Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec z zamknieta komora spalania a spaliny przez sciane


musta

Recommended Posts

Witam

 

Czy ktos juz to przerabial w praktyce? Kotly z zamknieta komora spalania moga wyrzucac spaliny przez sciane. O ile pamietam w Polsce sa jakies ograniczenia ze piec musi miec wylot ponad 2.5 m nad ziemia oraz ze jest jakies ograniczenie mocy pieca.

 

Mieszkam obecnie Angli gdzie wszystkie piece CO maja wyrzut prze sciane i nikomu to nie przeszkadza. Osczeda to koszt budowy komina z wkladem itp. Mi akurat te spaliny zupelnie nie przeszkadzaa. Czasem pachnie jakby w okolicy przejechal samochod na gaz. Nie jest to uciazliwe wogole.

 

Jestem na etapie pozwolenmia i zastanawiam sie czy kocial musi miec ten komin z wkladem (koszty sa znaczne)

 

Musta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem na wsi . Kocioł dwufunkcyjny Termet MiniTerm 21 kW z zamkniętą komorą spalania i kominem systemowym ze stali nierdzewnej poziomo przez ścianę. Działa jak należy. Prawdę mówiąc jeszcze mi się nie zdażyło czuć gaz w spalinach. Nieco tylko syczy na zewnątrz, bo pracuje wentylator wyrzutu spalin, ale delikatnie. Bardziej to jest sprawa estetyki niż jakichkolwiek problemów.

Co do ograniczeń, moc kotła 21 kW to maksimum dla komina w ścianie i zgoda administratora w przypadku domów wielorodzinnych. Możliwe że i owe 2,5 metra nad ziemią, co jest logiczne, ale tego nie pamiętam. U mnie niżej z pewnościa nie jest.

Mama jest bardzo zadowolona. Włącza sobie instalacje kiedy chce, jest spokojna, bo kociołek jest odseparowany od wnętrza i go praktycznie nie słychać...........a w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam ograniczeniem jest jeszcze w rzucie poziomym odległość od okna wynosząca conajmniej 1 czy 1,5m.

Mam taki kociołek kondensat eco-tec Viessmana o mocy 12,5kW i ogrzewa cały domek i wodę w sposób perfekcyjny i oszczędny. Rura przez ścianę z pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło żeby określić jaki Ci starczy. Ja mam dom 120m2 i ten 12,5kW jest aż za dość, ale mam też go ocieplonego 15cm styropianu frezowanego na zakładkę kładzionego i rekuperator który pozwala dawać do domu świeże powietrze w tem. około 18C przy 0C na zewnątrz.

Zresztą z tego co się orientuję, to kluczowym dla doboru pieca jest jak będziesz przygotowywać CWU i jaki jej wydatek jest Ci niezbędny - to potrzebuje więcej mocy niż ogrzanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile mniejwiecej mocy maja piece gazowe jedno- i dwufunkcyjne na dom srednich wymiarow - powiedzmy 150mkw - zbudowany wg nowoczesnych norm?

 

Musta

Kociołki gazowe mogą mieć 21 - 23 kW, 26 kW tez mają. Ważne jest do jakiej mocy minimalnej może zejść przy wysokich temperaturach zewnętrznych ( modulacja mocy), bo płynna praca kotła jest bardziej ekonomiczna. Moc maksymalna jest potrzebna do grzania wody użytkowej. Tutaj im większa , tym szybciej otrzymamy ciepłą wodę, szczególnie zimą, gdy woda wejściowa jest bardzo schłodzona.

Co do mocy potrzebnej do ogrzania współczesnego domu, to lepiej ją obliczyć i ustawić właściwą na kotle. Jest to możliwe. Instalator ma możliwość ustawienia ciśnienia gazu do grzania CO, dopasowując moc kotła do potrzeb.

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co takie moce, piec pracuje najbardizej ekonomicznie gdy idzie z mocą zbliżoną do max. największe straty to tkzw. straty kotłowe czyli na rozruch. Wynika z tego, że lepiej aby mniejszej mocy piec chodzł dłużej niż wielkiej mocy włączał się często - oczywiście ważne sa proporcje jednego do drugiego :)

Ja osobiście mam kocioł 12,5kW który ogrzewa dom 120m2 pu i CWU oczywiście zasobnik. Nawet przy przy mrozach ok 20C jakie były chyba ze 3 razy tej zimy dawał sobie spokojnie radę nigdy nie grzejąc wody do max temp. tak, że miał jeszcze spory nadmiar mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaka wtedy sie przyjmuje moc pieca? Ta maksymalna moc pieca czy ta ustawiona?

 

Jezu czy w Polsce to wszystko musi byc takie popieprzone i przeregulowane?

 

musta

 

Nic tu nie jest ani popieprzone, ani przeregulowane, tylko Ty nie zrozumiałe(a)ś co jest napisane.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ( np. mój Termet MiniTerm 21 kW) można tak ustawić, że na CO będzie grzał mocą jaką ustawi mu instalator przy uruchomienieu. Inaczej mówiąć kocioł o mocy 21 kW będzie grzał maksymalną mocą 13 kW - tak jest u mnie. A jeśli temperatura sie podnosi to od tych 13 kW jeszcze zmniejsza moc, aż do momentu, gdy braknie mu możliwości regulacyjnych i wtedy się wyłącza.

Do grzania wody użytkowej kociołek uzywa swojej mocy znamionowej czyli 21 kW, bo zależy nam na tym, aby woda była szybko i o oczekiwanej temperaturze, szczególnie przy kąpieli, gdzie używa się jej dość dużo.

Jest to typowa praca kotła dwufunkcyjnego a jedyna regulacja to wstępne ustawienie mocy na CO, które powinno byc wynikiem Twojej wiedzy ile Twój dom potrzebuje mocy cieplnej, aby wewnątrz była temperatura oczekiwana przez Ciebie. Takie dane powinny być w projekcie. Tu nie ma żadnej filozofii ani komplikacji.

Wybacz, ale nie umiem tego napisać prostszym językiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, zrozumialem za pierwszym razem. Nie wyrazilem sie scisle.

 

Jak jest podane powyzej, zeby kociol mogl miec odprowadzenie spalin przez sciane to musie miec co najwyzej 21kW.

Wprowadziles slusznie argument ze piec mimo ze znamionowo ma wiecej mocy moze pracowac na mniej mocy.

 

I teraz moja uwaga ze nasze panstwo musi zawsze sie wtracic jakas regulacja prawna. Niewadomo juz czy piec powiedzmy 22kW ale wyregulowany na 15kW moze miec ten wywiew przez sciane czynie. Z jednej strony ma 22kW ale z drugiej pracuje jak 15Kw.

 

To mialem na mysli mowiac o tym ze sytuacja jest skomplikowana.

 

musta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...