Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Warunki zabudowy, a klasa ziemii


maati1980

Recommended Posts

Witam,

Złożyłem wniosek o warunki zabudowy dla działki rolnej o pow. 0.5ha, ziemia klasy IIIa i IIIb. Dostałem pozytywny projekt od urbanisty, zapewnienia dostaw prądu i wody natomiast starosta nie uzgodnił mi warunków w zakresie ochrony gruntów rolnych jako że grunty klasy III są zabyt dobre aby je przeznaczać pod budownictwo mieszkalne. Złożyłem zażalenie do SKO i SKO podtrzymało decyzję starosty. Jak powinienem uzasadnić skargę w WSA? Dodam że działka znajduje się na terenia wskazanym przez studium zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod budownictwo mieszkalne.

Z góry dzieki za pomoc.

maati

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam błąd nie doczytałam :oops:

powołując się na art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w sytuacji gdy teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.

Przepis art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) zawiera spójnik alternatywy rozłącznej "albo", co oznacza, że aby można było wydać decyzję o warunkach zabudowy, musi zostać spełniony przynajmniej jeden z podanych w tym punkcie warunków. W sytuacji gdy teren potencjalnego zainwestowania nie posiadał zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne w nieobowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, należy rozważyć, czy wymaga, czy też nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). Jeśli teren takiej zgody nie wymaga, warunek z art. 61 ust. 1 pkt 4 jest spełniony.

 

Konieczność uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dotyczy:

gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha,

 

Musisz dokładnie opisac sytuacje i podac jaką dokładnei powierzchnie ma ta działka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko do tej sprawy. Skoro ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nakazuje ograniczać wyłączanie gruntów takiego rodzaju (tzn R III) z produkcji rolnej to znaczy że nie zabrania robienia tego tylko "ogranicza" czy to nie znaczy że właśnie w takich przypadkach powinno być łatwiej przekształcać te grunty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie przeczytałeś tego co napisałam dokładnie albo ja mam za mało danych w twojej sprawie.

1. Na etapie decyzji wzizt nie ma konieczności uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze jeśli działka ma poniżej 0,5 ha

2. Wyłaczenie z produkcji rolnej następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę (art 11 pkt 4 ustawy)

3. Ile dokładnie ma działka ?

4. Kto żądał od ciebie na etapie wzizt zgody na zmianę ?

5. Co było w starym planie zagospodarowania

6. Napisz co SKO uzasadniało w swojej decyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

2) teren ma dostęp do drogi publicznej;

3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1; 5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

 

i

Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym.

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha - wymaga uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,

2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,

3) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,

4) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, oraz torfowisk i oczek wodnych, jeżeli mają być przeznaczone na cele budowy zbiorników wodnych, eksploatacji złóż kopalin, budowy dróg publicznych lub linii kolejowych,

5) pozostałych gruntów leśnych

- wymaga uzyskania zgody wojewody.

3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1-5, następuje na wniosek zarządu gminy. Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa zarząd gminy dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych - opinię dyrektora parku.

4. Do wniosku dotyczącego gruntów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, wojewoda dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek odpowiedniemu ministrowi w terminie do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez zarząd gminy.

5. Organ wyrażający zgodę, o którym mowa w ust. 2, może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja SKO wygląda następująco:

http://i43.tinypic.com/2mdntcn.jpg

Niestety ale jest duża różnica pomiędzy gruntami klasy I-III a klasami wyższymi (tzn gorszymi). Umnie SKO argumentuje że grunty są zbyt dobre i należy ograniczać ich przekazywanie pod budownictwo.

Nie było żadnego planu zagospodarowania, a uzgodnienie musi dostać wójt aby móc wydać warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołuj się do WSA , według mnie nie mają racji . I jeszcze jedno starosta jedynie opiniuje projekt decyzji. Czy dostałeś odmowną decyzję wzizit bo według mnie dopiero od negatywnej decyzji wzizt jest sens się odwoływac. Sprawdz jeszcze co było w starym planie zagosparowania bo taki musiał byc i napewno istniał tylko stracił ważnośc. Na mapach zaznacz dokładnie obszar inwestycji. Przeczytaj sobie też dokładnie ten wyrok WSA który ci podałam wato jeszcze poszperac w innych wyrokach.

czytaj jeszcze to :

http://www.czasopisma.pwp.pl/oss-200502.xml?katalog=2005024

i to

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/find?p=1&q=+SZUKANE+%5B%22Przeznaczenia+grunt%C3%B3w+rolnych+i+le%C5%9Bnych+na+cele+nierolnicze+i+niele%C5%9Bne%22%5D+ZORZ+%5Btrue%5D

we wszystkich orzeczeniach mowa jest o artykule 7 a według niego twoja działka nie podlega zgodzie na zmianę przeznaczenia.

W odwołaniu do WSA powołaj się na wszystkie wyroki które znajdziesz podaj sygnatury według mnie sprawa jest do wygrania. Zaznacz jeszcze że obszar oddziaływania i podaj że z tej działki 0,5 ha tylko 5 - 10 arów to teren inwestycji. Zrób zdjęcia i pokaż że w okolicy sie buduje mimo iz pewnych budynków nie ma jeszcze na mapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety po analizie prawnika wychodzi że:

"5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi." załatwia sprawę tego że starosta musi uzgodnić warunki w przeciwnym wypadku wójt nie ma prawa wydać pozytywnej decyzji.

Natomiast będę próbował atakować lakoniczną analizę SKO tej sprawy, może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

można jeszcze:

- wznowić granicę działki tak by miała 0,499 ha. Ustawa dopuszcza przeznaczenie na cele nierolnicze jeśli działka ma mniej niż 0,5ha

- ustawa o planowaniu z zagospodar... jasno mówi że to składający określa teren na którym mają być wydane WZ. Określ "ten" teren jedynie na części działki.

- pogonić gminę do ustalenia planu zagospodarowania

- podzielić działkę na mniejsze (ponoć da się to zrobić bez WZ ale jeszcze nie znalazłem podstawy prawnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki. Znalazłem kilka innych orzeczeń w podobnych sprawach ale tu jest najlepiej opisane że zwarty obszar projektowy to obszar który sami określamy w wniosku o WZ.

Co do sprawy - do wygrania. Choć próbowałbym dogadać się w gminie/mieście żeby zaoszczędzić czasu. Gmina chyba odpowiada finansowo za zaniedbania/zwłoki itp? A poz tym niektórzy w urzędzie są wybierani a inni okresowo oceniani i kilka krytycznych opini czy przegranych sparw nie może pozostać bez echa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam całkiem podobną sytuację;

działka rolna RIII, ale poniżej 0,5 ha. Wg mnie spełnione są warunki ustawy do wydania decyzji o wz. Jednak koło mojej działki inni rolnicy mają także działki klasy RIII. Gdy zsumuje się wielkość mojej działki z obcymi, wychodzi powierzchnia oczywiście większa, niż magiczne 0,5 ha. Wg UG tylko to stoi na przeszkodzie w uzyskaniu pozytywnej decyzji o wz. Dla UG nie ma znaczenia, że ustawa mówi o "zwartym obszarze p r o j e k t o w a n y m" - UG powołuje się na "obszar zwarty", a słowo "projektowany" w ogóle nie jest brane przez UG pod uwagę !!! Na moje pytanie, po co w takim razie ustawodawca użył słowa "projektowany", usłyszałem odpowiedź od urzędnika, że to tak samo jakbym zapytał, po co jest w ogóle ta cała ustawa :->>> I jak można nie być w tym kraju tzw. pieniaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, dla wskazanych działek nie może być wydane WZ.

W każdym z opisywanych przypadków nie jest spełniony warunek z Ustawy o planowaniu Art. 61.1.4)

- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;

 

Czyli status prawny jest taki, że warunek Art.61, oprócz wymienionych, spełniają jedynie grunty klasy IV i niższych, {(o powierzchni mniejszej niż 1ha) - obowiazywalo do 01.01.2009r}. Grunty klasy wyższej niż IV (upraszczając zapis w Ustawie) wymagają uzyskania zgody wojewody do obszaru 0,5ha, a powyżej zgody ministra.

 

Opisywane działki, tak czy inaczej, wymagają zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznałem, że jeśli zgoda na wyłączenie z prod. rolnej będzie konieczna, UG wystąpi o to do właściwego organu w trakcie postępowania o ustalenie wz. Okazuje się, że prawdopodobnie przed całym postępowaniem należałoby samemu wystąpić z takim wnioskiem do wójta i poczekać na wynik ... /?/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznałem, że jeśli zgoda na wyłączenie z prod. rolnej będzie konieczna, UG wystąpi o to do właściwego organu w trakcie postępowania o ustalenie wz. Okazuje się, że prawdopodobnie przed całym postępowaniem należałoby samemu wystąpić z takim wnioskiem do wójta i poczekać na wynik ... /?/

To jest zupełnie inna i odrębna sprawa. Tu chodzi o decyzje w sprawie zmiany przeznaczenia gruntów, a nie wyłączenie ich z produkcji.

A jeśli grunt wymaga zmiany "przeznaczenia", to WZ nie może być wydane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze:

- wznowić granicę działki tak by miała 0,499 ha. Ustawa dopuszcza przeznaczenie na cele nierolnicze jeśli działka ma mniej niż 0,5ha)

Nie jest to prawdą, wspomniana ustawa mówi w tym wypadku tylko tyle, że grunty do kat. IV i o powierzchni większej niż 0,5ha nie są w kompetencji wojewody, tylko ministra. Wynika to bezpośrednio z zapisu:

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne …………..

……………………….

..................................

....................................

5) pozostałych gruntów leśnych

- wymaga uzyskania zgody wojewody wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

 

 

- podzielić działkę na mniejsze (ponoć da się to zrobić bez WZ ale jeszcze nie znalazłem podstawy prawnej)

 

Działek rolnych nie można dzielić, jeśli w wyniku podziału powstanie działka mniejsza niż 0,3ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze:

- wznowić granicę działki tak by miała 0,499 ha. Ustawa dopuszcza przeznaczenie na cele nierolnicze jeśli działka ma mniej niż 0,5ha)

Nie jest to prawdą, wspomniana ustawa mówi w tym wypadku tylko tyle, że grunty do kat. IV i o powierzchni większej niż 0,5ha nie są w kompetencji wojewody, tylko ministra. Wynika to bezpośrednio z zapisu:

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne …………..

……………………….

..................................

....................................

5) pozostałych gruntów leśnych

- wymaga uzyskania zgody wojewody wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

 

 

- podzielić działkę na mniejsze (ponoć da się to zrobić bez WZ ale jeszcze nie znalazłem podstawy prawnej)

 

Działek rolnych nie można dzielić, jeśli w wyniku podziału powstanie działka mniejsza niż 0,3ha

 

Zatem chyba to jasne, że grunt RIII o pow. poniżej 0,5 ha nie wymaga jakiejkolwiek zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze /?/ Ustawa przecież nie mówi nic o gruntach tej klasy o pow. poniżej 0,5 ha, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zatem chyba to jasne, że grunt RIII o pow. poniżej 0,5 ha nie wymaga jakiejkolwiek zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze /?/ Ustawa przecież nie mówi nic o gruntach tej klasy o pow. poniżej 0,5 ha, nieprawdaż?

 

Wymaga zgody wojewody i jest to napisane bardzo wyraźnie - tylko należy czytać cały zapis

Art. 7.2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

(1-5 -wymienione jakich)

- wymaga uzyskania zgody wojewody, za wyjątkiem gruntów I-III o powierzchni wiekszej niż o,5 na co wyraża zgodę minister.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...