Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Audytor to jedno podobnie jak projekt. W praktyce bywa zazwyczaj inaczej jak ekipa budowlańców postawi mury na szt to wszystkie obliczenia idą do smieci.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Wystarczy się odwrócić na moment a ekipa "fachowców" zrobi tak jak im wygodnie (np. wypełnią dziury w styropianie klejem), no chyba że ktoś wierzy w fachowość fachowców i im nie patrzy na ręce. Błędem jest porównywać dom zbudowany przez forumowicza (starannie) według projektu do domu zbudowanego według projektu przez fachowców na gipsie kleju i śmieciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wystarczy się odwrócić na moment a ekipa "fachowców" zrobi tak jak im wygodnie (np. wypełnią dziury w styropianie klejem), no chyba że ktoś wierzy w fachowość fachowców i im nie patrzy na ręce. Błędem jest porównywać dom zbudowany przez forumowicza (starannie) według projektu do domu zbudowanego według projektu przez fachowców na gipsie kleju i śmieciach.

 

Trudno się z tym nie zgodzić, budowlańcy robią tak, aby było szybciej i lżej dla nich; forumowicz- amator budowlany bojąc się poważnych błędów robi dokładnie, choć oczywiście są wyjątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos słyszał aby robić podłogówke bez rozdzielaczy? Mi ostatnio coś takiego zaproponowano. Nie zgodziłem sie.

 

Witam.

 

Jezeli jest to mala podłogowka np lazienka mozna wykonac ją na Rtl-u. Jezeli zas jest wiecej podłogowki bez rozdzielacza nie obędzie się.

 

Pozdrawiam Tom asz Sulej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa powinna być w kotłowni, to jest optymalne wyjście. Było już o tym. U mnie będą dwie pompy w kotłowni.

 

nie chodzi o miejsce instlacji pomp tylko czy jest sens dawać dwie pompy na podlodówkę góra i dół zakładając' że będzie miej niż 200l bufor ok1400l w podłogówce i toczenie wody jakieś 2m do góry

 

zawsze tego tysiaka pompa plus zawór można wydać na coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłoczenie nawet i 10m do góry jest bez znaczenia dla zamkniętego obiegu (a takim jest m.in. instalacja podłogówki).

1400l - nie wiem ile to mb. Ale zauważ, że jedna pompka będzie już w kotle.

Z reguły jest to mocna pompka (25-50) i niestety chodzi na 3 biegu (ok 100W).

Ale za to starcza na dobre 1,5km rury (nawet forumowicze miewają więcej)...

 

Ja wspomnę, iż tę samą podłogówkę (moją, mam 600mb) goniłem Alphą2 na pierwszym biegu, który pobierał 7-9W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o miejsce instlacji pomp tylko czy jest sens dawać dwie pompy na podlodówkę góra i dół zakładając' że będzie miej niż 200l bufor ok1400l w podłogówce i toczenie wody jakieś 2m do góry

 

zawsze tego tysiaka pompa plus zawór można wydać na coś innego

 

Oczywiście że jedna. Ja daję tylko dla tego ze drugi obwód to będzie zupełnie inna cześć budynku. Choć to tez muszę jeszcze przemyśleć jeszcze. U mnie będzie ok 1600mb rury 16mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400l to 14000mb PEX'a 16x2 - dość duży ten domek ;-)

 

w podlogówce 200l 1km pexa

bufor 1400l

 

kocioł z buforem będzie grawitacyjnie

podobnie będzie kominek z płaszczem tez do bufora grawitacyjnie

pompka nr 1 do grzejników w garażu pralni i drabinek w łazienkach

pompka nr 2 lub 2 i 3 do podłogówki całość lub piętro dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażu raczej się nie ogrzewa specjalnie. Podłogówki tam też szkoda dawać.

Specjalny obieg ażeby 2 czy 3 grzejniki założyć? Bez sensu. Szkoda kasy i komplikacji.

Jeżeli już musisz grzać ten garaż to:

1. Załóż tam 2 porządnie przewymiarowane grzejniki.

2. Ja bym w sąsiednich pomieszczeniach przewymiarował podłogówkę, i nie ocieplał ściany wspólnej z garażem.

Przy aktualnie energooszczędnych domkach - podłogi nie przegrzejemy.

 

Ale ogólnie jestem za brakiem ogrzewania garażu i zarazem brakiem izolacji w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję grzejnik w garażu, podobnie jak kulca na wykonywanie różnych prac w nim o różnych porach roku. Jednak nie będzie ogrzewania całego, a wydzielę sobie albo plandeką, albo płytą meblową i ta część będzie ogrzewana. A głupio tak marznąć w nowym lub co chwilę latać i ogrzewać się w domu ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...