Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec gazowy - jakie zapotrzebowanie kW


Damon

Recommended Posts

Tez sie powaznie przygladam Elidensowi.. Ale jeszcze jest VITODENS 333F z podgrzewaczem 130l + pododowka VITOTRONIC 200, w wersji 3,8-19kW, kwestia oferty jaka dostaniesz.. Elidens moduluje w zakresie 1:6, a Vitodens 1:5 - ale wciaz jest drobna przewaga viessmana (3,8kW min). Niewiem jak wypadlo by porownanie regulatorow pogodowych - Diematic3 vs Vitotronic 200..

Tanij wychodzi np. Junkers podawany przez innych forumowiczów.

Byłem już zdecydowany na Junkersa, ale: poprawne technicznie rozwiązanie, zresztą wskazywane przez dor. technicznego Junkersa to podłączenie 2 grup pompowych na belce rozdzielającej za sprzęgłem. Można to zrobić stosując grupę C1 Meibes, albo zlecając "ręczną robotę" instalatorowi. Meibes jest drogi, więc chcąc mieć wszystko estetycznie wykonane wchodzimy w koszty, albo decydujemy się na rury, zawory, pompy itp na wierzchu ściany. Nawet decydując się tylko na grupę pompowo-mieszającą do podłogówki musimy ją zamontować poza kotłem, a dodatkowo dokupić moduł IPM200, który też wieszamy na ścianie. Sumując wszystkie elementy mamy już nie taką fajną cenę i sporo elementów poza kotłem. A ja akurat decydując się na lodówkę oczekuję upakowania w niej wszystkich elementów dodatkowych. Jeśli coś ma wisieć obok kotła na ścianie, to po co w ogóle zastanawiać się nad takim kompaktowym rozwiązaniem - lepiej od razu kupić kocioł wiszący i zasobnik... A tak na marginesie - Junkers nie podaje dokładnych wydatków ciepłej wody, infolinia również milczy w tej sprawie.

Wiesz, ja piszę o rzeczach z punktu widzenia technicznego a nie estetycznego. Jeśli chodzi o estetykę to: DGNED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 222
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tez sie powaznie przygladam Elidensowi.. Ale jeszcze jest VITODENS 333F z podgrzewaczem 130l + pododowka VITOTRONIC 200, w wersji 3,8-19kW, kwestia oferty jaka dostaniesz.. Elidens moduluje w zakresie 1:6, a Vitodens 1:5 - ale wciaz jest drobna przewaga viessmana (3,8kW min). Niewiem jak wypadlo by porownanie regulatorow pogodowych - Diematic3 vs Vitotronic 200..

Tanij wychodzi np. Junkers podawany przez innych forumowiczów.

Byłem już zdecydowany na Junkersa, ale: poprawne technicznie rozwiązanie, zresztą wskazywane przez dor. technicznego Junkersa to podłączenie 2 grup pompowych na belce rozdzielającej za sprzęgłem. Można to zrobić stosując grupę C1 Meibes, albo zlecając "ręczną robotę" instalatorowi. Meibes jest drogi, więc chcąc mieć wszystko estetycznie wykonane wchodzimy w koszty, albo decydujemy się na rury, zawory, pompy itp na wierzchu ściany. Nawet decydując się tylko na grupę pompowo-mieszającą do podłogówki musimy ją zamontować poza kotłem, a dodatkowo dokupić moduł IPM200, który też wieszamy na ścianie. Sumując wszystkie elementy mamy już nie taką fajną cenę i sporo elementów poza kotłem. A ja akurat decydując się na lodówkę oczekuję upakowania w niej wszystkich elementów dodatkowych. Jeśli coś ma wisieć obok kotła na ścianie, to po co w ogóle zastanawiać się nad takim kompaktowym rozwiązaniem - lepiej od razu kupić kocioł wiszący i zasobnik... A tak na marginesie - Junkers nie podaje dokładnych wydatków ciepłej wody, infolinia również milczy w tej sprawie.

Wiesz, ja piszę o rzeczach z punktu widzenia technicznego a nie estetycznego. Jeśli chodzi o estetykę to: DGNED

Tu nie chodzi tylko o gusta. Ja akurat szukam lodówki ze względów estetycznych i nie jest dla mnie sensownym rozwiązaniem płacić za to urządzenie więcej niż za zestaw kocioł wiszący + zasobnik, a w dalszym ciągu być zmuszonym do instalowania pozostałych elementów obok na ścianie. A co do rachunku ekonomicznego: Elidens gotowy do pracy z 2 obiegami to około 9500 zł netto, analogiczny Cerapur Modul to 8000 zł netto ale cena nie obejmuje grupy pompowo-mieszającej (+700 zł jeśli robi hydraulik, +1300 zł jeśli kupujesz np. Meibesa Thermix, +2700 zł za zestaw Meibesa C1, z czego oczywiście ten najdroższy lub inny równoważny jest zalecany w katalogach technicznych i przez doradców technicznych Junkersa).

Lazik jeśli możesz, to proszę doradź mi w sprawie tych dwóch Elidensów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie powaznie przygladam Elidensowi.. Ale jeszcze jest VITODENS 333F z podgrzewaczem 130l + pododowka VITOTRONIC 200, w wersji 3,8-19kW, kwestia oferty jaka dostaniesz.. Elidens moduluje w zakresie 1:6, a Vitodens 1:5 - ale wciaz jest drobna przewaga viessmana (3,8kW min). Niewiem jak wypadlo by porownanie regulatorow pogodowych - Diematic3 vs Vitotronic 200..

Tanij wychodzi np. Junkers podawany przez innych forumowiczów.

 

Zgadza sie - wyjdzie taniej, jezeli wystarczy 16kW to Junkers wyglada bardzo fajnie - mowie o CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A (3,3 - 15,9), oczywiscie doliczajac zasobnik i pogodowke.. ale jezeli szukasz czegos powyzej 16kW - to juz w ofercie Junkersa kondensatow o takim zakresie modulacji i minimum w okolicy 4kW nie ma..

Powyżej 16kW to chyba dla domu powyżej 250m2 i na pewno nie dla nowych energooszczędnych domów?

 

Zapotrzebowanie powinien wyliczyc projektant instalacji CO - nie bedziemy tu strzelac, jaka moc na jaka powierzchnie, wiadomo to zalezy z czego i jak dom jest zbudowany.. ja np. mam projektowe zapotrzebowanie 16kW na 190m2, ale dla komfortu i szybszego przygotowania CWU idealny bylby wlasnie 19kW.. Dodam, ze moj dom do energooszczednych niestety sie nie zaliczy..

Czyli rachunek w granicach od 6 tys za rok grzewczy. Mało ciekawa perspektywa.

 

Coz moge rzec.. jeszcze sie bronie :roll: narazie zalewam stropy i z tego sie ciesze, do ocieplenia jeszcze troche czasu - choc wzrost grubosci ocieplenia w stosunku do oszczednosci jest wprost proporcjonalny, niechce zwiekszac ocieplenia duzo ponad 15cm (styropian, sciany mam z Porothermu 25).. pozniej zwiekszanie przynosi coraz mniejszy efekt - natomiast okna beda wpuszczac mniej swiatla.. Oszczednosci rowniez przyniesie rekuperacja w jaka planuje zainwestowac.. wiec moze nie bedzie tak zle..

To ja nie wiem czemu twierdzisz, że twój dom będzie "zimny". Sam mam PTH 25 + 15cm styro U=0.032 i osłonówkę PTH8. Do tego też reku. I dom jakby miał mieć zapotrzebowanie na co w granicach 16kW to bym się pochlastał, bo tak mocno byłaby spaprana robota.

W twoim przypadku będzie bardzo podobnie i wymieniany piec 14-16kW bez problemu powinien starczyć.

 

Hej, no nie twierdze ze "zimny", ale tez troche pewnie brakuje mu do energooszczednego (choc roznie to jest definiowane, ja przyjmuje U<0,25).. Co do roboty narazie na szczescie nic nie jest spaprane - chyba ze wyliczenia projektanta CO, po podliczeniu mam jak byk 16kW - na parterze 110m2 uzytkowej, w czym 60m2 podlogowki i garaz 35m2, na poddaszu 75m2 i strych 30m2 (niewliczany).. W sumie ok 185m2 uzytkowej, poddasze ocieplone 20+5, podloga na gruncie standardowo 10cm. Oczywiscie wszystko ulegnie zmianie jak przykladowo zmienie okna ponizej U=0,1. Niewiem co o tym myslec..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...