Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wietrzyć,wietrzyć....jeśli nie masz drzwi wewnętrznych(a myślę że nie masz) można przykleić folię w otworach drzwiowych i uchylić okna - doskonale wszystko sobie wyleci(wilgoć) bez przeciągów.

W tym czasie można coś porobić wokół domu - zawsze jest coś do zrobienia.

1-2 h usunie nadmiar wilgoci i znów można odparowywać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący dylemat. Zostało mi się sporo styropianu z ocieplania elewacji EPS 70. Czy mozna użyć go pod ogrzewanie podłogowe? Planuję dać 20 cm styro i tak sobie wymyśliłem, że dałbym 10 cm EPS 70 tego fasadowego i na to 10 cm twardego EPS 100 typowego na podłogi. Byłoby to ok, czy raczej nie ryzykować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to przyszedł czas u mnie na spięcie kotłowni.

Mam instalacje mieszaną (20% to podłogówka). kocioł DS na paliwa stałe.

Już miałem kupować drugą pompę, zawór 3D do podłogówki, ale po rozmowie ze znajomym który też ma instalacje mieszaną zacząłem się zastanawiać czy warto wydawać kasę(bo wiecie pod koniec budowy to już krucho). Brak jest u niego dodatkowej pompy i zaworu 3D a zamiast tego ma na powrotnym rozdzielaczu głowice z wkładkami termostatycznymi. Trzeba nadmienić że ma tylko dwa obwody po ok 35 m i u niego huśta aż miło. Przepływomierze nie pokazują prawie nic ale to tak samo jak i u większości. Głowice na wyjściu ma tak skręcone aby nie na wejściu temperatura nie była za wysoka.

U mnie sytuacja wygląda tak że mam 2 obwody po 30m i dwa po 45m i się zastanawiam czy u mnie też by to nie wystarczyło. Zrobił bym tak aby jakby co to przed rozdzielaczem można było wstawić układ mieszający i dodatkowo wstawić zaślepiony trójnik przed główną pompą oczywiście na rozdzielacze dorzucę termometry aby obserwować czy jest ok.

Próbował ktoś z was przy małej podłogówce takiego rozwiązania, warto kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem na etapie budowy wiec jeszcze kilka miesiecy do podlogowki ale juz teraz mam pytania.

W koncu mi sie udalo przeczytac caly watek od deski do deski.

 

Mam kilka pytan jak zorganicowac podlogowke

1. W projekcie mam wyliczone jakie powinienem miec kaloryfery, czy w uproszczeniu moge zalozyc ze moc kaloryferow to jest moc jaka potrzebuje pomieszczenie? - wiem ze powinienem policzyc OZC, wlasnie to robie ale chcaibym do czegos odniesc te wyniki

2. Bede mial pompe ciepla Nibe 1245, czy do takiej pompy potrzebuje miec jakis zbiornik buforory, czy sama podlogowka wystarczy (z tego co wiem to jest tam ta sprezarka co bylo opisywane kila stron wczesniej i nie przszkadzaja jej czeste zalaczenie, co sie zreszta wyjdzie w praniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący dylemat. Zostało mi się sporo styropianu z ocieplania elewacji EPS 70. Czy mozna użyć go pod ogrzewanie podłogowe? Planuję dać 20 cm styro i tak sobie wymyśliłem, że dałbym 10 cm EPS 70 tego fasadowego i na to 10 cm twardego EPS 100 typowego na podłogi. Byłoby to ok, czy raczej nie ryzykować?

 

Moim zdaniem ten styropian mógłbyś położyć przy ścianach, tam gdzie nie będzie dużych obciążeń - np pod szafki kuchenne.

U siebie zastanawiam się czy w pasie 50cm pod szafkami nie dołożyć ze 4cm styropianu kosztem grubości wylewki. Zawsze to mniejsze straty przez mostek termiczny przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam takie pytanie odnośnie zaworu mieszającego do podłogówki sterowanym programatorem pogodowym za pomocą siłownika.

Mam na oku ESBE VRG 131 i siłownik ARA661. No i teraz są dwa modele z różnymi czasami obrotu (60s i 120s)

Jaki będzie odpowiedni siłownik. Dodam, że zasilane to będzie z bufora.

 

Za podpowiedź wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

W której warstwie podłogi na gruncie, montowaliście rury Wody Użytkowej (CWU, ZWU) oraz Centralnego Ogrzewania (CO)? Mój hydraulik koniecznie chce montować rury bezpośrednio na chudziaku i do niego przymocować rury mechanicznie hakami(nie mylić z rurami ogrzewania podłogowego). Dopiero na rurach mam układać izolację przeciw wilgociową i ocieplenie.

 

Jego argumenty:

- rury musi do czegoś przymocować mechanicznie, jak położy na fili to ją podziurawi hakami,

- podczas zgrzewania rur (plastiki) przepali miejscami folię i izolację termiczną,

- rury są w otulinie (2 cm otuliny) i dodatkowa izolacja termiczna nie jest wymagana..

 

Starałem się znaleźć odpowiedź w dokumentacjach, ale nie wiele się dowiedziałem.

W dokumentacji

- KAN, strona 76, cytat „Rury należy mocować do podłoża pojedynczymi lub podwójnymi hakami..”

- Kisan, strona 24, izolacja przeciw wilgociowa nad?

- Roth-Polska, strona 32, na rysunku są haki.

 

Mi do tej pory wydawało się, że rury CO i CWU powinno położyć na izolacji przeciw wilgociowej i otulić izolacją termiczną.

 

Jak macie u Siebie? Czy mocowaliście mechanicznie rury do chudziaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja zawsze robię tak że jeśli masz powiedzmy 10 cm ocieplenia w dwóch warstwach to najpierw 5 styropianu, potem rurki instalaji w otulinach, dalej druga warstwa ocieplenia z wycięciami na te rurki...

Tłumaczenie że coś przypali i coś tam jeszcze to tylko oznaka że dupa nie hydraulik. Po prostu idzie po najniższej lini oporu. A co do przymocowania tych rurek to "mewki" (plastikowe uchwyty jedno lub dwu stronne) mają dość długie trzpienie i spokojnie chwycą te rury przez ocieplenie...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... A co do przymocowania tych rurek to "mewki" (plastikowe uchwyty jedno lub dwu stronne) mają dość długie trzpienie i spokojnie chwycą te rury przez ocieplenie...

Pozdrawiam.

 

Tym samym przebijasz hydroizolację i w takim montażu nie ma sensu jej dawać. Też nie ciekawie ale dzięki za wypowiedź.

 

"1950", "nilsan", pozostali forumowicze, jak Wy zrobiliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...