Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie,

 

Dobrnalem do konca tego watku i naszla mnie mysl na zrobienie oddzielnego sterowania dla lazienek (pietro i parter) oraz pokojow na pietrach i parterze jako oddzielne petle - jak na schemacie ponizej. Chce uniknac grzejnikow w lazience, dogrzewania sie elektrycznymi matami i innymi cudami. W lazienkach ma byc cieplo, znacznie cieplej (ok 26*C) niz w pozostalej czesci domu. OZC i rozplanowanie rurek sie zleci Asoltowi ale cos czuje, ze nawet zageszczenie rurek w lazienkach i tak nie gwarantuje uzyskania zakladanej temp.

Czy taki uklad jak ponizej ma racje bytu? Tylko mi nie piszcie, ze mozna prosicej i taniej. Ma byc wygodnie i komfortowo. Jestem w stanie poswiecic te dodatkowe 2 tys na dodatkowy silownik i zawor. Czy takie podlaczenie ma rece i nogi?

Jaki sterownik do tego zaprzegnac? Znalazlem Frisko MR 208, ktory obsluguje 2 obiegi co. Czy mozecie polecic jakas alternatywe.

podlogowka lazienki i pokoje.jpg

 

ps. gdyby sie ktos zastanawial po co mi az 26*C w lazience odpowiedz jest prosta - w takiej temp wino lepiej robi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcesz mieć 26st w łazience??? O rany.

Ja mam w łazience zawsze ok 1,5st więcej niż w pokojach.

To znaczy że jest 22,5-23 st.

I powiem, że jak jest 23st to nieprzyjemnie się tam myje (choćby zęby) czy korzysta z ubikacji.

Jedynie do kąpieli może trochę przyjemniej, ale po kąpieli jak wzrośnie wilgotność do 70-80% to przy 23st robi się duszno.

A gdzie do 26...?

No ale wino...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć 26st w łazience??? O rany.

te 26C to takie przejaskrawienie, 23 lub 24 tez pewnie bedzie ok. W lazience musi byc cieplej niz w pokojach.

Chodzi mi o sens takiego sterowania. Nie pytam o ekonomie bo te 2 dodatkowe rozdzielacze i sterownik to pikus przy calej inwestycji. Zaoszczedze na czym innym.

Czy lepiej probowac osiagnac temp zageszczajac petle. Ale czy wtedy da sie tak podniesc temp? OZC i rozstaw zlece Asoltowi - ale nie wierze do konca w te obliczenia. One bazuja na modelu, ktory imvho znaczaco odbiega od tego co moze sie dziac na budowie.

 

Czy poprawne jest takie rozdzielenie obwodow i czy to bedzie dzialac?

 

No i jakie te sterowniki do silownikow uzywacie. Narazie znalazlem:

- Key- tanie ale niby maja prosty algorytm sterowania (nie trzymaja pozycji zaworu)

- Estyma - drozsze

- Frisko - droogie

- Tech i kilka innych

Edytowane przez amciek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC i rozstaw zlece Asoltowi - ale nie wierze do konca w te obliczenia. One bazuja na modelu, ktory imvho znaczaco odbiega od tego co moze sie dziac na budowie.

 

 

Zgadza się moje obliczenia nigdy nie bazują na partactwie, niedokładnościach wykonawczych, odstępstwach od założen (zmiana parametrów i grubości materiałow izolacyjnych, itp). Jezeli z góry zakładamy ze one bedą, wykonanie obliczeń ozc mija z celem. Nie jestem w stanie okreslić jakie te niedokładności będą, nie mam zdolności jasnowidzenia i przepowiadania przyszłości.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Dobrnalem do konca tego watku i naszla mnie mysl na zrobienie oddzielnego sterowania dla lazienek (pietro i parter) oraz pokojow na pietrach i parterze jako oddzielne petle - jak na schemacie ponizej. Chce uniknac grzejnikow w lazience, dogrzewania sie elektrycznymi matami i innymi cudami. W lazienkach ma byc cieplo, znacznie cieplej (ok 26*C) niz w pozostalej czesci domu. OZC i rozplanowanie rurek sie zleci Asoltowi ale cos czuje, ze nawet zageszczenie rurek w lazienkach i tak nie gwarantuje uzyskania zakladanej temp.

Czy taki uklad jak ponizej ma racje bytu? Tylko mi nie piszcie, ze mozna prosicej i taniej. Ma byc wygodnie i komfortowo. Jestem w stanie poswiecic te dodatkowe 2 tys na dodatkowy silownik i zawor. Czy takie podlaczenie ma rece i nogi?

Jaki sterownik do tego zaprzegnac? Znalazlem Frisko MR 208, ktory obsluguje 2 obiegi co. Czy mozecie polecic jakas alternatywe.

[ATTACH=CONFIG]168169[/ATTACH]

 

ps. gdyby sie ktos zastanawial po co mi az 26*C w lazience odpowiedz jest prosta - w takiej temp wino lepiej robi ;)

 

1. Po co.

2. Uzyskasz tyle, że w łazience najszybciej zacznie się kończyć grzanie (bufor będzie grzać jeszcze inne pomieszczenia a na łazienkę będzie już za mała temperatura).

3. Zagęść te pętle i daj drabinkę a będzie cieplej.

4. Kup/zrób saunę i się problem 26 oC rozwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli z góry zakładamy ze one bedą, wykonanie obliczeń ozc mija z celem.

Wlasnie zakladamy, ze wszysko bedzie tak jak w projekcie. Chocby ocieplenie, ktore wydaje sie byc oczywiste. A zycie pokazuje, ze np. pod gk na poddaszu welny brak. Dlaczego brak:

a) budowlancy wymienili welne na wodke bo mieli ssanie

b) bo ten co kladl welne poszedl na fajke, a ten co przykreca plyty myslal, ze tu nie trzeba welny wiec plyty przykrecil. nawet jak sie zorientowali, ze jest zle to przeciez nie beda zdejmowac plyt. jest cieplo wiec inwestor sie nie zorientuje. a jak sie zorientuje to co im zrobi? ich dawno juz nie bedzie.

c) bo akurat braklo na ostatnie krokwie, a rolka jest na dole, a przeciez pada wiec nie beda w deszcz szli po ta rolke

d) tysiac innych kreatywnych pomyslow dlaczego moze tego ocieplenia nie byc

Asolt - za malo chyba na budowach przebywasz ;).

Ty robisz obliczenia zakladajac jakas warstwe ocieplenia, inwestor mysli, ze jest ok, az do zimy. A pozniej psioczy na Ciebie, ze zle policzyles. Takie zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakladamy, ze wszysko bedzie tak jak w projekcie. Chocby ocieplenie, ktore wydaje sie byc oczywiste. A zycie pokazuje, ze np. pod gk na poddaszu welny brak. Dlaczego brak:

a) budowlancy wymienili welne na wodke bo mieli ssanie

b) bo ten co kladl welne poszedl na fajke, a ten co przykreca plyty myslal, ze tu nie trzeba welny wiec plyty przykrecil. nawet jak sie zorientowali, ze jest zle to przeciez nie beda zdejmowac plyt. jest cieplo wiec inwestor sie nie zorientuje. a jak sie zorientuje to co im zrobi? ich dawno juz nie bedzie.

c) bo akurat braklo na ostatnie krokwie, a rolka jest na dole, a przeciez pada wiec nie beda w deszcz szli po ta rolke

d) tysiac innych kreatywnych pomyslow dlaczego moze tego ocieplenia nie byc

Asolt - za malo chyba na budowach przebywasz ;).

Ty robisz obliczenia zakladajac jakas warstwe ocieplenia, inwestor mysli, ze jest ok, az do zimy. A pozniej psioczy na Ciebie, ze zle policzyles. Takie zycie.

 

Zadna procedura nie przewiduje sytuacji braku wełny bo budowlancy zamienili ją na wodkę i tego typu podobnych sytuacji.

Tego nie przewidzi nikt.

Na budowach powinien przebywac kierownik budowy lub inwestor aby sobie dopilnowac wykonawców. Audytor nie jest od tego.

Jak mam przewidziec wykonując obliczenia na podstawie założen ze w przyszłości gdy będą wykonywane ocieplenia wełna dostanie nóg i zmieni budowę.

Na to nie ma zadnych norm. Przepowiadanie przyszłosci nie nalezy do moich kompetencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt - ale to oczywsite, ze tego nie przewidzisz.

Ale jak sie tak stanie, ze ktos nie da tej welny albo zrobi jakies partactwo i bedzie w chalupie zimno to bedziesz pierwszym podejrzanym - bo na pewno ten od ozc zle policzyl ;).

Ja nastawiam sie, ze jesli nawet z Twoich obliczen wyjdzie, ze rurki mozna dac co 35cm to i tak pewnie dam co 25/30cm zeby wziac poprawke na bledy wykonawcow. Ja nie mowie, ze to Twoje bledy. Z Twoich wyliczen tyle wyjdzie ile wyjdzie przy idealnej przegrodzie. A co jesli wykonawca cos spieprzy..

Nie wszystko upilnujesz, wiekszosc budujacych sie ludzi pracuje od 8 do 17 i nie ma mozliwosci dogladniecia co sie dzieje na budowie.

Kierownik do dogladania? Dobry kierownik pojawia sie na budowie pare razy ale nie ma mozliwosci zeby wszysko skontrolowal.

 

cruz:

1) jesli ktos chce kupic zlote klamki to nie zadaje sie pytan po co, tylko pyta ile ma byc karatow

2) nie bardzo rozumiem - jak sie bedzie konczyla energia w buforze to sie go naladuje

3) no tak byloby najprosciej i chyba najlepiej ale zalozenie bylo takie aby nie miec grzejnikow. Odpowiadajac na pytanie "po co" - bo psuja koncepcje architektoniczna wnetrza lazienki ;). z architektem nie pogadasz, jest wizja i koniec gadania.

4) sauna tez bedzie ale w saunie wino moze sfermentowac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam wątek i ciężko mi się połapać. Mieszkamy już trzeci rok w domu i trzeci rok przeklinam podłogówkę. Kiepsko grzeje, bardzo kiepsko, aby jako tako się nagrzać piec musi chodzić z 3 godziny na 3 ustawiony a pompa też na najwyższym. Ale u nas problemem jest to, że jak nam robili podłogówkę, to bardzo rzadko dano nam rurki a do tego rurki zalane 10cm betonu :( Chyba pozostanie nam się już tak męczyć, chociaż chcemy dorobić grzejnik w salonie, aby ciepło było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mycha.:)

 

jak masz ocieplony domek (ściany, podłoga, dach)

 

Widziałem już sporo dziwnych rozwiązań np: nowo wybudowany dom o pow parteru ok. 140m2 (dworek) całość podłogówka na 4cm styropianu a w dach poszło 15cm ścinków wełny z jakichś wentylatorów :)

 

Pozdrawiam chytrych inwestorów ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt - ale to oczywsite, ze tego nie przewidzisz.

Ale jak sie tak stanie, ze ktos nie da tej welny albo zrobi jakies partactwo i bedzie w chalupie zimno to bedziesz pierwszym podejrzanym - bo na pewno ten od ozc zle policzyl ;).

 

A dlaczego ja mam być pierwszym podejrzanym, na jakiej podstawie tak twierdzisz. Coraz wiecej domów w ktorych wykonałem obliczenia jest już zasiedlonych i nie było ani jednego przypadku odstępstwa od obliczeń uwzgledniając pierwszy sezon grzewczy. Czy dasz sobie rekę uciąć za ekipę wykonawczą, ze tak wierzysz w ich dokładność i rzetelność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Dopiero zacząłem czytać cały wątek ale przy okazji dodam swój post z zapytaniem.

 

Planuję w swoim mieszkaniu zrobić ogrzewanie wodne podłogowe połączone z tradycyjnymi grzejnikami i kotłem na paliwo stałe.

 

Ma to wyglądać tak. Powierzchnia użytkowa 420m2. Budynek piętrowy. Na dole 210m2 przeznaczone na powierzchnię handlowo-usługową, ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami. Góra to 105m2 powierzchni handlowo-usługowej ogrzewana grzejnikami. Pozostałe 105m2 na piętrze to część mieszkalna i tu chcę zrobić podłogówkę. Wszystko chcę podłączyć pod kocioł na paliwo stałe firmy HEF, jeszcze nie wiem dokładnie jaki ale coś na miał, ekogroszek jak i na większą granulację węgla oraz drewno. Do tego w mieszkaniu bedzie kominek wiec można by go również podłączyć pod podłogówkę.

 

I teraz kilka podstawowych pytań.

1. Czy jest sens mieszać grzejniki z podłogówką?

2. Czy lepiej zrobić wszędzie grzejniki? Wolałbym tego uniknąć ze względu na ograniczenia w aranżacji mieszkania.

3.Czy może lepiej zrobić w całym budynku ogrzewanie podłogowe, również w części handlowo-usługowej. Tylko nie wiem czy tak może być ze względu na obciążenia jakie mogą być pod regałami z towarem itp.

 

Planuję zrobić podłogówke sam ewentualnie z pomocą hydraulika który będzie mi robił grzejnki i resztę instalacji.

W między czasie czytam strona po stronie cały watek. Na razie takie pytania mnie dopadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ja mam być pierwszym podejrzanym

Asolt, chyba ja sie zle wyrazam albo Ty mnie ciagle zle rozumiesz. Chodzi wlasnie o to, ze nie ufam wykonawcom.

Ja nie watpie w Twoje kompetencje, jak i wiedze, twierdze , ze robisz te wyliczenia rzetelnie zgodnie ze sztuka. Gdybym mial jakies obawy to bym Ci glowy nie zawracal ;).

Zaloz, ze robisz wyliczenia i wychodzi Ci, ze mozna dac rurki co 35cm, ja zlecam to jakiemus wykonawcy. Wykonawca twierdzi, ze tak to na pewno nie bedzie dobrze bo on zawsze dawal co 10, max co 15cm. Ale wykonawca o OZC moze i slyszal ale tak do konca to nie wie o co chodzi bo to jakies uniwersyteckie bzdury. Ja jednak wierze w Twoje obliczenia i zlecam wykonac jak w projekcie. Wykonawca robi jak mowie, ale jego pracownicy popelniaja jakis blad (nie daje ocieplenia, robi mostki, itp), efektem tego jest pozniej niedogrzana chalupa. Skladam reklamacje do wykonawcy i daje sobie pomalowac paznokcie na czerwono, ze wykonawca pierwsze co powie, ze to projektant zle policzyl. Typowa spychologia.

Jaka w tym Twoja wina? Ano zadna bo przeciez nie mozesz przewidziec tego, ze ktos cos spartoli. Jesli ktos robi sobie sam to moze liczyc na to, ze w miare jako tako dobrze zrobi. Ale zlecajac to komus nie licze na cuda? Nie oszukujmy sie, ze ludzi ktorzy sa fachowcami w swojej dziedzinie jest jak na lekarstwo. Moj znajomy ma firme budowlana i co z tego, ze on sie bardzo dobrze orientuje i jest dobrych fachmanem. On tylko doglada, a robia ludzie ktorzy czesto gesto z budowlanka nie maja nic wspolnego.

To nie jest sytuacja hipotetyczna tylko z zycia wzieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde a jak masz domek ocieplony? który sezon już mieszkasz?

15cm styro grafit, 25cm wełny w poddaszu, piwnica 10cm styro, WM z rekuperacją, ocieplenie nie jest idealne ale też nienajgorsze, za to okna mam zj...e na maksa a miało być tak pięknie :( teraz bym kupił 3szyby ale kilka lat temu uległem sprzedawcom i trendowi że to luksus, za dużo itp, teraz czuję namacalnie co straciłem a raczej tracę :(

mieszkam drugi sezon, choć poprzedni niepełny, od listopada, a ogrzewanie chodzi trzeci (pierwszy byl budowlany na kilkanaście stopni grzany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amciek88

 

Wlasnie zakladamy, ze wszysko bedzie tak jak w projekcie. Chocby ocieplenie, ktore wydaje sie byc oczywiste. A zycie pokazuje, ze np. pod gk na poddaszu welny brak. Dlaczego brak:

a) budowlancy wymienili welne na wodke bo mieli ssanie

b) bo ten co kladl welne poszedl na fajke, a ten co przykreca plyty myslal, ze tu nie trzeba welny wiec plyty przykrecil. nawet jak sie zorientowali, ze jest zle to przeciez nie beda zdejmowac plyt. jest cieplo wiec inwestor sie nie zorientuje. a jak sie zorientuje to co im zrobi? ich dawno juz nie bedzie.

c) bo akurat braklo na ostatnie krokwie, a rolka jest na dole, a przeciez pada wiec nie beda w deszcz szli po ta rolke

d) tysiac innych kreatywnych pomyslow dlaczego moze tego ocieplenia nie byc

Asolt - za malo chyba na budowach przebywasz .

Ty robisz obliczenia zakladajac jakas warstwe ocieplenia, inwestor mysli, ze jest ok, az do zimy. A pozniej psioczy na Ciebie, ze zle policzyles. Takie zycie.

 

 

 

Witam Wszystkich wątek przeczytałem cały, właśnie jestem na etapie CO,CWU dużo mi się rozjaśniło w temacie no trochę też i pomerdało w łebetku ale chciałbym się odnieść do tego posta. Moim zdaniem asolt przykłada się do OZC, a piszę to z własnego doświadczenia bo sam u niego robiłem. A o co chodzi, no choćby jeden przykład. Kiedy dostałem już wyniki, polukałem i wyczaiłem że zamiast 25cm styro na górnym stropie tzw.trumna w pliku przegrodu mam wrzucone 23cm.Po konsultacji z asoltem wszystko się wyjaśniło. Chodzi o to że w skład całego ocieplenia wchodzą krokwie a pne mają całkiem inne parametry niż rzeczone styro i dlatego to zejście na mniejszą grubość styro co by się zbliżyć jak najbliżej prawdy. Nie wnikam w obliczenia co do 0,0000001 po przecinku bo dla mnie to bez znaczenia ale samo podejście do sprawy jak najbardziej słuszne.I naprawdę ważne jest podanie jak najprawdziwszych informacji o wykonaniu domu a sam asolt kładzie na to duży nacisk, no przynajmniej ja tak to wszystko odebrałam, w sumie współpraca nic dodać nic ująć. Moim zdaniem asolt zna sie na rzeczy i robi to rzetelnie. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz kilka podstawowych pytań.

1. Czy jest sens mieszać grzejniki z podłogówką? NIE

2. Czy lepiej zrobić wszędzie grzejniki? Wolałbym tego uniknąć ze względu na ograniczenia w aranżacji mieszkania. NIE

3.Czy może lepiej zrobić w całym budynku ogrzewanie podłogowe, również w części handlowo-usługowej. Tylko nie wiem czy tak może być ze względu na obciążenia jakie mogą być pod regałami z towarem itp. NIE

 

Planuję zrobić podłogówke sam ewentualnie z pomocą hydraulika który będzie mi robił grzejnki i resztę instalacji.

W między czasie czytam strona po stronie cały watek. Na razie takie pytania mnie dopadły

Tylko zrób OZC i zamów projekt podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt kładzie na to duży nacisk, no przynajmniej ja tak to wszystko odebrałam, w sumie współpraca nic dodać nic ująć. Moim zdaniem asolt zna sie na rzeczy i robi to rzetelnie

czytalem duzo pozytywnych opinii na temat asolta dlatego tez bede chcial mu zlecic wykonanie obliczen. Bynajmniej nie umniejszam jego wiedzy, a te pozytywne glosy swiadcza o tym, ze zna sie na tym co robi.

I az dziw bierze, ze to wszystko mozna sie dowiedziec przez poczte pantoflową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, niedawno ja i asolt liczyłem OZC dla tego samego usera, różnica między naszymi obliczeniami wyszła w promilach (0,36%)

 

Nie wiedziałem ze byłem kontrolowany, ale jezeli wynik kontroli wypadł pozytywnie to nie mam czym sie martwić.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...