Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaki jest optymalny sposób podłączenia grzejników łazienkowych do instalacji ogrzewania podłogowego ?

Chodzi o to, by w okresach przejściowych, dało się suszyć ręczniki/dogrzać łazienki bez grzania całego domu.

Całość pracuje na niskiej temperaturze.

Zakładam, że pompa obiegowa co jest elektroniczna i sama dopasuje swoją wydajność.

 

- Grzejniki łazienkowe na osobnym rozdzielaczu + zawór umożliwiający odcięcie pozostałej części instalacji

- Grzejniki łazienkowe + pętle łazienkowe na osobnym rozdzielaczu + zawór umożliwiający odcięcie pozostałej części instalacji

- Grzejniki łazienkowe z zamontowaną elektryczną grzałką. W okresach przejściowych instalacja co jest wyłączona, włączamy grzałki.

- inne ?

 

Tak się zastanawiam, czy można podłączyć dwie drabinki łazienkowe przed zaworem 4d, tak aby gorąca woda z kotła ta która idzie na CWU szła też na te grzejniki? Na grzejnikach byłyby głowice termostatyczne. Plusem tego rozwiązania jest to że mógłbym je sobie odkręcać również latem do suszenia bo CWU będę też podgrzewał.

Kocioł na eko groszek z podajnikiem, zawór 4d i 100% podłogówki. Czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co myślicie o tym rozwiązaniu będzie 9 sekcji jedna przeznaczona pod grzejnik drabinkowy do łazienki.

http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-mieszajacy-ogrzewania-podlogowego-p-379.html

zawór ESBE VTA322 20-43

Zaplanowana podłogówka w całym domu rurki zatopione w płycie fundamentowej 20cm.

Zapotrzebowanie projektowe 40W na m2 planuje rozstaw co 15cm w łazience co 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mam ZAWÓR MIESZAJĄCY ESBE 1' VTA372 35-60C, jak dam na 1 czyli teoretycznie 35 C w domu nie idzie wytrzymać tak gorąco, a temperatura wody na wejściu po mieszaczu to około 39 C. Podłoga ceramika. Zastanawiam się czy może zmienić na zawór ESBE 20-43 stopni. Mniejsza temperatura wejścia. Czy może jakaś kryza ??? Jak myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam mały dylemat. Planuję podłogówkę z akumulacją w płycie fundamentowej. Aktualnie mam płytę fundamentową o grubości 20cm, pod płytą 30cm styropianu. Planuję na nią dać 5-6cm wylewki w której będzie ogrzewanie podłogowe. Jednak wszyscy odradzają mi wylewkę bezpośrednio na płycie bez styropianu (płyta-folia-wylewka). Czy brak styropianu może powodować jakieś problemy z wylewką? wylewka może odbić po jakimś czasie na wskutek rozszerzania? może dać 1-2cm twardego styropianu?

 

Pozdrawiam,

Gul1337

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś miał podobny problem. Policzyłem całą podłogówkę. Ale na poddaszu mam jeden pokój nad garażem, który jest niżej od reszty poddasza o 30 cm. Będą do niego dwa schodki. Będą tam dwie sekcje podłogówki, ale rozdzielacz planuje w garderobie. Czy w tych sekcjach woda nie będzie miala zbyt dużych oporów, czy będzie grzać dobrze, czy to będzie prawidłowo. Czy może lepiej zrobić jakiś osobny rozdzielacz w tym pokoju?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pokój nad poddaszem 30m2, trzy pętle w nim po ok. 50-60m chyba, zasilany z rozdzielacza na poddaszu, który jest wyżej o 4 schodki (~4x17cm), odległość od rozdzielacza (długość rurki zasilana i i powrotu od rozdzielacza do pętli) to coś ok. 5m dla dwóch pętli i 9-10 dla trzeciej, wszystko działa tak jak powinno, grzeje równomiernie, sprawdzone kamerą termowizyjną miesiąc temu, a na regulacje oporów najlepsze są przepływomierze (rotametry) na rozdzielaczu (choć u mnie chodzi równo an jednakowym przepływie dla wszystkich ośmiu pętli, w zasadzie wszystkich siedmiu bo oprócz przedpokoju gdzie tylko kilka metrów rury jest wiec jest to mocno zdławione przepływomierzem) Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info, czyli powinno działać pomimo różnicy poziomów. Mam zamiar zamontować rozdzielacze z rotametrami, ale znalazłem cos takiego. Czy taki rozdzielacz zda egzamin do regulacji przepływów?

http://allegro.pl/rozdzielacz-11-zaworki-mini-zlaczki-pex-16-i1498322338.html

 

nie, nie zda, kup raz a porządnie, ja mam i polecam rozdzielacze Kan-therm

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tam nie wylewa się posadzek, płyta jest od razu podłogą, a ściany stawia się na izolacji p-wodnej i mogą się w jakimś zakresie przesuwać

http://nokautimg1.pl/p/8e/ac/8eacc12a9efc78321965a81c4cbfdeb8130x130.jpg

 

ja myślę że jakby na Legalett wylać jeszcze dodatkowo 6cm wylewki tak że zaprze się o ściany to po okresie grzewczym wyjdą pęknięcia

i po to wymyślono dylatacje :p

 

Odnośnie różnicy poziomów - poza napełnianiem i odpowietrzaniem układu nie ma to znaczenia, ciśnienie będzie w instalacji niższej wyższe ale opory nie będą inne niż by to wybudować na tym samym poziomie.

Jak woda ma popłynąć do góry bez "oporów"? Ano wciągnie ją podciśnienie wytworzone przez wodę spływającą na dół i vice versa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...