Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Glikol w centralnym ogrzewaniu???


Gość jankes 33

Recommended Posts

Gość jankes 33

Moja instalacja co. składa się z rurek miedzianych,grzejników aluminiowych żeberkowych i pieca miałowego i czy mogę to wszystko zalać glikolem rozcienczonym wodą odpornym na niskie temperatury.Dlaczego,dlatego bo często wyjeżdżam na dłuższe okresy czasu i mam obawy że podczas braku prądu przy tęgich mrozach woda w układzie zamarźnie i właśnie słyszałem żeby temu zapobiec stosuje się glikol ale to tylko słyszałem.

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam sie do ostrzeżenia. Cytat z instrukcji grzejnika Instal-Projekt:

 

"Grzejniki przeznaczone sa do stosowania w instalacjach wodnych z wymuszonym obiegiem systemu zamkniętego lub otwartego, w których woda oraz stykające się z wodą materiały są zgodne z wymaganiami normy PN-93/C-04607."

 

Co do tej normy to określa ona wskaźniki jakości wody (twardość ogólną, odczyn pH, zawartość tlenu i jonów agresywnych) w zależności od rodzaju materiałów użytych w instalacji. Taki jest opis w sieci. Treści niestety nie znalazłem.

 

Pozdr.

ZS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Gość shire
Co do glikolu to podobno nie jest to dobry pomysł. Są za to specjalne płyny do instalacji co na bazie inhibitorów korozji - takowe spotkałem w Castoramie. Co do ich faktycznego działania, trudno mi coś powiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej transformatorowy to na pewno bardzo zdrowa rzecz :wink: . Radziłbym jednak uważać. Niekiedy (w starszych urządzeniach) taki olej może zawierać PCB (nie wiem dokładnie co to jest, ale jest rakotwórcze jak mało co :evil: ). Teoretycznie zakłady energetyczne powinny go w specjalny sposób przechowywać lub oddawać do utylizacji (w Polsce chyba nikt jej nie prowadzi), ale może być łatwiej i taniej oddać jakiemuś naiwnemu, bo kontrola obrotu takim rzeczami jest zapewne dość teoretyczna. A niezależnie od zawartości PCB (mniej więcej od 10 lat nie wolno stosować oleju z tym dodatkiem), z takim olejem trzeba się będzie trochę nagimnastykować, gdyby okazało się kiedyś, że trzeba instalację CO opróżnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym olejem to nie tak. Ma on inne parametry od wody. Jest przede wszystkim bardziej gęsty (większe opory w instalacji), no i chyba jest palny. By zabezpieczyć rury przed zamarznięciem, można zastosować przewody grzewcze, nawinięte na rury z termostatem, który załączy obwód kiedy będzie taka potrzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa gotowe płyny http://www.boryszew.com.pl/

Ale należy pamiętać że jeżeli planujemy użyć środka niezamarzającego(olej, płyn) zamiast wody na stałe to niestety musi to przewidzieć projektant przy doborze grzejników płyny te inaczej oddają ciepło :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 12 years później...
Jestem przed budową domu i zastanawiam się nad zalewanim instalacji glikolem. Słyszałam, że to dobry sposób na zabezpieczenie całego układu, a zależy mi, żeby wszystko działało bezawaryjnie jak najdłużej. Znalazlam np. taki [linki do produktów i firm u jednopostowców uznawane są za SPAM reklamowy] i opis producenta jest obiecujący. Warto go używać, jeśli będę miała dostęp do wody w miarę dobrej jakości, która nie będzie bardzo szkodzić całemu układowi? Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejcie też na uwadze toksyczność glikolu. Dopóki instalacja CO jest oddzielona od wody użytkowej, to jest ok (pomijając sprawę odporności elementów tej instalacji). Ale potem będziecie chcieli pewnie spiąć w którymś miejscu instalację CO z wodą tak, żeby uzupełniać instalację CO do określonego ciśnienia. Może się zdarzyć przy niefortunnych warunkach, że glikol z CO przejdzie Wam do instalacji wodnej. Nie dość, że to jest zabronione, to jeszcze będzie dla Was co najmniej szkodliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Ja ostatnio kupowałem taki Płyn do instalacji http://organika.com.pl/o-nas/aktualnosci/plyny-do-instalacji/ i uważam że jest całkiem spoko. Pierwszy raz kupiłem płyn z tej firmy i jakość i cena są bardzo zadowalające. Z tego co wiem płyn powinien być bezpieczny również dla aluminiowych części ale polecam jeszcze przejrzeć dokładnie skład. Na pewno podany jest gdzieś na stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...