Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki panowie. No to mnie uświadomiliście jak mam zły projekt. Jeszcze mi zrobiła dwie osobne pętle w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Nie wiem po co. Po za tym nie umiem znaleźć w projekcie przepływów.

No nic trzeba będzie samemu przestudiować te zagadnienie. Ale prawdopodobnie zrobię w łazience co 10 cm. A w pokojach co 15 cm.

Nie wiem jak to jest uzależnione od rodzaju nawierzchni podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawieżchnia podłogi jest oczywiście ważna, tak samo jak straty poprzaz przegrody w pomieszczeniu, usytułowanie pokoju względem stron świata.

 

U mnie w projekcie na pewno to nie było uwzględnione. Budynek ma dwa lokale bliźniacze. Pokoje takie same. Ale ich usytuowanie względem stron świata już inne. Dodatkowo zmieniła mi się koncepcja podłogi salonu. Będą prawdopodobnie płytki. A więc zwiększenie rozstawu rurek chyba będzie nawet korzystniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę przytaczał nazwiska bo to bardzo miła kobieta. Dam już jej spokój.

Miałem przypadkiem okazję ją poznać gdy wynikł inny kwiatek. Okazało się że to co mam w projekcie budowlanym jeśli idzie o instalację gazową to nie mam tego uwzględnionego w pozwoleniu. Przypadkiem o tym dowiedziałem się tu na forum, że w pozwoleniu na budowę powinna być informacja o tym w tytule. Nic takiego nie miałem. Jak się o tym dowiedziała to sama była zdziwiona jak i architekt, że takie coś się stało. Musiała zrobić osobny projekt na instalację gazową żeby uzyskać pozwolenie.

 

Co do WM. To wydaje się, że mam ją przewymiarowaną. Mam ją zrobioną nietypowo na elementach z Vasco. Spróbuje ją sam ułożyć, ale najpierw musiałem znaleźć sklep który ma to w sprzedaży. Wysłałem im projekt. Oni go mają przesłać do Vasco i sprawdzić czy jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darkat

Zamiast montować od razu termostaty zrób sobie tylko kable i poukrywaj w puszkach, pamiętaj też o doprowadzeniu zasilania do rozdzielaczy. Na początek zdaj się na sterowanie według krzywej grzewczej + regulacja przepływu na pętlach rotametrami.

Jeśli chodzi o rozstaw, to (bez liczenia) bym zrobił tak:

- łazienki co 10 cm

- pod panelami co 15 cm

- pod płytkami co 20 cm

- pomieszczenia gospodarcze 25 cm.

 

Góra i dół po jednym rozdzielaczu, chyba, że planujesz to w przyszłości jakoś opomiarować to wtedy osobne rozdzielacze (2 na górę i 2 na dół).

 

Przy dużych przeszkleniach możesz zagęścić rurki na szerokości np. 50-60cm od przeszklenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy dużych przeszkleniach możesz zagęścić rurki na szerokości np. 50-60cm od przeszklenia.

 

Pomoze jak umarłemu kadzidło, przy duzych przeszkleniach na ogół z obliczen wychodzi rozstaw 10 max 15 cm, jak zagescic przy rozstawie 10 cm 7, 5cm ?. To niewiele da bo to tylko ok 10-15 % mocy wiecej na zageszczonej powierzchni. Kłopotu co niemiara, wiecej materiału i robocizny. Poza tym 20 cm dla gresu w pomieszczeniach o wiekszych stratach na m2 mze byc za mało, wtedy tylko pomóc moze zwiekszenie Tz co przy pompie jest niezbyt efektywne. Czy nie lepiej wykonac ozc i projekt podłogówki? Po co gdybac i przypuszczac ze powinno byc dobrze, a co gdy nie bedzie i dane pomieszczenie moze byc niedogrzane. Tego poprawic sie juz nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Teres za te wskazówki. Dzisiaj dostałem wstępną wycenę. I właśnie mam te termostaty z siłownikami w ofercie. Więc widząc cenę chyba zrobię tak jak radzisz i pociągnę na razie kabelki.

Asolt ale ja mam projekt tylko że zły. Drugi raz nie będę już płacił. Będę musiał bazować na doświadczeniach forumowych. I "jechać na oko", a nie według projektu ;)

Zresztą zobaczę co powie wykonawca.

Edytowane przez Darkat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Teres za te wskazówki. Dzisiaj dostałem wstępną wycenę. I właśnie mam te termostaty z siłownikami w ofercie. Więc widząc cenę chyba zrobię tak jak radzisz i pociągnę na razie kabelki.

Asolt ale ja mam projekt tylko że zły. Drugi raz nie będę już płacił. Będę musiał bazować na doświadczeniach forumowych. I "jechać na oko", a nie według projektu ;)

Zresztą zobaczę co powie wykonawca.

 

Wiem ze masz zły projekt i dlatego przyjecie forumowych doswiadczen tez jest ryzykiem. Nikt z doradców nie przejmie odpowiedzialnosci za złe dorady. Dlatego tez gdy dasz wszedzie 10 cm błedu nie zrobisz, ze bedzie w niektórych pomieszczeniach przewymiarowane to trudno, poza zwiekszonym kosztem i czasem poswieconym na regulację zadnych skutków ubocznych. Co do kabelków to wyprowadz równiez kable do rozdzielaczy, wszystkie kable (do regulatorów i rozdzielaczy) przeciągnij do jednego punktu tak aby zainstalowac tam mała rozdzielnicę, daj tam równiez zasilanie.

Na wykonawce zbytnio nie licz, cóz moze powiedziec bez obliczeń, doswiadczenie i praktyka to trochę za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkat, rozkładając rurki co 10 lub 15 cm nic nie stracisz. Co 20 cmmoże być trochę zbyt dużo.

Sam nastawiłem się w sypialni na płytki i rozstaw 20 cm. Na szczęście w ostatniej chwili zmniejszyłem roztaw do 15 cm.

Mięsiące po tej decyzji koncepcja płytek padła na rzecz deski warstwowej. Grzeję parę miesięcy i powiem Ci nie żałuję. Może teraz stawiasz na płytki i pewnie do tego finalnie dojdzie. Roztaw co 10 lub 15 cm pozostawia Ci możliwość zmiany koncepcji w przyszłości np na rzecz deski.

Będzie za gorąco to zmniejszysz przepływ na rotamerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozstaw 15cm w pokojach i 10cm w łazienkach załatwia wszystkie sprawy i wątpliwości. W tej sytuacji jak gdzieś będzie za gęsto to nie problem, jak gdzieś będzie za rzadko... no to już sie nic nie zrobi.

Projekt podłogówki do typowego domku? Jasne że można jak ktoś nie wie na co wydać kasę bo korzyści z tego będą mizerne, nawet jak w przeciwienśtwie do kolegi wyżej projekt będzie sensownie wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkat !

 

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że najlepiej sprawują się pętle o długości około 60 - 70 m. / podziel na 2 obwody /

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że 110 m, to już raczej za długo, ale jeszcze do przyjęcia, ale to już jest graniczna długość.

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że najlepiej jak wszystkie pętle są podobnej długości i jest to po odrobinie pokombinowania do osiągnięcia.

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że jak nie umiesz policzyć to bezpiecznym rozstawem jest 15 cm.

 

Gdzieś miałem programik / po niemiecku, ale do opanowania / do projektowania podłogówki, ale mi go wcięło. Jak znajdę do Ci podeślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak. Odżałowałem te kilka złoty na projekt. Jest to marny ułamek procenta przy budowie domu. Ten co robił projekt również go wykonał. Teraz po półtora roku przyjechali panowie od pompy. Zainstalowali ją ustawili przepływy jak było w projekcie (choć byli trochę pesymistycznie nastawieni do tego) przez co zaoszczędzili sporo czasu, odpalili pompę i pojechali. Dziś mogę powiedzieć że warto było a rozstawy w poszczególnych pomieszczeniach mam od 10 cm do 30.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkat !

 

...

Mądrzy fachowcy powiedzieli, że jak nie umiesz policzyć to bezpiecznym rozstawem jest 15 cm.

 

Gdzieś miałem programik / po niemiecku, ale do opanowania / do projektowania podłogówki, ale mi go wcięło. Jak znajdę do Ci podeślę.

 

Nie przesadzajmy ta mądrością fachowców, w każdym domu z obliczeń wynika, że muszą być pętlę o rozstanie 10 cm ,15 cm to wcale nie jest bezpieczny rozstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...