Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka wysokosc polozenia wlotu do komina z kominka ?


Pagin

Recommended Posts

Rozmawiałem z montażystą - mówił mi ,że od 190 - 230 cm - jak mi się będzie podobało . Tak informacja to siano,inny od beretty mówił mi ,że na poziomie ok 220 cm , od Valianta 210 cm i bądź tu mądry i pisz wiersze.Chyba zrobię na 220 cm i wtedy może. zmieszczę zasobnik od wody Edytowane przez pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozmawiałem z montażystą - mówił mi ,że od 190 - 230 cm - jak mi się będzie podobało . Tak informacja to siano,inny od beretty mówił mi ,że na poziomie ok 220 cm , od Valianta 210 cm i bądź tu mądry i pisz wiersze.Chyba zrobię na 220 cm i wtedy może. zmieszczę zasobnik od wody

 

Przyszedł mi do głowy genialny pomysł . Zrób tak ,żeby do pieca pasował! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

 

Nie do konca, przy wentylacyjnym musi byc te 2m roznicy w poziomach zeby dzialalo, gdzie jest stosunkowo niewielka roznica temp. W przypadku ktory podales to masz 3,5m i roznica temp jest duzo wieksza, takze bedzie to dzialac dobrze.

Ja mam w parterowce komin przy scianie zew, takze sam komin ma ze 4m, kokinek wpiety gdziez na 1,9, na oko bo nie mierzylem, a cug ma jak wsciekly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

 

Pomijając drobne niuanse; dla "cugu" liczy się wysokość od paleniska kominka a nie od wejścia wlotu spalin do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Długość czynną komina liczy się od wlotu paleniska do wylotu komina.

Również komin w ten sposób liczony jest uwzględnainy we wszlekiego rodzaju przepisach budowlanych.

Długość komina liczona od wyjścia z paleniska może liczona być tylko przy kominie ciągnionym bezpośrednio ponad dach, z tego paleniska.

Jeżeli bylo byto liczone tak, jak piszesz, to do każdego komina można by "doliczać" kilka metrów bieżących kanałów pieca kaflowego, albo masy akumulacyjnej pieco-kominka. A nie ma to żadnego związku z samym kominem. Wręcz przeciwnie - sam komin musi zapewnić parametry odpowiednie do długości takich kanałów.

Podrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

 

40 cm nie robi różnicy

jak jest odpowiednia energia w palenisku będzie się paliło na dwu metrowym kominie

jak kominy są krótkie warto nadgonić nie długością , a średnicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wzorze na ciąg kominowy nie ma średnicy przewodu więc jak byś wyjaśnił jej wpływ na ciąg.

 

Serednica / przekrój jest ważny.

 

Ciąg kominowy (nie lubię tego nazewnictwa) wynika z różnicy ciężaru właściwego np. dymu w kanale kominowym a powietrza otaczającego ten kanał – to tyle z teorii. Z praktyki osobiście bardzo rzadko używam wzorów, podstawowe przypadki mam przetrenowane do bólu. Czym większa średnica tym mniejsze opory przepływu – to oczywiste. Choć przesadzać także nie można. Jak masz chęć to przestudiuj sobie wzór Radtenbacher'a choć pewnie nie wykluczone, że będziesz musiał zahaczyć także o prawo Bernoulliego

 

miłej lektury, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

Wzorów nie będę studiował teraz ale dzięki za podpowiedzi a wzór Bernoulliego uważam za jeden z genialniejszych.

A jak lubisz nazywać ciąg kominowy?.

 

Skoro jesteśmy przy ciągu kominowym to chciałbym apelować do forumowiczów żeby zanim wystawią jakiś kawał rury, strażaka tudzież innych blach dla poprawiania ciągu, przemyśleli problem dokładnie. Na naszych dachach roi się od "przedłużaczy ciągów", "poprawiaczy wiatrów" itp i często wygląda to już zabawnie albo groźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak np. instalujesz piecyk, który ma średnicę króćca wylotu spalin 160 na poddaszu przy kominie 3m to nie dawaj komina 160 tylko np. 180 lub 200 - lepiej działa niż 160 wysadzone w niebo o kolejne 2 metry

 

A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)[/QUOT

 

ale, o co chodzi ...:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o zdrowy rozsadek

A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)[/QUOT

 

ale, o co chodzi ...:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...