Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli chodzi o pogodówkę, to dlatego myślę o jej odłączeniu, bo chciałabym mieć niższą temperaturę zasilania, a przy kombinowaniu z krzywą grzewczą jakoś nie bardzo umiem dojść do ładu. Przy krzywej 0,4 nie dogrzewa mi dolnej łazienki, z resztą pomieszczeń nie ma problemu. No i żeby podczas kąpieli nie dzwonić zębami :D muszę mieć wyższą krzywą :yes:

Wiem też, że mam za duży kocioł, zastanawiam się czy w wersji bez pogodówki zmniejszyłoby się jego taktowanie. Jak myślisz?

 

to już sobie odpowiedziałaś.

 

jak zmniejszyłaś krzywą, to nie dogrzewało łazienki. jak obniżysz temp. zasilania to będzie to samo. zmniejszając krzywą obniżyłaś własnie temp. zasilania.

 

temp. zasilania powinna być możliwie najniższa, ale taka by było tak ciepło jak sobie tego życzysz w najzimniejszym pomieszczeniu.

 

u ciebie jest nim ta łazienka i względem niej ustawiaj system. albo dołóż tam grzejnik niezależny od systemu.

 

mam w łazienkach ręcznikowce, zasilane bezp. z buforu o temp 55stC. dzieki temu łazienki są nieczułe na spadki temp. na zasilaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cieszynianka o jakim taktowaniu piszesz przy podłogówce?

w chwili obecnej, nie ma kotła który może taktować,

przede wszystkim, dotyczy to kotłów żeliwnych które nie mają modulacji,

po drugie, jeżeli w instalacji by były najlepsze grzejniki na świecie, najlepszego producenta,

wtedy, ze względu na bardzo mały zład na taktowanie kotła, nie pozwala automatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumienie jednych pętli a otwieranie innych powodowało, że nie sposób było zapanować nad temp. podłogówka była nie do ujarzmienia.

 

Czy pompę obiegową masz elektroniczną ?

Jeśli tak, to po zamknięciu 1 lub więcej pętli pompa powinna sama przejść na wolniejszy bieg.

Jeśli nie, to rzeczywiście zamknięcia jakiejś pętli spowoduje wzrost średniej temperatury na pozostałych.

 

 

termostaty dostawały szału, potrafiły zamykać się i otwierać 30x na minutę.

 

Jak wnoszę, termostaty "nie inteligentne", by gdyby były, to można ustawić minimalny czas załączenia na np. 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest, pompa powinna pracować przy podłogówce cały czas, czy tylko gdy piec grzeje? u mnie podłogówka chodzi na pompie piecowej, i nie mam raczej możliwości żeby cały czas pracowała, w pisali wcześniej w postach niektórzy że się podłoga wolniej wychładza przy przepływie cały czas, chyba że to odnosiło się do układu z buforem ciepła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna pracować cały czas.

Ogrzewanie niskotemperaturowe daje w każdej chwili tyle energii co potrzeba, przerywając pracę pompy automatycznie zmniejszasz ilość energii "pchanej" w podłogę co powoduje niedogrzanie.

Ale można to pewnie tak wyregulować żeby jak już pompa pracuje to grzać wyższą temp. zasilania.

Kwestia "wytłumaczenia" tego automatyce pieca.

trza go wtedy oszukać.

Nie mam gaziaka ale w takiej sytuacji trzeba chyba pogodówkę dołożyć, wtedy piec nie wyłącza pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest, pompa powinna pracować przy podłogówce cały czas, czy tylko gdy piec grzeje? u mnie podłogówka chodzi na pompie piecowej, i nie mam raczej możliwości żeby cały czas pracowała, w pisali wcześniej w postach niektórzy że się podłoga wolniej wychładza przy przepływie cały czas, chyba że to odnosiło się do układu z buforem ciepła?

To zależy od sposobu sterowania ogrzewaniem. Przy sterowaniu pogodowym stała praca pompy obiegowej zapewnia możliwość monitorowania temperatury czynnika grzewczego i w zależności od niej i temperatury zewnętrznej włącza kocioł.

Dodatkowa zaletą jest przenoszenie pewnych, niewielkich ilości ciepła z pomieszczeń przegrzanych (np. przez słońce za oknem) do tych niedogrzanych (np. pomieszczenia od północy). Przeważnie jednak nie ma takiej potrzeby. U mnie pompa obiegowa pracuje razem z pompa ciepła (mam sterowanie pokojowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszynianka o jakim taktowaniu piszesz przy podłogówce?

w chwili obecnej, nie ma kotła który może taktować,

przede wszystkim, dotyczy to kotłów żeliwnych które nie mają modulacji,

po drugie, jeżeli w instalacji by były najlepsze grzejniki na świecie, najlepszego producenta,

wtedy, ze względu na bardzo mały zład na taktowanie kotła, nie pozwala automatyka

 

Piec nie pracuje stale, tylko się włącza i wyłącza, czym jak domniemywam, steruje pogodówka (chyba, że się mylę, to mnie wyprostujcie). Serwisant zdławił go z 24 na 11 KW, ale podobno z mocą startową nie da się nic zrobić.

Moduluje od 8,5 KW, co jak w którymś wątku mówili, jest przyczyną włączania i wyłączania się pieca.

 

Chyba, że coś mam nie tak w ustawieniach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem taki rozdzielacz z termostatycznym zaworem mieszającym i pompą:

http://images49.fotosik.pl/653/d07ce1ca3bed1bdf.jpg

 

W domu będę miał rozdzielacz na 9 obwodów na grzejniki i 6 obwodów z powyższym rozdzielaczem na podłogówkę. Oba rozdzielacze będą znajdować się w jednym pomieszczeniu. Z kotłowni będzie rura miedziana 28 zasilająca oba rozdzielacze. Przy piecu będzie pompa do pchania wody w obieg. Czy jeśli pompa przy piecu nie będzie pracować to pompa przy rozdzielaczu pociągnie sobie wodę? Czy od kotłowni powinny być niezależne rury zasilające każdy rozdzielacz? Wolałbym jednak z jednym obiegiem rurą miedzianą 28 rozdzieloną na dwa rozdzielacze. Czy może się ktoś wypowiedzieć w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - mam problem z rozdzielaczem KanTherm 73A jak na rysunku

http://instal-market.pl/galerie/b/b22f00f0f21e1479807d138e7906141e9802.jpg

 

Czy da się nim wysterować temperaturę wchodząca na podłogę ?? Konkretnie chodzi o to ze z pieca wychodzi np 50st a na podłogę w zasilaniu tylko np 35st. Chodzi mi o podniesienie tej temperatury, lub zmniejszenie stopnia zmieszania z powrotem z podłogi. Instrukcje przestudiowałem jednak brak konstruktywnych wniosków. Wspomnę tylko ze nie mam kontaktu z instalatorstwem a jestem jedynie użytkownikiem wiec proszę o łopatologiczne porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...