Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomóżcie w wyborze materiału.


Z czego budować?  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z czego budować?



Recommended Posts

witam.

ja przez jakiś czas bardzo stresowałam się wyborem materiału na ścianę- i każdy mówił- buduj z czego chcesz- ocieplenie jest najważniejsze bo to ono gwarantuje temp w domu, a nie materiał..

wybierałąm między porotherm, BK i silikatami, czytalam artykuły muratora, dyskutowałam z majstrem i kierbudem- zdecydowałąm się na BK, czyli suporex biały firmy Faelbet H+H.

opinie jakie słyszałam- silikaty są solidnym, dobrze tłumiącym dzwięki materiałem.cięzkie, dłużej się buduje i robocizna droższa, cięzko się bruzduje pod kable.(a chciałam z tego budować)

porotherm- bez jakis większych uwag,

BK- lekki, szybko się buduje, niedrogi, łatwy w obróbce, ciepły materiał. ze względu na sposó produkcji ma w srodku takie pory- bąbelki, jednak nie przeszkadza to w np. wieszaniu szafek kuchennych (podobno sposób ułożenia poró w porothermie czasem jest kłopotliwe w trkacie wieszania czegoś na ścianie- tak mówił kierbud..?)

BK nie tłumi tak dobrze jak inne materiały- to wada, więc ściany zew raczej nie w domu przy głównej ulicy- my dajemy BK na zew(cicha okolica, boczna ulica), a na wew planujemy silikat.

 

pozdrawiam

 

to są mądrości z artykułów muratora+murarz+kierbud :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam:

BK: nasiąkliwy, kruchy (pękające mury) - to nie mądrości z muratora, tylko doświadczenia znajomych, którzy pobudowali domy z BK - trzy domy, dwa z nich trzy-letnie, jeden dwu-letni). Mają takie szpary, że u jednych to wchodzi pół kartki A4, czyli ok. 11 cm - to już nie wina tynku :-?

 

Mam propozycję - postaw mokre buty na dworzu na bloczku BK i zobacz, co się stanie :) moi murarze mnie nauczyli w ten sposób suszyć buty - rewelacja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ankieta to jakaś dziwna , suporex lub YTONG to tak jak by pytać , kupić samochód czy Opla . Te dwie nazwy dotyczą betonu komórkowego. Sporex jest nazwą zwyczajową zakorzenioną w słownictwie budowlanym już dość dawno tak jak gazobeton , pianobeton czy najaktualniejsza nazwa beton komurkowy . Natomiast YTONG to nazwa producenta tak jak i Solbet czy H-H wyrobów z betonu komórkowego.

 

Tak zadane pytanie swiadczy ze jego autor jest początkujący w temacie budowy domu . I pewnie najbliższe 6 miesięcy będzie się zastanawiać z czego budować . Jak powiesz że jego wybór nie dużego znaczenia i w zasadzie może wybrać co tańsze i dać na to 15 cm ocieplenia lub więcej to i tak ci nie uwierzy . I dalej będzie się zastawiał nad mało znaczną decyzją , zamiast zająć na prawdę ważnymi tematami które zachwilę go czakają .

 

Wiem sam przez to przechodziłem , a jak się pociłem że bedę miał termos . Teraz się cieszę ze go mam.

 

A jeszcze jedno do autora wątku ,bez względu jaki materiał nie wybierzesz to nie ma "zimnych" domów . Prawie każdy dom można uznać za ciepły jak dobrze w nim napalimy , jest tylko pytanie ile to będzie kosztować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złożyłem wątek chcąc sprawdzić z czego lepiej budować. zakładając go, wiedziałem że będę budował z bk Ytong, a tu wszyscy wręcz przeciwnie :) Poroton. Zrobie tak: Ytong 24+12 ocieplenie.

 

 

Czyli pierwsza decyzja podjeta sciana 2warstwowa .

 

Teraz pytanie skoro zdecydowałeś się Beton Komórkowy to dlaczego wybrałeś najdroższy jaki jest dostępny na rynku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropianu radzę jak najwięcej - my mamy 15, a teraz budując nie wiem czy nie byłoby 20 cm.

 

W sumie z czego nie zbudujesz będzie OK :) radze wybrać jak najtaniej, i tak pójdzie na to tynk :)

i nie słuchać o oddychaniu, właściwościach etc.

Wszystkie dopuszczone do stosowania materiały mają atesty. Ceramika ma najwyższe wskaźniki promieniotwórcze ale oczywiście w normie. Najbardziej "naturalnym" materiałem jest silikat - ale wymaga solidnego docieplenia (mam dom z silikatów).

może i warto wybrać materiał trochę droższy ale równy - u nas budowlańcy pozostawiali szpary pionowe między bloczkami silikatowymi (które wymagają jednak pewnej precyzji) i mamy pęknięcia tynku tam gdzie niedokładnie docisnęli do siebie bloczki. Materiał twardy, solidny, ale cięzko się wierci bruzdy.

W betonie komórkowym trzeba uważać przy wieszaniu np. mebli - wymaga specjalnych kołków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Chciałbym zasięgnąć Waszej rady w sprawie wyboru materiału na budowe.

 

Co byście wybrali?

 

Suporex za 66,15 PLN

Poroton Roben T-24 za 61,75 PLN

Ytong PP4/06 za 69,61 PLN

 

Ceny za 1m/kw

 

A dlaczego czepiliście się tak akurat tych??? (przepraszam za "czepiliście" ale tak mi się nasunęło :D )

 

MOJA opinie jest taka, że ściana powinna być nośna a ocieplać ocieplenie i idąc tym tropem nie wybrał bym nic z tego co wymieniliście.

 

Ale to ja. A ja to nie Wy :D

 

Wybierzcie materiał którego grubość może być np.18cm i dołóżcie 20cm styro (wełny). Wg moich obliczeń koszt +/- ten sam a koszty ogrzewania..... 8)

 

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...