Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolega powyżej ma racje mam podobny rozdzielacz zamontuj głowice taką jak w tym linku i wszystko będzie ładnie działało. Kolega mpoplaw jednak, źle troszkę napisał głowicę montujesz w górnej belce w miejsce tego białego grzybka, a kapilarę mierzącą temperaturę na dolnej belce a nie na górnej. Jak tak zrobisz będziesz sobie ustawiał temperaturę tą głowicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W związku że jestem przed dzień, rozpoczęcia prac związanych z montażem instalacji CO, to mam pytanie dotyczące grzejnika podłogowego.

Zastanawiam się czy tego typu rozwiązanie zastosować przy drzwiach trasowych i balkonowych.

Czy ktoś z was już takie "cóś" założył ?

Co jest za, a co przeciw ?

Czy są może inne rozwiązania, np. tańsze i też praktyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej ma racje mam podobny rozdzielacz zamontuj głowice taką jak w tym linku i wszystko będzie ładnie działało

 

....tak tylko zakładając ze w tej chwili rozdzielacz rozkręcony jest na max tzn bez tej głowicy przepływ jest maksymalny - to przykręcając ja ograniczę dostęp cieplej wody - a nie o to chodzi - chodzi o ograniczenie zmieszania z powrotem. Próbowałem krecić tym zaworem efekt był odwrotny. Sprawdzi się to w przypadku zasilania np kotłem na paliwa stale i grzejników gdzie woda ma wyższa temp i potrzeba ja na podłogówkę zbić... Inne sugestie ?? Jeśli się mylę poprawcie mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej ma racje mam podobny rozdzielacz zamontuj głowice taką jak w tym linku i wszystko będzie ładnie działało. Kolega mpoplaw jednak, źle troszkę napisał głowicę montujesz w górnej belce w miejsce tego białego grzybka, a kapilarę mierzącą temperaturę na dolnej belce a nie na górnej. Jak tak zrobisz będziesz sobie ustawiał temperaturę tą głowicą.

 

W tym rozwiązaniu nie mamy kontroli temperatury zasilania a temperaturę powrotu.

Ja osobiście nie lubię tych rozwiązań z bajpasem. Moim zdaniem lepsze sa rozdzielacze z podmieszaniem na zaworze trójdrogowym (wtedy możliwa jest automatyka) lub trójdrogowym zaworem termostatycznym. Wtedy reguluje się stopniem podmieszania niezależnie od temperatury zasilania z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem sie z KanTherm i uzyskałem informacje - górny zawór w podłączeniu z głowica i kapilara - służy do ograniczenia temperatury wpływającej na rozdzielacz, natomiast dolny zawór na powrocie (w tym samym miejscu tylko na dolnej belce) ustawia wg wykresu i wyliczeń - stopień zmieszania w zakresie 0-100%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw ten miesza tylko już w rozdzielaczu ciepłą wodę z kotła z chłodnymi powrotami z podłogówki. Głowica termostatyczna zaś odczytuje temp. z rozdzielacza i gdy jest ona za wysoka przymyka dopływ temp. wody zasilającej do momentu aż temperatura w rozdzielaczu nie spadnie.

Solakowka napisz jaśniej o co Ci tak naprawdę chodzi i co chcesz uzyskać bo nie rozumiem twojego problemu? Dlaczego chcesz zmniejszać zmieszanie z powrotem? Jeżeli to zrobisz to podłogówka może przestać grzać. Zmieszanie jest skutkiem tego że woda zasilająca rurki pex miesza się z wodą powrotną z tych rur. Jeżeli jednak chcesz to zrobić to na dolnej belce masz drugi zawór odkręć nakrętkę i tam jest śruba na imbus odkręć ja całkowicie i woda szybciej przepłynie przez rozdzielacz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robdk w tym rozwiązaniu mamy taką samą kontrole temp. zasilania jak przy zaworze mieszającym. Wszystkie dobre rozdzielacze właśnie maja takie rozwiązanie. Ty osobiście nie lubisz tych rozwiązań, a nawet z tego co czytam nie wiesz jak ten rozdzielacz działa. Żeby czegoś nie lubić trzeba najpierw znać tego zasadę działania, a nie wypisywać bzdury. W tym rozdzielaczu głowica termostatyczna jest na zasilaniu, a nie na powrocie. Kapilara mierząca temperaturę rozdzielacza mimo że jest na dolnej belce jest również na zasilaniu a nie na powrocie. Zasilanie rur pex jest na dolnej belce a nie na górnej. Pompa tłoczy wodę z zasilania na dolną belkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw ten miesza tylko już w rozdzielaczu ciepłą wodę z kotła z chłodnymi powrotami z podłogówki. Głowica termostatyczna zaś odczytuje temp. z rozdzielacza i gdy jest ona za wysoka przymyka dopływ temp. wody zasilającej do momentu aż temperatura w rozdzielaczu nie spadnie.

Solakowka napisz jaśniej o co Ci tak naprawdę chodzi i co chcesz uzyskać bo nie rozumiem twojego problemu? Dlaczego chcesz zmniejszać zmieszanie z powrotem? Jeżeli to zrobisz to podłogówka może przestać grzać. Zmieszanie jest skutkiem tego że woda zasilająca rurki pex miesza się z wodą powrotną z tych rur. Jeżeli jednak chcesz to zrobić to na dolnej belce masz drugi zawór odkręć nakrętkę i tam jest śruba na imbus odkręć ja całkowicie i woda szybciej przepłynie przez rozdzielacz..

 

No właśnie....Ja mam pytanie dotyczące kryzowania przepływów w pętlach i regulację poprzez śrubę imbusową na powrocie.

Jak to zrobić najpewniej nie mając rotametrów i po jakim czasie sprawdzać reakcję podłogi.

 

U mnie np. wkręcałem wszystkie śruby na powrocie i krótkie pętle odkręciłem na ok.3 obroty, długie na 5 obrotów. Jak na razie różnicy nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp. na podłodze może być zauważalna nawet po dwóch dniach. A powiedz co masz za zimna podłogę czy za ciepłą?

 

Juz od jakiegoś czasu wałkuje ten problem.

 

W łazience mam ciepłą podłogę (krótka pętla), korytarz także (krótka pętla), wiatrołap średnio (krótka pętla), część kuchni i salonu jest cieplejsze a dalsze sa już bardzo letnie (długie pętle).

W sobote regulowałem na powrocie tymi imbusami ale jak na razie nie zauważam drastycznej roznicy.

 

Nie wiem jakie jest maksymalne otwarcie ( ile obrotów) i ewentualne przycięcie przepływu bo od położenia max. wkręcenia do max. wykręcenia jest ok.6,5 obr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jeszcze jedno bez rotametrów ciężko cokolwiek wyregulować, bo nie wiesz jakie masz prędkości przepływów i może być tak że nie masz na niektórych pętlach wcale przepływu. Do wyregulowania twojego rozdzielacza przydał by się pirometr mierzyłbyś sobie temp. na powrotnych pętlach i na tej podstawie byś to mógł wyregulować. Regulować na wyczucie możesz, mierząc ręka temperaturę rurki z podłogówki wszystkie powroty powinny mieć taka samą temperaturę, jednak jest to regulacja jak sam widzisz na oko. Śrubę imbusową na powrocie odkręć o 2- 2,5 obrotu, a resztę regulacji przeprowadź tak jak pisałem wyżej, czyli przykręcaj i odkręcaj kryzy na powrotach żeby wszędzie była w miarę jednakowa temp. wody powrotnej. Zajmie Ci to sporo czasu, przy rotametrach by to trwało minutę może dwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jeszcze jedno bez rotametrów ciężko cokolwiek wyregulować, bo nie wiesz jakie masz prędkości przepływów i może być tak że nie masz na niektórych pętlach wcale przepływu. Do wyregulowania twojego rozdzielacza przydał by się pirometr mierzyłbyś sobie temp. na powrotnych pętlach i na tej podstawie byś to mógł wyregulować. Regulować na wyczucie możesz, mierząc ręka temperaturę rurki z podłogówki wszystkie powroty powinny mieć taka samą temperaturę, jednak jest to regulacja jak sam widzisz na oko. Śrubę imbusową na powrocie odkręć o 2- 2,5 obrotu, a resztę regulacji przeprowadź tak jak pisałem wyżej, czyli przykręcaj i odkręcaj kryzy na powrotach żeby wszędzie była w miarę jednakowa temp. wody powrotnej. Zajmie Ci to sporo czasu, przy rotametrach by to trwało minutę może dwie.

 

No właśnie. Przepływ raczej jest we wszystkich pętlach bo generalnie czuć różnicę w każdym miejscu w porównaniu z częścią nieogrzewaną. Kurki na zasilaniu mam

odkręcone na max.

Chciałem dokupić rotametry ale słyszałem ,że najlepiej kupić komplet z rozdzielaczem, a nie osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam2007 kryzuj tymi niebieskimi pokrętłami każdą pętle z osobna a nie tym zaworem na imbus. Tam gdzie podłoga cieplejsza woda krąży za szybko i jeżeli jest za wysoka temp. w pomieszczeniu skręć tam powroty. Może być tak że masz ciepła podłogę, ale w pomieszczeniu nie ma za ciepło wiec jak ograniczysz temp. podłogi to spadnie ci temperatura w pomieszczeniu. Tam gdzie jest podłoga zimniejsza nic nie kręć, gdy skryzujesz cieplejsze pola w pomieszczeniach, w pomieszczeniach zimniejszych temp. podłogi wzrośnie automatycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solakowka niestety tak działa podłogówka nie tylko ty masz z tym problemy zwiększenie temp. tylko pogorszy sytuacje. Musiałbyś zamontować sterowanie pogodowe z PID niektórzy to sobie chwalą. Najlepiej jednak grzać podłogę niska temp. podłoga dochodzi powoli do zadanej temp, ale się nie przegrzewa wiec u ciebie raczej trzeba obniżyć temp zasilania, a nie je podnosić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam2007 kryzuj tymi niebieskimi pokrętłami każdą pętle z osobna a nie tym zaworem na imbus. Tam gdzie podłoga cieplejsza woda krąży za szybko i jeżeli jest za wysoka temp. w pomieszczeniu skręć tam powroty. Może być tak że masz ciepła podłogę, ale w pomieszczeniu nie ma za ciepło wiec jak ograniczysz temp. podłogi to spadnie ci temperatura w pomieszczeniu. Tam gdzie jest podłoga zimniejsza nic nie kręć, gdy skryzujesz cieplejsze pola w pomieszczeniach, w pomieszczeniach zimniejszych temp. podłogi wzrośnie automatycznie.

 

Hydraulik powiedzial zeby kryzowac na powrocie , nie na zasileniu.Zasilenie ma być wszędzie na maxa odkręcone na każdej pętli. U mnie zasilenie jest na górze i tam są kurki. Na dole powrót i jest imbus. Jest tak ,że podłogę mam ciepłą ale tej zimy nigdy nie mogłem osiągnąć temp. 19 C w domu(gdy było -10 / -15 C na zewnątrz) mimo iż zasilanie na piecu podnosiłem do 43C. Temp. na zasilaniu rozdzielacza się podnosila ale na powrcie już tak nie bardzo.

 

Teraz jest tak ,że tam gdzie mam chłodniejsza podłogę (długie pętle) mam zawór imbusowy odkrecony na 5,5 obr w skali 6,5 czyli praktycznie na maxa odkrecone. Tam gdzie mam cieplejsza podłogę ustawiłem na razie na 3,5 obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robdk w tym rozwiązaniu mamy taką samą kontrole temp. zasilania jak przy zaworze mieszającym. Wszystkie dobre rozdzielacze właśnie maja takie rozwiązanie. Ty osobiście nie lubisz tych rozwiązań, a nawet z tego co czytam nie wiesz jak ten rozdzielacz działa. Żeby czegoś nie lubić trzeba najpierw znać tego zasadę działania, a nie wypisywać bzdury. W tym rozdzielaczu głowica termostatyczna jest na zasilaniu, a nie na powrocie. Kapilara mierząca temperaturę rozdzielacza mimo że jest na dolnej belce jest również na zasilaniu a nie na powrocie. Zasilanie rur pex jest na dolnej belce a nie na górnej. Pompa tłoczy wodę z zasilania na dolną belkę.

 

Wiesz ja to rozumiem, ale w tym przypadku regulujemy na podstawie sygnału wtórnego. Załóżmy że coś się spieprzy i pójdzie 85 stC na rozdzielacz - co nie jest bez znaczenia dla pdłogówki, jastrychu i jego wykończenia. Układ zareaguje dopiero wtedy gdy ta wysoka temperatura dotrze do kapilary. Oczywiście układ się sam wyreguluje ale czas działania jest dość długi. Nie wspominam o dodaniu automatyki pogodowej itp.

 

edit

 

nie doczytałem, że kapilara jest na zasilaniu ale na dolnej belce... to zmienia układ.

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...