Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy rekuperacji mogą być problemy ze zwykłym kominkiem, ale to jest teraz nieistotne. W rozsądnej dla mnie cenie, czyli ok. 12.000 jak do tej pory znalazłem:

http://allegro.pl/gruntowa-pompa-ciepla-15-kw-glikol-woda-nowa-i2496168711.html

http://allegro.pl/hewalex-wke-10-0h-a-p-gruntowa-pompa-ciepla-i2517252539.html

W obu przypadkach, nic mnie nie przekonuje do zakupu. Może jedna rzecz...producent drugiej jest o rzut beretem.

Nazwy coś mi mówiące zaczynają się od 15.000 i wszyscy sprzedawcy napierają na kompleksową usługę.

Coraz bardziej jasna staje się dla mnie instalacja całego tego "ustrojstwa". Martwi mnie tylko trzykrotność powierzchni DŹ nad domem. 300 mkw to ze 600mb rury i tyle samo półtorametrowych "okopów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam cholernie dobrą motywację żeby zrobić PC. Dziś złożyłem wniosek u bandytów w gazowni, i usłyszałem nowy termin przyłącza...30 kwiecień 2013!!! Gdzie my żyjemy? Zrujnowali cały mój plan. Panowie, ja muszę mieć CO i CWU, a nie mam już zbyt wiele czasu na decyzje. Boję się, że z uwagi na budżet i czas, pozostanie mi tylko piec na węgiel. Wszędzie gdzie pytałem, słyszałem, że powietrzna nie wyrobi w zimie. Więc ominąłem temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze w przypadku pompy ciepla gruntowej a powietrznej to cop roczne jest mniejsze niż gruntowej, ale wszyscy wiemy, ze na to wpływ ma tez region.

Np. jeśli mamy sytuacje, ze pompa powietrzna zamontowana jest zestawem solarnym to koszt z dotacja może wynieść załóżmy 15 tys zl – czyli pompa podlaczenie zbiornik i solar. (sa tematy o dotacje na forum do -45% ma Hewalex, Galmet, Vikersonn tylko nie wiem czy wszyscy po tyle samo) Koszty moga tyle wyniesc jeśli ktos nie ma mozliwosci odwiertow, już nie mówiąc o poziomym kolektorze.

Roznica w miesiącu miedzy ziemna a powierzchniowa jest podoba bo to koszt około 100 zl czyli w sezonie cos 900 zl, lecz w tym momencie w drugim przypadku oszczedza się na wykopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zauwazylem, ze doradza Pan przy doborze pompy ciepla i sam takowa posiada. Mam pytanie czy moglby Pan mi cos doradzic. Ewentualnie skierowac do kogos kto by zrobil wycene na pompe ciepla z poziomym wymiennikiem. Dom powierzchnia uzytkowa okolo 160-170m2, Ytong 36cm, okna 3 szyby, dzialka 10arow mokra gliniasta.

Niestety nie ma gazu w okolicy, wiec zaczalem myslec nad pompa ciepla.

 

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

 

 

 

Na szybkiego.

300m2 kolektora poziomego 5tyś zł. PC 12tyś. zł=17tyś. +kotłownia (niech będzie 7tyś)=24tyś.

Nie da rady? Zacznij najpierw czytać forum, zanim zaczniesz o coś pytać. Dla mnie gaz+kominek z płaszczek+solary to idiotyzm. Droga inwestycja i droga eksploatacja. Troszkę pokory i da się coś z tym zrobić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę.

 

Hehe :)

Na CWU zużywam rocznie około 300zł. Latem zużywam mniej niż zimą. Skoro solary zapewniają około 70% rocznie CWU, to zaoszczędził bym około 210zł, a uwzględniając realne zużycie kWh na CWU latem, pewnie około 170zł. No ale solary mają też pompkę, która zużywa rocznie kWh za około 70zl. Czyli pozostaje mi około 100zł. Doliczmy teraz wymianę glikolu co kilka lat i ewentualny serwis i z oszczędności nici.

Solary przy PC są bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zauwazylem, ze doradza Pan przy doborze pompy ciepla i sam takowa posiada. Mam pytanie czy moglby Pan mi cos doradzic. Ewentualnie skierowac do kogos kto by zrobil wycene na pompe ciepla z poziomym wymiennikiem. Dom powierzchnia uzytkowa okolo 160-170m2, Ytong 36cm, okna 3 szyby, dzialka 10arow mokra gliniasta.

Niestety nie ma gazu w okolicy, wiec zaczalem myslec nad pompa ciepla.

 

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

Podałem linki gdzie takie pytania należy kierować, a najlepiej najpierw trochę poczytać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze w przypadku pompy ciepla gruntowej a powietrznej to cop roczne jest mniejsze niż gruntowej, ale wszyscy wiemy, ze na to wpływ ma tez region.

Np. jeśli mamy sytuacje, ze pompa powietrzna zamontowana jest zestawem solarnym to koszt z dotacja może wynieść załóżmy 15 tys zl – czyli pompa podlaczenie zbiornik i solar. (sa tematy o dotacje na forum do -45% ma Hewalex, Galmet, Vikersonn tylko nie wiem czy wszyscy po tyle samo) Koszty moga tyle wyniesc jeśli ktos nie ma mozliwosci odwiertow, już nie mówiąc o poziomym kolektorze.

Roznica w miesiącu miedzy ziemna a powierzchniowa jest podoba bo to koszt około 100 zl czyli w sezonie cos 900 zl, lecz w tym momencie w drugim przypadku oszczedza się na wykopach.

 

Póki co, lepiej zapomnieć o tej śmiesznej dotacji na solary. Koszty pośrednie banku- bo trzeba wziąć na nie kredyt, określona firma może to wykonać z wymaganym certyfikatem, dodatkowo trzeba niestety też zapłacić podatek. Jak się policzy z 45% zostaje 10, góra 15% oszczędności.

 

Na COP pomp też trzeba patrzeć z "przymrużeniem oka", bo wynika to z wielu czynników w danym miejscu, jak tu opisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...