Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jako hobby to jeszcze ok, ale jako małemu prywaciarzowi, który zarobi tyle, ile zrobi, i który nie ma płatnego urlopu itd., to poświęcanie kilku-nastu dni (by tylko!) na jako takie rozkminienie tematyki OZC i softu do tego, jest dla mnie (osobiście) absurdem; na OZC jestem w stanie zapracować w nieporównywalnie krótszym czasie; ba, nawet jak mi po łbie chodzić będzie problem tego, czy ktoś to dobrze obliczył, to za kolejne (marne) 300 zł zlecę to jeszcze jakiejś innej firmie;

ale spoko, niech każdy w sumie robi jak uważa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam sterować temperaturą zasilania za pomocą zestawu:

 

1. zawór 3d: http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drog-1-womix-i3212327470.html

2. siłownik: http://allegro.pl/silownik-zaworu-mieszajacego-mp06-womix-i3212329098.html

3. własny sterownik.

 

Pytanie mam dot siłownika - co oznacza "Kąt obrotu: 90 Stopni, nieregulowany"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądam na FM, ale tak mnie jakoś tknęło, żeby odszukać swój wątek. Po 3 latach od wprowadzenia mogę tylko powiedzieć, że samodzielnie wykonana podłogówka sprawdza się znakomicie. Zapomniałem, że mam jakieś ogrzewanie, cały rok mam sterownik pogodowy ustawiony na 20,5-21 stopni i tak jest. W ciągu tych 3 lat nie odnalazłem żadnych wad. Dodam, że mam system najprostszy z możliwych, tylko OP, bez mieszaczy, sterowników, termostatów w wylewkach ani nic z tych rzeczy. Sądzę, że to może być również powodem mojego zadowolenia i braku problemów. Zużycie gazu również super.

 

Pozdrawiam i polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądam na FM, ale tak mnie jakoś tknęło, żeby odszukać swój wątek. Po 3 latach od wprowadzenia mogę tylko powiedzieć, że samodzielnie wykonana podłogówka sprawdza się znakomicie. Zapomniałem, że mam jakieś ogrzewanie, cały rok mam sterownik pogodowy ustawiony na 20,5-21 stopni i tak jest. W ciągu tych 3 lat nie odnalazłem żadnych wad. Dodam, że mam system najprostszy z możliwych, tylko OP, bez mieszaczy, sterowników, termostatów w wylewkach ani nic z tych rzeczy. Sądzę, że to może być również powodem mojego zadowolenia i braku problemów. Zużycie gazu również super.

 

Pozdrawiam i polecam :)

 

Weź tam to napisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie znawcy tematu.

Planuje ulozyc podlogowke w moim domu, mam juz plany ulozenia petli, ale.....

na rynku jest taki ogrom materialu ,ze nie moge sobie poradzic z wyborem konkretnej rurki, PEXa.....

Czy mozecie mi podpowiedziec co warto kupic?

Szukam poprostu rekomendacji, aby material mnie nie zawiod i spelnil swoje zadanie.

Budzet jest otwarty jak we wszystkim , ale zawsze staram sie wybrac przemyslanie.

Tym razem nie jest latwo.

Z góry dziekuje za podpowiedzi.

Edytowane przez Ceslav
blad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również będę robił podłogówkę i instalkę własnymi siłami - tylko kocioł kondensacyjny 1F + zasobnik podłączy instalator.

W sumie 3 rozdzielacze zasilane bezpośrednio z kotła na jego pompce.

Dwa rozdzielacze do podłogówki, jeden do grzejników zasilany temp. jak podłogówka.

Wszystko wyreguluję na rozdzielaczach. Instalacja jak najprostsza.

 

Mam szybkie pytanie.

Od kotła będzie szło 6 rur z tworzywa PE stabilizowanego 32mm (3 pary zasilanie i powrót) do tych 3 rozdzielaczy.

To od kotła jak rozdziela się fachowo na 3 rodzielacze docelowe - poprzez rozdzielacz z 3 wyjściami czy trójnikami na Pe to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również będę robił podłogówkę i instalkę własnymi siłami - tylko kocioł kondensacyjny 1F + zasobnik podłączy instalator.

W sumie 3 rozdzielacze zasilane bezpośrednio z kotła na jego pompce.

Dwa rozdzielacze do podłogówki, jeden do grzejników zasilany temp. jak podłogówka.

Wszystko wyreguluję na rozdzielaczach. Instalacja jak najprostsza.

 

Mam szybkie pytanie.

Od kotła będzie szło 6 rur z tworzywa PE stabilizowanego 32mm (3 pary zasilanie i powrót) do tych 3 rozdzielaczy.

To od kotła jak rozdziela się fachowo na 3 rodzielacze docelowe - poprzez rozdzielacz z 3 wyjściami czy trójnikami na Pe to zrobić?

 

witam

 

sprawdź (policz). czy pompa w kotle ma odpowiednie parametry

 

możesz uzyć gotowego rozdzielacza lub zrobić sobie go samemu z trójników (ja wykonuje samemu)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

sprawdź (policz). czy pompa w kotle ma odpowiednie parametry

 

możesz uzyć gotowego rozdzielacza lub zrobić sobie go samemu z trójników (ja wykonuje samemu)

 

pozdrawiam

 

Pompka pociąga u ludków 1200-1400mb podłogówki ale oczywiście sprawdzę i policzę.

 

Czy ten rozdzielacz główny do 3 obiegów zasilania i powrotu lokalizować gdzieś centralnie miedzy trzema docelowymi rozdzielaczami tak aby od niego do każdego z nich było mniej więcej równo odległością - czy może być przy samym kotle ?

 

Czy ten trójnik robiony ma być zbudowany jak wersja 1 czy 2 ?

trójnik PP wersje.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka pociąga u ludków 1200-1400mb podłogówki ale oczywiście sprawdzę i policzę.

 

Czy ten rozdzielacz główny do 3 obiegów zasilania i powrotu lokalizować gdzieś centralnie miedzy trzema docelowymi rozdzielaczami tak aby od niego do każdego z nich było mniej więcej równo odległością - czy może być przy samym kotle ?

 

Czy ten trójnik robiony ma być zbudowany jak wersja 1 czy 2 ?

[ATTACH=CONFIG]191160[/ATTACH]

 

witam

 

zrób jak ci pasuje, wyregulujesz przepływy na rozdzielaczach, pewnie będziesz miał rotametry, ja montuję rozdzielacze zawsze z rotametrami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... przebrnąłem przez cały wątek, razem z awanturą o nic.

Mpoplaw, Liwko, Mar1973, dzięki za cenne uwagi :)

 

Skrót całego wątku:

- pompa ma zasysać wodę

- warto dać filtr

- rotametry pokazują, choć nie zawsze.

- odpowietrznik automatyczny działa i w układzie otwartym i zamkniętym

- czy rurki dawać gęsto czy nie? Cały wątek to mielenie tego tematu. A odp: każdy rozstaw wydoli, wystarczy podnieść temp zasilania, o ile jest taka możliwość (przy pci może jej nie być)

- czy pod zasialnie pci dawać gęściej rurki? - Nie, bo zyski na COP-ie będą znikome

- czy kłaść siatkę zbrojeniową zamiast kłaczków? - nie kłaść. ryzyko przetarcia. chyba że w połowie grubości.

- spinki są do dupy, bo robią dziury.

 

(więc nie wiem czym czepiać rurę. )

 

- czy pompka wydoli - 99% odpowiedzi - wydoli! Jaka by nie była. Wydoli. Czy ta z pieca czy przyczepiona do ściany

- wygrzewanie: pod ceramikę nie ma potrzeby. pod drewno - mus.

 

Forumowicze robili eksperymenty przy jakim ciśnieniu trzaśnie pex. Odp: przy zajebiście wysokim, poza zasięgiem ludzkiej papraniny.

 

Robić OZC, robić OZC, robić OZC.

 

Dziś przyjechały do mnie dwa rozdzielacze ze wszystkimi szykanami, pianki, gąbki, manometry., termometry, folie w kratkę, nyple.

Przyjdzie dzień że po raz n-ty padnie pytanie: gdzie wstawic zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...