Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

madric narysował poprawnie, tylko w miejsce zbędnego zaworu zwrotnego w tej konfiguracji wstawiłbym zawór termostatyczny z głowicą termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą, którą należy włożyć do tulei zanurzeniowej w zasobniku CWU. nilsan

Faktycznie zaworu tam nie trzeba (on powinien być po stronie CWU-sorki) A z tym termostatycznym fajna sprawa nie pomyślałem. Będzie ładował wtedy kiedy trzeba

 

mpoplaw: z tego co pamiętam to nasz Netbet:) ma podłogówkę wszędzie. Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mpoplaw & 1950

 

Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?

 

Też jestem bardzo ciekaw odpowiedzi na to pytanie ze strony bądź co bądź olimpów FM. Czy będzie jak zwykle ogonek pod siebie i chodu bo ktoś się o coś konkretnie zapytał?

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wdaje że jednak ten zawór jest tam potrzebny, bo gdyby go nie było to jak piec wygaśnie to grawitacja zadzia i grzejniki będą wychładzać bojler. Czy nie będzie tak ?

To co miałby zrobić ten zawór to zrobi wg. mnie różnicowy + pompka. Skutecznie utrudni grawitację.

Grzejniki nie ochłodzą choćby dlatego że i tak musi obieg, czyli przejść przez piec i powyższe przeszkody

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej link do usera który ma już działający i przetestowany w praktyce układ dokładnie taki jak narysowałeś, tyle że na najprostszych częściach

http://img3.imageshack.us/img3/9243/20111001575.jpg

 

oj tam zaraz z najprostszych:cool:...weź no...

 

..ale fakt - instalacja chodzi bez zarzutu... nie ma tam żadnej zbędnej rzeczy...

 

na zdjęciu jest jeden zawór zwrotny i jeden odcinający z filtrem.

spróbuj wymienić pompę bez jednego z nich :D i nie spuszczać wody z układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co miałby zrobić ten zawór to zrobi wg. mnie różnicowy + pompka. Skutecznie utrudni grawitację.

Grzejniki nie ochłodzą choćby dlatego że i tak musi obieg, czyli przejść przez piec i powyższe przeszkody

no właśnie nie, według mnie przy takim podłączeniu bojlera jak na rysunku tylko że bez ZZ to zrobi się obieg pomijający pompkę, piec i różnicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie, według mnie przy takim podłączeniu bojlera jak na rysunku tylko że bez ZZ to zrobi się obieg pomijający pompkę, piec i różnicowy.

I w tedy i teraz jest podobnie tylko pod inny trójnik podłączone. kwadraty oznaczają trójniki. wszystko idzie przez piec

1.JPG..

 

Masz racje Netbet ale wg. mnie raczej powinno się wstawić kulowe w tych celach, choćby po chłopsku ZZ (z sprężynkami) stanowią dodatkowe opory co za tym idzie zwiększoną moc pompki. Co prawda w zwykłych są tylko 3 biegi i pewno nie widać różnicy, chyba że będzie na pograniczu biegów, ale już w auto dopasowującej się do obciążenia np. LPF maxima może dać to kilka/kilkanaście watów więcej zużycia.

20111001575.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz ja parę słów komentarza.

Zawór zwrotny w obiegu zasilania zasobnika jest zbędny z dwóch powodów.

Po pierwsze przepływ zwrotny w tym układzie nie jest możliwy ponieważ zablokuje go zawór różnicowy lub pracująca pompa CO.

Po drugie przepływ grawitacyjny nie jest również możliwy ze względu na zasyfonowanie układu zasobnik instalacja CO.

Po trzecie nawet jakby wystąpił, to kierunek przepływu będzie zgodny z kierunkiem otwierania ZZ i sprężynka w zaworze go nie powstrzyma.

Natomiast w tym układzie zawór ZZ powinien być zamontowany w gałęzi za pompą CO.

 

Sprawę zaworu ZZ w gałęzi mieszającej zaworu 3D ESBE na razie nie skomentuję inaczej niż tak, że jest to kompletna bzdura do potęgi n, gdzie n = nieskończonści. Czekam na opinię olimpów FM. Jak się nie doczekam, a jestem przekonany, że tak będzie, to wtedy wyjaśnię dlaczego tak jest.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały nilsan. Koleś pilnie szuka pomocy a ten szuka zwady. Ogarnij się chłopie i pomóż jeżeli umiesz.

 

Za oknem wiosna, więc z tą pilnością to lekka przesada, a ponieważ jest to najczęściej popełniany błąd przez instalatorów, dlatego dobrze byłoby wysłuchać opinii wszechwiedzących jaśnieoświeconych olimpów FM.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po trzecie: Natomiast w tym układzie zawór ZZ powinien być zamontowany w gałęzi za pompą CO.

nilsan

Nilsan po trzecie odnosi się do pierwszego zdjecia czy drugiego, przypuszczam że drugiego bo w pierwszym jest różnicowy wiec po co tam zz?

Jeśli się go wówczas wstawi to co się dzięki niemu uzyska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan, napiszę wprost. Na chu... tu piszesz?

 

Po pierwsze dlatego, że się na tym znam.

Po drugie dlatego, że chcę poznać opinię ponoć światłych ludzi takich jak ty & 1950 & mpoplaw, którzy z reguły mają dużo do powiedzenia, a dzisiaj jakoś marnie im idzie. Albo unikają odpowiedzi, albo wypisują teksty bez związku z tematem.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsan po trzecie odnosi się do pierwszego zdjecia czy drugiego, przypuszczam że drugiego bo w pierwszym jest różnicowy wiec po co tam zz?

Jeśli się go wówczas wstawi to co się dzięki niemu uzyska?

 

Mój komentarz odnosi się do wariantu z pierwszego schematu. Zawór różnicowy musi być. Natomiast zawór ZZ powinien być wstawiony w gałęzi z pompą CO (kotłową), bocznikującej zawór różnicowy. Zapobiegnie on przepływowi zwrotnemu poprzez gałąź z pompą.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dlatego, że się na tym znam.

Po drugie dlatego, że chcę poznać opinię ponoć światłych ludzi takich jak ty & 1950 & mpoplaw, którzy z reguły mają dużo do powiedzenia, a dzisiaj jakoś marnie im idzie. Albo unikają odpowiedzi, albo wypisują teksty bez związku z tematem.

 

nilsan

 

nilsan, ja nigdy nie zrobiłem instalacji tymi "ręcami". Natomiast mam mózg, który potrafi czasami zareagować jak widzi prostą instalację opartą na podlogówce i spartoloną przez instalatora. Na siłę próbuje się często wcisnąć inwestorowi coś, co jest mu nie potrzebne, a za co można zgarnąć dodatkową kasę. I na to się właśnie nie godzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy musi być. Natomiast zawór ZZ powinien być wstawiony w gałęzi z pompą CO (kotłową), bocznikującej zawór różnicowy. Zapobiegnie on przepływowi zwrotnemu poprzez gałąź z pompą.

 

nilsan

 

nilsan... tak to powinno być zrobione?

 

http://img842.imageshack.us/img842/9370/20120330925.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan, ja nigdy nie zrobiłem instalacji tymi "ręcami". Natomiast mam mózg, który potrafi czasami zareagować jak widzi prostą instalację opartą na podlogówce i spartoloną przez instalatora. Na siłę próbuje się często wcisnąć inwestorowi coś, co jest mu nie potrzebne, a za co można zgarnąć dodatkową kasę. I na to się właśnie nie godzę.

 

Ja tego nie robię, bo i tak wszystko drogo kosztuje inwestora, kiedy kompletuje system grzewczy.

Pozostawiam mu natomiast opcję wyboru spośród kilku rozwiązań, pokazując wady i zalety każdego z nich.

Więc jeśli do mnie pijesz, to daruj sobie komentarze w stylu mpoplaw'a lub Piotrek42.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...