Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec gazowy - jakie zapotrzebowanie kW


Damon

Recommended Posts

Czyli w niosek z tego ze kotły o mocy 22kw sa bardziej ekonomiczne niz te o mocy 14kw? Bo za chwile osiwieje zanim kupie ten kocioł:) Mam do wyboru 14kw albo 19kw...:)

 

Kocioł o mocy 22kw "zużywa" max na godzinę 2,1 m3 gazu a kocioł 14kW spala max 1,4 m3 gazu

Kocioł o mocy 22kw "zużywa" min na godzinę 0,8 m3 gazu a kocioł 14kW spala Min. 0,4 m3 gazu

 

Jasno widać że bardziej ekonomiczny jest ten pierwszy (o mocy 22kw) :lol:

 

Tak samo ( przez analogię )

 

Lepszy samochód spala np. 19 l/100 km, :D

gorszy spala 8 l/100 km :cry:

 

Dane poprawiłem :) niestety na niekorzyść kotła o mocy 22.( instrukcja instalacji i konserwacji dla serwisanta CERAPURSMART str. 16 i 17 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 222
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do Hans Kloss, hala_k ma gaz GZ 41 który jest mniej kaloryczny od GZ 50. Temu większe zużycie jak mniemam. Poza tym zmniejszenie temp np pomieszczenia o 1 st też daje jakąś różnice w zużyciu. Suma sumarum i sie nazbiera. Są piecyki które taktują startując mocą max i takie startując z połową mocy. I tak samo suma sumarum coś tu coś tam i mamy efekt. No ciężko wybrać optymalnie zgadzam się.

W kondensatach im niższa temp dopłuwu czynnika tym sprawność wyższa. Najlepiej 35 - 45. Po przekroczeniu ok 53 st sprawność porównywalna z kotłami atmosferycznymi (oszczędności brak w uproszczeniu) Ma to miejsce przy podgrzewaniu CUW. Dlatego tak akcentuje min zakresy CO. Bo te max dotyczą tylko CUW. Żeby utrzymać 35-50 na wejściu przy temp zewnętrznej 0 st i wewn ok 20 st to zapotrzebowanie na moc bedzie ok 2-4 kW. Wtedy mamy kożyści wynikające z zasady działania i budowy kondensatów. Ale jeśli mamy do czynienia z taktowaniem co ma miejsce gdzy zapotrzebowanie jest na poziomie 2kW a piec ma moc min 6 albo gorzej min 9. To w najgorszym przypadku startuje mocą np max 24 Kw (lub z połową mocy bo są też takie)by po czasie zejść do 6kW i przerwa i po czasie znów start z 24kW mocy i znów przerwa i tak w kółko. No to niewiem czy to jest ekonomiczne. Po pierwsze zużywają się iskrowniki, dwa wymienniki, trzy chyba bierze więcej gazu od tego który pracuje ciągle i z mocą dostosowaną. A żużycie zużyciu nierówne tak jak jeden w dzień ma 19 st w salonie a drugi 20, w nocy ma 17 a drugi też 20. No trzeba by było naprawde opisywać każdy przypadek ze wszystkimi danymi i budynku i przyzwyczajeń. Kto by sie w to bawił. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sławos: Temperatury mamy praktycznie te same. U mnie troche mniejszy dom. Różnica na rodzaju GZ - być moze przy uwzględnieniu tego doszlibyśmy do porównywalnych wyników - mimo, że ja mam "przewymiarowany" piec.

 

Do mariankossy - gdyby przyjąć Twoje dane, odnieść do pieców o minimalnych mocach 4kW i 8kW i przyjąć proporcjonalne spalanie w funkcji mocy to wychodzi, że przy 14kW duży piec weźmie teoretycznie 1,23m3/h, a mały 1,2kW/h (jego moc maksymalna). Faktycznie wychodzi na korzyść mniejszego pieca (o ca 2,5%). Ale problem w tym, że spalanie w funkcji mocy na pewno nie jest funkcją liniową, bo dochodzi zmienny czynnik efektu kondensacji. Czy mały piec przy mocy maksymalnej 14kW kondensuje tak samo jak duży piec? A może w ogóle i dlatego przy niższych mocach też efekt kondensacji jest mniejszy w małym piecu? Ot pytanie :D

Pewnie im niższa moc, tym większe korzyści z małego pieca, ale zuzycie minimalne, które podałeś tez odnosi sie do pracy ciągłej. Jak piec taktuje, to nie pobiera gazu, gdy jest wyłaczony. Więc finalne zużycie gazu przy małym zapotrzebowaniu to efekt złożony zużycia gazu i taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje większe spalanie to również nie do końca zaizolowany dom. Mam dwa stryszki nieocieplone bez drzwi. Tędy dużo ciepła ucieka! Dalej ja mam tylko 12 cm ocieplenia w ścianach i 5-7 cm ocieplenia w podłodze. Miało być 10, ale tak wyszło, że brakło na wylewki. Stąd to zużycie, które i tak jest mniejsze niż zakładał projekt?! Wg projektu zapotrzebowanie miało być 70 W/m2, a teraz jest ok. 55-60 W/m2. I naturalnie u mnie jest gaz Lw, trochę mniej kaloryczny od GZ50.

 

Kocioł o mocy 22kw "zużywa" max na godzinę 1,8 m3 gazu a kocioł 14kW spala max 1,2 m3 gazu

 

Kocioł o mocy 22kw "zużywa" min na godzinę 0,8 m3 gazu a kocioł 14kW spala Min. 0,4 m3 gazu

 

Te dane to skąd? Chyba Twój wymysł :roll:

Każdy kocioł spala w przyblizeniu 0,1 m3/kW mocy gazu GZ50. Zobacz w danych Rapczyna.

 

Poniżej dane dla Junkersa Cerapur Smart ZSB 14-3:

 

http://www.on-line.pl/dom/zuzycie_junkers.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sławos: Temperatury mamy praktycznie te same. U mnie troche mniejszy dom. Różnica na rodzaju GZ - być moze przy uwzględnieniu tego doszlibyśmy do porównywalnych wyników - mimo, że ja mam "przewymiarowany" piec.

 

Do mariankossy - gdyby przyjąć Twoje dane, odnieść do pieców o minimalnych mocach 4kW i 8kW i przyjąć proporcjonalne spalanie w funkcji mocy to wychodzi, że przy 14kW duży piec weźmie teoretycznie 1,23m3/h, a mały 1,2kW/h (jego moc maksymalna). Faktycznie wychodzi na korzyść mniejszego pieca (o ca 2,5%). Ale problem w tym, że spalanie w funkcji mocy na pewno nie jest funkcją liniową, bo dochodzi zmienny czynnik efektu kondensacji. Czy mały piec przy mocy maksymalnej 14kW kondensuje tak samo jak duży piec? A może w ogóle i dlatego przy niższych mocach też efekt kondensacji jest mniejszy w małym piecu? Ot pytanie :D

Pewnie im niższa moc, tym większe korzyści z małego pieca, ale zuzycie minimalne, które podałeś tez odnosi sie do pracy ciągłej. Jak piec taktuje, to nie pobiera gazu, gdy jest wyłaczony. Więc finalne zużycie gazu przy małym zapotrzebowaniu to efekt złożony zużycia gazu i taktowania.

 

Ze względu na aptekarską dokładność dane w moim poście poprawiłem. :lol:

Co do spalania funkcji mocy, im niższa temperatura na wyjściu tym sprawność kondensacji wyższa.

powyżej 57 st.C na wylocie to już brak kondensacji.

Piec pracuje 80% czasu na minimalnym obciążeniu 2-3kW, to musi taktować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie zadzwoniłem na infolinię serwisową Junkersa (polecam, nieraz korzystałem, sa niegłupi ludzie i jeśli czegoś nie wiedza od razu to sprawdzą i oddzwonią). Tam potwierdziłem, że piec 14kW przy pracy z moca maksymalną nie kondensuje praktycznie w ogóle. Wiec przy niskich temperaturach na zewnątrz (większa potrzebna moc dla CO) sprawność kondensacji przy wyższych mocach może okazac sie niższa, niż w "mocniejszym piecu" - więc i zużycie może byc większe. Przy bardzo niskich zapotrzebowaniach na moc będzie odwrotnie, ale tu z matematyki wynika, że różnice bezwzględne będą mniejsze.

No i oczywiście temat CWU. Ja mam 3 łazienki, zasobnik warstwowy 120l, temp zadana CWU zaledwie 42st i temat niedogrzenej wody przy myciu nigdy nie istniał. I piec jest w stanie kondensować nawet przy znacznym podgrzewie CWU.

Dla mojego domu fachowiec z infolinii doradzał większy piec.

 

Wątpiacym polecam infolinię z pominięciem drogi służbowej, czyli Waszych fachowców. A tu i tak większość z nas zachwala swoje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wybrać Junkersa, zadzwoń na infolinie. Nie chce byc doradcą, żebyś mnie przez lata wyklinała, jakby co :D

Możesz przymierzyc się z rozmowie z nimi podając dane obliczeniowe, które Ci wcześniej hala_k ładnie wyłożył. Plus warunki dla CWU - ile osób i łazienek.

I daj znac co Ci doradzili - będziemy mieli jakieś odniesienie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na aptekarską dokładność dane w moim poście poprawiłem. :lol:

Co do spalania funkcji mocy, im niższa temperatura na wyjściu tym sprawność kondensacji wyższa.

powyżej 57 st.C na wylocie to już brak kondensacji.

 

A te nowe dane to skąd? Też Twój wymysł, czy poparte danymi producentów? A jeszcze jedno! Te 57 st.C to na wylocie, czy raczej na powrocie?

 

Piec pracuje 80% czasu na minimalnym obciążeniu 2-3kW, to musi taktować :lol:

A tu się mylisz :roll: Spytaj się pablitoo, jego piec nie taktuje!?

 

Czyli wniosek z tego ze kotły o mocy 22kw sa bardziej ekonomiczne niz te o mocy 14kw? Bo za chwile osiwieje zanim kupie ten kocioł Mam do wyboru 14kw albo 19kw...

 

Nie, tylko ci co je mają tak uważają, aby potwierdzić trafność swojego wyboru i mieć lepsze samopoczucie. Bo jeśli to prawda, to może od razu 50 kW, albo lepiej 100 kW i wtedy to będzie ekonomiczna jazda :D Bo jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest przykładowo 11 kW i jesteśmy zdecydowani na kocioł jednofunkcyjny, to po co brac 19 kW, jak 14 kW z nawiązką wystarczy!? Usprawiedliiwieniem może tu być tylko kocioł w dobrej cenie, jak chociażby De Dietrich MCRII o modulacji 6-24 kW! To się opłaci! Ale inne za 7 tys. to nieporozumienie.

 

A ja sobie zadzwoniłem na infolinię serwisową Junkersa (polecam, nieraz korzystałem, sa niegłupi ludzie i jeśli czegoś nie wiedza od razu to sprawdzą i oddzwonią). Tam potwierdziłem, że piec 14kW przy pracy z moca maksymalną nie kondensuje praktycznie w ogóle. Wiec przy niskich temperaturach na zewnątrz (większa potrzebna moc dla CO) sprawność kondensacji przy wyższych mocach może okazac sie niższa, niż w "mocniejszym piecu" - więc i zużycie może byc większe. Przy bardzo niskich zapotrzebowaniach na moc będzie odwrotnie, ale tu z matematyki wynika, że różnice bezwzględne będą mniejsze.

No i oczywiście temat CWU. Ja mam 3 łazienki, zasobnik warstwowy 120l, temp zadana CWU zaledwie 42st i temat niedogrzenej wody przy myciu nigdy nie istniał. I piec jest w stanie kondensować nawet przy znacznym podgrzewie CWU.

Dla mojego domu fachowiec z infolinii doradzał większy piec.

 

Wątpiacym polecam infolinię z pominięciem drogi służbowej, czyli Waszych fachowców. A tu i tak większość z nas zachwala swoje.

 

Jesteś pewny, że ci na infolinii wiedzą co to kondensacja i kiedy występuje w kondensacyjnych kotłach gazowych? Zastanowiłeś się nad tym zdaniem przeze mnie wytłuszczonym? Jeśli się zastanowisz, to przyznasz mi rację, że głupstwa wypisujesz i to do potęgi!!! Zastanów się co decyduje o kondensacji? Bo na pewno nie praca z mocą maksymalna!? Nawet kotły z zamnknięta komorą spalania kondensują przy "sprzyjających" warunkach. Jakie warunki sprzyjaja kondensacji? A tak dla jasności, to ile dni w roku mamy z temperaturą -20 st.C? Bo dla tej temperatury w większości oblicza się zapotrzebowanie na moc.

 

Eeee - tak tu sobie niezobowiązująco gdybamy ...

Gdybać to sobie możesz, tutaj forumowicze chcą rzetelnej informacji jak w tytule postu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale odpowiedz, czy na wylocie, czy na powrocie? I czy z tego artykułu wynika, ze praca z mocą maksymalną powoduje brak kondensacji? Toż to jakiś absurd?! Ale to na infolinii tak mawiają :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale odpowiedz, czy na wylocie, czy na powrocie? Czy aż tak dużo wymagam?

Wylot spalin / powrót wody z ogrzewania :lol: :lol: :lol: :lol:

""""......Proces kondensacji może zachodzić tylko wówczas, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji c.o. jest niska: po oddaniu ciepła w instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 50°C, gdy jest zasilana kotłem gazowym, . Jeśli woda grzewcza powracająca z instalacji nie będzie odpowiednio ochłodzona, kondensacja może nie zachodzić w ogóle .....>""

:lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale odpowiedz, czy na wylocie, czy na powrocie? Czy aż tak dużo wymagam?

Wylot spalin / powrót wody z ogrzewania :lol: :lol: :lol: :lol:

""""......Proces kondensacji może zachodzić tylko wówczas, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji c.o. jest niska: po oddaniu ciepła w instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 50°C, gdy jest zasilana kotłem gazowym, . Jeśli woda grzewcza powracająca z instalacji nie będzie odpowiednio ochłodzona, kondensacja może nie zachodzić w ogóle .....>""

:lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale odpowiedz, czy na wylocie, czy na powrocie? Czy aż tak dużo wymagam?

Wylot spalin / powrót wody z ogrzewania :lol: :lol: :lol: :lol:

""""......Proces kondensacji może zachodzić tylko wówczas, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji c.o. jest niska: po oddaniu ciepła w instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 50°C, gdy jest zasilana kotłem gazowym, . Jeśli woda grzewcza powracająca z instalacji nie będzie odpowiednio ochłodzona, kondensacja może nie zachodzić w ogóle .....>""

:lol: :lol:

 

57 st.C wody na powrocie i wszystko jasne (miało być kondensuje :wink: ) Skąd tam 50 st. C, a nie n.p. 30, 40 czy 73 st.C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...