Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

 

Mam zamiar zrobić tak samo. Temperatury tam są dosyć niskie, trzeba pamiętać jedynie o kompensacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cześć

 

dzięki za podpowiedzi i wskazówki dla całej trójki :)

 

RadziejS, Jackess - wygląda że macie w zasadzie identyczne układy jak jak, taka sama ilość pętli, podobny metraż.

Kurczę, niestety Kospel nie podaje nigdzie parametrów pompy - napisałem do nich z pytaniem ale na razie cisza. Z tego co piszesz Jackess to jednak pociągnie, ja kupuję 18kW by mieć spory zapas i wyrabiać się w II taryfie.

 

Podłogówkę chce wykonać jak Pan Bóg przykazał - osobne pętle, bez trójników; pętle maksymalnie zbliżone długością (na ile się da), pętle nie dłuższe niż 100mb. Zwijane w ślimaka. Łazienki mi wychodziły zasadniczo inne niż reszta stąd decyzja o ogrzewaniu ich kablami ( a w zasadzie matami grzejnymi).

 

Myślę o połączeniu rozdzielaczy PEXem, bo robię sam, a miedzi nigdy nie lutowałem. Z tego co czytam to Jackess masz właśnie tak zrobione. Pytanie tylko mam - jak to się rozdziela na dwa obwody? trójnik? A może wchodzisz PEXem w rozdzielacz a zamiast korka masz wyjście po drugiej stronie na drugi rozdzielacz?

 

asolt - dzięki za wyjaśnienie, to mi wiele ułatwiło

Edytowane przez Kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o długość pętli i inną temp. Zresztą i tak wolę tam kable z indywidualnym sterowaniem.

 

Możesz zrobić i to i to. Rurki pod spód a kable na nie. To że w łazienkach będą krótsze pętle nie jest jakimś dramatem. Ten jeden krótszy obwód niewiele wpłynie na temperaturę powrotu. Ważne by położyć tam nieco gęściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubaman

 

jakby co to masz jeszcze zapas w postaci III biegu (przynajmniej u mnie pompka w Kospelu ma 3 biegi)

można przełączyć, niestety trzeba zdejmować obudowę

 

co do PEXa do rozdzielaczy to hydraulik za piecem zrobił trójnik i 1 odpływ idzie do rozdzielacza na parter a 2 na piętro, ot i cała filozofia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moc kotła będzie równa lub większa od projektowego obciązenia cieplnego to za mocna pompa moze jedynie zmiejszyć dT który ma wpływ na moc grzejników podłogowych tzn przy tej samej temp zasilania ta moc sie zwiekszy. Czyli zwiekszając przepływ musimy nieco zmniejszyć temp zasilania

 

czyli zwiększając przepływ i zmniejszając dT - w sumie zwiększamy moc podłogówki ?! hm.. jeśli tak to trzeba o tym pamiętać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić i to i to. Rurki pod spód a kable na nie. To że w łazienkach będą krótsze pętle nie jest jakimś dramatem. Ten jeden krótszy obwód niewiele wpłynie na temperaturę powrotu. Ważne by położyć tam nieco gęściej.

 

Popieram. Skoro i tak chcesz maty grzejne zastosować, które "zmieszczą się" w warstwie kleju, to w wylewkę włóż pętlę, daj nieco gęściej (u mniej jest co ok. 8 cm).

 

W kolejności wg prawdopodobieństwa wystąpienia:

Gdyby było za ciepło - przykręcisz przepływy na rozdzielaczu

Gdyby było za zimno, dogrzejesz kablami, ale sporo zaoszczędzisz bo już jakaś temperatura będzie

Gdyby zaburzało inne pętle - całkowicie zakręcisz i będziesz grzał tylko kablami

 

Koszt tej dodatkowej pętli jest praktycznie żaden, a uzysk potencjalny jest warty zachodu.

 

Też starałem się robić równe pętle, ale nie zawsze się da. W rezultacie mam pętle od 70, do 110 i nic złego się nie dzieje.

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za odpowiedzi i zdjęcia!

 

Dostałem odpowiedź z Kospela, myślę, że może się przydać więc zacytuję.

 

Kotły EKCO.LN2p posiadają 6 stopniową automatyczną modulację mocy. Czyli oględnie mówiąc nie załączają się niepotrzebną mocą.

 

W kotłach EKCO.LN2 w zależności od mocy wstawiane są pompy o różnych paramertach. W mocach do 8kW są pompy UPSO 15-60 firmy Grundfos lub wymiennie RS-15/6-3 firmy Wilo. Powyżej 8 kW są pompy o podnoszeniu 7m UPSO 15-70 lub RS-15/7-3.

 

 

Dostałem też pliki z danymi technicznymi, ale są one dostępne na stronie producenta pompy więc nie linkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prowadzić rurki jeśli jest zmiana pozimów?

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.05.21-mury/.lowres/IMG_1426.JPG

 

Ukryć w peszlu pod docelowymi stopniami czy są na to jakies "specjalne" patenty?

 

edit: dodam że rozdzielacz ma być na wyższym poziomie.

Edytowane przez bajcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...