Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wielka ściema ... kredyt w złotówkach


daggulka

Recommended Posts

no , mam tą umowę przed sobą ... nie wiem na co mam patrzeć, ale z tych ważniejszych:

 

(...)

- w całym okresie kredytowania kredytobiorca może złożyć dyspozycję zmiany stawki referencyjnej , najpóźniej 7 dni przed końcem okresu obowiązywania stawki referencyjnej .... tego nie jarzę :roll:

 

Wynika z tego, że masz możliwość zmiany okresów obowiązywania ww. stawki referencyjnej. Aktualne, obowiązujące Cię okresy podałem Ci wyżej. Jeśli chcesz je zmienić - to możesz złożyć odpowidni wniosek na 7 dni przed końcem obowiązywania każdego trzymiesięcznego okresu. Tak w skrócie. Po szczegóły, jeśli masz taki zamiar - musisz uderzyć do swojej placówki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 363
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W PKO BP jest następujący system:

Jesli termin spłaty raty przypada np. na 20 kazdego miesiąca to LIBOR/ WIBOR jest brany z dwóch dni przed tym terminem czyli z 18 dnia w miesięcu poprzedzającym koniec okresu kwartalnego na który zdefiniowana jest obowiązująca stawka.

Jesli ktos zatem płaci ratę 20 to dla II kwartału PKO BP wezmie stawkę z 18 marca.

Acha - czyli trochę źle to zrozumiałem.

Więc w przypadku Daggulki, dla okresu 16.03.2009-15.06.2009, brana będzie stawka WIBOR 3M z 14.03.2009. Podałem 13.03.2009 (mylnie przyjałem, że nie bierze się notowań z dwóch dni od 16.03.2009). Ale i tak będzie to prawidłowo, bo 14.03.2009 wypada w sobotę :). Uprzejmie przepraszm za to małe zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja tu jestem frankowiec,wzięłam kredyt tuż przed krachem,na razie nie narzekam,frank poszedł do góry ale oprocentowanie w dół-1,71% z marżą to chyba nienajgorzej ?

 

Ale skoro CHF rośnie to wraz z nim twoje zadłużenie wobec banku.I tego najbardziej się obawiam biorąc teraz kredyt w CHF. A najgorsze jest to, że go wezmę, kiedyś to przynajmniej kurs był stabilny a teraz idzie w górę,że aż po oczach razi i co kiedy wreszcie wróci do poprzedniego stanu może nigdy?! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PKO BP jest następujący system:

Jesli termin spłaty raty przypada np. na 20 kazdego miesiąca to LIBOR/ WIBOR jest brany z dwóch dni przed tym terminem czyli z 18 dnia w miesięcu poprzedzającym koniec okresu kwartalnego na który zdefiniowana jest obowiązująca stawka.

Jesli ktos zatem płaci ratę 20 to dla II kwartału PKO BP wezmie stawkę z 18 marca.

 

ja płacę na 15-go ... to reasumując kiedy zapłacę tą mniejszą ratę? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PKO BP jest następujący system:

Jesli termin spłaty raty przypada np. na 20 kazdego miesiąca to LIBOR/ WIBOR jest brany z dwóch dni przed tym terminem czyli z 18 dnia w miesięcu poprzedzającym koniec okresu kwartalnego na który zdefiniowana jest obowiązująca stawka.

Jesli ktos zatem płaci ratę 20 to dla II kwartału PKO BP wezmie stawkę z 18 marca.

 

ja płacę na 15-go ... to reasumując kiedy zapłacę tą mniejszą ratę? :roll:

 

To czy będzie ona niższa, zależy tylko i wyłącznie od notowania WIBOR 3M z dnia 13.03.2009 r. Póki co wynosi ono 4,69%. Jeśli przyjmiemy, że takie notowanie właśnie w tym dniu będzie, to pierwszą mniejszą ratę zapłacisz 15.04.2009 r. Różnica w oprocentowaniu (pomiędzy obecnym 7,39% a hipotetycznym, które wychodzi na poziomie 5,59%) wyniosłaby ok. 24% - o tyle procentowo, mniej odsetek będzie do zapłacenia (plus oczywiście normalna rata kapitałowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisałem z tym że okresy kwartalne nie są kalendarzowe lecz rozpoczynaja sie od dnia wypłaty kredytu lub pierwszej transzy.

Wyliczenia Mroznego są jak najbardziej słuszne. Twoje Raty będa mniejsze z opóźnieniem .... gdyby Wibor wzrósł to z opóźnieniem zapłaciłabyś też więsza ratę ale na to sie nie zanosi... :) / choć wypada dodać że dziś wszystko jest możliwe / :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zaś w plecy bo cośtam :evil:

no szlag mnie trafi :evil: ... czy cholera nie mogę mieć tak jak wszyscy choć raz ? nie mogę ... bo wrąbałam się w kredyt w PKO jak świnia w koryto ...pretensje mogę mieć tylko do siebie .... Pko cholera- jakby innych banków na świecie nie było :evil: ... nauczke mam - ostatni raz coś w PKO i ostatni raz bez osobistego znającego na się na rzeczy i negocjacjach doradcy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daggulka! Daj spokoj, Niewiasto, bo grzeszysz! :)

Podziekuj ladnie Bozi i Aniolkom i swojej Opatrznosci, ze nad Toba czuwala i masz ten zakichany kredyt w zlotowkach.

Od dnia, kiedy zaczely sie walut wsciekac, ja slicznie dziekuje mojej dobrej gwiazdce i bankowi SANTANDER, ktory przez poltora miesiaca miedlil, miedlil i w koncu wyplul info, ze zgubil czesc dokumentow i otrzeuje ich kopii ponownie. Tym samym opcja CHF przepadla. (Wplacilam zaliczke na dzialke i gonil mnie termin podpisania umowy, zdecydowalismy sie wiec na szybko na PKO BP w PLNach). Cale szczescie!!!

Kiedy pomysle, ze gdyby mi ne odbilo i nie pojechalabym do Anglii spelniac swoje marzenia (nie zarobkowo) to dzis na 100% siedzialabym z kredytem juz na budowe domu CHF wzietym w najpaskudniejszym okresie do jego zaciagniecia...

Czasem najgorsza na pierwszy rzut oka opcja okazuje sie najlepsza z mozliwych.

 

Ktos tam w Niebiesiech Cie Smoczyco kocha i o Ciebe dba - nie miaukaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daggulka , niepotrzebne emocje, rata będzie niższa tak jak napisaliśmy.

Spadek Wiboru dla tych co mają w PLN i Liboru dla tych co maja w CHF jest na razie faktem i tego sie trzymajmy. Nie zanosi się na zwrot trendu w krótrkim okresie.

 

Zaznaczyłem tylko że możliwy teoretycznie jest wzrost stawki Wibor i Libor co skutkowałoby podwyższeniem rat abyś spostrzegła mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Czytam wszystkie Wasze wypowiedzi bardzo uważnie. W tym tygodniu zamierzam umówić się na rozmowę w moim "macierzystym" banku, czyli PKO BP :lol:

Wstępną symulację kredytu w PLN już dostałam. Jako, że mam u nich złote konto, Pani z banku stwierdziła, że kwoty podane w symulacji są bazą do negocjacji (nawet człowiek nie czuje, jak mu się rymuje :lol: ). Zatem wybiorę się do tego banku mądrzejsza o sporą wiedzę, którą na tym forum zdobyłam - dzięki Wam wielkie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daggulka z tym przewalutowaniem kredytu z PLN na CHF to taki czarny humor? Przecież wiesz chyba, że to obecnie całkowicie nierealne, co więcej NIERACJONALNE...

To że dzisiaj CHF jest drogi nie oznacza, że za 2 mce nie będzie droższy. Dlaczego chciałabyś łapać spadającą brzytwę? Nie boisz sie, że poobcina Ci paluszki?

 

BTW:Ja nie rozumiem skąd bierze się w ludziach ta ułańska fantazja i chęć pospekulowania na swoim kredycie. Od tego jest forex. Tam można łatwo sprawdzić swoje umiejętności w przewidywaniu kursu walut...

 

dzisiaj 1 CHF był już po 3,24zł - Ci co mają kredyty w CHF zamieniliby się z Tobą z na kredyty pocałowaniem w rękę. Ich kredyty są w tej chwili o 50% większe i niedługo będą płacić dodatkowe ubezpieczenia od niepełnego wkładu (czy jak to się tam zwie). A pierwszym już zaczyna brakować na spłaty rat...

 

Niestety na rynku finansowym jak w życiu. Gdy rekiny poczują krew to już nie odpuszczą. A pierwsi kredytobiorcy w CHF zaczynają krwawić...

niestety praktycznie nie mogą już wrócić z CHF na PLN... a rekiny to wiedzą i widzą, że jest łatwa, duża kasa do wyjęcia. Przykro mi ale taka jest prawda. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem na kredyt trzeba popatrzeć w perspektywie całego okresu kredytowania. Mam wrażenie, że mój kredyt w CHF będzie mnie mniej kosztował niż ten sam kredyt w PLN. Obecnie mimo, że frank kosztuje już niemal 3,3zł moja rata jest na takim samym poziomie jak na początku kredytowania, więc się zbytnio nie martwię. Pisało to już wielu, tylko powtórzę - biorąc kredyt w CHF trzeba wziąć pod uwagę ryzyko kursowe i posiadać odpowiednie zabezpieczenie by bezproblemowo przejść przez moment, gdy waluta naszego kredytu zwyżkuje. Tylko ten, kto brał kredyt bez zastanowienia obecnie pisze jak to jest źle i niedobrze z kredytem w CHF, bo nie stać na ratę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem na kredyt trzeba popatrzeć w perspektywie całego okresu kredytowania.

 

ok ale jak to zrobić skoro do końca spłaty pozostało ponad 30 lat? trzebaby być co najmniej Nostradamusem żeby móc spojrzeć tak na kredyt...

 

niestety obawiam się że część kredytobiorców po prostu nie będzie miała okazji obserwować swojego kredytu przez cały zakładany okres

 

Oczywiście masz rację że jak ktoś rozsądnie wziął kredyt nie na 100%-130% wartości i nie naciągał maksymalnie zdolności ma większe szanse na obserwowanie swojego kredytu prze okres >30 lat a nie tylko przykładowo 2-3 lat, po czym bank zażąda spłaty całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisało to już wielu, tylko powtórzę - biorąc kredyt w CHF trzeba wziąć pod uwagę ryzyko kursowe i posiadać odpowiednie zabezpieczenie by bezproblemowo przejść przez moment, gdy waluta naszego kredytu zwyżkuje.

Ale jakie masz zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym? Wziąłeś je pod uwagę biorąc kredyt i co w związku z tym zrobiłeś? Wiele osób pisze że brało kredyt w CHF świadomie, licząc się z ryzykiem kursowym. Ale jeśli nic poza tym nie zrobily, to czym się różnią od tych co brali kredyt w CHF 'bezmyślnie'?

Wg mnie zabezpieczeniem jest posiadanie odpowiednich oszczędności w walucie w której masz kredyt, tak aby np 20-30% kredytu móc zawsze spłacić (zwłaszcza gdy bank stwierdzi że wartość kredytu przekroczyła wartość Twojej nieruchomości). Tylko oczywiście kupowanie waluty teraz to marne zabezpieczenie, chociaż - kto wie co będzie za pół roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...