Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... i nie zrobiłeś żadnego wzmocnienia nad szafką ? Rozumiem, że nad okami też nie robiłeś nadproży ? ;-)

 

A co szafkę masz na 25cm (na przelot) bez przesady, szafka ma głębokość max 7cm potem dochodzi z reguły wykończenie z ceramiki na ścianę i klej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolega to czytał - co ma wspólnego skrzynka rozdzielacza z takimi pracami!

"przewidzianych do wykonania w tym budynku powodował m.in. zmianę układu konstrukcyjnego budynku polegającą na tym, że ściany nośne murowane zastępowano konstrukcjami stalowymi w kształcie ram, składających się ze słupów i rygl"

 

Niedługo będziecie dawać nadproża nad skrzynkami elektrycznymi! i przejściami rurek - dajcie spokój wykonywanie otworów pod np okno czy drzwi należy zabezpieczać nie takie "pierdoły"aby coś uległo zawaleniu czy pęknięciu musi dojść do przemieszczenia ma to miejsce przy przekuciu na drugą stronę lub podcięciu np przez bruzdowanie na znacznym odcinku i głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam szafki we wnękach, jedną 8obw. w scianie nośnej, normalnie wykutej w BK, pozostałe trzy w działówkach, dwie z nich w wąskich ściankach, nad jedną zrobiłem nadproże już na etapie stawiania ścianki, druga to ścianka szerokości szafki + 20cm i otwór na drzwi , wylałem wiec z betonu dwa słupki i belkę nad nimi (w środku potem szafka), potem do góry std BK12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych, ktorzy sami ukladali podlogowke. Ile czasu orientacyjnie wam zajelo:

- ulozenie styropianu ( u mnie ma byc 155 m2 )

- ulozenie folii

- ulozenie rury PEX (u mnie ok 700 m - tak wskazuje projekt podlogowki) - zakladajac, ze zainwestuje w tacker ;)

- montaz rozdzielaczy i podpiecie petli (u mnie razem parter+pietro ich tam jest chyba kilkanascie)

 

Mam wstepna wycene robocizny (razem z wod-kan) na 6000 - nie wiem czy to drogo, ale ciagle rozwazam zrobienie tej podlogowki samemu z zona. Niestety zona marudzi, ze lepiej zaplacic "fachowcowi". Mysle, ze na przekonanie zony moze wplynac wskazanie, ze to nie zajmie az tyle czasu :)

Edytowane przez teco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układałem u siebie styropian, ale samemu bez pomocnika, kilka dnie po parę godzin dziennie. Przeważnie robiłem jedno pomieszczenie dziennie żeby się nie przemęczać :). Tak samo z rozkładaniem pexa jedno dwa pomieszczenia dziennie robiłem. Powiem tak rozłożenie 70- 100m pexa z kobietą za pomocnika wraz z podłączeniem do rozdzielacza zajmowało mi 2- 3 godziny. Średnio jedno pomieszczenie na gotowo ( rozłożenie foli, styropian drugi raz folia i rury pex ) zajmowało mi 5-7 godzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak rozłożenie 70- 100m pexa z kobietą za pomocnika wraz z podłączeniem do rozdzielacza zajmowało mi 2- 3 godziny.

Ciekawe ile zajęłoby Ci to, gdyby pomocnikiem był mężczyzna :).

Swoja drogą :

Serdeczne życzenia dla wszystkich Pań :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych, ktorzy sami ukladali podlogowke. Ile czasu orientacyjnie wam zajelo:

- ulozenie styropianu ( u mnie ma byc 155 m2 )

- ulozenie folii

- ulozenie rury PEX (u mnie ok 700 m - tak wskazuje projekt podlogowki) - zakladajac, ze zainwestuje w tacker ;)

- montaz rozdzielaczy i podpiecie petli (u mnie razem parter+pietro ich tam jest chyba kilkanascie)

 

Mam wstepna wycene robocizny (razem z wod-kan) na 6000 - nie wiem czy to drogo, ale ciagle rozwazam zrobienie tej podlogowki samemu z zona. Niestety zona marudzi, ze lepiej zaplacic "fachowcowi". Mysle, ze na przekonanie zony moze wplynac wskazanie, ze to nie zajmie az tyle czasu :)

kurka, ale masz rozrzutną żonę, pozazdrościć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozrzutną, tylko nie ufającą, że teco zrobi to wszystko dobrze, a przecież ma to być zabetonowane na amen, więc jak puści to kiszka... Moja żonka podeszła do tematu tak samo, więc za CAŁĄ instalację wodną zabuliliśmy 1500 zł za robociznę (150 zł/pkt, gościowi zeszło z tym 3 dni raptem). Podłogówkę rozkładam sam, ale podłączenie do rozdzielacza i próbę ciśnieniową zlecę temu samemu hydraulikowi...a tak, żeby spać spokojnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozrzutną, tylko nie ufającą, że teco zrobi to wszystko dobrze, a przecież ma to być zabetonowane na amen, więc jak puści to kiszka... Moja żonka podeszła do tematu tak samo, więc za CAŁĄ instalację wodną zabuliliśmy 1500 zł za robociznę (150 zł/pkt, gościowi zeszło z tym 3 dni raptem). Podłogówkę rozkładam sam, ale podłączenie do rozdzielacza i próbę ciśnieniową zlecę temu samemu hydraulikowi...a tak, żeby spać spokojnie...

 

Jasne, dlatego wod-kan na pewno komuś zlecę, ale z podłogówką nie zamierzam odpuścić. Tymbardziej teraz, jak podaliście czasy pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Mam zamiar kłaść podłogówkę w całym domu (około 130m2 parter + 50m2 na zaadaptowanym poddaszu) w sumie 900m rurek. Wszystkie obliczenia poczynione w OZC i Instal-Therm :) . Domek dość dobrze ocieplony - na ścianach 20cm styropianu, na podłodzie 16cm, pod dachem 20cm na skosach i dodatkowo ile wejdzie pomiędzy sufitem i kalenicą. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Jako zasilanie ogrzewania planuję kominek z płaszczem wodnym pracujący w układzie zamkniętym z buforem 800-1000l. Do c.w.u. planuję wężownicę w buforze + pompa ciepła powietrze-woda (jeszcze model nie sprecyzowany) + ewentualnie grzałka.

Dostałam ofertę z KAN-a na elementy ogrzewania podłogowego, jeżeli kupię u nich kompletny system dostanę 10 lat gwarancji na całość. I tu zaczyna się mój problem: wiem, że potrzebuję 1000m rury (5x200m w zwojach), 2 rozdzielacze: na 10 obwodów z zaworami na siłowniki (chcę sterować dół dodatkowo termostatami pokojowymi)i 7 obwodów z przepływomierzami, pompę, mieszalnik, stację pogodową, 10 siłowników i 7 termostatów (salon ma 3 obiegi sterowane 1 termostatem). Na tym moja wiedza się kończy.

 

Pomóżcie kobiecie i wytłumaczcie wszystko, jak krowie na miedzy! Co jeszcze potrzebuję, żeby to wszystko połączyć w kupę! Na pewno złączki, żeby podłączyć rurki do rozdzielacza (w sklepie powiedzieli, że wypożyczą maszynkę do połączeń zaciskowych). Do podłączenia rozdzielaczy będę potrzebować około 15m rury. Czy PEX fi 32 wystarczy, czy lepiej miedziane? Bufor będzie w tym samym pomieszczenie, co rozdzielacz na dole. Czy potrzebuję 1 komplet pompy z mieszalnikiem, czy osobno na każdy rozdzielacz? Chciałabym mieć możliwość wyłączenia ogrzewania na górze (będzie używana sporadycznie, jak będą goście). Chyba będzie potrzebny zawór czterodrogowy do sterowania pogodówką. Proszę, czy może ktoś wypunktować, co dokładnie potrzebuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłączenia rozdzielaczy wystarczy spokojnie średnica pexa 25mm, a miedzianej 22mm. Jak masz kasę to zrób w miedzi. Miedź na pewno jest lepsza przy kotle na paliwo stałe pex przy kotle gazowym.

Tylko oni chcą mieć pompę ciepła :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie ? Co do pompy ciepła są inne średnice?. Ja mam rozdzielacz 8 obwodów na rurze pex 25mm. Pętle dość długie najdłuższa ma 111m. W sklepie radzili mi żebym brał rurę pex 20, kilku instalatorów również mi tak radziło, ja jednak wybrałem pex 25 bo chciałem być przezorny tylko że nie mogłem nigdzie u mnie w mieście kupić takiej średnicy pex i musiałem robić zakupy na allegro. Ta średnica jest tak naprawdę i tak za duża jak na podłogówkę, spokojnie by mi wystarczyła 20mm. Nie ma potrzeby stosowania większej średnicy rury niż 25-26mm pex.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...