Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie - pytanie: Jakiś czas temu (5 lat) wybudowałem dom. Podłogówka jest prawie wszędzie (sypianie to grzejniki). Jedno z pomieszczeń - do tej pory ogrzewane grzejnikami - chcę ogrzewac podłogówką. Problem jest taki że już jest wylewka. Czy można caciąć bruzdy i w nich ułożyć rurę? Strapo pod wylewką jest gęstożebrowy - sztywny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - pytanie: Jakiś czas temu (5 lat) wybudowałem dom. Podłogówka jest prawie wszędzie (sypianie to grzejniki). Jedno z pomieszczeń - do tej pory ogrzewane grzejnikami - chcę ogrzewac podłogówką. Problem jest taki że już jest wylewka. Czy można caciąć bruzdy i w nich ułożyć rurę? Strapo pod wylewką jest gęstożebrowy - sztywny.

 

Są jeszcze systemy do montowania na sucho, np. Danfoss Speedup. Drogie cholerstwo strasznie i raczej wcale nie lepsze od klasycznej wylewki, ale może do rozważenia w takim konkretnym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

@Indiana_

Dlaczego sądzisz że nietrwałe? Co będzie nietrwałe?

Pracochłonność - skuć ok 36m^2 wylewki o grubości ok 7 cm to nie jest łatwe i na pewno nie mniej pracochłonne niż wycięcie bruzdownicą rowków. Nie wspomnę o ponownym jej ułożeniu. Pierwotnie też zakładałem tylko taki wariant - ale wykluczyłem go ze względu na pracochłonność.

 

@michal_mlody

Instalatora nie muszę zapraszać - pętle z podłogówką wepnę do obwodów po grzejnikach - belka grzejników zasilana jest czynnikiem o takiej samej temperaturze jak podłogówka. Tak wyszło z doświadczenia. Pierwotnie było to 10 stopni więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy pętle "łazienkowe" warto wydzielić z instalacji. Chodzi o:

- podłogę w łazience

- kratki w łazience

 

i by móc korzystać z nich również latem w razie potrzeby, a zwykły rozdzielacz odciąć zaworem.

 

Można też pójść o krok dalej i dać osobną pompkę+podmieszanie i zasilać to wyższą temperaturą niż reszta domu (bo tu niektórzy narzekali na niedogrzane łazienki).

 

Wada to większe skompilikowanie instalacji.

 

Przy okazji pytania towarzyszące:

- czy można zasilać łazienkę parteru z rozdzielacza na piętrze i rurki puścić w ścianie?

- czy ma sens owijać pexem wanny aby była zawsze ciepła? Tą wannę możnaby wówczas wpiąć w omawiany "rozdzielacz letni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za Dezet pawelpiwowarczyk przekombinowuje instalację, na podłogówkę niski parametr, na kanałowe bardzo wysoki, grzejniki średni, drabinki średnio nisko wysoki :) wszystko można ale po co ? pozdr adma

Ale mi przyświeca odwrotny cel.

Dążę do jak największego uproszczenia instalacji. Dlatego chcę wszystko zasilać z jednego rozdzielacza, jedną niewysoką temperaturą (maksymalnie 55st.C), a temperaturę wody w instalacji podłogowej ograniczać jedynie RTL-ami. I przewymiarować odpowiednio grzejniki płytowe i kanałowe pod taką temperaturę.

Rozmawiałem z dwoma fachowcami, którzy twierdzą, że tak "prymitywna" instalacja (bez zaworów mieszających, dodatkowych pomp, itp.) powinna, przy niewielkiej powierzchni podłogówki, pracować poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę pytanie z innego wątku, może jakiś praktykcoś podpowie. Czy ułożenie podłogówki z odstępami rurek 8cm (zakładam układanie w spiralę) będzie w praktyce generowało jakieś problemy (np. przy układaniu, zagęszczaniu wylewki ) ? Wychodzi mi z obliczeń, że tak gęsto powinienem układać rurki w łazienkach (chciałbym aby instalacja działała poprawnie przy jak najniższej temperaturze zasilania).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wogle to dlaczego chcesz dawać jakikolwiek zawór trójdrożny przecież jak ustawisz temperaturę 25 stopni na obieg grzewczy to wystarczy. No chyba że chcesz sterowanie pogodowe to dodatkowo podpinasz do pieca czujnik temperatury zewnętrznej. No i można rozważyć danie sprzęgła hydraulicznego i 2 niezależnych pomp 1 na parter 2 na piętro podpiętych pod 2 termostaty wtedy masz niezależne sterowanie temperaturą parteru i piętra. Zawór trójdrożny jest tu zupełnie zbędny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...