Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zazwyczaj pomieszczenie /27m2/ dzielimy na trzy pola i układamy rurę /co 10cm lub 15cm/ w trzech niezależnych pętlach JEDNA OBOK DRUGIEJ. co by było gdybym układał rurę w pętle /ślimak numer 1/ nie co 10 a co 60cm na CAŁEJ powierzchni pomieszczenia. następną pętle /ślimak numer 2/ układał bym w wolną przestrzeń MIEDZY rurkami pierwszej pętli . pętle numer 3 ułożył bym /WPISAŁ/ w wolną przestrzeń pętli numer 2. dzięki tak ułożonych trzech pętlach mam rurki co 10cm i jeden potrójny ślimak na całej powierzchni pomieszczenia. Uuufff mam nadzieję że teraz przedstawiłem to bardziej obrazowo.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiatrołap najlepiej podłączyć w formie wydzielonego obiegu... nawiew-wywiew.

 

Co do sprawności, to dobrze Ci podał.

Dla temperatur obliczeniowych Tz - (-20oC) i Tw - (+20oC) przy sprawności 90% nawiew będzie miał temperaturę 16oC.

Liczy się ją ze wzoru:

n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

 

Dzieki Jani.

Wzór się przyda, bo widze, że zbyt uprościłem sprawę. Ale i tak przy założonych 16 stopniach w wiatrołapie i około 9m pętli mam około 2x więcej watów niż wynika z OZC. Trzeba będzie zatem zmniejszyć przepływ.

 

Natomiast co do wentylacji to właśnie mam wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze podłączone jako osobny obieg (każde z tych pomieszczeń ma swój). Tak od początku zakładałem, planowałem i zrobiłem, ale to pytanie czy pomieszczenie o tak niskiej temperaturze mam podłączone do rekuperacji mnie zbiło z tropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej porady, w całym domu mam już ułożona podłogówkę i przyszedł czas na wylewki. Wybór padł na wylewkę z miksokreta tyle, że jeden wykonawca twierdzi że powinno się zastosować włókna polipropylenowe a inny że siatkę zbrojeniową zgrzewaną. I tu jest do Was pytanie który wariant będzie lepszy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej porady, w całym domu mam już ułożona podłogówkę i przyszedł czas na wylewki. Wybór padł na wylewkę z miksokreta tyle, że jeden wykonawca twierdzi że powinno się zastosować włókna polipropylenowe a inny że siatkę zbrojeniową zgrzewaną. I tu jest do Was pytanie który wariant będzie lepszy?

Na pewno włókna,a siatkę to już można ekstra.Ja osobiście dawałem też siatkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej porady, w całym domu mam już ułożona podłogówkę i przyszedł czas na wylewki. Wybór padł na wylewkę z miksokreta tyle, że jeden wykonawca twierdzi że powinno się zastosować włókna polipropylenowe a inny że siatkę zbrojeniową zgrzewaną. I tu jest do Was pytanie który wariant będzie lepszy?

 

A u mnie dałem i to i to

Koszt niewielki, a wytrzymałość dużo większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z instalatorów zasiał u mnie na poważnie wątpliwości co do wykowywania podłogówki w sypialniach.

Twierdzi, że nie należy tego robić to będe miał efekt taki jakbym spał na żyle wodnej. Twierdzi, że w najlepszym wypadku nie będziemy się wysypiać.

Co mogą o tym powiedzieć osoby posiadające podłogówkę w sypialniach? Czy stwierdzenia instalatora mają chć cień prawdy i czy wtedy powinnosię układać rurki pod łóżkiem?

Jestem w kropce, bo wlasnie za kilka dni zamierzam rozpoczynać, a tu takie zaskoczenie. Planowałem tylko drabinki w łazienkach na obiegu podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaką metodą/sposobem wykonać podłogówkę pływającą na miarę swojej nazwy.

 

Sposoby dylatowania, izolacji i rozkładania rurek pod ogrzewanie podłogowe.

 

Zapraszam do dzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.

 

Temat ten jest kontynuacją rozważań na temat izolacji podłogi na gruncie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z instalatorów zasiał u mnie na poważnie wątpliwości co do wykowywania podłogówki w sypialniach.

Twierdzi, że nie należy tego robić to będe miał efekt taki jakbym spał na żyle wodnej. Twierdzi, że w najlepszym wypadku nie będziemy się wysypiać.

Co mogą o tym powiedzieć osoby posiadające podłogówkę w sypialniach? Czy stwierdzenia instalatora mają chć cień prawdy i czy wtedy powinnosię układać rurki pod łóżkiem?

Jestem w kropce, bo wlasnie za kilka dni zamierzam rozpoczynać, a tu takie zaskoczenie. Planowałem tylko drabinki w łazienkach na obiegu podłogówki.

 

Ja się wysypiam również bardzo dobrze. Ale wydaje mi się, że delikatny szum wody w rurkach słyszę. Jest to b. delikatne, gdybym sam podłogówki nie robił pewnie bym na to nie zwrócił uwagi. Może to być też praca pompy w piecu, który jest stosunkowo niedaleko od sypialni, ale wydaje mi się, że to woda w rurkach. Ale nie piszę tego, żeby zwrócić uwagę na wadę, tylko na ciekawostkę :-). Podłogówka jest super. I na panelach i z dywanem typu Shaggy też :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja przed, chyba na szczęście:)

Chudy mam, ściany parteru i strop parteru jest.

 

Jako izolacja przeciwwilgociowa to chyba papa ale myślę nad izolacją mineralną typu cr65 lub cr90. Ale 90% papa

Na podłogę na gruncie będzie 20cm ocieplenia. Miał być styro ale cały czas zastanawiałem się nad perlitem. Teraz trochę się wyjaśniło 99% perlit:)

Na ociepleniu myślałem o folii + podłogówka wodna tylko nie wiem jak te rurki zamocować. Mam nadzieję że wyjaśni się to:)

Wylewka około 8cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na szczęście jestem na etapie chudziaka, dach i okna częściowo są, więc czas myśleć o ogrzewaniu. Podłogówka już policzona.

Początkowo było planowane: papa, 16cm styropianu, folia, podłogówka w wylewce anhydrytowej 5cm, okładzina 1cm, razem 22cm. W końcu stanęło na 12cm styropianu (tniemy koszty :evil:). Teraz mój małżonek wymyślił, że będzie robił sam wylewki z betoniarki, więc wejdzie tylko 10cm ocieplenia, bo wylewka musi mieć 7cm. Jedyna nadzieja w tym, że jak się wstawi drzwi tarasowe i wejściowe, to może jeszcze jakieś 2-3 cm wcisnę tego ocieplenia.

 

Standardowa "forumowa" podłoga na gruncie wygląda tak:

- ubity piach, pospółka, lub co akurat jest pod ręką :) (ja mam pospółkę i piach)

- chudy beton przynajmniej 10cm (u mnie 15cm betonu B15 z gruchy)

- papa

- styropian 10-30cm

- folia aluminiowa lub budowlana

- dylatacje z pianki 3-5mm wokół ścian i dzielące płyty grzewcze

- rurki przypinane spinkami do styropianu, alternatywnie wiązane do siatki stalowej

- wylewka z miksokreta min7 cm - grubość zależna od grubości styropianu lub anhydrytowa min 4,5cm - grubość wylewki też chyba zależna od grubości styropianu

- wykończenie jakie komu pasuje

 

Co zmienić, żeby było dobrze?

Jak przekonać mojego faceta do zamiany styropianu na perlit :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak przekonać mojego faceta do zamiany styropianu na perlit "

Podeślij mi go na jaką godzinkę.

TYLE wystarczy, aby go przekonać.

Na JEGO WŁASNEJ skórze..

:lol:

O styropianie zapomni na dobre i co najwyżej ze wstrętem na niego spojrzy...

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...