Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zacząłem czytać ten wątek, bo również przede mną instalacje grzejnikowe i podłogówka. W projekcie mam wyliczone moce grzejników dla pomieszczeń, czy na podstawie tych wyliczeń mogę ustalić wymiar podłogówki - z OZC jakoś nie mogę sobie na razie poradzić. Ogrzewanie gazowe kocioł 2-funkcyjny + kominek w salonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wbijałam sama klipsy w całym domu. Do dociskania super sprawdziło się małe drewienko. Polecam. Tackerem bym sobie nie zawracała głowy, no chyba, że do położenia kilka kilometrów rurek i czas goni.

 

Co do zapotrzebowania na ciepło z projektu: wszystko jest OK, jeżeli nie robiliśmy zmian w grubości ocieplenia, stolarka taka jak w projekcie no i wykonawca zrobił dokładnie takie mostki jak projektant zaplanował. Pytanie też czy nie pomylił się przy liczeniu. Błędy w projektach gotowych to codzienność, a czy architekt robiący adaptację przelicza to wszystko? Nie sądzę. Dlatego moja rada taka: zakasać rękawy i do OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Samosie odsyłam dla porównania własnych projektów na stronę Purmo. Po wysłaniu zapytania, projektu budowlanego i niezbędnego opisu (okna ciepłe, źródło ciepła kondensat, docieplenie 15styro, terakota i.t.p.) w ciągu tygodnia odsyłają projekt instalacji niestety bez rysunku. Oczywiście nie ma co ślepo się tym kierować, bo mi na 3,5m2 łazienkę - 1m2 brodzik, proponowali wcisnąć 37m obwód. Nie do zrealizowania. Konieczny był grzejnik, który i tak jest wskazany z praktycznego punktu widzenia.

Za to przynajmniej potwierdzili moją koncepcję na 4 obwody po 62m każdy co 15cm, w salonie połączonym z jadalnią (36m2), dużo przeszkleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trapi mnie ciągle jedno pytanie. Parter 70m2, podłogówka na 7 obiegów piec gazowy kondensacyjny, podejście do rozdzielacza z miedzi. Tylko jaka średnica? Szkoły są różne. Czy aby na pewno fi22 wystarczy? Gdyby nie cena tych kolanek fi28 to bym się nie zastanawiał. Może znajdzie się ktoś kto tak ma i się sprawdziło. Od razu: Jaka pompa? A o wypożyczenie tetera czy zaciskarki pytajcie u swojego sprzedawcy pexa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trapi mnie ciągle jedno pytanie. Parter 70m2, podłogówka na 7 obiegów piec gazowy kondensacyjny, podejście do rozdzielacza z miedzi. Tylko jaka średnica? Szkoły są różne. Czy aby na pewno fi22 wystarczy? Gdyby nie cena tych kolanek fi28 to bym się nie zastanawiał. Może znajdzie się ktoś kto tak ma i się sprawdziło. Od razu: Jaka pompa? A o wypożyczenie tetera czy zaciskarki pytajcie u swojego sprzedawcy pexa.

 

też wydaje mi się ze 22 w zupełności wystarczy, sam mam do pierwszego rozdzielacza na parterze 28 a stąd do drugiego 22, a kolanka wcale nie takie drogie, nie przesadzaj ;) natomiast radziłbym zamiast kolanek (90st) dać łuki (90st), cena podobna ale dużo łagodniejszy przepływ, weź w dłoń jedno i drugie - zobaczysz różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest optymalny sposób podłączenia grzejników łazienkowych do instalacji ogrzewania podłogowego ?

Chodzi o to, by w okresach przejściowych, dało się suszyć ręczniki/dogrzać łazienki bez grzania całego domu.

Całość pracuje na niskiej temperaturze.

Zakładam, że pompa obiegowa co jest elektroniczna i sama dopasuje swoją wydajność.

 

- Grzejniki łazienkowe na osobnym rozdzielaczu + zawór umożliwiający odcięcie pozostałej części instalacji

- Grzejniki łazienkowe + pętle łazienkowe na osobnym rozdzielaczu + zawór umożliwiający odcięcie pozostałej części instalacji

- Grzejniki łazienkowe z zamontowaną elektryczną grzałką. W okresach przejściowych instalacja co jest wyłączona, włączamy grzałki.

- inne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Grzejniki łazienkowe + pętle łazienkowe na osobnym rozdzielaczu + zawór umożliwiający odcięcie pozostałej części instalacji

 

Ten wariant sam rozważam, bo dobry na lato.

Tylko tych rozdzielaczy się dużo robi ;) Ciekawe czy możnaby zamiast dwóch małych podwójnych (dla dwóch łazienek na dole i na górze) użyć tylko jednego poczwórnego, i dolną łazienkę zasilać z górnego? Można puścić pexy w ścianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wariant sam rozważam, bo dobry na lato.

Tylko tych rozdzielaczy się dużo robi ;) Ciekawe czy możnaby zamiast dwóch małych podwójnych (dla dwóch łazienek na dole i na górze) użyć tylko jednego poczwórnego, i dolną łazienkę zasilać z górnego? Można puścić pexy w ścianie?

 

A ko ci zabroni puścić w ścianie?

A czym podpinasz te grzejniki wiszące na ścianie?

Ja mam pexem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej optymalne jest tak wykonać podłogówkę że wydajność grzewcza w łazience była 2x większa niż w pozostałych pomieszczeniach, wtedy można skorzystać z samoregulacji podłogówki czyli trochę generalizując w łazience temperatura będzie się sama stabilizować na o te 2-3 stopnie więcej niż w pozostałych pomieszczeniach a ręcznik pozostawiony gdziekolwiek w łazience wyschnie sam

 

I właśnie tak samo "kombinuję";)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej optymalne jest tak wykonać podłogówkę że wydajność grzewcza w łazience była 2x większa niż w pozostałych pomieszczeniach, wtedy można skorzystać z samoregulacji podłogówki czyli trochę generalizując w łazience temperatura będzie się sama stabilizować na o te 2-3 stopnie więcej niż w pozostałych pomieszczeniach a ręcznik pozostawiony gdziekolwiek w łazience wyschnie sam

 

Mądrego to i posłuchać warto :-)

 

No ale co z okresami przejściowymi, kiedy chcemy grzać tylko w łazience ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...