Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja zrobiłem wszystkie pętle oddzielnie, najkrótsza to 12m przedpokoju, bez problemu dało się to opanować i wyregulować przepływomierzami na rozdzielaczu, na tym samym rozdzielaczu są pętle np. 79 i 74mb

 

Dzięki edde. W takim razie zrobie na razie bez termostatów, a w razie czego się dołoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

po pewnym czasie użytkowania mojej podłogówki robionej "na oko" :) (wstyd się przyznać, ale tak było) mogę powiedzieć, że jestem super zadowolony. Koszt sezonu grzewczego (6 mcy) to ok 2600 zł (razem z abonamentem i grzaniem cwu). Zimą w domu ciepło. Super sprawa i uważam, że ekonomiczna. Dom ok 220 mkw, wentylacja grawitacyjna, BK24 + 16cm styropianu.

 

Ps. Orientuje się ktoś jaka jest teraz dobra cena sezonowego przeglądu Junkersa Cerapur Smart ZSB 3-14?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Czy nie jest błędem (mam tu na myśli moją instalację, która niebawem powstanie), że na w instalacji podłogówki istnieją pętle o skrajnie różnych długościach? Konkretnie najdłuższa pętla ma 63m,a najkrótsza 9m. Czy to da się wyregulować rotametrami/przepływomierzami czy konieczne będzie dorzucenie zworu termostatycznego na powrocie dla pomieszczenia z pętlą 9m (ma tam być 16 stopni)? A może tak krótkich pętli się nie robi?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Nie jest to błąd, przy małym zapotrzebowaniu możliwe są takie krótkie pętle i da się je wyregulować. Jeżeli taka pętla miała by być połączona z innymi to jest to możliwe ale należy pamiętać że do docelowego pomieszczenia trafi woda o obniżonej temperaturze więc należałoby to przeliczyć jeszcze raz.

 

Dość dużo te 16° z rekuperatora, musiałby mieć sprawność 90% przy średniej temperaturze wejściowej 20°.

 

P.S. A co to za pomieszczenie w którym temperatura jest 16° i jednocześnie rekuperacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradzicie jakiś dobry rozdzielacz z przepływomierzami (cały dom podłogówka, kocioł junkers kondensat, bez dodatkowej pompki) , ktoś pisał wcześniej że są takie które mają opcje podłaczenia później termostatów, moze nie będa potrzebne ale wole sie zabezpieczyć?

i czy całość robić na materiałach jednego producenta, którego polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z pomieszczeni wychodzi mi zapotrzebowanie 487W. Po przeliczeniu na m2 powierzchni dla parkietu 10mm wychodzi zapotrzebowanie 50,73W/m2

Zastanawiam się czy dać jedną pętlę o długości 88m+2m z rozstawem 12,5.

czy też dać 2 pętle 2x(48+2)mb z rozstawem10cm.

Czy jest sens dawać dwie mniejsze pętle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz, ale to jeszcze inne rury.

Apropo powyższej firmy, zrobili mi projekt ogrzewania podłogowego, jak zobaczyłem o mało nie spadłem z krzesła, (moj projekt to barwny z muratora, każdy może zobaczyć jak wygląda) sciany BK + 15 styro, podłoga 10 styro, dach 25 wełna.

Patrze w projekt a tam każde pomieszczenie policzone ich programem, dobrane materiały, rozstaw w każdym pomieszczeniu 10 cm !!! 1400 m rury na cały dom, 21 pętli.

Zapotrzebowanie policzone, o ile na parterze zgadza się z projektem ( nieznacznie większe) to na poddaszu już całkiem inaczej niż w projekcie (kaloryfery) u mnie podłogówka.

dla każdego pokoju 2 razy większe. Dlaczego tak?

No i jeszcze ten salon, 42 powierzchni z połączony z korytarzem, zapotrzebowanie 1900w, 42 m2 pow. 3 pętle, rozstaw rury co 10cm na całości. Czy to normalne??

I najlepsze na koniec cena za materiały 33 tys. bez pieca zasobnika, to jakiś kosmos

Edytowane przez Conrad&Beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wbrew opiniom, że samemu można sobie tylko zaszkodzić, chcę samodzielnie wykonać ogrzewanie podłogowe. Rzuty parteru oraz poddasza zamieszczam pod spodem. Założenie mam takie, żeby było 100% podłogówki.

 

W związku z tym liczę na Waszą pomoc, wszelkie cenne uwagi przyjmę z wdzięcznością.

 

To co prawda materiały dedykowane instalatorom, ale skoro planujesz samodzielne wykonanie podłogówki, to można potraktować cię jako instalatora :) polecam te materiały:

  1. Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)
  2. Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to błąd, przy małym zapotrzebowaniu możliwe są takie krótkie pętle i da się je wyregulować. Jeżeli taka pętla miała by być połączona z innymi to jest to możliwe ale należy pamiętać że do docelowego pomieszczenia trafi woda o obniżonej temperaturze więc należałoby to przeliczyć jeszcze raz.

 

Dość dużo te 16° z rekuperatora, musiałby mieć sprawność 90% przy średniej temperaturze wejściowej 20°.

 

P.S. A co to za pomieszczenie w którym temperatura jest 16° i jednocześnie rekuperacja?

 

Chodzi o wiatrołap. Myślisz, że nie ma sensu podłączać tego pomieszczenia do rekuperatora?

 

A co do sprawności, to chyba coś przekombinowałeś. Przy 90% dawałby 18 stopni, czyż nie?

Edytowane przez heron
dodanie pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap najlepiej podłączyć w formie wydzielonego obiegu... nawiew-wywiew.

 

Co do sprawności, to dobrze Ci podał.

Dla temperatur obliczeniowych Tz - (-20oC) i Tw - (+20oC) przy sprawności 90% nawiew będzie miał temperaturę 16oC.

Liczy się ją ze wzoru:

n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...