś gdy jestem w tej dziedzinie wyksztauconym, wiem, że nie miały prawa grzać.Chyba że zdarzyłby się cud.

Moją intencją nie jest mamienie ludzi na temat wyższości systemów grzewczych, tylko zauważyłem przeglądając różne fora, że jest dużo zapytań, wątpliwości w tych tematach.Z tego powodu podałem fachowe źródła.Również też dlatego, że do Polski sprowadza się do obrotu handlowego ceramiczne systemy grzewcze z całej Europy a ich cena jest bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność pieca węglowego podejrzewam ok. 30% przy dużej dozie szczęścia sprawność kotła węglowego jednak te 60, 70 czy 80 %

Tak naprawdę to jest odwrotnie.Piece ceramiczne podzielono na kanałowe i bez kanałowe.Kanałowe ze względu na sposób poprowadzenia kanałów osiągają sprawność od 40% do 60%, zaś bez kanałowe 80% do 95%.Dodać należy, że piec ceramiczny na węgiel różni się od tego na drewno komorą spalania, która w przypadku pieca na drewno powinna być wyższa o 15 cm.

Sprawność kotła CO jest to historia bardzo podejrzana, chociaż producent gwarantuje wysoką sprawność potwierdzoną certyfikatem, to badania przeprowadzano w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem najlepszej jakości paliwa.Nawet gdybyś beton44 był w posiadaniu takiego paliwa, to do swojego kotła musiałbyś podłączyć zbiorniki buforowe odbierające ciepło z kotła.W przypadku gdy bezpośrednio ogrzewasz kaloryfery to spalanie w tym kotle musi być spowolnione po przez domknięcie dopływu powietrza.Takie niskotemperaturowe palenie powoduje nie możność dokładnego spalania gazów zawartych w paliwach stałych, gdyż następuje to dopiero w temperaturze 800-900*C.Przypuszczam więc, że sprawność kotłów zasypowych, miejscami spada do 30%.Nawet w urządzenia(kotły) z podajnikami paliwa, jeśli nie współpracują ze zbiornikiem buforowym, to również ich wartość znacznie spada, ponieważ za każdym wzbudzeniem palnika urządzenie nie ma wysokiej temperatury(spalanie jest niedokładne jak w zimnym silniku samochodu)

i wygoda - jedno palenisko, a w całym domu ciepło

Jak najbardziej szczególnie jeśli dom jest duży.Piec ceramiczny nie jest w stanie ogrzać np. szkoły czy wieżowca.Ustawianie pieców w każdym pomieszczeniu jest też pomysłem z innej bajki.

Jednakże posiadanie takiego pieca w domu ma wielu zwolenników, gdyż można się przy nim dogrzać i daje poczucie "bezpieczeństwa energetycznego".

Od trzech lat testuję piec ceramiczny z jednym paleniskiem, który ogrzewa 70 m2.Przypuszczam, że takie "centralne ceramiczne" można zastosować dla domów o powierzchni do 100 m2.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.

Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.

Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.

Pozdrawiam.

 

Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca

po kilkunastu paleniach

 

Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,

chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...

 

:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.

Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.

Pozdrawiam.

 

 

Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca

po kilkunastu paleniach

 

Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,

chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...

 

:-?

 

Mówisz o kwestiach, których niestety nie znasz.

Owszem, wnętrze pieca ceramicznego zachowuje czystość ścianek w całym okresie prawidłowej eksploatacji.

Przy równie prawidłowej eksploatacji kotła, ścianki sa zarośnięte i nie przejmują prawidłowo energii do wody, już po kilkunastu paleniach..

 

Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego

Pozdrawiam.

 

U mojej babci w górach w starym drewnianym domu stały takie piece właśnie / w każdej sypialni jeden / - uwielbiałem w nich rozpalać , potem palić i oczywiście budzić się pod puchową pierzyną rankiem gdy w pokoju było właśnie około 10 stopni , a za oknami dwumetrowe zaspy ...

Coś niesamowitego - będę o tym pamiętał i tęsknił do końca życia ...

 

Nie wszystko można zmierzyć jakością , wydajnością , sprawnością czy faktem posiadania went mech z reku ...

 

Ekhhhh - rozmarzyłem się ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojej babci w górach w starym drewnianym domu stały takie piece właśnie / w każdej sypialni jeden / - uwielbiałem w nich rozpalać , potem palić i oczywiście budzić się pod puchową pierzyną rankiem gdy w pokoju było właśnie około 10 stopni , a za oknami dwumetrowe zaspy ...

Coś niesamowitego - będę o tym pamiętał i tęsknił do końca życia ...

 

Nie wszystko można zmierzyć jakością , wydajnością , sprawnością czy faktem posiadania went mech z reku ...

 

Podpisuje się obiema łapami. Nie wyobrażam sobie domu bez kominka. Albo pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.

Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.

Pozdrawiam.

 

 

Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca

po kilkunastu paleniach

 

Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,

chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...

 

:-?

 

Mówisz o kwestiach, których niestety nie znasz.

Owszem, wnętrze pieca ceramicznego zachowuje czystość ścianek w całym okresie prawidłowej eksploatacji.

Przy równie prawidłowej eksploatacji kotła, ścianki sa zarośnięte i nie przejmują prawidłowo energii do wody, już po kilkunastu paleniach..

 

Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego

Pozdrawiam.

 

Ad czerwone. Parę pięknych ceramicznych pieców rozebrałem :-?

no nie były tam ścianki takie czyste jak cegły ze sklepu...

 

Ad błękitne. Atak osobisty na innego forumowicza /mnie/ - czyżby brakło argumentów :-? kłania się netykieta itd... Jak to łączysz tak jakoś

z tym "pozdrawiam"

 

Ad zielone. Hmmmmmmm no cóż sąd szybki i zdecydowany....biedny

budynek i piec.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozumiem Bogusławie, że przez swoją wypowiedź miałeś zamiar popularyzować w naszym kraju piece kaflowe i zawód zduna? No chwalebne, brawo (naprawdę). Wywołałeś dyskusję w temacie pieców...;-)

Ale mała refleksja:

- po przeczytaniu trzech książek nie każdy może zostać zdunem

- w ciągu ostatnich trzydziestu lat wymyślono bardzo dużo w branży, śmiał bym nawet powiedzieć, że ją zrewolucjonizowano

- choćby było się praktykującym zdunem z ogromną wiedzą w temacie zduństwa tradycyjnego, ale nie zna się też nowoczesnych technologii zduńskich, to jest się kiepskim zdunem

- powyższe działa też w drugą stronę - wszelkiej maści "kominkarze" tudzież "montażyści" wkładów kominkowych nie znający się na starych technikach zduńskich lub nie starający się chociaż ich poznać, są fachowcami w niepełnym tego słowa znaczeniu

PS. Znam dobrze posiadacza najbogatszego księgozbioru w tematyce zduńskiej w naszym kraju (ponad 90 pozycji piśmiennych zarówno polsko- jak i obcojęzycznych) jak jak również największą kolekcję wszelkich rzeczy i bibelotów związanych z furnologią (nauka o piecach).

Codziennie rano widzę w lustrze jak myje zęby i potem dziwię się że zapiernicza na budowy do pracy...z laptopem.

Taki jakiś nietradycyjny ten zdun...

Ale potrafi wystawić kuchnię, piec chlebowy czy wędzarnię. Tyle że ludzie mało teraz chcą takich rzeczy...wolą kominki z wkładami

:wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a następnie w długie zimowe wieczory w jakiś tajemniczy sposób mierzył ilość ciepła wyemitowaną przez piekne ceramiczne piece

W moich warunkach sprawność urządzenia grzewczego mogę ocenić jedynie wykorzystując ocenę wzrokową koloru popiołu i rodzaju sadzy.Łatwo jest właśnie po tym ocenić ile urządzenie grzewcze wyciska procentowo ciepła z danego opału.Druga ocena to jak "zagospodarowane zostało to ciepło" (temp. spalin).Na ogólną sprawność pieca (kotła) według mnie wpływa sprawność spalania i sprawność odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Eee...no nie strasz ludzi :wink:

To na razie sprawa odłożona do 2020 roku. Po tym terminie nowe wkłady będą musiały być wyposażone w filtry cząstek stałych. Chociaż pomimo tego już firmy Rueg i Spartherm skonstruowały i sprzedają takie urządzenia.

O cegłach masz na priva.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a następnie w długie zimowe wieczory w jakiś tajemniczy sposób mierzył ilość ciepła wyemitowaną przez piekne ceramiczne piece

W moich warunkach sprawność urządzenia grzewczego mogę ocenić jedynie wykorzystując ocenę wzrokową koloru popiołu i rodzaju sadzy.Łatwo jest właśnie po tym ocenić ile urządzenie grzewcze wyciska procentowo ciepła z danego opału.Druga ocena to jak "zagospodarowane zostało to ciepło" (temp. spalin).Na ogólną sprawność pieca (kotła) według mnie wpływa sprawność spalania i sprawność odbioru.

 

hmmmm.... oceniając wzrokowo sprawność pieca po kolorze popiołu, sadzy

ja bym jednak nie wydawał tak kategorycznych wyroków i to takich

dokładnych: 95% - i tak jest koniec kropka :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...