Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Można puścić expresem 34st i na powrocie mieć 28st (zużywając 100W).

Można puścić spokojnie 38st i na powrocie mieć 28st (zużywając 40W).

A efekt cieplny będzie identyczny.

 

 

No to ja chyba biję wszystkich.

 

Pompa Leszno , 1 bieg czyli pobór mocy 20 Watt, zasilanie w -20 C +28 C .

Njerzy kiedyś pisał o podobnych temp. zasilania więc jest to jak najbardziej możliwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takich "informacji" nie potrzebuję - Boryszew produkuje mnóstwo różnych rzeczy, a ja wróżką nie jestem, żeby wiedzieć, co ktoś miał na myśli pisząc "rozdzielacze zasilę boryszewem 32".

 

Wróżką nie jestem żeby wiedzieć wiedzieć że Ty doskonale "wiesz" o tym co się pytasz. Pytasz się co to jest Boryszew więc Ci odpowiadam.

 

 

"W tym wątku ludzie radzą by dawać rurki rzadko i w długich pętlach. A potem ewentualnie dogrzewać kominkiem."

Bzdury piszesz .

 

Czyli sugerujesz, że w tym wątku ludzie radzą by dawać rurki rozsądnie w krótkich pętlach i nie robić kotłowni z salonu?

 

BTW Ochłoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżką nie jestem żeby wiedzieć wiedzieć że Ty doskonale "wiesz" o tym co się pytasz. Pytasz się co to jest Boryszew więc Ci odpowiadam.

 

Czyli sugerujesz, że w tym wątku ludzie radzą by dawać rurki rozsądnie w krótkich pętlach i nie robić kotłowni z salonu?

 

BTW Ochłoń.

 

Jeśli pytam, to wystarczy konkretna odpowiedź, że chodzi o rurę, a nie odsyłanie do wyszukiwarki, tyle to ja umiem bez Twojej wątpliwej pomocy.

Nie sugeruję - tak jest, wystarczy gdybyś przeczytał kilka stron do tyłu na temat instalacji hanter7, no... ale przecież wiesz lepiej: "tu radzą dawać długie obwody i dogrzewać kominkiem" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja chyba biję wszystkich.

Pompa Leszno , 1 bieg czyli pobór mocy 20 Watt, zasilanie w -20 C +28 C .

Njerzy kiedyś pisał o podobnych temp. zasilania więc jest to jak najbardziej możliwe .

No dobra dobra, ale ty masz wszędzie płytki. Dla paneli/parkietu trzeba ciut więcej...

I ostatnia sprawa też mająca wpływ na tz - ile mb rurek pcha ta pompka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra dobra, ale ty masz wszędzie płytki. Dla paneli/parkietu trzeba ciut więcej...

I ostatnia sprawa też mająca wpływ na tz - ile mb rurek pcha ta pompka.

 

Dla paneli nie zagęszczał bym, opór cieplny z odpowiednim podkładem nie zmienia się zbytnio .

Barlinek musiał bym zagęścić, wykładzina czy parkiet też, w każdym pokoju był spory zapas .

Najbardziej śmieszy mnie gabinet od północy, nie chciałem wyrzucić krótkiego odcinka rurki to zapodałem średnią odległość chyba z 35 cm :D

 

http://img820.imageshack.us/img820/1300/img7872xk.jpg

 

Na cały dom poszło 440 m z tego co pamiętam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla paneli nie zagęszczał bym, opór cieplny z odpowiednim podkładem nie zmienia się zbytnio .

Barlinek musiał bym zagęścić, wykładzina czy parkiet też, w każdym pokoju był spory zapas .

Najbardziej śmieszy mnie gabinet od północy, nie chciałem wyrzucić krótkiego odcinka rurki to zapodałem średnią odległość chyba z 35 cm :D

 

Na cały dom poszło 440 m z tego co pamiętam .

 

A jaki podkład polecasz pod panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do Was o rozmieszczenie rozdzielaczy i ich wielkość w naszym budynku. Wstępnie je wrysowaliśmy jeżeli jednak popełniliśmy błąd to poprosimy o wyprostowanie.

http://img705.imageshack.us/img705/7452/parterd.th.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/4255/poddasze.th.jpg

Budynek 2 kondygnacje parter i poddasze. Garaż i kotłownia obniżone o 0,45m jak również duży pokój i garderoba nad garażem.

Dom (jak ilość pieniążków pozwoli) będzie miał pompę ciepła.

 

Dodatkowo chciałabym zapytać o:

- czy jedna pompa obiegowa wystarczy? Czy należałoby kupić (np u góry) rozdzielacz z dodatkową pompą.

- czy jeżeli rozdzielacz jest z przepływomierzami np KAN seria 75A to będzie ok czy może inny lub z innymi dodatkowymi modułami?

- jaką przyjąć temperaturę do obliczeń (np na stronie KAN gdy przyjmę 35 stopni na wejściu i 25 na powrocie) to sypie ujemnymi wartościami a przecież taka wartość jest idealna dla gruntowej pompy ciepła.

- czy robić ogrzewanie w garażu i kotłowni (pod którą jest mała piwnica)?

- ile dawać styro na grunt a ile na piętro?

Z góry dziękuje za podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

- czy jedna pompa obiegowa wystarczy? Czy należałoby kupić (np u góry) rozdzielacz z dodatkową pompą.

- czy jeżeli rozdzielacz jest z przepływomierzami np KAN seria 75A to będzie ok czy może inny lub z innymi dodatkowymi modułami?

- czy robić ogrzewanie w garażu i kotłowni (pod którą jest mała piwnica)?

- ile dawać styro na grunt a ile na piętro?

Z góry dziękuje za podpowiedzi?

wg mnie i moich doświadczeń:

ad 1. - tak wystarczy (u mnie 160m2 podłogówki, 2 rozdzielacze ponad 1km rurki i pompa z pieca spokojnie daje rade na 2 biegu Junkers CS 14-3)

ad.2. - wiele jest dyskusji na ten temat ale tak wystarczy (przepływomierze + regulacja)

ad.3. - nie (chyba że planujesz majsterkować w zimie)

ad.4. - ja mam 3x5 na parterze i 5 na poddaszu (strop i tak ma w przyblizeniu temperature) parteru:)

 

oczywiście powyższe to moja subiektywna opinia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc.

Przebrnąłem przez 3/4 tego temtu ale sprawa jest dla mnie nie cierpiąca zwłoki.

Piec gazowy jednofunkcyjny ogrzewa co i cwu z zasobnikiem.

Gorny poziom to głównie grzejniki i jedna petla podłogówki na RTLu.

Dolny poziom to 3 grzejniki i rozdzielacz z 10 petlami podłogówki.

Podłogówka na dole z podmieszaniem na ręczym zaworze 3d z pompką sterowaną temperaturą na zasilaniu podłogówki.

Schemat typowy: z pieca do zaworu 3D, druga odnoga zaworu 3D z powrotów, wyjście zaworu 3d do pompki i na rozdzielacz.

Moje pytania są nastepujące:

1. Czy ten układ mieszający powinien mieszac zasilanie z powrotu z podłogówki tylko, czy też z całego układu?

2. Czy na drugiej odnodze, dochodzacej do zaworu 3D z powrotów układu, nie powinno byc zaworu zwrotnego?

Gdy go nie ma, ustawiając zawór mieszający na np. 50%/50% i temperaturę zasilania podłogówki jest taka, ze pompa nie działa, to czy piec nie jest w jakims tam stopniu bypasowany?

Piec to DieDietrich i jak mu na powrocie przyjdzie gorąca woda to przestaje grzac i tylko pompuje wode.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kemot_73 za wypowiedź.

Czyli 15cm na dole, hmm obawiam się że tyle nie wejdzie :(

Pod chudziakiem jest 10cm styropianu potem folia i beton na to znów folia czarna styropian (ile wejdzie, ale około 10cm) folia alu i rureczki.

Niestety moje majstry musieli gdzieś zgubić metr i wylewki chudziak-owe mają rożne poziomy w różnych pomieszczeniach.

Będę musiał przez to kombinować z grubością styropianu aby wyrównać powierzchnie.

Napisałeś aby pominąć garaż i zostawić go nieogrzewany? ale czy przez to nie będę wychładzał pomieszczenia powyżej i obok?

Co z kotłownią? jej też nie zaopatrzyć w podłogówkę? tam jest takie małe w/c więc nie wiem jakie będą tam temperatury gdy na przykład w zimie będzie -25

 

Możecie powiedzieć czym sugerować się w umiejscowieniu rozdzielaczy i ich ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...