Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam wszystkich

 

w moim domu wykonałem już w całości ogrzewanie podłogowe i chciałbym podpytać się o rozwiązanie kotłowni.

Pytanie kieruje do wszystkich posiadających ogrzewanie podłogowe z piecem kondensacyjnym.

Czy podpinać piec bezpośrednio pod podłogówkę czy zastosować mieszacz?

Wybrany przeze mnie piec Vaillant EcoTec posiada min temperaturę zasilania 35. Czy to troszkę nie za dużo jak na podłogówkę.

Całość ma współpracować z sterownikiem CalorMatic pogodówka oraz z regulatorami pokojowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam wszystkich

 

w moim domu wykonałem już w całości ogrzewanie podłogowe i chciałbym podpytać się o rozwiązanie kotłowni.

Pytanie kieruje do wszystkich posiadających ogrzewanie podłogowe z piecem kondensacyjnym.

Czy podpinać piec bezpośrednio pod podłogówkę czy zastosować mieszacz?

Wybrany przeze mnie piec Vaillant EcoTec posiada min temperaturę zasilania 35. Czy to troszkę nie za dużo jak na podłogówkę.

Całość ma współpracować z sterownikiem CalorMatic pogodówka oraz z regulatorami pokojowymi.

 

Napisz coś o długości obwodów w tej podłogówce, temperatura nie jest za wysoka(bo chyba tym się martwisz) u mnie jest 100% podłogówki całość ok 960mb w 12 obwodach całość napędzana pompą Junkersa w piecu kondensacyjnym bez układów mieszających itp. Na piecu podczas pracy 54*C

w domu 21-22*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o długości obwodów w tej podłogówce, temperatura nie jest za wysoka(bo chyba tym się martwisz) u mnie jest 100% podłogówki całość ok 960mb w 12 obwodach całość napędzana pompą Junkersa w piecu kondensacyjnym bez układów mieszających itp. Na piecu podczas pracy 54*C

w domu 21-22*C

 

Dwa mieszacze góra (10 sekcji)/dół (14 sekcji) wszystko razem z grzejnikami całość około 1600 metrów rury. Wszystko na jednym obiegu.

Nie pytajcie czemu tak dużo zastosowałem regułę jak niektórzy na forum rórwnomierne rozłożenie rur.

Rozwiązanie podpowiadane: dodatkowa pompa oraz sprzęgło hydrauliczne. Wszystko wpięte w piec.

Dokładnie martwię się co jak na zew będzie 10 st a ja w podłogę wale 40 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa mieszacze góra (10 sekcji)/dół (14 sekcji) wszystko razem z grzejnikami całość około 1600 metrów rury. Wszystko na jednym obiegu.

Nie pytajcie czemu tak dużo zastosowałem regułę jak niektórzy na forum rórwnomierne rozłożenie rur.

Rozwiązanie podpowiadane: dodatkowa pompa oraz sprzęgło hydrauliczne. Wszystko wpięte w piec.

Dokładnie martwię się co jak na zew będzie 10 st a ja w podłogę wale 40 stopni.

 

A co może być ?- zadziała automatyka i odpowiednio wyreguluje temperaturę i na podłogówce i grzejnikach.

Pomysł ze sprzęgłem i dodatkową pompą konieczny.

Chociaż w przypadku grzejników temperatura powinna być wyższa niż 40*C.

Ja cały czas nie rozumiem czego się obawiasz? Skoro masz grzejniki to i tak piec będzie produkował wodę do CO o temperaturze wyższej niż 60-70 *C, mieszacz ma za zadanie Ci ograniczyć temperaturę na podłogówkę, grzejniki mające głowice termostatyczne ograniczą temperaturę w pomieszczeniach nimi ogrzewanymi, a pogodówka ustali krzywą grzania i odpowiednią pracę pieca zastanawia mnie tylko po co jeszcze w tym wszytkim regulator pokojowy?Te elementy "pogodówka" i tzw "pokojówka" stosuje się zamiennie nie razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co może być ?- zadziała automatyka i odpowiednio wyreguluje temperaturę i na podłogówce i grzejnikach.

Pomysł ze sprzęgłem i dodatkową pompą konieczny.

Chociaż w przypadku grzejników temperatura powinna być wyższa niż 40*C.

Ja cały czas nie rozumiem czego się obawiasz? Skoro masz grzejniki to i tak piec będzie produkował wodę do CO o temperaturze wyższej niż 60-70 *C, mieszacz ma za zadanie Ci ograniczyć temperaturę na podłogówkę, grzejniki mające głowice termostatyczne ograniczą temperaturę w pomieszczeniach nimi ogrzewanymi, a pogodówka ustali krzywą grzania i odpowiednią pracę pieca zastanawia mnie tylko po co jeszcze w tym wszytkim regulator pokojowy?Te elementy "pogodówka" i tzw "pokojówka" stosuje się zamiennie nie razem.

 

nie za bardzo mnie zrozumiałeś wszystko chodzi na jednym obiegu grzejniki to drabinki chodzą na tym samym obiegu. Powiedzmy że ich nie ma nie o to tu chodzi. Zastanawiam się nad mieszaniem aby zmniejszyć temperaturę i móc regulować podłogówkę od tem. 25-50.

Większość z użytkowników w tym temacie wypowiadała się o niskich tem pracy podłogi dlatego też się nad tym zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad mieszaniem aby zmniejszyć temperaturę i móc regulować podłogówkę od tem. 25-50.

Większość z użytkowników w tym temacie wypowiadała się o niskich tem pracy podłogi dlatego też się nad tym zastanawiam.

 

Z posiadanej wiedzy ogrzewanie podłogowe (55/45, 50/40 lub 45°/35°C) ma mieć takie parametry aby zapewnić komfort cieplny pomieszczeń ogrzewanych przez piec i następowało zjawisko, kondensacji, a tym samym optymalną pracę kotła kondensacyjnego.

Być może przy domu "pasywnym"parametry dla wody zasilającej 35*/25 *C pozwolą utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć zważywszy, że dla np łazienki w obliczeniach podaje się 24*C i wodą w rurkach o temp 35*( przy temperaturze ujemnej) nie jest możliwe ogrzanie tego pomieszczenia do takiej temperatury.(Chyba, że dla każdego z pomieszczeń zastosuje się jakieś maksymalne przepływy czynnika grzewczego?dodatkowe pompy? krótkie obwody? bardzo duże zagęszczenie rurek?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. Mam dom iluś tam litrowy i 35* spokojnie wystarczało bym miał w łazienkach +24* nawet przy dużych mrozach. W łazienkach oprócz gęściej położonej podłogówki mam jeszcze drabinki podłączone jako osobne pętle. Tu większą rolę będzie grał czas podawania tej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie takie proste, temp 35st dla podlogowki jest juz wysoka, jeden z kolegow w czasie regulowania doszedl bodajze do 29st i to bylo dla jego domu optymalne. Moim zdaniem mieszacz by sie absolutnie przydal.

 

A czym grzeje?

Podłogówka na parametrze +35 będzie po prostu krócej pracowała niż na +29. Przy grzaniu PC ma to znaczenie, przy gazie niewielkie.

Robił bym bez mieszacza i przekonał na własnej skórze. Moim zdaniem będzie dobrze. W wątku o spalaniu gazu kilka osób tak ma i system sprawuje się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie koledzy i koleżanki grzejący gazem dajcie znać co macie.

Mieszanie to dodatkowy koszt i dlatego takie rozterki.

Co do ocieplenia to podłoga 15cm dach 25cm ściany 20 cm styropian grafitowy.

Pasywka to nie jest ale to przez forum zacząłem się zastanawiać. Koledzy pisali od 26-35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie koledzy i koleżanki grzejący gazem dajcie znać co macie.

Mieszanie to dodatkowy koszt i dlatego takie rozterki.

Co do ocieplenia to podłoga 15cm dach 25cm ściany 20 cm styropian grafitowy.

Pasywka to nie jest ale to przez forum zacząłem się zastanawiać. Koledzy pisali od 26-35.

 

Pogadaj z RadziejS, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie/page283

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem! :)

 

Mam chyba podobnie jak zygio - 2 piętra, 210 mkw pu, 2 rozdzielacze, ok. 1400mb rurki, podpięte bezpośrednio Junkersa 3-14kW. Temp. zasilania 30-39 st w największe mrozy. Komfort idealny.

 

Zygio mówi o innym kotle, nie wiem jaką on temp. najniższą W PRAKTYCE da, ale robiłbym bez mieszania. Raz, że taniej, dwa - sporo prościej. Acha, ocieplenie mam nieco słabsze niż zygio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja wierzę w niższą temperaturę zasilania podłogówki, ale u mnie całość zasila pompa pieca 3-14 kW i pracuje w cyklach liczyłem w mrozy -26*C 6-7 X 12h po 15 min. Wyobrażam sobie gdyby to było tak, że pompa chodziła by sobie non stop to i pewnie temperatura zasilania była by o wiele mniejsza. Zobaczę jak drugi sezon grzewczy za ten 1482m3 od 11.10.11 do 5.04.12 (CO,CWU i gotowanie).

Wszystko da się ustawić w opcjach pieca no i obliczenia podłogówki - ja liczyłem dla 35-45 *C. Z rekuperatora lało się dziennie ok 7-10 l wody!! potem podłączyłem wszystko do kanalizacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem! :)

 

Mam chyba podobnie jak zygio - 2 piętra, 210 mkw pu, 2 rozdzielacze, ok. 1400mb rurki, podpięte bezpośrednio Junkersa 3-14kW. Temp. zasilania 30-39 st w największe mrozy. Komfort idealny.

 

Zygio mówi o innym kotle, nie wiem jaką on temp. najniższą W PRAKTYCE da, ale robiłbym bez mieszania. Raz, że taniej, dwa - sporo prościej. Acha, ocieplenie mam nieco słabsze niż zygio.

 

 

a czy do pieca masz jakieś sterowanie pogodówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przekrojem rur doprowadzanych do rozdzielaczy.

Dom z poddaszem, dwa rozdzielacze, jeden 4 obwodowy na parterze drugi 7 obwodowy na piętrze. Powierzchnia po podłodze 130m2. 600mb rur Rotha x-pert 17mm.

 

Teraz pytanie: czy rura miedziana fi22 będzie odpowiednia czy lepiej fi28. Dodam, że całkowita długość zasilania i powrotu pod rozdzielacze to jakieś 20-25mb.

Kusi mnie jeszcze jak pisałem wcześniej rura PP zgrzewana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_mlody, u mnie jest 22mm. Sporo tańsza była z tego co pamiętam niż 28 (jak również wszystkie kolanka, trójniki fi22). Śmiga jak należy, a sporo więcej mam do przepchnięcia. System zgrzewany mnie nie przekonuje - gruba rura, "jednorazowego użytku" (miedź możesz rozlutować i ponownie zlutować w razie co), poza tym nigdy nie wiesz jaki przekrój zostanie po sklejeniu, jak się w wewnątrz plastik rozpłynie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...