Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Całość wyliczeń powierzyłem firmie i na mój chłopski rozum, to co tam wychodzi, kupy się trzyma. Wychodzą rozstawy 10 - 30 cm.

 

Bardzo roztropnie, oni wiedzą co robią.

 

Schody, w moim przypadku, zaczynają się, gdy pokazuję mój projekt wykonawcom. Widziałem ich pięciu. Żaden z nich nie chce robić instalacji według wyliczeń.

Każdy wie swoje. Przeważnie mają ustalony jakiś rozstaw i na sztywno stosują go w każdym domu. Od 7 cm do 15 cm, przeważnie niezależnie do tego w jakim pomieszczeniu.

Argumentują to przeważnie tak, że teoria teorią a on jest praktykiem i swoje wie, albo, że jak pan chce mieć ciepło w domu, to trzeba zrobić tak.

Kto tu zwariował. Ja czy oni ?

 

Myślę, że znasz odpowiedź.

 

PS

Tych "fachowców" to z kijem pogoń, bo przy tych rozstawach (7cm) to nawet rury nie wygniesz, a po podłodze będziesz z żoną skakał jak żabka. No chyba że rodzinnie uprawiacie breakdance.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne odpowiedzi od fachowcow. Podlogowki robia z tak duzym zapasem ze glowa mala. Jak mowilem o zapotrzebowaniu domu, ze z projektowych 8,7 KW mocy projektowanej, po polepszeniu izolacji i przyblizeniu sie do 5 KW to i tak chcieli mi dawac rurki co 10 cm, czyli z moca dajaca sumarycznie 12 KW !!! Ale przeciez nie on bedzie placil za zuzycie gazu i pradu pompy ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !

 

Nie wiem, czy wszyscy udzielający się na tym forum sami robią, robili lub będą robić podłogówkę.

Ja raczej (raczej na pewno) nie.

Do tematu przygotowałem się trochę teoretycznie, w zakresie zrozumienia jak liczymy rozstaw rurek w poszczególnych pomieszczeniach.

Kluczek jest policzenie zapotrzebowania na ciepło. Potem to już prosta matematyka i wczytanie się w tabele lub wykresy udostępniane przez różnych producentów rurek. Całość wyliczeń powierzyłem firmie i na mój chłopski rozum, to co tam wychodzi, kupy się trzyma. Wychodzą rozstawy 10 - 30 cm.

 

 

Czy spotkaliście się z fachowcem, który ze zrozumieniem podchodzi do takich wyliczeń i według nich realizuje instalacje ?

 

Taki mały błąd w nazewnictwie, kluczem nie jest zapotrzebowanie na ciepło a obciążenie cieplne danego pomieszczenia, róznica jest między kW a KWh.

Obciążenie cieplne wyliczamy dla temp. zewnetrznej dla danej strefy klimatycznej w Twoim przypadku III czyli -20 oC natomiast zapotrzebowanie na ciepło jest to

ilość energii konieczna do ogrzania pomieszczenia i utrzymania w nim założonej temperatury.

 

Jezeli chodzi o tzw. fachowców to niestety ciezko im przetłumaczyć teoria zapewni jednak prawidłowe ogrzewanie pomieszczeń.

Ja akurat nie mam tego problemu gdyż wykonuję podłogówki wg własnych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem jednym z pierwszych ryzykantów co to sobie dał co 35 cm rurki .

Teraz mam tak niską temp. zasilania że sam oczy przecieram ze zdziwienia.

Oczywiście mój kolega instalator jak zobaczył te rozstawy tylko głową kręcił .

 

Rozstawy 20-30 cm to standard w domu nawet 7-litrowym przy zachowaniu temp. zasilania do 35 C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne odpowiedzi od fachowcow. Podlogowki robia z tak duzym zapasem ze glowa mala. Jak mowilem o zapotrzebowaniu domu, ze z projektowych 8,7 KW mocy projektowanej, po polepszeniu izolacji i przyblizeniu sie do 5 KW to i tak chcieli mi dawac rurki co 10 cm, czyli z moca dajaca sumarycznie 12 KW !!! Ale przeciez nie on bedzie placil za zuzycie gazu i pradu pompy ...

 

Pozdrawiam

 

W przypadku pci warto przeliczyć zmniejszony rozstaw rur aby obnizyć temp zasilania a tym samym zwiększyć COP pompy. Fachowcy podpowiadali ale nie obliczali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pci warto przeliczyć zmniejszony rozstaw rur aby obnizyć temp zasilania a tym samym zwiększyć COP pompy. Fachowcy podpowiadali ale nie obliczali.

 

Chyba nie powiesz, że podłogówkę chcesz bezpośrednio z PC zasilać, bo zajedziesz scrola w jeden sezon. Jakiś buforek byłby wskazany żeby ciepełko zmagazynować. Na taryfach obniżonych dobrze by było gdyby to chodziło. Jakąś ciepłą wodę też trzeba by było mieć o temperaturze ciut wyżej niż 30-35*C.

Jak nakładziesz rur w rozstawie 7-10cm to zapłacisz więcej za materiał, będziesz miał większe opory przepływu (dłuższe wężownice) to i koszty pompowania ci wzrosną. Wyrównoważenie tego będzie graniczyło z cudem, a na COP niewiele zyskasz.

Za to w nocy twoja podłogówka ukołysze cię do snu prześlicznie pogwizdując na wszystkich zaworach po drodze w obiegu.

Możesz być pewien, że pan instalator będzie spał spokojnie.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie rady. Czyli grunt to znaleźć łebskiego wykonawcę ...

 

Skoro tylu mądrych ludzi tu dziś mamy, to pozwolę sobie tutaj jeszcze jeden mój dylemat przedstawić.

 

Otóż chodzi o indywidualną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Kusi mnie regulacja indywidualna w pewnych pomieszczeniach za pomocą regulatorów temperatury PI (czyli takiej bardziej inteligentnej, uwzględniającej bezwładność ogrzewania) oraz zaworów sterujących odpowiednimi pętlami.

Dlaczego ? Bo system sterowania wspólnego dla całego domu wydaje mi się niewystarczający.

(Wiem, że można wyregulować każą pętlę z osobna, ale chciałbym, by była to operacja zrobiona raz i bym nie musiał potem musiał tam zaglądać by zmienić temperaturę w jakimś pomieszczeniu)

 

1) Niektóre pomieszczenia żyją innym trybem czasowym niż inne (np. w sypialni chciałbym mieć zawsze 17 stopni, w salonie cieplej w dzień, zimniej w nocy a w biurze cieplej w week-endy. To tylko przykłady).

 

2) W pewnych pomieszczeniach może zdarzyć się, że z powodu dodatkowych źródeł ciepła wzrośnie temperatura (np. od kominka lub od dużych południowych przeszkleń gdy jest słońce). Może to doprowadzić do nadmiernego przegrzania tych pomieszczeń, lub wychłodzenia pozostałych.

 

Nie widzę innego sposobu załatwienia tych problemów jak indywidualna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

 

A Wy ?

 

bliżej...

Tzn ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Niektóre pomieszczenia żyją innym trybem czasowym niż inne (np. w sypialni chciałbym mieć zawsze 17 stopni, w salonie cieplej w dzień, zimniej w nocy a w biurze cieplej w week-endy. To tylko przykłady).

 

2) W pewnych pomieszczeniach może zdarzyć się, że z powodu dodatkowych źródeł ciepła wzrośnie temperatura (np. od kominka lub od dużych południowych przeszkleń gdy jest słońce). Może to doprowadzić do nadmiernego przegrzania tych pomieszczeń, lub wychłodzenia pozostałych.

 

Chcesz sterować dynamicznie systemem ze sporą bezwładnością .

Może nie być tak kolorowo , czas reakcji kilku stopni C to ok. 5 godzin .

Część Twoich założeń jest do spełnienia ale i tak idealnie nie będzie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z której strony Krakowa?

 

Od strony Katowic.

 

 

Chcesz sterować dynamicznie systemem ze sporą bezwładnością .

Może nie być tak kolorowo , czas reakcji kilku stopni C to ok. 5 godzin .

Część Twoich założeń jest do spełnienia ale i tak idealnie nie będzie !

 

Zdaje sobie z tego sprawę. Jednak myślę, że będzie (może być) dużo lepiej niż bez żadnej regulacji indywidualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re gp69. Trochę nie rozumiem - masz gotowy projekt ogrzewania, i nie możesz znaleźć nikogo, kto w pomieszczeniu A ułoży podłogówkę co 10cm, a w B co 30 cm? To pogoń tych "fachowców" w cholerę i sam ułóż, to niezbyt skomplikowane - po 1 pomieszczeniu wszystko będzie jasne :-). Sądząc z lokalizacji, budujesz się obok mnie (Chrzanów), ale niestety nie mam już do września wolnych terminów.

Pamiętaj tylko o zastosowaniu dobrej rury, np. Herz lub wavin, w żadnym wypadku nic z castoramy itp marketów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...