Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich :-)

 

Mam położone miesiąc temu wylewki. Wykonawca w drzwiach ponacinał wylewkę, teraz te szczeliny się rozeszły do ok. 1-2 mm.

 

Nagle mnie olśniło, że nie założyłem na rury PEX odcinków peszli (rur karbowanych) przy przejściach przez drzwi...

 

Wykonawca wylewki mówi, żeby wcisnąć w szczeliny silikon. Czy to załatwi sprawę, czy też można zrobić coś jeszcze? No i czy na pewno będzie w tym miejscu ciekło? Pytam, bo widzę na forum że chyba część ludzi nie zakłada peszli na rury w przejściu przez drzwi...

 

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :-)

 

Mam położone miesiąc temu wylewki. Wykonawca w drzwiach ponacinał wylewkę, teraz te szczeliny się rozeszły do ok. 1-2 mm.

 

Nagle mnie olśniło, że nie założyłem na rury PEX odcinków peszli (rur karbowanych) przy przejściach przez drzwi...

 

Wykonawca wylewki mówi, żeby wcisnąć w szczeliny silikon. Czy to załatwi sprawę, czy też można zrobić coś jeszcze? No i czy na pewno będzie w tym miejscu ciekło? Pytam, bo widzę na forum że chyba część ludzi nie zakłada peszli na rury w przejściu przez drzwi...

 

:confused:

 

PEX ma jakąś elastyczność która może zrekompensować ten błąd. Więc może może być dobrze czas dłuższy lub dość szybko zacząć cieknąć. Naprawa tego to zrobienie podłogówki i wylewki od nowa silikon tu pomoże jak umarłemu kadzidło. Mona też z tym mieszkać ale potem wydatki będą większe tylko że nikt nie zagwarantuje daty przecieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cruz - co Ty doradzasz?

Wystarczy ostrożnie odkuć przejście plus 20 cm na każdą stronę, założyć peszle i zalać ponownie wydłubaną dziurę. Lepiej teraz niż później. Silikon absolutnie nic nie da. A czy pęknie czy nie zależy od elastyczności i równeiż od kierunku ruchów, wzdłużny plus poprzeczny, a czasem i w wyniku błędów dochodzi również pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX ma jakąś elastyczność która może zrekompensować ten błąd. Więc może może być dobrze czas dłuższy lub dość szybko zacząć cieknąć. Naprawa tego to zrobienie podłogówki i wylewki od nowa silikon tu pomoże jak umarłemu kadzidło. Mona też z tym mieszkać ale potem wydatki będą większe tylko że nikt nie zagwarantuje daty przecieku.

 

Dzięki za odpowiedź.

Przejścia przez ściany, od rozdzielaczy i między podziałem płyt w salonie mam w peszlach na szczęście.

 

Na odcinku pokój+przedpokój wylewka rozszerzy się o 0,5mm przy najwyższej temperaturze (wg rozszerzalności termicznej betonu). Może rura wytrzyma takie naprężenia. Jak nie to będę kuł w drzwiach i zakładał złączki zaprasowane i odcinki w peszlach.

 

Pocieszam się tym, że wykonawca naciął tylko wierzchnią warstwę wylewki, żeby powstała kontrolowana rysa skurczowa, gdyż wierzchnia warstwa szybciej wiąże i się kurczy. Myślę, że rysa nie jest na całą głębokość wylewki i efektywnie cała wylewka pracuje jako jedna płyta. Tak przynajmniej sądzę, nie wiem czy to się zgadza z rzeczywistością?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Drogie Panie i drodzy Panowie :)

Mam pytanie dotyczące ogrzewania wodnego w płycie fundamentowej.

Czy jest sens dzielić ogrzewanie na strefy o różnych temperaturach, i czy w ogóle jest to możliwe do uzyskania (różne temp w pomieszczeniach) przy płycie która jest praktycznie monolitem?

W przypadku podłogówki na dodatkowej wylewce ma to większy sens, ale jak jest w przypadku rurek w płycie?

 

Z wyliczeń OZC, przy 22 st wew. i -20 st zew, mam projektowe obciążenie cieplne wysokości 22W/m2.

Wynika z tego, że nawet przy parkiecie i zasilaniu 35st wystarczy rozstaw 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co różnicować temp pomieszczeń przy takim obciążeniu? żeby rocznie spróbować zaoszczędzić 30zł?

 

Nie ma sensu według mnie, ale zawsze możesz zdławić przepływ tam gzie chcesz mniej. Zawsze możesz założyć termostaty pomieszczeń z siłownikami na rozdzielaczu

 

Wybór jest Twój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, w żadne sterownie poszczególnymi pokojami ala TB nie chcę się bawić ;). Z resztą w przypadku rurek w płycie fundamentowej raczej i tak by się średnio udało.

 

Jeszcze jedno pytanie.

Na poddaszu z użytkowych pomieszczeń mam tylko antresolę. Czy pętlę do jej ogrzewania mogę zasilić z tego samego rozdzielacza co pętlę w płycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co różnicować temp pomieszczeń przy takim obciążeniu? żeby rocznie spróbować zaoszczędzić 30zł?

 

Nie ma sensu według mnie, ale zawsze możesz zdławić przepływ tam gzie chcesz mniej. Zawsze możesz założyć termostaty pomieszczeń z siłownikami na rozdzielaczu

 

Wybór jest Twój

 

Jezeli rurki bedą blisko powierzchni płyty to sterowac mozna, R&K ma tak zrobiono, co prawda kable, ale sterowanie pomieszczeniowe i musie to sprawdza, dalczego by nie miało i w tym przypadku. Jezeli rurki będą głebiej to takie sterowanie da mniejsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki planuje dać w połowie grubości płyty.

Na sterowaniu generalnie za bardzo mi nie zależy.

W całym domu poza wiatrołapem, toaletą i łazienką planuje parkiet. W wiatrołapie, toalecie i łazience będzie wylewka przemysłowa, lub posadzka żywiczna, ewentualnie płytki, więc strumień cieplny oddawany do tych pomieszczeń będzie prawie 70% większy przy tym samym rozstawie. Ewentualnie zagęszczę w łazience o 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmagań z projektem podłogówki ciąg dalszy.

Toaleta sąsiaduje tylko z pom. ogrzewanymi i ma pow. ok 3.5m2 przez co ma baaardzo małe zapotrzebowanie na ogrzewanie, niecałe 7W/m2.

Pytanie czy w ogóle tam prowadzić tranzytowe rurki od pętli?

Jeśli nie puszczę tam żadnych rurek boję się, że posadzka będzie nieprzyjemnie zimna.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi długościami rur do podłogówki. Zleciłem wykonanie projektu podłogówki (w tym też ozc) wg którego długość rurki 16x2.0 w jednym z obiegów ma 153m długości i jest to najbardziej oddalona sypialnia od rozdzielacza. Wszędzie piszą żeby nie przekraczać 100m.. nie wiem co o tym myśleć?

Drugie pytanie zupełnie laickie. Mam dwie sypialnie o podobnej powierzchni. W jednej rurki są gęsto w drugiej zdecydowanie rzadziej. Rozumiem że chodzi o przenikanie ciepła przez ścian i sąsiedztwo np. łazienki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi długościami rur do podłogówki. Zleciłem wykonanie projektu podłogówki (w tym też ozc) wg którego długość rurki 16x2.0 w jednym z obiegów ma 153m długości i jest to najbardziej oddalona sypialnia od rozdzielacza. Wszędzie piszą żeby nie przekraczać 100m.. nie wiem co o tym myśleć?

Drugie pytanie zupełnie laickie. Mam dwie sypialnie o podobnej powierzchni. W jednej rurki są gęsto w drugiej zdecydowanie rzadziej. Rozumiem że chodzi o przenikanie ciepła przez ścian i sąsiedztwo np. łazienki?

 

Masz o czym myslec, 153 m to duzo za duzo, jezeli dobiegi sa za długe trzeba rozwazyc dodatkowy rozdzielacz blizej. Jezeli chodzi o rozstaw rur to jest on uzalezniony od strat w poszczegolnych pomieszczniach, jezeli te straty sie róznią znacznie na m2 to i rozstawy będą sie rózniły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...