Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Tutaj koledzy czerpiący "korzyści" spod własnych domów by się pogniewali. Są tacy, co +16*C potrafią wydobyć.

Ale to nie jedynie przez GWC ;)

Chociaż ciągle jestem bardzo sceptyczny co do takich temperatur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie mi do niczego nie są potrzebne.

 

ten spec od instalacji chyba z choinki się urwał, pewnie nic nie liczył i z czapy daje co 10cm

przy swoim ociepleniu spokojnie możesz dać co 20-30cm, za to w łazienkach lepiej gęściej - pewnie i tak wyjdzie koło 10cm

najlepiej wcześniej policzyć sobie zapotrzebowanie na energię na każde pomieszczenie potem przyjąć jeszcze pewien poziom przewymiarowania zależnie od źródła ciepła i zrobić kalkulacje dla podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Drogb-y

Na pierwszy rzut oka widać że domek tej wielkości i z izolacją którą opisujesz, POWINIEN mieć niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Czy tak będzie?

Jak wiadomo zależy to od wykonania ( na ile przypilnujesz -przypilnowałeś- wykonawców lub siebie samego).

Dobrego styropianu 15 cm na podłodze to raczej nie powinno być za mało,

Nie podajesz co masz na stropie,

Ogrzewanie prądem może być dobrym, choć najdroższym w eksploatacji sposobem(mała inwestycja) .

Równie dobrym wyjściem może okazać się kocioł gazowy(sam tak mam i ok,)

Kocioł na paliwo stałe z buforem to raczej porażka w Twojej sytuacji.

Weź poprawkę na większe zagęszczenie rurek na panelach ok. 5 cm

Rurki mogą wyjść od 10 cm w łazience do 25-30cm, trzeba to policzyć.

Na pewno nie będzie to 1200m na dom, raczej połowę tego.

I zmień opis domu, chyba nie masz ,,grawitacji mechanicznej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Drogb-y

Na pierwszy rzut oka widać że domek tej wielkości i z izolacją którą opisujesz, POWINIEN mieć niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Czy tak będzie?

Jak wiadomo zależy to od wykonania ( na ile przypilnujesz -przypilnowałeś- wykonawców lub siebie samego).

Dobrego styropianu 15 cm na podłodze to raczej nie powinno być za mało,

Nie podajesz co masz na stropie,

Ogrzewanie prądem może być dobrym, choć najdroższym w eksploatacji sposobem(mała inwestycja) .

Równie dobrym wyjściem może okazać się kocioł gazowy(sam tak mam i ok,)

Kocioł na paliwo stałe z buforem to raczej porażka w Twojej sytuacji.

Weź poprawkę na większe zagęszczenie rurek na panelach ok. 5 cm

Rurki mogą wyjść od 10 cm w łazience do 25-30cm, trzeba to policzyć.

Na pewno nie będzie to 1200m na dom, raczej połowę tego.

I zmień opis domu, chyba nie masz ,,grawitacji mechanicznej"?

 

Opis zmieniony:D. Gdybym miał gaz z sieci to bym w ogóle się nie zastanawiał.

Do tego mam bardzo małą kotłownię dlatego i stąd mam takie mega dylematy.

OZC tak jak wspominałem "robi sie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam jeszcze pytanie - jak mam wyliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą jak na przykładzie który pokazywałem wcześniej z projektu to wychodzi mi że kable 10w będą akurat.. ale o ile przewymiarować mniej więcej żeby grzać w drugiej taryfie? wylewka będzie 8cm i jak zdecyduję się na kable to będą na płycie prawie leżeć..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ale o ile przewymiarować mniej więcej żeby grzać w drugiej taryfie? wylewka będzie 8cm i jak zdecyduję się na kable to będą na płycie prawie leżeć..

Masz wyliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą,wg Elektry mnożysz to przez 24h,jako,że taniej taryfy masz tylko 10h to wynik dzielisz przez 10 i otrzymujesz potrzebną moc kabli,która wystarczy do akumulowania ciepła przez 10h w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wszyscy czytają o grzaniu prądem, jest taki post:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P!!!&p=5796078&viewfull=1#post5796078

 

Kolega grzeje 6 godzin na dobę a z prostego wyliczenia wynika że ma niecałe 100W/m2 w kablach..

wynik całkiem niezły.. więc jakbym u siebie tak przeliczył jak powyżej podano (czyli moc razy 2.4) to chyba będzie to trochę za dużo..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta różnica w temperaturach jest wynikiem, nie ustawieniem.

Ustawieniem jest minimalna moc kotła (1,9kW) i ta moc powoduje ogrzanie czynnika do 29st (I bieg) lub 26st (III bieg).

 

Ale ekonomiczniej jest. Bo I bieg=50W, III bieg=100W.

Miesięcznie jest 36kWh różnicy, czyli 22zł, czyli idąc dalej - 10m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, z tym, że mój kociołek ma min. 3kW, co jest stanowczo za dużo na moje warunki i temperaturę zewn. 0*C. Z krzywej temperatura zasilania wynosi 24*C, a kociołek daje 28*C przy I biegu pompy. Dodam, że pompa kotła pracuje proporcjonalnie do mocy kotła, czy przez 95% czasu na 30%.

 

...Ale ekonomiczniej jest. Bo I bieg=50W, III bieg=100W.

Miesięcznie jest 36kWh różnicy, czyli 22zł, czyli idąc dalej - 10m3 gazu.

U Ciebie pompy działają 24h/dobę?

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byry007,

Nie podam ci temperatur czynnika bo nie obserwowałem tego aż tak dokładnie w pierwszym sezonie.

Ale powiem ci, że różnica w spalaniu to 20% mniej (pomimo tego, że adekwatny okres tamtej zimy był cieplejszy).

Więc nawet 25% różnicy mogę przyjąć...

5 lutego 2012 roku miałem spalone 692m3 (ale już wówczas 8 dni trwały mrozy po -20st).

5 lutego 2013 roku mam 556m3 różnica 136m3 daje 19,5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ze ta wpadam i sie wycinam może ktoś mi napisać jakie ma zasilanie przy 0C ile ma -10 C tak dla chaty około 100mw po podłodze .

trochę bez sensu pytanie bo każdy dom jest inny i na m2 powierzchni potrzebuje różnej porcji energii do ogrzania

ale jeśli Ci to potrzebne to powiem, ze ja przy 156m2 podłogówki dla 0stC mam 27st na zasilaniu, dla -15 to 33stC zasilania (czyli dla -10 -> 30-31st), pompa grunfos alpha2 chodzi 24h na najniższym biegu na 9-11W, delta zasilanie/powrót 4-6stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...