Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Potrzebuje dobrej rady odnośnie zakupu pompy do podłogówki: łącznie ok. 1800 mb rurek pex 16 - 12 obwodów na dole i 6 na górze - rozdzielacze zasilane cu 28. Czy muszę kupić 2 osobne pompy na parter i piętro czy starczy jedna ? Co polecacie ? I jakiś dobry zawór 4d do tego. Z góry dzięki za informację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ekspertem nie jestem ale mogę przytoczyc mój przykład:)

Mam 2 rozdzielacze po 12 obwodów i 1400m/b rury fi 16. Obsługuje to jedna pompa w kotle na pierwszym biegu. Różnica pomiedzy zasilaniem a powrotem to jakieś 6 stopni.

Co ciekawe, zrobiłem eksperyment przez 2 czy 3 dni i wrzuciłem drugi bieg to o dziwo w domu chłodniej!! Zastanawiałem sie co jest grane, potem zmienilem z powrotem.

Po przemyśleniach i obserwacjach jestem średnio zadowolony i tak mam zamiar przerobić moja instalacja.

Obecnie kocioł kondensacyjny, bez żadnych mieszczay czy pomp dodatkowych i to mi się wydaje niezbyt dobrym pomysłem. ( Chyba że zmusze pompę do pracy w kotle w sposób ciągły :)).

Kiedy napale w kominku, kocioł sie nie włączy długi czas, pare godzin nawet, woda się wychładza w podłodze, jedno pomieszczenie traci szybiej ciepło inne wolniej i chce chyba dołożyć pompę,żeby mieliła wodę 24/h.

W sumie powinienem dolożyć pewnie jakiś 3D - tylko on i tak bedzie na maksa otwarty zawsze.

Może macie jakieś pomysły??

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ekspertem nie jestem ale mogę przytoczyc mój przykład:)

Mam 2 rozdzielacze po 12 obwodów i 1400m/b rury fi 16. Obsługuje to jedna pompa w kotle na pierwszym biegu. Różnica pomiedzy zasilaniem a powrotem to jakieś 6 stopni.

Co ciekawe, zrobiłem eksperyment przez 2 czy 3 dni i wrzuciłem drugi bieg to o dziwo w domu chłodniej!! Zastanawiałem sie co jest grane, potem zmienilem z powrotem.

Po przemyśleniach i obserwacjach jestem średnio zadowolony i tak mam zamiar przerobić moja instalacja.

Obecnie kocioł kondensacyjny, bez żadnych mieszczay czy pomp dodatkowych i to mi się wydaje niezbyt dobrym pomysłem. ( Chyba że zmusze pompę do pracy w kotle w sposób ciągły :)).

Kiedy napale w kominku, kocioł sie nie włączy długi czas, pare godzin nawet, woda się wychładza w podłodze, jedno pomieszczenie traci szybiej ciepło inne wolniej i chce chyba dołożyć pompę,żeby mieliła wodę 24/h.

W sumie powinienem dolożyć pewnie jakiś 3D - tylko on i tak bedzie na maksa otwarty zawsze.

Może macie jakieś pomysły??

 

Pozdrawiam

 

Jak kocioł kondensacyjny to nie potrzeby montować zawodu 3D. IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt robiłem sam, ale pętle są długie przeważnie na 60 metrów, w dwóch pokojach (10m/kw) petle maja po ok.90m/b. - tam faktycznie jest chłodniej. Wciaż mam sporo krecenia na rozdzielaczach żeby te przepływy poustawiać.

Ogólnie miała pracowac pompa ciepła rozstaw przewaznie wszedzie po ok. 12cm, w łazienkach ok.10cm.

Zasilanie na podłogówce mam ustawione na 28-37st. Ale widziałem że kocioł jak pracował przy -10st. to nie przekroczył 33st. na zasilaniu.

Sterownik chyba też mam w złym miejscu myślę. Spróbuje go przenieśc gdzie indziej.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik chyba też mam w złym miejscu myślę. Spróbuje go przenieśc gdzie indziej.

 

Dobrze myślisz ;) zbyt długi i zbyt szybki wpływ kominka(temperatury) na regulator w salonie powoduje zbyt długi okres niepracującego kotła CO.

Ciągła praca pompki obiegowej w tym przypadku nic Ci nie pomoże - jedynie co to dodatkowa"pokojówka". W czasie kiedy pracuje kominek w pomieszczeniu najchłodniejszym.

Dodatkowo ze względu, że pętle będą się wychładzały wolniej w pomieszczeniu z kominkiem, a podłoga w jego okolicy będzie się nagrzewała to ciepło trafi poprzez rozdzielacz do pomieszczenia najchłodniejszego i szybciej się nagrzeje by wyłączyć piec......będzie to trwało, aż zadana temperatura nie zostanie osiągnięta w tym pomieszczeniu. Tym samym kominek nie będzie miał na to wpływu.

Inną kwestią jest dobór odpowiedniego sterownika(równoległego) i prawidłowe go podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ekspertem nie jestem ale mogę przytoczyc mój przykład:)

Mam 2 rozdzielacze po 12 obwodów i 1400m/b rury fi 16. Obsługuje to jedna pompa w kotle na pierwszym biegu. Różnica pomiedzy zasilaniem a powrotem to jakieś 6 stopni.

Co ciekawe, zrobiłem eksperyment przez 2 czy 3 dni i wrzuciłem drugi bieg to o dziwo w domu chłodniej!! Zastanawiałem sie co jest grane, potem zmienilem z powrotem.

Po przemyśleniach i obserwacjach jestem średnio zadowolony i tak mam zamiar przerobić moja instalacja.

Obecnie kocioł kondensacyjny, bez żadnych mieszczay czy pomp dodatkowych i to mi się wydaje niezbyt dobrym pomysłem. ( Chyba że zmusze pompę do pracy w kotle w sposób ciągły :)).

Kiedy napale w kominku, kocioł sie nie włączy długi czas, pare godzin nawet, woda się wychładza w podłodze, jedno pomieszczenie traci szybiej ciepło inne wolniej i chce chyba dołożyć pompę,żeby mieliła wodę 24/h.

W sumie powinienem dolożyć pewnie jakiś 3D - tylko on i tak bedzie na maksa otwarty zawsze.

Może macie jakieś pomysły??

 

Pozdrawiam

 

Masz genialnie prosty system i broń Boże go komplikować! Jeżeli chcesz by pompka pracowała cały czas to zrób sterowanie pogodowe. Tylko po co?

No chyba że po to, by kocioł nie czuł kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zagwozdkę

wczoraj zadałem pytanie JUNKERSOWI

"Witam. Mam pytanie dotyczące pieca z tematu.

 

W domu planuję podlogówkę (dół i góra) według obliczeń OZC będę miał około 1000 mb rury podlogowej (dół 6 pętli, góra 4 pętle). Proszę o podpowiedź czy pompa z pieca uciągnie te 10 obiegów czy muszę dodatkowo dokładać pompkę do c.o (na rozdzielaczu). Pozdrawiam

 

 

a otrzymałem odpowiedź:

Witam serdecznie,

 

Poniżej przesyłam Panu 2 schematy ideowe. Jeśli przepływ w instalacji podłogowej będzie poniżej 1000l/h można bezpośrednio podłączyć instalację od kotła. Pompa w kotle powinna poradzić sobie z oporami hydraulicznymi. Jednak decyzję o tym powinno się podjąć po konsultacji z instalatorem lub w oparciu o projekt.

 

http://www.fotosik.pl/u/jaremy/album/1370806

 

Osobiście polecam drugi schemat ze sprzęgłem hydraulicznym, takie rozwiązanie pozwala na dobór pompy zewnętrznej (innego producenta) która zapewni prawidłową pracę całego systemu. Pompa ta powinna być dobrana również przez instalatora lub projektanta.

 

http://www.fotosik.pl/u/jaremy/album/1370806

 

 

 

 

I co wy na to?

Edytowane przez jaremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy obecnych temperaturach

to pompa ustawia temp zasilania na okolo 28 stop [wachanie o 0,5 stop]

powrót 24- a pod koniec ładowania 26-26,5 stopnia

pompa pracuje okolo 7 h na dobę

temp w domu min plus minus 21

 

wybacz, ale zawsze mnie nosi jak czytam " u mnie przy tej temperaturze" itp, bo skad pospół ma wiedzieć jaką masz temperaturę za oknem, nawet w tej samej chwili Ty możesz mieć +5 a ja na biegunie zimna -10, albo masz +5 a za 5h gdy ktoś to przeczyta już na zegarku będzie nocne -5 albo dzienne +12...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz genialnie prosty system i broń Boże go komplikować! Jeżeli chcesz by pompka pracowała cały czas to zrób sterowanie pogodowe. Tylko po co?

No chyba że po to, by kocioł nie czuł kominka.

 

Liwko wiem że ty masz pompę - kurcze też chciałem :(. Spytam jeszcze, bo piszecie że temp pomiędzy zasilaniem na podłogówce a powrotem macie z reguły ok.5 st. i to chyba prawidłowo.

Coś mi się wydaje że jednak pompa w kotle nie daje rady u mnie :( Poprzednio źle odczytałem parametry i źle wam podałem - przepraszam.

Pompa w kotle przestawiłem na drugi bieg i mimo tego nawet pod koniec ładowania różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem to niestety 8-9 st. I lepiej nie będzie widzę.

Na przepływomierzach pokazuje mi 1 litr na minute (więcej nie da rady, jak zakręcam jeden rozdzielacz to sie polepsza)- czy to znaczy że jeśli mam pętle np: 60m to woda popłynie w niej 6min (60m - ma około 6 litrów pojemności)?

Nie za długo?

Wiem, że im prostszy system tym lepszy, nie ma co się zepsuć ale jeśli będę musiał dołożyć po pompie 40W na rozdzielacz to też przeżyję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...