Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Układanie POROTHERMU


Gość

Recommended Posts

Wg wzkazówek producenta Porotherm powinno się układać smarując zaprawą ciepłą całą jego powierzchnię poziomą a nie jak robią niektórzy tylko dwie kiszki. Słyszałam, że niektórzy dają dwie kiszki zaprawy a pomiędzy nimi 10 mm pasek steropianu. Czy ktoś słyszał o takiej metodzie? Proszę o opinię zwłaszcza tych co budowę z Porothermu mają już za sobą. Mój wykonawca mówi, że i tak Porotherm 38 P+W na ciepłej zaprawie będę musiała ocieplić. Co wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaprawę najlepiej rozkładać po całej powierzchni. docelowo powinno jej być nominalnie ok 12 mm. przed rozłożeniem zaprawy zwilżyć pustaki. swoją drogą to ciekaw jestem dlaczego wykonawca doradza żeby to docieplać,gdybyś mogła go zapytać ciekaw jestem co odpowie poza tym np że to bedzie lepiej(bo zawsze może być lepiej np nie dawać 10 cm docieplenia tylko 60 cm ,bo to bedzie lepiej).

ważna rzecz przy zaprawie mieszać od 3 do 5 min, bardzo ważna

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten dylemat przed budową domu. W końcu wybrałem beton komórkowy ze Śniadowa. Zdecydowałem się na ścianę jednowarstwową (42 cm, klasa 400) Wychodzi mnie najtaniej, bardzo ciepło i przede wszystkim szybko się buduje. W/g producenta współczynnikk przenikania ciepła =0,28.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie jestem w trakcie szukania wykonawcy. Gdy powiedziałam jednemu o tym pasku styropianu i czy tak kiedykolwiek robił to wybałuszył oczy i cyt." Wieki buduję z POROTHERMU, ale o czymś takim nie słyszałem" więc ja też zgłupiałam. Dzięki ARAMAN, że się odezwałeś, bo już myślałam, że ja coś z tym styropianem pokręciłam. A tak nawiasem przy 38 P+W jaka szerokość styropianu będzie optymalna? I czy smaruje się go zaprawą pod i nad?

Kaśka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ketiso zwrócił uwagę na istotny problem - nośności ściany. Zwróćcie uwagę, że w spoinie poziomej całe obciążenie nagle zaczynacie przenosić przez dwa wąskie paski zaprawy (a przecież im węższa będzie zaprawa, to lepiej, bo szerszy będzie styropian, czyli izolacja...).

To był żart, tak rozumując można dojść do leczenia zapalenia gardła gilotyną..

Ja bym nie eksperymentował tak ryzykancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ile wypowiedzi tyle racji z tym paskiem to jest tak przy porothermie 44 jest dużo miejsca na zaprawę myslę że problem nośności zchodzi na plan dalszy. Można by budowac kładąc dwie warstwy zaprawy od boków a w środku pustke powietrzna ale znając dokładnośc murarzy wiem ze w jednym miejscu było by OK a w innych były by połaczone (mówię o murowaniu na zaprawie wapiennej). Pasek styropianu zmusza murarzy do przestrzegania zasady a jednocześnie im ułatwia pracę. Moi wykonawcy też się dziwili ale powiedziałem im że tak ma byc i nie mieli wyjścia to jest mój dom a oni tylko u mnie zarabiają na życie może to okrutne ale myślę że należy na poczatku im to przedstawić. Co do tego że wiele murowali i nie widzieli takiego sposobu - Zawsze kiedyś jest pierwszy raz ( niektórzy mówią że najbardziej boli ale się najdłuzej pamięta) Zastanawim się czemu nie budujesz z 44 różnica w cenie niewielka Pasek miał szerokość 7-8 cm a więc zostawało 32 cm na zaprawę a wię myślę że wytrzyma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja budowałem z POROTHERMU 38,5 na CIEPŁEJ (ważne) zaprawie. (taka ściana ma wsp. 0,35 więc wystarczy) Teraz będę tynkował na zewnątrz zaprawą z perlitem albo kulkami styropianu (taniej) więc i tak go docieple. Od środka będę kładł jako tynk płyty GK (prawdopodobnie) więc to taż ociepli budynek. A grubość ściany jest mniejsza niż 44 + dodatki.

Pozdrawiam

Mirzaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam się na 38 z dwóch względów. Po pierwsze dom jest nieduży 129 m.kw, więc ściany 44 wydawały mi się za grube ( w końcu to nie bunkier). Po drugie teść właśnie zakończył budowę z 38 i bardzo zgrabnie mu to wyszło (jak będzie z eksploatacją to jeszcze nie wiem, bo jest na etapie tynkowania - nie dociepla). On miał inny problem z zaprawą, murarze robili mu za rzadką i bardzo dużo mu jej wyszło, wlewała się do środka porothermu,(dlatego rozważam rozwiązanie z paskiem steropianu). Z wypowiedzi ketiso wywnioskowałam, że gęstość zaprawy zależy między innymi od czasu jej mieszania. Zaintrygowaliście mnie tą nośnością ściany. Ale przy szerokości paska 7 cm chyba to nie ma znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość mieszania nie wpływa `specjalnie` na gęstość ów zaprawy(oczywiście pomijam tu skrajności typu 1 sekunda mieszania). z tym mieszaniem chodzi głownie o to że jeżeli będziesz zbyt długo mieszać to zaprawa ta będzie się zachowywać podobnie jak jedno z ciast przy mieszaniu `zacznie opadać` i jednocześnie tracić swoje właściwości termoizolacyjne.

z tym paskiem styropianu mówisz że mur nie straci dużo nośności (podziel sobie 7 cm przez 38 cm wychodzi około 20% nośności),pomijam tutaj inne wątki typu osiowość itp.. Tak właściwie to ja zupełnie nie rozumiem po co ten pasek z zaprawą ciepłochronną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałam pasek styropianu rozważam tylko w przypadku gdy zaprawa będzie wychodziła murarzom za rzadka (tak jak było w przypadku teścia) i będzie wnikała w porotherm. Jeżeli z zaprawą ciepłą będzie ok. to nie. Nie chodzi mi o izolację tylko raczej o względy ekonomiczne. Teściowi wyszło prawie 2 x więcej zaprawy niż miał obliczone na budowę. Zdaję sobie sprawę, że najprościej jest dopilnować by zrobili odpowiednią gęstość, ale rozważam również wyjście awaryjne. W przypadku stosowania porothermu powietrze jest dobrym izolatorem jeżeli się go zamknie, jeżeli pozostawi mu się przestrzeń by swobodnie przedostawało się między pustakami to nie spełnia funkcji izolatora - przynajmniej tak mówią dystrybutorzy porothermu (z pokazu na targach budownictwa). Jeżeli zaprawa wnika do środka porothermu to też kicha, bo obniża to termoizolacyjność ceramiki. To tyle wywodów, które nie są moje tylko specjalistów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...