Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PW na pewno zda egzamin ale ja nie jestem za robieniem kotłowni w salonie,DGP spokojnie wystarczy do dogrzania pomieszczeń a jeśli chodzi Ci o cwu to PCi do cwu masz w cenie PW :)

 

Bardzo prosiłabym bez tych skrutów:)

 

DGP czyli rozprowadzenia lepsze zamiast płaszcza połączonego z ogrzewaniem podłogowym?

 

Naprawdę nie wiem co to pci...

 

Z góry przepraszam za zaśmiecanie tego wątku ale temat ten jest dla mnie bardzo ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jeśli w gotowym projekcie domu przewidziane są grzejniki a ja chciałabym zmienić to na ogrzewanie podłogowe to czy na etapie adaptacji konieczne jest wprowadzenie takich zmian przez projektanta czy można to zmienić w później?

musisz się z nim skontaktować,

nie wiadomo czy puszczą Cię wysokości pomieszczeń,

grubość wylewki z ociepleniem jest co najmniej o 10 cm większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

poczytałem trochę postów na tym i na innym forach i mam mętlik. Chcę wykonać w całym domu podłogówkę. Zastanawiam się czy podłogówka powinna być sterowana, chodzi mi o poszczególne pomieszczenia ? Jedni piszą, że nie bo jest bezwładna inni piszą, że powinna być sterowana. Jeżeli będę miał ogrzewanie gazowe - piec kondensacyjny i założony sterownik pogodowy, to czy to wystarczy ? Wiadomo, że większość czasu spędza się w dolnej części domu więc wg mnie uzasadniona jest regulacja w pomieszczeniach, a może się mylę ?

 

Następną rzeczą jak mnie nurtuje jest to czy można stosować ogrzewanie podłogowe w salonach i sypialniach ? Często ludzie piszą, że nie bo powoduje to puchnięcie nóg, złe samopoczucie i takie tam. Piszą również, że ogrzewanie podłogowe, to to samo co cieki wodne, czyli nie powinno się mieszkać i przebywać pod ciekami wodnymi. Co Wy na to ? często też jest poruszana kwestia kurzu. Jedni piszą, że przy podłogówce jest go mniej, a inni piszą, że jest go więcej.

 

Kolejna kwestia to meble. Czy muszą być wszystkie meble na nóżkach czy mogą być też takie, które stykają się większą częścią z podłogą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowania dodatkowego raczej nie ma sensu robić, ja mam regulatory w pokojach dzieci i sypialni ale z nich nie korzystałem, więc wystarczy sama pogodówka

co do cieków i tym podobnych, jak ktoś ma co 10cm, grzeje 40 lub 45 stopni to się nie dziwię, że nogi puchną, przy dobrze zaprojektowanej podłogówce czyli optymalnie niskiej temperaturze zasilania/powrotu nogi na pewno nie będą puchły

kurzu ja mam teraz bardzo dużo, raczej przy grzaniu więcej nie będzie, więc to mit

meble, tam gdzie stałe czyli kuchnia, nie dawaj rurek, w pokojach wszędzie, bo później możesz zmienić koncepcję rozstawu, a czy na nóżkach dużych czy małych to już dużego znaczenia nie ma

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Też mi się tak wydawało, że może to jest źle zrobiona podłogówka, albo jest za wysoka temperatura wody. Co do sterowania, to myślałem że jak będę miał dwa pokoje bardzo mało używane i będą w nich sterowniki, to będę mógł zmniejszyć ogrzewanie. Pisząc o nóżkach nie miałem na myśli wielkości nóżek, tylko chciałem wiedzieć czy meble np. bez nóżek mogą stać ? Jeżeli chodzi o stałą zabudowę np. meble w kuchni, to wiem że tam się nie robi rurek pod tymi meblami.

Czy każda strefa, to oddzielne pomieszczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania, to myślałem że jak będę miał dwa pokoje bardzo mało używane i będą w nich sterowniki, to będę mógł zmniejszyć ogrzewanie.

Czy każda strefa, to oddzielne pomieszczenie ?

 

No właśnie w przypadku mało używanych pomieszczeń bardzo przydaje się dodatkowe sterowanie. Mamy taki "pusty" pokój, w którym normalnie leci na 16 stopni, zaś w przypadku przyjazdu gości nocujących, na termostacie podnoszę temperaturę według życzenia, a po wyjeździe znowu przekręcam na 16.

 

Co do stref, to koniecznie każde pomieszczenie musi być na osobnym obiegu (jak duże to na dwóch), żeby mieć możliwość niezależnego sterowania.

Znam jednych, co mają na jednym obiegu łazienkę z sypialnią, no i albo za zimno w łazience, albo za gorąco w sypialni :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje ogrzewanie zaplanowałem jak na poniższym rysunku:

http://i56.tinypic.com/w1aag5.jpg

Najdłuższa pętla wyjdzie do kuchni- ok. 100mb, reszta mniej. Salon 38m2 podzieliłem na 3 strefy + "awaryjnie" podłączenie do jednego grzejnika.

Sypialnie, gabinet, pom. gospodarcze i garaż - grzejniki, w łazience dodatkowy grzejnik.

Razem 7 obwodów podłogówki i 7-8 grzejników.

Grzejniki będą dlatego, że szybciej reagują - a w niektóre dni wystarczy "kichnąć w rurkę" ciepłem, żeby zmienić powietrze, nie trzeba od razu uruchamiać podłogówki.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w przypadku mało używanych pomieszczeń bardzo przydaje się dodatkowe sterowanie. Mamy taki "pusty" pokój, w którym normalnie leci na 16 stopni, zaś w przypadku przyjazdu gości nocujących, na termostacie podnoszę temperaturę według życzenia, a po wyjeździe znowu przekręcam na 16.

 

Co do stref, to koniecznie każde pomieszczenie musi być na osobnym obiegu (jak duże to na dwóch), żeby mieć możliwość niezależnego sterowania.

Znam jednych, co mają na jednym obiegu łazienkę z sypialnią, no i albo za zimno w łazience, albo za gorąco w sypialni :cool:

 

Dzięki bardzo za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dać 2 pętle po 121,5m w salonie?

 

121m pętla to już dużo, myślę że za dużo. Ja bym to podzielił na 3 petle albo i więcej.

U siebie będę niedługo odpalał swoją podłogówkę więc zimą napiszę jak się sprawuje. Rozstaw w całym domu co 10, 12cm chciałem jak najniższą temperaturę zasilania a pętle po 40, 60, najdłuższa ma 90m. Wyszły w sumie 24 obwody w domu łącznie z podłączeniem drabinek wprost z rozdzielaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...