Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj rozrysowałem sobie wszystko co 15 cm i łazienki co 10 i żeby już nie przesadzać to ułożę co 15.:rolleyes:

 

Poczytaj jeszcze http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-2880.html

Tam piszą praktycy, którzy maja pompy ciepa, a nie teoretycy. I jakoś przypadkiem wszyscy tam przy pompach ciepłach zagęszczają rurki, bo wiedza ze to rodzi przyszłe oszczędności w eksploatacji.

 

W tym wątku ludzie radzą by dawać rurki rzadko i w długich pętlach. A potem ewentualnie dogrzewać kominkiem. Ty masz krótkie pętle, czyli pompka się nie namęczy. A jak będzie musiała pracować na większych obrotach to zamiast zużywać 5W będzie zużywać 7W. Ale za to u ciebie każdy stopień (st. C) mniej na górnym źródle to wymierne kości finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cruz

 

To o czym piszesz dotyczy domów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło .

W takim rozstawy 20-30 cm to zbyt mała moc dla niskich temp. zasilania i pakuje się 40-45 C .

 

W domu dobrze docieplonym i rekuperacją zagęszczenie rurek nie da żadnych oszczędności, zamiast tego ślepą i błędną pewność że zadziała lepiej .

 

I kto powiedział że proponuję długie pętle ?

Takie 50-70 m wyjdą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cruz

I kto powiedział że proponuję długie pętle ?

Takie 50-70 m wyjdą ;)

 

Ech, Ty nie ale to twój dom jest podawany jako przykład że jednak zapotrzebowanie na ciepło domu może być małe. Twój dom wybudowany przez Ciebie (starannie i dla siebie). Twój dom zasilany tanim paliwem po spaleniu zgromadzanym (na później) w wysokiej temperaturze.

 

A teraz weźmy za przykład dom wybudowany przez "fachowców", którzy porobili 10000000 mostków termicznych zbudowany dla jakiegoś tam inwestora (jelenia). Zasilany drogim niskotemperaturowym źródłem ciepła. (wszystko to przerysowane, ale czy ktoś zagwarantuje, że tak nie jest)

 

Jak się ma OZC dla twojego domu dla OZC dla domu wybudowanego przez "fachowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii, kwestionowanie dobrodziejstw sterowania indywidualnego pomieszczeń w dzisiejszych czasach jest już trochę "passé".

 

A w niektórych krajach, jak słyszałem, stosowanie takiej regulacji jest już od jakiegoś czasu obligatoryjne w nowych domach..

 

Hmm, nie bardzo mnie interesuje czy coś jest "passé" czy też nie jest, natomiast bardzo interesuje mnie moja wygoda w korzystaniu z mojego domu.

Dlatego bardzo sobie chwalę, że każde pomieszczenie mam na osobnym obiegu i że każde ma niezależne sterowanie (termostaty na ścianach + siłowniki w skrzynkach).

Co chwilę zbieram na Forumie połajanki, że to przerost formy nad treścią i niepotrzebnie wyrzucone pieniądze.

Jestem jednak już w tym wieku, że najbardziej we wszystkich rozwiązaniach cenię sobie właśnie wygodę :wave:

Szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak mam odczytać Twój komentarz, bo wydawało mi się, że nie kwestionuję tylko gloryfikuję te ustrojstwa :wiggle:

Jeśli poczytasz 2 moje posty (3293 i 3295) z tej strony tylko trochę wyżej to myślę, że zorientujesz o co mi chodzi.

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem rurki co 15 cm i co 10 cm, po to żeby mieć spokój sumienia. Robiłem wszystko sam, chciałem mieć "margines" bezpieczeństwa. Sprawdza się znakomicie. Zużycie gazu mam bdb, komfort cieplny idealny - żona non stop się dziwi skąd to ciepło :-). Temperatura zasilania jaką zaobserwowałem przy mrozach poniżej -20, to ok. 37 st.

 

Nie mówię, że moje rozwiązanie jest najlepsze, pewnie można by dać rurki rzadziej. Ja jednak, jeśli bym robił drugi raz, zrobiłbym tak samo jak mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł. Ja mam rurki co 20 cm i łącznie około 520 mb przy 100 m2 podłóg i nie puszczałem więcej jak 34 ctC w największe morzy (a u mnie ekstremum było -33 stC)

Ogólnie to lecę na temperaturze 30 stC (bo chwilowo sterownik nie daje niżej i muszę czasowo wyłączać podłogówkę 30 min pracy/15 min postoju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak mam odczytać Twój komentarz, bo wydawało mi się, że nie kwestionuję tylko gloryfikuję te ustrojstwa :wiggle:

Jeśli poczytasz 2 moje posty (3293 i 3295) z tej strony tylko trochę wyżej to myślę, że zorientujesz o co mi chodzi.

:rolleyes:

Nie zrozumieliśmy się (a myślałem, że wyrażam się jasno) :-)

Jestem jak najbardziej zwolennikiem Twojej koncepcji.

Być może komentarz umieściłem pod niewłaściwym postem, ale tych które podważają taką koncepcję było wiele, o Twój był jeden.

Albo powinienem napisać najpierw "Popieram !" :-)

Edytowane przez gp69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł. Ja mam rurki co 20 cm i łącznie około 520 mb przy 100 m2 podłóg i nie puszczałem więcej jak 34 ctC w największe morzy (a u mnie ekstremum było -33 stC)

Ogólnie to lecę na temperaturze 30 stC (bo chwilowo sterownik nie daje niżej i muszę czasowo wyłączać podłogówkę 30 min pracy/15 min postoju)

 

 

Ale ja mam 270 mkw podłóg :). W normalne zimowe dni najczęściej obserwuję zasilanie w okolicy 31-33 st. Co więcej, jestem b.zadowolony ze swoich rachunków, a o to przecież chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł. Ja mam rurki co 20 cm i łącznie około 520 mb przy 100 m2 podłóg i nie puszczałem więcej jak 34 ctC w największe morzy (a u mnie ekstremum było -33 stC)

Ogólnie to lecę na temperaturze 30 stC (bo chwilowo sterownik nie daje niżej i muszę czasowo wyłączać podłogówkę 30 min pracy/15 min postoju)

To jeszcze sprawdź ile ci bierze pompka w kociołku. Zdziwisz się.

A potem przełącz ją na pierwszy bieg (o ile można) i zerknij wówczas na temp. zasilania.

 

Ta temperatura jest przecież zależna od prędkości medium.

Jeżeli piszesz, że nie puszczałeś więcej jak 34st to podaj jaka była temp. powrotu. Albo jakie dT.

Można puścić expresem 34st i na powrocie mieć 28st (zużywając 100W).

Można puścić spokojnie 38st i na powrocie mieć 28st (zużywając 40W).

A efekt cieplny będzie identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie krytykuję. Podałem tylko istotny, a pominięty fakt (wydajność tłoczenia medium).

Ale ok, czasami mi się mylą i wątki, bo ludzie piszą w różnych miejscach na różne tematy.

Byłem pewny, że grzejesz gazem.

A przy okazji, ja też mam aktualnie przy zasilaniu 29-30st powrót ok 23-24st.

I w najgorsze mrozy (średnia dobowa -24) leciałem na 36st...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w liczbach wymiernych to ile według ciebie jest tych oszczędności ??

 

podsumujmy: hunter7 buduje dom energooszczędny 26W/m2 jeśli da rurki co 30cm to w największe styczniowe mrozy będzie przez tydzień musiał puszczać tam +28, przez resztę sezonu ogrzewczego będzie puszczał +25, co się stanie jak będzie miał rurki co 15cm ?? przez tydzień mrozów styczniowych będzie puszczał +27 a przez resztę sezonu ogrzewczego +24, zyska w najlepszym możliwym przypadku 1 stopień i podniesie sobie COP o góra 3% czyli jakieś 20zł/rocznie ??

 

Mysle ze jest za mało danych aby obliczyc ze przy rozstawie 15 cm zamiast 30 cm zyskujemy tylko 1 oC, jezeli chodzi o COP trzeba miec charaktrystyki danego

modelu pci aby dokladnie wyznaczyc nowy COP. Bez tych dokladnych danych to tylko szacunki z duzym marginesem blędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takich "informacji" nie potrzebuję - Boryszew produkuje mnóstwo różnych rzeczy, a ja wróżką nie jestem, żeby wiedzieć, co ktoś miał na myśli pisząc "rozdzielacze zasilę boryszewem 32".

 

"W tym wątku ludzie radzą by dawać rurki rzadko i w długich pętlach. A potem ewentualnie dogrzewać kominkiem."

 

Bzdury piszesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...