Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie możliwe jest żeby nagle poszło 80 stopni na podłogę. Kapilara zareaguje zaraz gdyż jest zamontowana na zasilaniu. zanim woda wejdzie w rurki będzie wymieszana przez pompę która miesza wodę powrotną z zasilaniem. Dam ci przykład jak coś by się nawet zepsuło co jest również możliwe przy zaworze termostatycznym gdyż jak wiemy termostaty również się psują i podjeżdżam że szybciej padnie taki termostat niż ta głowica. To i tak woda zasilająca która ma np 80*C wymiesza się z powrotną wodą która będzie miała 30 *C i w sumie woda będzie miała np 50*C. Druga sprawa takie rozdzielacze często mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci termostatu który wyłączy pompę jak woda przekroczy 55*C. Ludzie lub instalatorzy jednak często kupują rozdzielacze gołe, bo są tańsze i później zaczynają się problemy, ale nie jest to wina rozdzielacza, czy sposobu jego sterowania ,a tego że rozdzielacz jest po prostu niekompletny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W zasadzie mój wpis został w edycji sprostowany i ze to zmienia obraz całego rozwiązania ;)

 

Niemniej jednak w tym układzie wielkość podmieszania jest stała i temperatura jest utrzymywana impulsowo. Fakt nie znam tego rozdzielacza, ale wydaje mi się, że jest dość spora tolerancja temperatury zasilania (histereza około +-3stC). Myślę, że te rozdzielacze dobrze się spisują z kotłami gazowymi z ustaloną temperaturą zasilania.

W układach bardziej dynamicznych tj. przy kotłach węglowych, buforach lepiej się sprawdza regulacja poprzez zmianę wielkości podmieszania co umożliwia efektywnie wykorzystywać dynamikę zmian zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie czy pompa od podłogówki powinna byc cały czas włączona??? Chodzi mi oto ze moja załacza sie tylko jak sterownik Manuet - pieca (Piec na pellety) ja włacza np co 10min na 30s wlacza sie pompa i potem wylacza i tak caly czas - czytalem ze lepiej caly czas na np 1 biegu ale czy to nie spowoduje ze do pieca bedzie caly czas wychlodzona woda wpadala i piec bedzie wiecej spalał ( posiadam zawor3d) + pogodowke + sterownik pokojowy Euroster -cał dól mam w podlogówce i na gorze holl i 2 lazienki i szczegolnie w lazience na gorze nie czuje ze kafle sa cieplawe czasami nawet lekko zimne.Jakie jest najlepsze rozwiazenie w tym temacie - czy mozecie pomoc , pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze Ci mówił hydraulik, zasilanie na max otwarte, regulujesz na powrocie. Tam Gdzie cieplej przykręcasz powrót i wtedy podniesie się temp. tam gdzie jest zimniej. Jeżeli długie pętle nie są rozkładane w tzw. ślimaka to odczuwalne są zimniejsze i cieplejsze pola w podłodze.

 

Ok. Dzieki za info.

 

Zatem zabawę zacząć czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak figę pokazują to, albo są do bani rotametry, albo pompa ledwo dycha. Gdy pompa jest wmontowana w rozdzielacz to rotametry nawet te najtańsze ładnie pokażą przepływy. Ja mam rozdzielacz zakupiony z allegro poskładany przeze mnie do kupy i wszystko ładnie wskazuje. Sytuacja może być inna gdy pompa jest po za rozdzielaczem wtedy faktycznie rotametry mogą nie pokazywać przepływów.

 

Pompa do podłogówki najlepiej jak pracuje cały czas, niezależnie od pompy kotła. Włączyć pompę można jak temp. na kotle np. uzyska 40*C, a wyłączyć gdy spadnie do 30*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam sterowanie oparte o PI i czujnik temp zewnętrznej (MCR24IIT + OpenTherm PT55) ale jakoś wydaje mi się ze nie gra to zbyt dobrze dlatego szukam wskazówek...

 

Ratowało by mnie ustawienie grzania ciągłego na minimalnej mocy....

 

kociol mam ten sam, sterownik euroster 2000 stary zalacz wylacz dla temp zadanej w pomieszczeniu

temp zasilania steruje kociol z wpietym do niego czujnikiem zewn

 

w mrozy rzedu -20* podniesienie temp o 1,5* trwa ok 4-5h

tyle ze u nas nie dochodzi do przegrzewania - kociol wylacza sie przy 21* dla zadanych na sterowniku 21,5* po czym po ok 15min na sterowniku pojawia sie 21,5 i temp juz nie rosnie

 

podejrzewam jak napisal blady78 ze masz zbyt wysoka temp zasilania i przegrzewasz podloge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Mam rozdzielacz jak na zdjęciu, do tego głowica termostatyczna z kapilarą przymocowaną na zasilaniu czyli na belce dolnej. Mam pytanie czy obieg zaznaczony na zdjęciu jest OK? Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy woda powrotna po zmieszaniu się z wodą gorącą z kotła nie będzie miała "łatwiej" wrócić z powrotem do kotła w punkcie zaznaczonym czerwonym kółkiem.

I jeszcze jedno - by-pass ma być otwarty czy zamknięty?

 

pzdr

rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ponieważ żeby wrócić musi najpierw mieć gdzie wrócić, a woda w instalacji CO pracuje w obiegu więc każda kropla która wpływa do kotła musi z niego wypłynąć

Dzięki. A w sytuacji, jak głowica termostatyczna właśnie otworzy dopływ wody z kotła to pompa nie poda wody na dolną belkę i z powrotem do kotła? Ilość wody w obiegu podłogówki nie może przecież wzrosnąć przez co część wody musi wrócić do kotła. To nie będzie właśnie ta cieplejsza woda, już po zmieszaniu? Nie będzie krążyć na krótkim obiegu? To pytanie z tych "mądrzejszych" :) Miej wyrozumiałość ;)

Pzdr

Edytowane przez morys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki chłopaki. To wyjaśniło moje wątpliwości, choć na schemacie pompa jest z inne strony, nie tak "bezpośrednio" przy powrocie. Ale wierzę, że jak odpalę instalację i wyreguluję to będzie działać.

Pozdrawiam

Edytowane przez morys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W moim przypadku na poddaszu podłogówka oraz DGP z kominka.

Żeby uniknąć przegrzewania pokoi montuję rozdzielacz z zaworami regulacyjnymi z wkładką termostatyczną.

Zamierzam nimi zamykać przepływ do pętli za pomocą siłowników podłączonych do regulatora pokojowego. Mam kocioł i pogodówkę Junkersa to zamierzam do sterowania zaworami na rozdzielaczu zastosować regulator pokojowy FR10 Junkersa.

Pytanie do obecnych tutaj instalatorów - czy ten regulator umożliwi zamykanie siłowników i jak to wszystko pospinać ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trochę dalszej niz bliższej przyszłości, będe poszukiwał pomocy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej w ułożeniu podłogówki. A że mam trochę czasu, więc postanowiłem poszukać osoby, która u siebei robiła już ten manewr i wie czym to skutkuje.

Prosze o info, kto byłby skłonny podzielić się swoimi doświadczeniami.

Z góry Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie wiem, czy jest to dobry pomysł, aby Pan sam bawil sie w instalatora. Samo ułożenie ogrzewania podłogowego nie jest trudne , ale co dalej spiecie kotlowni automatyki (o ile ona jest) grupa pompowa zabezpieczenia....??

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

http://www.cieplydom.szczecin.pl

 

 

 

Przeczytaj watek "PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?? w wymianie doswiadczeń - dowiesz się w zasadzie wszystkiego.

Ja tez sam projektowałem,układałem, w końcu kocioł też podłączałem...

Edytowane przez cd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pomożecie ....? Pomożemy :). Spokojna glowa najwazniejszy to wybór odpowiednich materiałow, dobrych materiałów...wszelkie informacje prosze kierowac na meila.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

http://www.cieplydom.szczecin.pl

 

 

Czytałem ten i inne wątki. Własnie mi chodzi o to, żeby osoab, która już to robiłą mogła pomóc przy układaniu. Pomoc oczywiście nie za dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez problemu da się to samemu wykonać, jeśli sie tylko ma głowę na karku i dwie nie-lewe ręce :)

zrobiłem sobie podłogowkę w całym domu (160m2 podłogówki), rozdzielacze, "awaryjne" podejścia pod grzejniki (chyba niepotrzebnie), kotłownię z kotłem na paliwo stałe, buforami (te też sobie zrobiłem), automatyką podłogówki na sterowniku frisko mr65 i zaworze 3d z siłownikiem esbe, do tego dwie drabinki w łazienkach podłączone tak, ze mam możliwosc przełączenia w kotłowni czy mają pracowac na niskim zasilaniu tak jak podłogówka czy też bezpośrednio wysokotemperaturowo i pare innych rzeczy, wszystko sam a hydraulikiem nie jestem

a wspomniany wątek "podłogówka samemu..." faktycznie bardzo przydatny jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...