Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam dwa "większe" pomieszczenia: salon z wykuszem czyli prostokąt z pierd..nikiem ;) 26m2 a w nim dwie pętle i pokój nad garażem - prostokąt 3,9x7,7m czyli ~30m2 i tu trzy petle: brzegowa bo trzy sciany to zewnętrzne i dwie wewnątrz, wyylewki z miksokreta z włóknem i plastyfikatorem, grubosć ~7-8cm, bez siatek, bez dylatacji pomiędzy petlami, dylatacja od ścian 8mm, w przejściach nacięcie dylatacyjne, po 1,5 roku i w drugim sezonie grzewczym nie mam żadnych negatywnych objawów, peknięć, pajęczynek, podnoszenia narożników, klawiszowania w przejściach czy czegokolwiek podobnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

Latem tego roku wykonałem ogrzewanie podłogowe według wskazówek m.in z tego forum.

Moja instalacja to na parterze ok. 950 m alu-pex na 11 obwodach + drabinka jako 12 obwód z rozdzielacza podłogówki,

powierzchnia do ogrzani to 130 m2.Pętla maja dlugości w granicach 80-90m, tylko jedna znich wyszła 103m,

w przyszłosci chce zadaptowac poddasze gdzie będzie rozdzielacz na 7 obwowów ok.600m alu-pex + drabinka

w łazience ok 80 m2 do ogrzania.

Źrodłem ciepła ma być kocioł na paliwo stałe z buforem sterowanym pogodowo, rozdzielacze chce zasilic poprzez jeden zawór mieszający

i jedną pompe.

Jakiej średnicy rur powinienem użyć:

-z bufora do zaworu mieszającego

- z zaworu do pompy

- z pompy do rozdzielaczy

- jaką pompe 25/60 , 25/40 czy może jeszcze inna

Za odpowiedzi z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekss, Kulca a jakie to rury 26 to pewnie miedź jeżeli 32 to pex to obydwie w okolicach 1'',

do rozdzielacza włśnie taką chce dać bo sam rozdzielacz to własnie 1''.

Wyjście z bufora bedzie 1,5'' myśle aby z bufora do zaworu mieszającego i odcinek z zaworu

do momentu rozgałeziena na 2 rozdzielacze dać 5/4'' lub 6/4''.

Pytam jak macie bo musze kupić mieszający a nie chce kupić za małego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sensu te 1,5 czy 2 cale na linii bufor-mieszacz, tu wystarczy 1 cal, zreszta pompa, zawory 3d, filtr i zawór przy pompie i tak będzie miał 1" więc większy przekrój rury nic ci nie da poza męczarnią, 1" jest w zupełności wystarczającym przekrojem a na zaabawkach dużo też zaoszczędzisz w porównaniu z 1,5", za pompą, która będzie za zaworem mieszajacym przejdź na miedź 28 do pierwszego rozdzielacza i za nim miedź 22 do drugiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki salon to bardzo mała powierzchnia, nie trzeba dylatacji pomiędzy obwodami grzewczymi (dwa obwody Twojego salonu tworzą jedną płytę grzewczą więc od ich różnicy temperatur nic nie popęka (chyba że jedną pętle zagrzejesz +50 *C a drugą ochłodzisz do 5*C)

Co do zbrojenia to zależy tylko od ciebie. Plastyfikator dodaje się zawsze on usuwa z zaprawy pęcherzyki powietrza i uplastycznia zaprawę - to likwiduje miejsca "izolacji" rurek ogrzewania podłogowego. Co do zbrojenia - ja zastosowałem siatkę drucianą i również włókna czemu? bo koszt włókien to 7 zł na Twój salon, a jednak wzmacniają wylewkę.

 

Salon w którym powinny być dylatacje to coś takiego jak na foto - Twój pozostaw bez dylatacji i będzie dobrze - oczywiście dylatacja ma być od ścian, ścianek działowych i innych pomieszczeń(holu, kuchni, przedpokoju).

 

Współczuję temu kto będzie klad płytki w salonie chyba ze masz dylatacje pod płytki zrobione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo kumam o co Koledze chodziło w tym poście?! Dylatacje pod płytki?

jeśli wiesz jakie płytki będziesz mial w salonie możesz sobie wymierzyć gdzie ma byc dylatacja w posadzce wyobraź sobie ze masz polery 60x120 masz duzy salon ,dylatacja jest na środku salonu i wychodzi centralnie po środku polera jak go nie przetniesz i nie zrobisz dylatacja czasem pęknie a jak go nawet przetniesz i zrobisz dylatacje i zafugujesz silikonem to będzie brzydko wygladac to samo jest z dylatacjami np. miedzy korytarzem a pokojem dylatacja musi byc pod drzwiami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wiesz jakie płytki będziesz mial w salonie możesz sobie wymierzyć gdzie ma byc dylatacja w posadzce wyobraź sobie ze masz polery 60x120 masz duzy salon ,dylatacja jest na środku salonu i wychodzi centralnie po środku polera jak go nie przetniesz i nie zrobisz dylatacja czasem pęknie a jak go nawet przetniesz i zrobisz dylatacje i zafugujesz silikonem to będzie brzydko wygladac to samo jest z dylatacjami np. miedzy korytarzem a pokojem dylatacja musi byc pod drzwiami

 

Można i tak, można i płytkę przykleić na klej do szyb akwariowych po uprzednim zaimpregnowaniu folią w płynie (widziałem jak robią coś takiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wiesz jakie płytki będziesz mial w salonie możesz sobie wymierzyć gdzie ma byc dylatacja w posadzce wyobraź sobie ze masz polery 60x120 masz duzy salon ,dylatacja jest na środku salonu i wychodzi centralnie po środku polera jak go nie przetniesz i nie zrobisz dylatacja czasem pęknie a jak go nawet przetniesz i zrobisz dylatacje i zafugujesz silikonem to będzie brzydko wygladac to samo jest z dylatacjami np. miedzy korytarzem a pokojem dylatacja musi byc pod drzwiami

 

Myślisz, że glazurnicy rozmierzają płytki?

A co jeśli płytki będą ułożone w "karo"? Dylatacja "ząbkowana" ;-)?

U mnie ma być 37m2 salon + hol ok. 16m2 - całość wyłożona jednakowymi płytkami- muszę robić dylatację w płytkach?

Uważam, że przy podłogówce, która ma przecież niską temperaturę nie ma potrzeby dylatacji.

A jak zrobić dylatację w płytkach rektyfikowanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że glazurnicy rozmierzają płytki?

A co jeśli płytki będą ułożone w "karo"? Dylatacja "ząbkowana" ;-)?

U mnie ma być 37m2 salon + hol ok. 16m2 - całość wyłożona jednakowymi płytkami- muszę robić dylatację w płytkach?

Uważam, że przy podłogówce, która ma przecież niską temperaturę nie ma potrzeby dylatacji.

A jak zrobić dylatację w płytkach rektyfikowanych?

 

U mnie ma być 37m2 salon + hol ok. 16m2 - całość wyłożona jednakowymi płytkami- muszę robić dylatację w płytkach?-jak masz w posadzce dylatacje to powinieneś zrobic w płytkach

Uważam, że przy podłogówce, która ma przecież niską temperaturę nie ma potrzeby dylatacji.- posadzka pracuje tak samo Cały budynek dlatego robi się dylatacje

A jak zrobić dylatację w płytkach rektyfikowanych- hmm wiem ze ladnie wygladaja płytki polozone bezfugowo ale gdy klient chce tak polozyc to odradzam ponieważ miedzy płytkami w szczelinach jest jedno wielkie zbiorowisko bakterii .z czasem moze dojsc do wyszczerbienia się płytek z powodu przemieszczeń budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ma być 37m2 salon + hol ok. 16m2 - całość wyłożona jednakowymi płytkami- muszę robić dylatację w płytkach?-jak masz w posadzce dylatacje to powinieneś zrobic w płytkach

Uważam, że przy podłogówce, która ma przecież niską temperaturę nie ma potrzeby dylatacji.- posadzka pracuje tak samo Cały budynek dlatego robi się dylatacje

A jak zrobić dylatację w płytkach rektyfikowanych- hmm wiem ze ladnie wygladaja płytki polozone bezfugowo ale gdy klient chce tak polozyc to odradzam ponieważ miedzy płytkami w szczelinach jest jedno wielkie zbiorowisko bakterii .z czasem moze dojsc do wyszczerbienia się płytek z powodu przemieszczeń budynku

 

Ty odradzasz rektyfikowane, ale ludzie kładą- dlatego pytam.

Dylatacje od ścian będą, jednak na tej pow. , którą wymieniłem uważam, że nie ma potrzeby, tym bardziej że będą ją grały te same obwody.

Z tymi bakteriami to przesadziłeś ;-)

Znajomy ma biuro, na oko 100m2- nie zauważyłem dylatacji w płytkach - z ciekawości popytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......miedzy korytarzem a pokojem dylatacja musi byc pod drzwiami

 

A jak tam nie ma drzwi? Przecież są gotowe rozwiązania, więc czemu z nich nie skorzystać? dylatuje się tylko płyty grzewcze i niezależnie czy jest to ceramika , panel czy drewno, wszystko się przemieszcza w zależności od wilgotności i temperatury, a ta zmienia się od pory roku.http://www.marketeo.pl/photoOffer/p/325783_p.jpg

 

.płytki polozone bezfugowo ale gdy klient chce tak polozyc to odradzam ponieważ miedzy płytkami w szczelinach jest jedno wielkie zbiorowisko bakterii .z czasem moze dojsc do wyszczerbienia się płytek z powodu przemieszczeń budynku

 

Rewelacja ;), coś Ci się chyba pomyliło ? bakterie ? a na czym miały by żyć? a co powiesz o szpitalach czy laboratoriach gdzie ceramika jest powszechna i uniwersalna tam też żyją bakterie?

Ruchy w budynku są znaczne(szczególnie jak jest nowy i na niestabilnym podłożu i tu dylatacja nic nie pomoże natomiast na ruchy zależne od pogody i sposobu ogrzewania jak najbardziej i należy ją stosować bo inaczej płytki popękają , tak jak kolega napisał wyszczerbią się i w różny sposób ulegną uszkodzeniu - dylatacja ma temu zapobiec - skompensować ruchy posadzki a wykonana dobrze na pewno spełni swoje zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zmniejszyłem wczoraj w celach testów bieg pompy od podłogówki z II na I bieg. Spalił mi o ok. 1-1,2m3 więcej gazu przez noc.

Czy przyczyną może być to ,że jak jest za wolny biego to rurki bardziej się schładzają, stąd woda wraca zimniejsza do kotła i kocioł częściej grzeje ?

Dziś wracam do ustawienia na II bieg.

 

Podłogówki mam ok. 60m2, pompa Wilo 25/4, zawór ESBE, 6 obiegów, najdłuższy nie większy niż 100mb.

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...