Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wtrące swoje 3 grosze :) Jak ktoś ma więcej kasy to niech da sobie lepszy styropian. Dla mnie styro to styro, u mnie EPS 100 dwie warstwy po 10cm na przemian i też dobrze, do tego 7 cm wylewki. Ciężar betonu jest rozłożony równomiernie, i ja nie sądzę żeby miało się coś ugiąć. Jak już to na całości

W każdym razie nie dopłacał bym do lepszego styro bo koszty wychodzą już czasem kosmiczne przy tej grubości.

Oczywiście można by położyć cieńszy.

 

Dziś odpaliłem moja podłogówka, pierwszy raz na dobre:) bo zimno się w domu zrobiło. Wzrost temp o 2 stopnie zajął kociołkowi 1,5 godz.

Temp zasilania 26st. Temp powrotu 20st.

Zobaczymy co będzie jak się zimniej zrobi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A w kotle nie masz? Czy może ten pomiar w kotle odbiega od rzeczywistości...?

 

W kotle mam, tylko, ze kociol puszcza wode 55-60st C na grzejniki na pietro i na mieszacz na podlogowke z ktorej wychodzi 25-27. Nie powie mi ile wraca z podlogowki tylko a mieszacz mowi mi tylko jaka temp jest wysylana w rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 3 pokojach będzie drewno

 

salon polączony z kuchnią[51m2]

ma 28m2 gresu

czy jeśli ustawię na pompie np 30 stopnii zasilania a pętle pod drewnem skręce np na 50% przeplywu to na tych polach podlogówki uzyskam niższą temperaturę niż pod gresem

?

zapotrzebowanie domu w stopce

parkiet jeszcze nie założony [może da się jakieś czujniki dolożyć?]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie jak odczytac tabele Rotha. Planuje zasilanie podlogowki pompa ciepla. Rozumiem, ze srednia temperatura w rurach przy pompie bedzie ponizej 30 stopni C. Tabela jest od 35 stopni C.

 

Jezeli juz zakladam, 35 stopni to czy dopasowuje zapotrzebowanie pomieszczen φHL,A (W/m2) do maksymalnego strumienia cieplnego z tabeli + % zapasu? W takim przypadku wiekszosc pomieszczen wyszledlby mi rozstaw na 35cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie jak odczytac tabele Rotha. Planuje zasilanie podlogowki pompa ciepla. Rozumiem, ze srednia temperatura w rurach przy pompie bedzie ponizej 30 stopni C. Tabela jest od 35 stopni C.

 

Jezeli juz zakladam, 35 stopni to czy dopasowuje zapotrzebowanie pomieszczen φHL,A (W/m2) do maksymalnego strumienia cieplnego z tabeli + % zapasu? W takim przypadku wiekszosc pomieszczen wyszledlby mi rozstaw na 35cm.

 

Z innej beczki. Wstaw PC i zasobnik do pomieszczenia nr 6. Będziesz miał bardzo blisko do odbiorników wody.

Ja rurki dałem co 15cm a w łazienkach co 10. Pamiętać należy o w miarę równych długościach pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie apteka. Jeżeli zrobisz gęściej niż wynika to z obliczeń, to tylko będzie nieuzasadnione ekonomicznie, ale cały układ będzie działał jeszcze lepiej.

 

Wolalbym jednak wiedziec na czym stoje i dopasowac do zapotrezbowania. Bo przewymiarowac 50% a 200% to juz nie ma zadnego uzasadnienia. Moze wiec ktos wie czy sa tabele dla temperatury sredniej 30 stopni C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuj, nie da się zrobić podłogówki bez 200% przewymiarowania, (największy możliwy rozstaw co 35cm daje z palcem w nosie 90W/m2 czyli równowartość przeciętnego kaloryfera) ten typ tak ma że ma olbrzymi zapas mocy a wynika to bezpośrednio z jego konstrukcji, czyli z olbrzymiej powierzchni wymiany, przejmować się nie ma czym bo podłogówka jest bardzo łatwo sterowalna, montujesz sobie sterownik pogodowy + siłownik termostatyczny i w rurkach będzie płynęła dokładnie taka woda jak akuratnie potrzebujesz, +25 gdy za oknem +10, a potem jak przyjdzie styczeń i za oknem -20 to puścisz sobie w rurki +35, a jak pojedziesz sobie na urlop na narty i domek się bardzo przechłodzi to puścisz sobie w rurki +55 i już po 2 godzinach zaczniesz czuć ciepełko

 

czyli jak zapotrzebowanie mam na poziomie 20-33W/m2 w pomieszczeniach poza lazienkami to wystarczy dac tam rozstaw po 35cm i bedzie hulalo i tak z duzym zapasem? Wiec po co dawac po 15cm jak zrobil Liwko? a w lazience dam po 10cm rozstaw.

 

Bedzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak zapotrzebowanie mam na poziomie 20-33W/m2 w pomieszczeniach poza lazienkami to wystarczy dac tam rozstaw po 35cm i bedzie hulalo i tak z duzym zapasem? Wiec po co dawac po 15cm jak zrobil Liwko? a w lazience dam po 10cm rozstaw.

 

Bedzie dobrze?

 

Jeżeli będziesz korzystał z taniej taryfy do grzania CO, to przy takim (35cm) rozstawie będziesz musiał operować wyższymi temperaturami, co się wiąże ze spadkiem COP. Jak masz tak małe zapotrzebowanie to możesz zrobić co 20-25cm, a w łazienkach co 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz korzystał z taniej taryfy do grzania CO, to przy takim (35cm) rozstawie będziesz musiał operować wyższymi temperaturami, co się wiąże ze spadkiem COP. Jak masz tak małe zapotrzebowanie to możesz zrobić co 20-25cm, a w łazienkach co 15.

 

Tylko czy te zapotrzebowanie jest z projektu gdzie projektant zaplanował że wszyscy wykonawcy zrobią dobrą robotę, czy też z wykonanego OZC z tego co wykonawcy zrobili jak im wygodnie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...