Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

system DGP


Gość rafał g.

Recommended Posts

Witam.

Przy pomocy turbiny jest to jak najbardziej wykonalne. Bardzo często DGP schodzi z rozprowadzenia w poddaszu poprzez piętro na parter (jeżeli jest taka potrzeba). Należy uwzględnić to przy doborze mocy turbiny. A sam pomysł umieszczenia jej w czopuchu kominka nie jest za szczęśliwy (z wielu względów - pisano już o tym w wielu wątkach).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też mam zamiar rozprowadzać z poddasza na I piętro i parter. 240 m2. Turbina 600 m3. Chyba starczy?? Czy mogę zredukować przewody (wyjście z turbiny 160) do 125. Czy dla tej technologii i dość dużej mocy "wydmuchu" turbiny nie będzie oporów wypływu przez zmniejszoną średnicę przewodów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

jeszcze jedno pytanko, na chyba nieporuszany temat.

 

Jak jest z przenoszeniem dźwięków przez te kanały ?

 

W końcu czopuch jest otwarty kratką ( min. u góry ),

 

Jeśli w pomieszczeniu z kominkiem np. wsalonie gra muzyka lub TV,

to może to być ( nieznośnie ) słyszane w sypialni ?

 

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ja mam problemy z dobrym, w kontekście własnej wizji z odpowiednim rozplanowaniem systemu DGP w moim jeszcze nie wybudowanym domu...I przydałby mi się jakiś ciekawy polecony fachman, co to potrafi zrozumieć, że niczym przyjemnym jest rura "na środku pokoju"...Jestem z Grodziska Maz, czyli może to być ktoś z W-WY i jej okolic...Lub może tu jest ktoś, kto w wielu kwestiach może czymś się pochwalić???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś się podzieli uwagami na temat jak przeprowadzić rury od DGP przez wieniec podstropowy, bo mam w poprzek domu ściankę nośną i w 6-ciu miejscach będę musiał przprowadzić rury przez wieniec który będzie miał 25 cm wysokości więc pod odpada, a i jeszcze jedno chcę dać rury spiro ocieplone lub typowe do DGP pod sufitem na parterze, a potem tylko hop do góry. Zastanawiam się czy można taki wieniec przerwać w dwóch miejscach. W jednym na ok 60 cm, a w drugim na ok 30 cm. Pomocy!!!!

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 25 cm wieńca + 15 cm rura = 40 cm i jak to ładnie zamaskować, i do tego dochodzą dodatkowe zagięcia, co przy grawitacji ma znaczenie. A tak sobie myślę w końcu komin też przerywa ten wieniec, może jakoś specjalnie zezbroić. Nie wiem może ktoś coś poradzi bo mam trochę casu ekipa wkracza od polowy czerwca.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o opinie o systemie Dystrybucji Gorącego Powietrza. Czy można ogrzać cały dom(jako dodatkowe źródło ciepła)??? Czy to jest sensowna inwestycja??? :o

 

DGP, a właściwie umiejscowienie kominka celem jego wykorzystania do DGP, powinieneś rozplanować na etapie projektu.

Ja niestety polegałem na "fachowości" kominkowców, i pomimo konfrontowania wiadomości aż z trzech źródeł, ostatecznie okazało się że cały system DGP można o kant du.. rozbić. Przy piątej wizycie /na szczęście tuż przed zamówieniem stropów w wytwórni/ panowie z rozbrajającą szczerością oznajmili, że dwóch sypialni nie da sie ogrzać, choćby i z turbiną. Tym sposobem DGP poległo w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, ja odnoszę podobne do przedmówcy wrażenie... Rozmawiam z jednym gościem od DGP, no to on (nad projektem), tak się da zrobić, tak się da zrobić....a najlepiej, jak już dom będzie postawiony, to wtedy widać co i jak...no k...wa mać!!! A wtedy taki przyjdzie i powie "Panie, jak był projekt to trzeba było przyjść i zapytać".... Robi łaskę, że żyje....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań dotyczacych DGP. Jak na razie jeszcze nie rozpocząłem budowy planuje całość.

Chce wykonać DGP w domku ok 120m2 z poddaszem użytkowym - strop drewniany.

Mam nastepujace wątpliwości

1. DGP grawitacyjne - chce w przyszłości do systemu podłączyć klimę, która ma swój nadmuch więc wymuszone DGP chyba będzie sie gryyzło. Czy ktoś robił coś takiego - w którym punkcie zrobić wejśćie klimy do układu i czy możliwe jest takie rozwiazanie?

2. będe ogrzewał pomieszczenia parter i poddasze. nad wkąłdem jest taka "ścięta piramidka"z której wychodzą rury. Czy do każdego pomieszczenia ciągnąc osobną rurę od samego wkłądu czy może lepiej jedą duż na pietro i trójniki itd?

3. Jak ogrzac pomieszczenie w którym jest kominek czy z czopucha czy może lepiej tez pociągnąc rurę?

4. co decyduje o sile przepływu powietrza tzn czy poprzez odpowiednie ustalenie długości odcinków pionowych i poziomych ruy da się uzyskac w miarę równomierne nagrzewanie wszystkich pomieszczeń?

5. grzac kuchnie i łazienkę - rózne czytałem na ten temat opinie?

 

Prosze o Wasze opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam dom (120 m) kominkiem z rozprowadzeniem grawitacyjnym już drugi rok.Mam też ogrzewanie gazowe,ale praktycznie go nie używam.Sam kominek wystarczył mi nawet w największe mrozy.To działa,polecam.Poza tym koszt ogrzewania jest znacznie niższy niz np. gazem,ostatni sezon grzewczy (wrzesień-kwiecień) kosztował mnie ok.1200 zł,ale miałem drewno niewysezonowane.W tym roku będzie taniej.

 

 

m_arek - jaki masz kominek? czy w takiej sytuacji konieczne jest kupowanie tzw kominka do ciągłego palenia np. Tarnawa czy tez wystarczy jakiś francuz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciao 8)

 

Ano, ja odnoszę podobne do przedmówcy wrażenie... Rozmawiam z jednym gościem od DGP, no to on (nad projektem), tak się da zrobić, tak się da zrobić....a najlepiej, jak już dom będzie postawiony, to wtedy widać co i jak...no k...wa mać!!! A wtedy taki przyjdzie i powie "Panie, jak był projekt to trzeba było przyjść i zapytać".... Robi łaskę, że żyje....

 

No i znowu popieram Sensera

Trudno jest sie z kims dogadac, mowie gosciowi: zrob pan projekt (bo teraz robie adaptacje) materialy kupie teraz, a on mi na to "nic sie nie martw zanim sciany postawisz to ja ci powiem jak to ma byc" :evil: :evil: :evil:

 

Szkoda slow :evil: :evil: :evil:

 

Andrzem klimatyzacja nie bedzie przeszkadzala i nie bedzie miala problemow, o to badz spokojny :) :D :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów popierasz?? A kiedy popierałeś?? :-)

 

Wiesz dlaczego tak jest, że spuszczają nas na drzewo?? Ano dlatego, że im się po prostu nie chce!!! Chcą przyjść i popatrzeć jak jest i wtedy coś robić, bo tak jest IM łatwiej!!! A jak czegoś nie będzie można zrobić to wtedy będą gadać: "No panie ale podłogi już zalane, trzeba będzie pruć...a jak nie to niestety ale rura musi iść na wanną..." A jak coś nie będzie pasować to co go to obchodzi?? Przecież to "twoja" chałupa!!! I tak to właśnie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak to działa filozofia jakoś to będzie- i stąd były moje pytania Jestem zawiedziny brakiem konkretnej wiedzy na temat systemów kominkowych w Muratorze. Wszędzie tylko argument, że najlepiej jak zleci sie to specjalistycznej firmie i ogólnikowe stwierdzenia. Tylko skąd ja mam wiedzieć że ta akurat firma jest O.K.? Jak nie posiadam szczegółowej wiedzy na ten temat to mogą mi wcisnac każdy kit.

 

P.S. do szczęśliwców, którzy juz użytkują swoje kominki w celach grzewczych - pytanie może naiwne. Jak czesto dokładacie do kominka? Co jaki czas trzeba to zgasić i czyścić? A i najbardziej dla mnie ciekawe Jak odpalam system to po jakim czasie jest ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, teraz to tez moge ponarzekac na fachowca od kominkow. Tak, tak oczywiscie przyjade, itd. Ostatecznie odpowiedz - nie mam czasu.

Zastanawiam sie czy nie kupic rur i nie rozprowadzic ich samemu poo domu. Stan aktualny to postawione scianki dzialowe i niestety przewidziana tylko 7cm wylewka na pietrze. Mam wiec tylko kilka opcji:

1. puscic rury od kominka na parterze pod sufitem z salonu i wejsc do pokojow na pietrze od dolu

2. puscic rure od kominka w gore wzdluz komina i puscic rozgalezienie od niej na poddaszu nieuzytkowym (nad pietrem) i zejsc z gory do pokojow na pietrze

3. puscic rure od kominka w gore wyjsc na pietrze i probowac schowac kanaly w posadzce - ciezko bedzie bo jak wspomnialem malo tam miejsca.

Najbardziej by mi odpowiadalo 2 rozwiazanie, ale zastanawiam sie jak duzo ciepla bedzie wowczas dochodzic do pokojow na pietrze. Jak myslicie?

Pozdrawiam

Adamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Też mam taki problem. Minusem rozwiązania 2. jest konieczność instalowania turbiny. Ciepło pokonuje wtedy długą drogę, a potem jeszcze musi lecieć w dół, czyli wbrew naturze.

Po spotkaniu z Forestem skłaniam się raczej do rozwiązania 1. Wtedy trzeba zrobić sufit podwieszany, ale u mnie tylko nad kawałkiem hallu na powierzchni może 4 m2, więc nie powinno być źle.

Wtedy jest tylko taki problem jak ma Medyk - muszę przeprowadzić rurę przez podciąg w połowie jego długości - jeszcze nie wiem co na to mój architekt.

Pozdrawiam

r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...