Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co wy myślicie o takim pomyśle:

 

W skrzynce zamiast stosować jeden rozdzielacz na wszystko, to stosujemy dwa rozdzielacze, mały i duży. Mamy po kolei:

1. rury zasilające/powrotna

2. mały rozdzielacz 2sekcyjny na łazienkę + grzejnik drabinkowy

3. zawór (na zasilaniu), przedłużka (na powrotach)

4. duży rozdzielacz, na resztę kondygnacji.

 

Co zyskujemy? Latem jak chcemy podgrzać samą łazienkę możemy sobie zakręcić zawór pomiędzy rozdzielaczami, odpalić pompkę i grzana byłaby tylko łazienka.

 

Wiem że można pozakręcać zaworki, ale te wolałbym użyć przy wstępnej regulacji a potem ich nie dotykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kolego, powiem tak, zamow sobie projekt, to na prawde kosztuje grosze. Bedziesz mial wszystko poobliczane i sam to sobie polozysz.

 

Aleś kolego pomógł, że tak powiem. Policzone mam, projekt sam wykonalem, pytam o techniczne rozwiązanie rozdzielacza, np. w kwestii odpowietrzenia układu. Wątek zdaje się jest taki: podłogówka samemu..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

usiłowałem przebrnąć przez cały wątek, ale nie było to możliwe na raz. Może odpowiedź się w nim znajduje, ale proszę o wyrozumiałość, nie sposób tego przetrawić na raz.

 

Pytanie jest takie. Robię samemu 100% podłogówki w domu o powierzchni podłogi 200m2 (poza łazienkami, tam daję maty el.). Nie mam ani jednego grzejnika - w łazienkach drabinki elektryczne, czyli nie mam układu mieszającego. Mam 12 obiegów na parter i piętro. Czy należy rozdzielić układy i zastosować dwa mniejsze rozdzielacze, czy można to ciągnąć na jednym 12 krotnym rozdzielaczu umiejscowionym na parterze?

 

Ewentualna odpowiedź pociąga następujące kwestie:

- jeśli jeden rozdzielacz na parterze, to chyba mogą być problemy z odpowietrzeniem układu ( wyłącznie pełne pętle, zero złączek po drodze) dla piętra

- jeśli dwa to chyba mogą wystąpić problemy z przepływami - jak podłączyć rozdzielacze by chodziły "równo", czy jest wymagana osobna pompa dla każdego podukładu?

 

z góry dziękuję za pomoc

 

Może na własnym przykładzie.

Mam dwa rozdzielacze i jedną pompkę 45W na 133m2. Śmiga aż miło.

Wyobraź teraz sobie prowadzenie całej wiązki rurek do góry i z powrotem. Razem będzie pewnie około 10-12 sztuk! Bez sensu. No a o odpowietrzeniu tego sam się domyśliłeś.

Co do drabinek, to możesz je zrobić jako osobne pętle i dodatkowo wpiąć w nie grzałki. Trzeba tylko pamiętać o zaworach odcinających na wejściu i wyjściu drabinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

 

dokładnie takie rozwiązanie widziałem u sąsiada, robione przez fachowców. Do mnie jednak nie przemawia, wolał bym już to połączyć jakimś dużym PEXem - bez połączeń, elastyczne, a i rurka trwalsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

 

Ja zamierzam połączyć piec z rozdzielaczem rurą Cu 28mm- raptem wyjdzie mi po ok. 5mb na zasilanie i powrót + kilka kolanek.

Solidne i na wieki. Wolę jednak coś porządnego w tym miejscu instalacji.

A powiedz, po co taki układ- dużo taniej to wyjdzie? Czy może inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję prostego programu do obliczenia zapotrzebowania poddasza na ciepło.

Chodzi dokładnie o wyliczenie rozstawu rurek w podłogówce na poddaszu użytkowym

- Ściana kolankowa 1W Porotherm (1m wysokości)

- Ściany szczytowe 1W Porotherm

- dach 15+10cm wełny (ocieplenie od murłaty po kalenicę)

- sufit 30 cm wełny

- podłoga na stropie monolit 15cm styro + 4 cm wylewki.

- powierzchnia 125m2

- kubatura - 350m3.

 

Nie rozważamy podziału pomieszczeń itd.

Chodzi tylko o poglądowy rozstaw rurek, a tym samym o ich ilość.

 

 

Ponawiam zapytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PliP- podejrzewam, że takowego prostego nie ma bo dawno by ktoś ujawnił na forum, a odkąd pamiętam to zawsze "żyło" purmo ozc.

 

A może ktoś policzy bo nigdy w niem nie działałem, a mam wersję 4,0 i 515 stron instrukcji.

Fachowcy podają mi w wycenach rozbieżność w rurkach od 500-900 mb na tą samą powierzchnię.

Dlatego tez chciałbym sam ustalić faktyczne zapotrzebowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

 

u mnie pompka w kotle Junkers Cerapur Smart "ciągnie" 2 poziomy po ok. 100m2 - łącznie mam z 1400 mb pexa, dwa oddzielne rozdzielacze po 8 lub 9 sekcji, żadnych mieszaczy, nic - tylko sterownik pogodowy.

 

od kotła miedzią zasilenie do dwóch rozdzielaczy (parter, piętro), dajesz jedną rurkę, potem trójnik i odbicie do pierwszego rozdzielacza a dalej zasilenie do rozdzielacza na piętro. Jeśli będziesz miał mniej więcej zbilansowane opory to przepływy wyregulujesz sobie na rozdzielaczach przy poszczególnych pętlach.

 

U mnie się sprawdziło w 100%. Jedyne co, to na rotametrach nic nie widać, może przepływ jest zbyt wolny, ale jest ciepło :-)

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś policzy bo nigdy w niem nie działałem, a mam wersję 4,0 i 515 stron instrukcji.

Fachowcy podają mi w wycenach rozbieżność w rurkach od 500-900 mb na tą samą powierzchnię.

Dlatego tez chciałbym sam ustalić faktyczne zapotrzebowanie

 

Aby prawidłowo dobrać rozstawy rur na początek nalezy zrobic dokladne i rzetelne ozc, nastepnie mając straty ciepła dla poszczegolnych pomieszczeń mozemy dobrac te rozstawy i inne parametry takie jak temp zasilania, przechłodzenie (dT), przepływy itd.

Oprócz strat potrzebne jest okreslenie czy grzejnik podłogowy jest na podłodze na gruncie czy na stropie, jakie bedą temp w pomieszczeniu i pomieszczeniu pod lub nad, grubość izolacji i rodzaj wykonczenia podłogi. Dzięki tym wszystkim danym możemy okreslic najmniejszą mozliwą temp zasilania dla przyjętego rozstawu lub odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

 

to zależy od ilości pętli i ich długości, jeśli zachowasz odpowiednie reguły dla wykonania podłogówki to spokojnie ci ta pompka pociągnie

u siebie mam Kospela, 11 pętli na 2 kondygnacje, 2 x rozdzielacz, z pieca idzie rurka chyba PEX fi 20 lub 26 i rozdziela sie na parter i piętro, przepływy na pętlach regulują rotametry i to wystarczy, nie ma potrzeby ekstra dławienia przepływu np na rozdzielaczu na parterze

 

btw. większy przepływ powoduje tylko zmniejszenie dT (zasilanie - powrót), ilość dostarczanej energii będzie taka sama

u siebie mam ustawiony bieg II i wtedy dT mam ok 8C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

 

Jezeli moc kotła będzie równa lub większa od projektowego obciązenia cieplnego to za mocna pompa moze jedynie zmiejszyć dT który ma wpływ na moc grzejników podłogowych tzn przy tej samej temp zasilania ta moc sie zwiekszy. Czyli zwiekszając przepływ musimy nieco zmniejszyć temp zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...