Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie panowie

 

Nigdy do tej pory nie interesowałem się podłogówką, ale ponieważ niedługo będą kładzione na ścianach tynki, chciałem wyjaśnić wątpliwości odnośnie sterowania temperaturą...

W całym domu planowana jest podłogówka - na parterze jak i na piętrze. Piec będzie sterowany za pomocą pogodówki.

Najprostszym sposobem ustawiania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest regulacja przepływu wody na rozdzielaczach. Ja jednak ewentualnie chciałbym pójść w stronę bardziej zaawansowanego technicznie sterowania za pomocą termostatów. Przemyślałem sobie pewne sprawy, a ponieważ jestem w tej dziedzinie zupełnym laikiem, proszę mnie naprostować gdybym coś napisał/wykoncypował źle...

 

Zasada sterowania ogrzewania podłogowego za pomocą termostatów wygląda następująco:

1) w pomieszczeniu montujemy termostat

2) termostat łączymy z rozdzielaczem za pomocą przewodu

3) rozdzielacz musi być wyposażony w zawory regulacyjne

4) zawory regulacyjne rozdzielacza otwierane są lub zamykane za pomocą napędów termicznych 24/230V

 

Termostaty są chyba 2 rodzajów:

A) z napięciowymi stykami roboczymi - termostat taki potrzebuje doprowadzenia zasilania 230V. Gdy czujnik wykryje odpowiedni spadek temp., na styki podawane jest napięcie, dzięki czemu w obwodzie zaczyna płynąć prąd a napęd otwiera zawór aby w pętli mogła płynąć woda.

B) z bezpotencjałowymi stykami roboczymi - termostat taki nie potrzebuje doprowadzenia zasilania i potrafi działać na bateryjkach. Działa on chyba jak zwykły przekaźnik - obniżenie temperatury powoduje zamknięcie obwodu, a tym samym przepływ w nim prądu, bo napięcie do napędu termicznego jest podawane w tym przypadku od strony rozdzielacza - termostat zamyka nam tylko przerwany obwód.

 

Czyli chcąc ewentualnie wstępnie przygotować się do zainstalowania w przyszłości takiego ustrojstwa powinienem:

- pociągnąć między rozdzielaczem a przyszłym termostatem kabelek,

- zdecydować się jaki typ termostatu będę instalować w przyszłości A) lub B) aby z odpowiedniej strony doprowadzić zasilanie.

 

Bardzo proszę o komentarz bardziej zaawansowanych forumowiczów...

 

PS. Czy dobrze mi się wydaje, że ze względu na bardzo dużą inercję układu, do sterowania ogrzewaniem podłogowym lepiej nadają się termostaty o jak najmniejszej histerezie, tak aby szybciej móc reagować na powolne reakcje podłogówki?

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A po za tym, napisałem jakieś bzdury w moim wcześniejszym poście?

Według mnie to się trzyma kupy.

Jednak z tymi termostatami, to niekoniecznie jest tak, że te, które są zasilane napięciem 230V mają styki napięciowe.

Nie wiedząc jaki termostat będzie zamontowany, poprowadziłbym kabel czterożyłowy 4 x 1mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprostuję Cię: im więcej kasy wydasz na sterowanie..... tym wiecej kasy wydasz. Odpusciłem sobie sterowanie, termostaty itp. kosztowne bzdety po pierwszym sezonie, kiedy okazało się że regulacja przepływywów pętli + sterowanie pogodowe kotła całkowicie wystarcza. Bylem przygotowany na pełną automatykę rozdzielaczy, położyłem kable, na szczęście zwyczajnie brakło mi kasy na "uzbrojenie" - i dobrze.

Poczytaj o efekcie samoregulacji podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w każdym pomieszczeniu termostaty, co pozwala mi sukcesywnie w miarę potrzeb włączać do obiegu poszczególne pomieszczenia i wyłączać pod koniec sezonu. To znaczy już od września grzała się łazienka i komputerownia . Jak się zrobiło chłodniej to doszedł dzienny i kuchnia. Początkiem listopada reszta pomieszczeń. Jak już będzie cieplej, to będziemy odłączać kolejno pomieszczenia (według potrzeb). Łazienka będzie pewnie ogrzewana do końca czerwca (tak jak w zeszłym roku) :yes:, bo ja zmarzlak jestem.

Odkryłam też fajną rzecz, w okresie okołobożonarodzeniowym wyłączyłam z grzania pralnię i zrobiłam z niej chłodnię na produkty i potrawy, których jest wtedy zdecydowanie więcej :wave:. Po zakończeniu okresu obżarstwa przywróciłam pralni ogrzewanie :rolleyes:

Właśnie minie rok, jak mieszkamy i z obserwacji wynika, że pogodówka jest trochę niekompatybilna z tym sterowaniem. Na przyszły sezon mam zamiar spróbować wypiąć pogodówkę i polecieć na samych termostatach.

:)

Mamy też nieużywany pokój, w którym normalnie leci grzanie na minimum, a kiedy wpadną goście z noclegiem mogę szybko i precyzyjnie włączyć grzanie do zadanej temperatury, bez kombinowania na przepływach aż do pożądanego skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

 

Właśnie minie rok, jak mieszkamy i z obserwacji wynika, że pogodówka jest trochę niekompatybilna z tym sterowaniem. Na przyszły sezon mam zamiar spróbować wypiąć pogodówkę i polecieć na samych termostatach.

.

 

A jak wtedy będziesz ustawiać temperaturę na zasilaniu instalacji ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wtedy będziesz ustawiać temperaturę na zasilaniu instalacji ręcznie?

 

Myślę, że temperatura zasilania będzie stała, a siłownik na sygnał z termostatu otworzy lub zamknie przepływ stosownie do potrzeb danego pomieszczenia.

Szczegóły mam zamiar ustalić z serwisantem podczas przeglądu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie wiesz, to nie pisz,

nie ma takiej opcji, żeby kocioł grzał,

jest coś takiego jak bay-pass,

w przypadku gdy wszystkie obwody się zamkną kocioł się wyłączy,

bo nie będzie odbioru ciepła i dostanie za wysoką temperaturę na powrocie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem powstaje kiedy podłogówkę/grzejniki zasila kocioł stałopalny, taki zanim załapie że już grzać nie musi to trochę postraszy domowników bulgotaniem.

To najlepszy scenariusz, czasem spotyka się układ zamknięty i wtedy jest nieco gorzej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszacz ma jedynie zaletę w okresach gdy na dworze jest 10-15 stopni i chciałbyś grzać podłogówką, piec może mieć problem z daniem tak niskiej temperatury, wtedy mieszacz się przydaje

 

to chyba zależy do jakiego pieca CO, np elektryczny Kospel potrafi wysterować temp od 20C, więc mieszacz zbędny.. na podłogę może podawać te 20-22C i nawet w jesień / wiosnę będzie okey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temperatura zasilania będzie stała, a siłownik na sygnał z termostatu otworzy lub zamknie przepływ stosownie do potrzeb danego pomieszczenia.

Szczegóły mam zamiar ustalić z serwisantem podczas przeglądu kotła.

 

Jeżeli temperatura zasilania będzie stała to nie będzie to zbyt oszczędne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym jest bay-pass jak nie zaworem nadmiarowo upustowy,

w momencie zamknięcia się wszystkich głowic, wzrasta ciśnienie i zawór nadmiarowo-upustowy się otwiera i puszcza wodę po krótkim obiegu,

automatyka odnotowuje wzrost temperatury powrotu i wyłącza palnik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiej opcji, żeby kocioł grzał,

jest coś takiego jak bay-pass,

w przypadku gdy wszystkie obwody się zamkną kocioł się wyłączy,

bo nie będzie odbioru ciepła i dostanie za wysoką temperaturę na powrocie,

 

No właśnie w skrzynkach są by-passy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatura zasilania będzie stała to nie będzie to zbyt oszczędne rozwiązanie.

 

Hmm, czy możesz to trochę rozwinąć?

 

Wydaje mi się, że pomieszczenia nie będą przegrzewane, bo po osiągnięciu zadanej temperatury obwód zostanie zamknięty, a jak wszystkie obwody będą "najedzone" to piec się wyłączy. Ponowi pracę wtedy, kiedy będzie trzeba.

Wynikałoby, że nie będzie niepotrzebnego grzania, które podwyższałoby koszty.

Chyba, że się mylę, to proszę o wyprostowanie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...