Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[Nie pozostaje mi nic innego jak tylko pogratulować :)

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

http://www.cieplydom.szczecin.pl

 

 

QUOTE=edde;4606686]bez problemu da się to samemu wykonać, jeśli sie tylko ma głowę na karku i dwie nie-lewe ręce :)

zrobiłem sobie podłogowkę w całym domu (160m2 podłogówki), rozdzielacze, "awaryjne" podejścia pod grzejniki (chyba niepotrzebnie), kotłownię z kotłem na paliwo stałe, buforami (te też sobie zrobiłem), automatyką podłogówki na sterowniku frisko mr65 i zaworze 3d z siłownikiem esbe, do tego dwie drabinki w łazienkach podłączone tak, ze mam możliwosc przełączenia w kotłowni czy mają pracowac na niskim zasilaniu tak jak podłogówka czy też bezpośrednio wysokotemperaturowo i pare innych rzeczy, wszystko sam a hydraulikiem nie jestem

a wspomniany wątek "podłogówka samemu..." faktycznie bardzo przydatny jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potwierdzam co napisali powyżej. To żadna magia czy wiedza tajemna. Samo rozkładanie rurek - bułka z masłem, najłatwiejsza część zabawy.

Spięcie kotłowni - spokojnie da się zrobić ale można też poprosić o pomoc hydraulika.

No i trzeci punkt, od którego właściwie trzeba zacząć - projekt. Każdy duży producent (Kan, Herz, Roth, Wavin i inni) udostępnia instrukcje, które krok po kroku podają jak to wszystko policzyć.

A najlepsze w tym wszystkim jest, kiedy prawdziwy fachowiec słysząc co mamy pod podłogą kategorycznie stwierdzi "to nie ma prawa działać". A tu "niestety" działa i to wyśmienicie, a do tego rachunki dużo niższe niż u sąsiada.

 

Życzę dużo satysfakcji z samodzielnie wykonanej podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

podobnie jak większość z Was planuję samodzielnie zrobić instalację podłogówki w domu...no z drobną pomocą:)

 

Zabieram się za wyliczenie zapotrzebowania w OZC, ale pracy z wprowadzaniem danych jest tam ogrom więc muszę dopiero znaleźć wolną chwilę. Tak z Waszego doświadczenia, jaki zaproponowlaibyście rozstaw rurek?

 

Poniżej rzut parteru (na poddaszu będą tylko grzejniki). Podłogówka planowana jest w salonie, jadalni, kuchni, wiatrołapie oraz holu (ew. z holu część pętli zawinie tylko do łazienki - normalnie będzie tam grzejnik drabinkowy zasilany wyokotemperaturowo). W pozostałych miejscach, tj. pokój, garaż i łazienka grzejniki; ponadto zapewne wypuszczę w salonie i jadalni dodatkowe podejścia pod grzejniki ścienne.

 

Ściany z PH25 + styro 15cm (ale pewnie nie od razu przed wprowadzeniem się), w podłodze pod wylewką 15cm styro, dach zapewne 25-30cm wełny; okna trzyszybowe o wsp. ok. 0.8 (dla całego okna).

 

http://images48.fotosik.pl/288/84084f657b13cad5m.jpg

 

Zasilanie z kotła na eko-groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman,

 

pytanie do mnie czy netspider'a?:)

 

Jesli do mnie to musze sie zabrac dopiero za wyliczenie zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń, ale widzę że z tym ozc jest trochę roboty i chyba najpierw przejrzę instrukcję by wiedzieć co w jakiej kolejności wprowadzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki.

 

Ponieważ bawię się delikatnie kryzowaniem przepływów w podłogówce i jak na razie nie zauważyłem rezultatów czy przyrząd zwany pirometrem pozwoli mi to jakoś wyregulować w miare precyzyjnie. chodzi o regulację za pomocą temp ?

 

Robił ktoś coś takiego i jakie miał rezultaty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie natury technicznej. Czy można wkuć szafkę podtynkową o długości 90 cm w ścianę nośną o szerokości 1,5 m? I czy to byłoby bezpieczne. Z jednej strony tej szafki byłyby drzwi. A rurki chciałbym wypuścić z drugiej strony ściany. Jak wy to robiliście? A może na etapie stawiania ścian warto o tym pomyśleć i zostawić wnękę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie natury technicznej. Czy można wkuć szafkę podtynkową o długości 90 cm w ścianę nośną o szerokości 1,5 m? I czy to byłoby bezpieczne. Z jednej strony tej szafki byłyby drzwi. A rurki chciałbym wypuścić z drugiej strony ściany. Jak wy to robiliście? A może na etapie stawiania ścian warto o tym pomyśleć i zostawić wnękę?

 

Jakiej grubości ściana a jakiej szafka ?

Bezpieczne raczej to nie jest.

Można by się pokusić o wylanie nad szafką zazbrojonej belki. Ale to jakiś konstruktor musiał by zerknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie wsadzilem w scianę nośną 25cm szafke o długości 140cm, ona wchodzi w głąb na 10cm więc nie osłabia aż tak konstrukcji, przelotka na wylot jakieś 40cm pod spodem

 

Prosze, nie piszcie takich rzeczy ! Zaraz wyjdzie na to, że w ścianach nośnych można robić wszelkie możliwe podkucia ! Nic podobnego, normy nawet określają maksymalną dopuszczalną głębokość dla bruzd pod kable czy rurki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana faktycznie 25 cm. Czyli chyba zrobię szafkę natynkową. Ale wtedy wszystkie pexy trzeba będzie puścić przez drzwi, a nie przez ścianę i każda sekcja będzie dłuższa o pare metrów.

 

Ja u siebie mam dwie szafki ( góra i dół). Na dole mam powieszoną na ścianie w szafie wnękowej a na górze również na ścianie lecz obudowana k-g. Co do samego montażu chyba łatwiej powiesić na ścianie i obudować niż bawić się w wkuwanie ?

 

Tak myślę.

 

Pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są akceptowalne nierówności płyty betonowej, na którą będzie kładzione ogrzewanie podłogowe (folia + styropian 5 + 10 cm + folia + rury + jastrych) ?

 

U mnie płyta, jak to płyta. Nikt się nią specjalnie nie przejmował w momencie wylewania. Nierówności dochodzą zapewne do 1 cm.

 

Można to tak zostawić, czy trzeba jakoś wyrównać ? I jeśli tak, to jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

do kogo mam sie zwrocic by obliczyl mi OZC?

mam ten program, ale jestem za glupia do tego...:)

w projekcie owszem, jest podany wspolczynnik, ale to sie chyba zmienia z chwila wprowadzenia zmian np byla przewidziana podlogowka tylko na dole, a my chcemy rowniez na poddaszu, zmniejszylismy lazienki na dole, brak scianek dzialowych itp...mąż twierdzi, ze wymyslam i takie obliczenia nie sa konieczne w naszym przypadku, ze tylko trzeba odpowiednio podzielic obwody...a ja mysle, ze wszystkie uwagi krytyczne na temat podlogowki, lub ogolnie ogrzewania w domu biorą sie wlasnie ze zlej instalacji.

Mam tyle wątpliwosci...

komu mam zlecic wykonanie takiego planu zapotrzebowania na cieplo? albo czy ktos moze podpowiedziec jak mam sie do tego zabrac? czy mam to olac i zając sie wybieraniem koloru scian? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...