Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tytuł tego tematu powinien brzmieć: problemy wychowacze - jak uniknąć błędów.

 

Nilsen jeszcze apropo napowietrzania domów z wentylacją grawitacyjną po początkowym entuzjazmie naszły mnie pewne wątpliwości. Na które zresztą naprowadził mnie twój post. Napisałeś, że stosowałeś te rozwiązanie w domu z kominkiem, a co się stanie jeśli kominek nagrzeje pomieszczenie i zechcemy skręcić grzejnik lub automatyka zrobi to za nas? Nie spowoduje to przy niskiej temperaturze zamarznięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł tego tematu powinien brzmieć: problemy wychowacze - jak uniknąć błędów.

 

Nilsen jeszcze apropo napowietrzania domów z wentylacją grawitacyjną po początkowym entuzjazmie naszły mnie pewne wątpliwości. Na które zresztą naprowadził mnie twój post. Napisałeś, że stosowałeś te rozwiązanie w domu z kominkiem, a co się stanie jeśli kominek nagrzeje pomieszczenie i zechcemy skręcić grzejnik lub automatyka zrobi to za nas? Nie spowoduje to przy niskiej temperaturze zamarznięcia?

 

Lesly Nielsen to aktor amerykański, ja niestety takich talentów nie posiadam.

 

Grzejnik konwektorowy jest dobierany do zapotrzebowania na podgrzane powietrza zewnętrznego do odpowiedniej temperatury niższej od temperatury pomieszczenia. Na wkładce termostatycznej montuje się głowicę termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą. Sondę umieszcza się pod grillem, podobnie jak to się robi przy nagrzewnicach powietrza. Steruje ona mocą grzejnika względem temperatury zadanej na głowicy termostatycznej. Ot i cała filozofia.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu masz problemy z rozumieniem czytanego tekstu, nakieruję ciebie trochę, odpowiedź już padła rano, i dodam jeszcze że każdy oprócz ciebie ją już dawno załapał

 

PS nie wiem jak inni ale ja twoje posty kieruję do moderacji, ich miejsce tylko w śmietniku

 

Pokaż gdzie, bo nie mogę się doszukać.

A do moderacji możesz zgłaszać, bo mnie to dyndo.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

 

Żebyś nie miał żadnych wątpliwości o które pytanie chodziło, to przytoczę ci je dzisiaj po raz trzeci:

 

mpoplaw: z tego co pamiętam to nasz Netbet:) ma podłogówkę wszędzie. Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?

pozdrawiam

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

 

Czyli rozumiem, że jest jak zwykle, konkretne pytanie i mistrz mpoplaw zawija ogon pod siebie i chodu, żeby gdzie indziej wypisywać bzdety bez związku z treścią zadawanych pytań. A licznik bije i punkciki się zbiera. Najwyższy czas żeby przestać nadawać takim forumowiczom tytuły wprowadzające bogu ducha winnych czytelników FM w błąd.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w podłogówce chodzi o to, żeby nagrzewały się sufit i ściany, bo od nich dopiero rozgrzewa się powietrze na drodze przewodnictwa cieplnego w warstwie przyściennej/przysufitowej. Promieniowanie podczerwone emitowane z GP nie rozgrzewa bezpośrednio samego powietrza wewnątrz pomieszczenia.

nilsan

Możesz rozwinąć tą Złotą Myśl

Według Ciebie, jeśli dobrze rozumiem, podłogówka poprzez promieniowanie grzeje sufit, a ten dopiero ogrzewa poprzez przewodzenie powietrze w pomieszczeniu? :o

Jak to Twoje stwierdzenie ma się do modelu temperaturowego pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć tą Złotą Myśl

Według Ciebie, jeśli dobrze rozumiem, podłogówka poprzez promieniowanie grzeje sufit, a ten dopiero ogrzewa poprzez przewodzenie powietrze w pomieszczeniu? :o

Jak to Twoje stwierdzenie ma się do modelu temperaturowego pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym?

 

Zanim zaczniesz być kąśliwy, przeczytaj najpierw o czym była dyskusja. Chodziło o ekranowanie promieniowania podczerwonego emitowanego z GP poprzez łóżka i inne meble. Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowaną poprzez powietrze z ich powierzchni. Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że w/g nilsana nie można przy ogrzewaniu podłogowym zastosować sufitów obnizanych z płyt styropianowych no bo jak one się biedne nagrzeją od promieniowania i ogrzeją powietrze ?? :eek:

 

Zanim zaczniesz wypisywać brednie najpierw przeczytaj rozdział o emisji promieniowania w podręczniku z fizyki budowli.

A według ciebie co stoi na przeszkodzie żeby powietrze ogrzewało się od powierzchni samego styropianu na drodze przejmowania ciepła z jego powierzchni, jeżeli miałbyś kaprys wykonać u siebie w domu taki sufit i ściany?

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

niedawno kupiliśmy domek i niestety okazało się że podłogówka w łazience jest do poprawki. Rurki do podłogówki były na głębokości ok 25cm, skuliśmy całą posadzkę do samego stropu i nie wiem co dalej robić czy wylać jedną warstwę położyć styropian rurki i drugą wylewkę, czy część tego gruzu rozsypać położyć na to styropian rurki do podłogówki i wylewkę 10cm. Ta wylewka którą skułem to był styropian wymieszany z betonem.

Czy może mi ktoś doradzić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow skoro sama wylewka miała 25cm to aż boję się zapytać jaki gruby jest strop.

Ja na waszym miejscu skułbym tylko 10cm, później położył 4 cm styropianu, podłogówka i na to 6cm wylewki. Tego co niżej bym nie ruszał.

No ale jak już po ptakach to tylko beton(nie musi buś za mocny)styro i wylewka. Gruz może się z biegiem czasu powbijać w styropian i całość może usiąść powodując pęknięcia i inne takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...