Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakładając trzeba pamiętać o zaworach na wejsciu i na wyjściu grzejnika.

Dziękuję Panowie :) Chyba też dam tą grzałkę na wszelki wypadek :D .Zaworów niestety nie ogarniam .

Coś mi hydraulik wspominał że może być podłączenie z lewej strony na zaworze czterodrogowym a z prawej grzałka / lub grzałka z prawej na trójniku .Zrobi jak mi się będzie bardziej podobać ( ale ja nie wiem co mam wybrać )

 

 

Jeszcze mam inne pytanie : Jaki preparat warto/ należy dolać do podłogówki ( jako dodatek do wody ) ? Mam raczej twardą wodę i wydaje mi się że trochę przybrązowiały mi przepływomierze ( Capricorn) :confused:

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kłopot mam.

Połamane rotametry.

 

Rok temu uruchomione ogrzewanie, na całym parterze i na całym poddaszu.

Parter bezproblemowo był ogrzewany całą zeszłą zimę.

Poddasze było nieogrzewane i mróz zdołał złapać podłogówkę na poddaszu. Zima była na szczęście w miarę łagodna, niemniej w rurkach powstało coś na kształt śniegu. Jak tylko zorientowałem się, co się dzieje, wykręciłem wtedy z rozdzielacza rotametry.

Wiosną test wykazał, że rurki nie popękały (było wlane 20litrów glikolu).

 

Ale dzisiaj...

Postanowiłem uruchomić podłogówkę na poddaszu. Wszystko niby działa, ale zorientowałem się, że jeden rotametr w ogóle nie wskazuje przepływu, a inny zacina się. Dzisiaj wykręciłem rotametry i okazało się, że trzy z pięciu są połamane. Przypuszczam, że to z powodu zeszłorocznego mrozu.

 

Kłopot w tym, że belki rozdzielaczy mają podobno różne średnice, zależnie od producenta. Rotametry zaś mają różne długości.

Ni cholery nie wiem co kupić. Jakie rotametry?

Macie jakąś radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot w tym, że belki rozdzielaczy mają podobno różne średnice, zależnie od producenta. Rotametry zaś mają różne długości.

Ni cholery nie wiem co kupić. Jakie rotametry?

Macie jakąś radę?

 

A czy na pewno potrzebne Ci są te rotametry?Zapewne masz na belce jeszcze zawory do regulacji więc.....estetyczne korki również spełnią swoje zadanie.

Wybór należy do Ciebie jednak jak wiem raz ustawiona podłogówka nie wymaga regulacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic, dzięki za odpowiedź. Faktycznie, zaworki - korki też rozwiązałyby sprawę. Sęk w tym, że poddasze robi się i będzie się robić pewnie i tę, i kolejną zimę. A potem będzie różnie z ogrzewaniem go. Mam obliczone przepływy dla optymalnego ogrzania poddasza - wykończonego. A potrzebuję je dogrzewać iżby nie zamarzła instalacja. Rotametr pozwala śledzić czy ciurka czy nie ciurka, ustawić minimalne przepływy. No i lubię widzieć, że płynie. :)

 

PS. Już kupiłem. Z kapeluszem. Mosiężne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przepraszam ze się wcinam w temat ale mam problem typu ze z bufora mi wychodzi 30 C a do rozdzielacza dochodzi 26,2 C czy tyle 4 C moge aż tak gubić na odległości 6 m od bufora do rozdzielacza ? czy może źle mierze bo dotykam tylko do pex ?oczywiście 100% mam podłogówkę Edytowane przez byry007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przepraszam ze się wcinam w temat ale mam problem typu ze z bufora mi wychodzi 30 C a do rozdzielacza dochodzi 26,2 C czy tyle 4 C moge aż tak gubić na odległości 6 m od bufora do rozdzielacza ? czy może źle mierze bo dotykam tylko do pex ?oczywiście 100% mam podłogówkę

 

Wygląda to na błąd pomiarowy. Na na buforze mierzysz czynnik grzewczy a na rozdzielaczu temp. pex'a. "Piony" rozumiem że ocieplone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza podłogówka uruchomiona kilka dni temu, teraz wygrzewamy posadzkę.

Wszystko działa doskonale, przepływy bardzo dobre. Na rotametrach 3/4 wychylenia (piszę o tym, bo niektórzy narzekali, że nie mogą nic odczytać z rotametrów).

W temacie (o błędach): obecnie dałbym rury również bezpośrednio pod prysznicem, miałbym zawsze ciepłą podłogę podczas kąpieli, ale.... to wiem dopiero teraz. Wcześniej nie wiedziałem, jaka będzie kabina, czy będzie brodzik, w którym dokładnie miejscu będzie syfon, jak będzie umocowana kabina (czy nie będzie trzeba wiercić w podłodze). Skończyło się na tym, że w miejscu prysznica zostawiliśmy dziurę aż do styropianu (nie było tam ani rur podłogówki, ani nawet posadzki).

Teraz już wiem, że trochę rurek pod prysznicem można by dać, kabina jest bez brodzika, ścianki kabiny nie są mocowane do podłogi, a odwodnienie liniowe z syfonem podsunięte jest do ściany.

Tak więc moja rada: kabinę prysznicową i system odprowadzania ścieków z kabiny wybierzcie jeszcze przed układaniem podłogówki, to dosyć ważny detal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc moja rada: kabinę prysznicową i system odprowadzania ścieków z kabiny wybierzcie jeszcze przed układaniem podłogówki, to dosyć ważny detal.

 

tak zgadza się takie detale trzeba uwzględnić przez pracami instalacyjnymi podłogówki. niestety niewielu inwestorów ma doświadczenie w tym temacie, a instalatorzy również nie zawsze doradzają dobrze. w tym przypadku akurat zrobiłem dobrze i mam rurki w posadzce pod kabiną :) zawsze też to na plus bo resztki wody szybciej parują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko weźcie też pod uwagę, że przy ciepłej podłodze paruje też woda w syfonie, a brak wody w syfonie wiadomo co oznacza ;)

 

Ta ciepła podłoga ma tylko od 1 do 4 oC wiekszą temperaturę od podłogi nieogrzewanej. Najczesciej jest to róznica ok 2-3 oC, ile szybciej bedzie parowała woda w syfonie przy 2 oC cieplejszej podłogi? Nie przesadzaj z tym przyspieszonym parowaniem. Moze gdyby prysznic był nie uzywany miesiac albo dłuzej to syfon byłby pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak sam nie robie podlogowki ale dobrze wiedziec czy firma dobrze ja wykonuje.

Mam 100% podlogowki, jeden rozdzielacz, przeplywomierze, zadnych mieszaczy itp?

Czy regulacja polega na ustawieniu przeplywomierzy w zaleznosci od dlugosci petli, oporow itp, czy wszystkie przepywy rowno czy to dluga czy krotka petla? Wydaje mi sie ze to pierwsze. Jednak zastanawiam sie czy w takim razie jest mozliwosc prawidlowego wyregulowania nie znajac dlugosci petli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegnę od tematu, użytkownicy 100 % podłogówki pochwalcie się jakie macie kotły oraz opiszcie swoje spostrzeżenia. Stoję przed wyborem kotła, a wybór jest przeogromny zupełnie nie wiem na co się zdecydować może ktoś doradzi, chodzi oczywiście o kondesat.

 

Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100-3MA, są nowsze modele np Solar ale ja na razie eksploatuje taki i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ciepła podłoga ma tylko od 1 do 4 oC wiekszą temperaturę od podłogi nieogrzewanej. Najczesciej jest to róznica ok 2-3 oC, ile szybciej bedzie parowała woda w syfonie przy 2 oC cieplejszej podłogi? Nie przesadzaj z tym przyspieszonym parowaniem. Moze gdyby prysznic był nie uzywany miesiac albo dłuzej to syfon byłby pusty.

 

Brednie .Temperatura podlogi ogrzewanej wczoraj 25,6°C a podlogi w spizarni gdzie nie ma ogrzewania 18,1°C.Prysznic nie uzywany 2 miesiace i nic nie smierdzi bo w syfonie woda jest a tez jest ogrzewanie podlogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...