Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak sie mierzy metraż domu


katarzynapitlok

Recommended Posts

Kurcze ja chyba faktycznie jestem ciemna bo wogóle tego niekapuje aż wstyd sie przyznac,po prostu chcemy sie z mężem kiedyś dobudowac no i chciałam policzyc ile nas wyjdzie sama robocizna a to sobie liczą za m/k no i niewiedziałam jak to policzyc a teraz jak przeczytalam wasze opinie to wogóle sie pogubiłam. :cry:

 

Katarzyna - przecież Tobie chodzi o orientacyjną wycenę tej dobudówki? Prawda?

Idź do lokalnego murarza i zapytaj ile będzie kosztowało postawienie takiej właśnie przybudówki o powierzchni ok. 100m2. Tyle gdzieś będzie miała albo trochę mniej albo trochę więcej. Ale to przecież nie jest chyba takie ważne w tej chwili?

Jeśli to mała miejscowość i materiał niewymagający to chyba nie powinno być drożej niż, no nie wiem, 800 zł/m2 (z materiałem). No to będzie Cię to kosztowało 80.000 zł.

Stan surowy otwarty, oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kaśka :wink: a może myślałaś o powierzchni użytkowej domu?

bo wtedy powierzchnia domu po obrysie 8x7 nie równa się powierzchni użytkowej domu, ponieważ dochodzą ścianki działowe i grubość ścian zewnętrznych

 

 

a apropos szkół budowlanych...

wiem jakie ancymony je opuszczają :roll: często zadają pytania tak je formułując, że człowiek nieźle się musi nagimnastykować, żeby je zrozumieć- ale można, czego Wam i życzę :D

pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak podsumowując ten cokolwiek humorystyczny wątek, to elementy matematyki wyższej (tu rachunek różniczkowy i całkowy) nie sa konieczne do liczenia powierzchni domu :D Z ciekawości pytanie do Barbossa, czy potrafi przeczytać ten przytaczany wzór :D

Do wyliczenia powierzchni domu wystarczą wzory na pole prostokąta, trójkąta, koła (jak stawiasz wieżyczkę, lub jakieś łuki). Inne kształty wystąpią tylko jak wybitnie skomplikujesz budowlę (lub zrobia to pijani murarze) :D . Źródło - dowolny podręcznik z odpowiedniej klasy podstawówki.

Zaopatrzeni w wiedzę nt liczenia powierzchni jesteśmy w stanie rozmawiać z murarzem, który czasem na oko będzie nam wciskał jakąś powierzchnię do wybudowania i tym samym zawyżał cenę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak podsumowując ten cokolwiek humorystyczny wątek, to elementy matematyki wyższej (tu rachunek różniczkowy i całkowy) nie sa konieczne do liczenia powierzchni domu :D Z ciekawości pytanie do Barbossa, czy potrafi przeczytać ten przytaczany wzór :D

...

a jak policzysz, jak murarze sp... sprawę?

toć to najlepszy sposób

przeczytać?

ja to w pamięci liczę

(kalkulatora of kors)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... sobie wycierasz buzię weteranami....

 

Nigdzie sobie buzi weteranami nie wycierałem, generalnie szanuję innych ludzi i słucham co mają do powiedzenia. Tu jednak w zasadzie nikt na zadane pytanie nie odpowiedział. Wątek znalazłem przypadkowo, a że sam nie byłem pewny co poszczególne powierzchnie oznaczają, to go przeczytałem i nic się nie dowiedziałem, nawet od szacownych weteranów, którym jak widać grzecznie uwagi zwrócić nie można (Barbossa z PiSu jesteś?).

 

Skoro ma być konstruktywnie oto informacje uzyskane dzięki uprzejmości innego weterana Mr.Googla:

 

Powierzchnia zabudowy - przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym. Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

* powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;

* powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;

* powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).

 

Obrazowo mówiąc - jest to powierzchnia jaką zajmuje budynek na działce.

 

Powierzchnia netto - powierzchnię pomieszczeń mierzy się na poziomie podłogi w świetle wykończonych przegród pionowych (tzn. w świetle tynków i cokołów). Norma ta nie przewiduje żadnej redukcji wielkości pomieszczeń o zmiennej wysokości, co oznacza, że powierzchnia każdego pomieszczenia będzie odpowiadała powierzchni jego podłogi.

 

Powierzchnia użytkowa - jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnie użytkowe klasyfikowane są zgodnie z celem i przeznaczeniem budynków, dla których są one wznoszone. Dzieli się je zwykle na powierzchnie użytkowe podstawowe i powierzchnie użytkowe pomocnicze. Klasyfikacja podstawowych i pomocniczych powierzchni użytkowych jest zależna od przeznaczenia budynku. Do powierzchni podstawowej w domu zalicza się pokoje, kuchnie, łazienki...

 

Powierzchnia całkowita - jest to suma wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, tarasów, kondygnacji technicznych i magazynowych. Mierzy się ją na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad. Powierzchnia całkowita kondygnacji składa się z powierzchni kondygnacji netto i powierzchni zajętej przez konstrukcję.

Pojęcie kubatury oznacza, w potocznym rozumieniu, "pojemność" lub "objętość" obiektu. W rozumieniu prawa budowlanego kubatura oznacza "objętość" budynku liczoną jako iloczyn powierzchni rzutu każdej kondygnacji, mierzonej po zewnętrznym obrysie ścian i wysokości danej kondygnacji. Należy jednak zaznaczyć, że obliczanie kubatur jest w rzeczywistości dość skomplikowane i aby przeprowadzać je właściwie konieczne jest dokładne zapoznanie się z normą PN-ISO 9836.

 

Na ile to prawda nie wiem, bo występowałem w tym wątku jako szukający informacji, a nie jej udzielający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzupełnię,

że, z tego co mi wiadomo, do tej pory ani PN ani ISO nie obowiązują

W ZAKRESIE obliczania powierzchni

to taki prezent od ustawodawcy dla nas, wszystkich, a szczególnie tych całuśnych, jak Kolega Qura

 

swoją drogą podziwiam Cię

mieć takich znajomych Weteranów to ho ho

murator się nie umywa

ale, że możesz Go tak wykorzystywać :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzupełnię,

że, z tego co mi wiadomo, do tej pory ani PN ani ISO nie obowiązują

W ZAKRESIE obliczania powierzchni

 

jednak coś merytorycznego napisać umiesz

 

owszem można poszukać na googlach, jednak po to są tematyczne fora, aby w nich szukać odpowiedzi. Skoro Katarzyna zapytała to można jej i innym użytkownikom odpowiedzieć. Dodam że jak szuka się przez googla to też najwięcej informacji znajduje się zazwyczaj no różnych tematycznych forach. Te swoje kilka tysięcy postów to zebrałeś pisząc głupie komentarze takie jak powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo, do tej pory ani PN ani ISO nie obowiązują

W ZAKRESIE obliczania powierzchni

nawet jeżeli tak jest to powierzchnie jakoś się przecież wyznacza, nawet jeżeli to nie jest do końca znormalizowane

 

Ciągnąc dalej temat wątku:

- powierzchnia zabudowy to 7x8 = 56mkw;

- powierzchnia netto czyli samych podłóg (nie wiem jak uwzględnia się schody i przestrzeń pod nimi) w zależności od grubości i ilości wszystkich ścian, może to być ok 80 - 90mkw;

- powierzchnia użytkowa - to trudno określić bo nie wiemy co to będzie i co będzie w środku; tu chyba powinno uwzględniać się wysokość pomieszczeń;

- powierzchnia całkowita - tu też nie można określić dokładnie, ale w przybliżeniu w najprostszym przypadku (jeżeli się nie mylę) będzie to ok 112mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo, do tej pory ani PN ani ISO nie obowiązują

W ZAKRESIE obliczania powierzchni

nawet jeżeli tak jest to powierzchnie jakoś się przecież wyznacza, nawet jeżeli to nie jest do końca znormalizowane

 

....

jakoś tak,

zapewne wg zawartej Umowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ciezko poszukac ??? ...

 

Data wykonania kosztorysu: IV kwartał 2008r.

Koszty budowy (netto):

 

Roboty budowlane 238 500,00 zł

Roboty instalacyjne* 38 200,00 zł

Ogółem - całkowity koszt budowy (stan pod klucz) 276 700,00 zł

... w tym stan surowy zamknięty 128 900,00 zł

... w tym stan surowy otwarty 114 300,00 zł

... w tym roboty wykończeniowe 124 200,00 zł

Całkowity koszt budowy systemem gospodarczym 193 690,00 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...