Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

właśnie, widocznie bierzesz od klienta z metra..

a potem ludzie narzekają że podłogówka jest do dupy bo w nogi gorąco..

 

Akurat, paradoksalnie, im gęściej rurki, tym mniejsza może w nich być temp wody (oczywiście, w dwóch budynkach o takim samym zapotrzebowaniu na ciepło, a to od zapotrzebowania zależy wymagana temp podłogi).

 

Ja mam dwa wstępne projekty, gdzie dla 106m2 policzone jest 750 i 880 m rur.

ten pierwszy projekt - co 15 cm, z zagęszczeniem w strefach brzegowych i łazience, do drugiego nie dostałem szczegółów.

Teraz zlecę policzenie sprawdzonemu fachowcowi i dopiero na nim będę opierał zakupy.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

artstarz nie mam zamiaru z tobą polemizować,,

zbyt krótko jesteś na tym forum, by zarzucać mi o liczenie klienta z metra,

chcesz to poczytaj co piszę na temat podłogówki a później dopiero staraj mi się coś zarzucić,

zwłaszcza w tematach o których masz blade pojęcie,

 

i to by było na tyle,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, zwłaszcza że każdy wątek typu "własnymi ręcami", czy "cośtam samemu" to psucie rynku zawodowcom bo ludzie mogą sami coś zrobić.. wic lepiej napisać że ktoś jest krótko na forum i nie jest na olimipie to niech spi..la.. i słusznie bo po co jacyś lamerzy biorą się za to o czym mają blade pojęcie..

akurat w ogrzewaniu "fachowców" jest dużo a w sumie idzie tylko o to żeby określić odległość rurek i potem przepływy wyregulować, podłączyć kocioł, pompę, zawór mieszający itp. jak ktoś ma pojęcie o technice to da sobie z tym radę..

to może chociaż odpowiesz JackowiJI bo to wątek o "podogówce samemu" a nie "poszukuję instalatora".. zamiast wypowiedzieć się merytorycznie na temat o który pyta kolega to atakujesz to co napisałem a nie wiesz choćby tego jakie mam np. projektowane zapotrzebowanie roczne na ciepło itp. - dla Twojej informacji buduję dom na płycie fundamentowej, od spodu dałem 20cm styroduru, będzie 20cm styropianu, okna 3 szybowe, zero kominów itp. i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - możesz napisać po co mi rurki co 10 cm? sporo rzeczy zrobię sam bo może wolniej ale dokładniej niż ekipy..

10 cm nie piszę tak sobie bo skoro Tobie wyszło dla 120m2 900mb rurki to na 1 m2 wychodzi 7,5mb rurki czyli co 13 cm, po odliczeniu ścian itp. to będzie właśnie odstęp jakieś 10cm..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forum zawsze najlepsza pomoc pzychodzi od amatorów ktorzy robili u siebie to sami, i chetnie sluza pomocą i wytłumaczą lepiej niż jaki kolwiek fachowiec. A fachowcą sie wydaje że wszystko wiedzą i tylko krytykują, ja swój dom wybudowałem w 90% sam tymi ręcami (oprócz dachu) i jeszcze stoi :lol2: ale oglądam wiele domów robionych przez "fachowców" i wtedy zastanawiam sie kto tu jest fachowcem:D

Ale nie róby off topic :offtopic:

 

Jeżeli ktoś chce pomóc to zapraszamy do dyskusji ;)

a ja od siebie proszę o opinie i rady projektu mojej podłogówki który jest wyżej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to rysuje to ciezko idzie a kłaść rurki? jakim to systemem najlepiej robic?

 

Zakładałem wątek, robiłem sam, podzielę się swoim doświadczeniem. Rysować ciężko, przyznaję. Ja najpierw robiłem rysunki a potem jednak najlepiej jednak idzie "w akcji". Zrób sobie ściągawkę ile mb idzie na m2 przy danym rozstawie i od tego wyjdź. Jeśli dobrze pamiętam to 6.7mb na M2 przy 15 cm i 10mb na M2 przy 10cm. Jeśli masz do położenia pomieszczenie np. 14m2 dolicz dobiegi i będziesz wiedział ile mniej więcej metrów rurki zużyjesz. Ja mając sypialnię większą niż na 1 pętlę ale za małą na dwie, położyłem drugą pętle jednocześnie w dwóch pomieszczeniach. Przy odrobinie wyobraźni idzie to b. sprawnie.

Ja pod wanną ile mogłem też dałem rurki. Pętle nie muszą być super równe, ale dobrze by było żeby były zbliżone. U mnie od ok. 70 mb do 100-110 mb. Można to wyregulować aczkolwiek trochę czasu to wymaga. A jeśli chodzi o klatkę schodową to nie dasz rady położyć rurek pod schodami (jakąś tam wnękę powinieneś mieć)? Bo Twoja klatka jest na skraju budynku więc może być chłodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam takie pytanie, czy rura ma naniesioną miarkę? Chciałbym z kawałka 200 mb zrobić 3 pętle, ale wystarczy z jedną wykręcić za dużo i obliczenia idą w łeb. Operowanie 600mb krążkiem już proste nie jest, i trudniej taką rurę kupić, dlatego zostaję przy 200mb.

 

Na razie rozrysowałem sobie wszystko, ale nie bardzo wiem, jak z rysunków przejść do czynów:) i się nie pomylić. Myślałem odmierzyć 66 mb sznurka, układać na próbę i potem na gotowo już rurą. Na chwilę obecną nie mam lepszego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam takie pytanie, czy rura ma naniesioną miarkę? Chciałbym z kawałka 200 mb zrobić 3 pętle, ale wystarczy z jedną wykręcić za dużo i obliczenia idą w łeb. Operowanie 600mb krążkiem już proste nie jest, i trudniej taką rurę kupić, dlatego zostaję przy 200mb.

 

Na razie rozrysowałem sobie wszystko, ale nie bardzo wiem, jak z rysunków przejść do czynów:) i się nie pomylić. Myślałem odmierzyć 66 mb sznurka, układać na próbę i potem na gotowo już rurą. Na chwilę obecną nie mam lepszego pomysłu.

 

witam

 

nie spotkałem ostatnio (pewnie więcej niż 5 lat) takiej, która by znacznika co 1m nie miała

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam takie pytanie, czy rura ma naniesioną miarkę? Chciałbym z kawałka 200 mb zrobić 3 pętle, ale wystarczy z jedną wykręcić za dużo i obliczenia idą w łeb. Operowanie 600mb krążkiem już proste nie jest, i trudniej taką rurę kupić, dlatego zostaję przy 200mb.

 

Na razie rozrysowałem sobie wszystko, ale nie bardzo wiem, jak z rysunków przejść do czynów:) i się nie pomylić. Myślałem odmierzyć 66 mb sznurka, układać na próbę i potem na gotowo już rurą. Na chwilę obecną nie mam lepszego pomysłu.

 

To nie jest takie skomplikowane jak się może wydawać. Rozstaw i m2 zamieniasz wg przelicznika na mb i po problemie. Nie baw się w żadne sznurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do teoretyków: czy ma znaczenie czy belka zasilająca ma być na górze czy na dole?

 

I pytanie do praktyków: kiedy podłączać rurki pod zaciski rozdzielaczy? Przy układaniu sukcesywnie? Czy może zostawić zapas, wyrównać, założyć tylną belkę a potem przednią?

 

1) nie ma

2 ) zamocować belki tam gdzie mają być; zapiąć jeden koniec pętli, ułożyć, wrócić, uciąć z lekkim naddatkiem, dopasować, uciąć tyle ile trzeba, zamocować i pętla gotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podzielić się swoim doświadczeniami jako założyciel wątku.

 

Dom ok 220 mkw, dwa poziomy, mała piwiniczka ok 30mkw, całość podłogówka (bez piwnicy), 16 obwodów, po 8 na poziom, Junkers Cerapur Smart ZSB-3 14kw, zasobnik na wodę 220.

 

Podłogówkę robiłem na czuja, rurki co 10 cm w strefie brzegowej, co 15 wewnątrz. Gdzieniegdzie na dużych przestrzeniach co 20 cm (ale mało takich obszarów). Poszło ok 1200 m. Całość hula tylko na pompie z kotła. Rozdzielacze mam z kusmetu z przepływomierzami, ale nic na nich nie widać, tak jakby przepływ był zerowy. Są sprawne, bo jak zamknę wszystkie pętle i otworze jedną to coś tam wskaźnik dyga....

 

Czy przepływy na rotametrach się zwiększyły czy dalej tylko "dygają".

Odpaliłem u siebie podłogówkę i mam podobne zjawisko. Chałupa nagrzana a przepływy znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie ostatnio na 120 m2, wyszło 900 m,

ale ja się nie znam,

ja to robię zawodowo,

 

aż zęby bolą, jak się czyta takie teksty:bash:

 

Witam. Jeżeli Twój nick to data urodzenia to już wiem dlaczego dajesz wszędzie rurki co 10 cm nie patrząc na technologię budowy domów w dzisiejszych realiach. Jak Ci się wydaje co ile mam u siebie rozstaw rurek? /opis w stopce/ dodam, że pracuje to już u mnie, napędzane kotłem 9 kw elektrycznym Elterm i w 90 % mam panele. Co ile dałbyś tutaj rurki? Dla ułatwienia zapotrzebowanie na kwh w skali roku to ~ 8000.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli Twój nick to data urodzenia to już wiem dlaczego dajesz wszędzie rurki co 10 cm nie patrząc na technologię budowy domów w dzisiejszych realiach. Jak Ci się wydaje co ile mam u siebie rozstaw rurek? /opis w stopce/ dodam, że pracuje to już u mnie, napędzane kotłem 9 kw elektrycznym Elterm i w 90 % mam panele. Co ile dałbyś tutaj rurki? Dla ułatwienia zapotrzebowanie na kwh w skali roku to ~ 8000.

to zadaj sobie trochę trudu i poczytaj co piszę o podłógówce,

a jak nie to do ojca dyrektora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w czym problem???

 

wolę debiana... 8)

 

a na poważnie:

prawdopodobnie we wskazaniach rotametrów, co mnie dziwi, bo rozdzielacze są oryginalne.

 

Włączając pompkę na 7 bieg (LFP Efekta 60) aż słyszę świst w rurach do rozdzielacza (miedź fi 28 ) tymczasem rotametry wskazują przepływ około 1 l/min (2 rozdzielacze ICMA, 18 sekcji nie dłuższych niż 80m, w sumie kokło 1360 m rury wavin 16). Temperatura za mieszaczem 32 st - na powrocie 31, zatem praktycznie nie ma spadku temperatury, zatem woda jest goniona z konkretną prędkością. Zaznaczam, że podłoga jest dopiero wygrzewana.

 

Zmniejszam bieg pompki na 3, przepływ jest w dalszym ciągu co badam ucholeptycznie (łyżka w paszczę i trzonek dostawiam do rury) a wskazania rotametrów bliskie 0. Nawet na 1 biegu jest przepływ a jakiegokolwiek wskazania brak.

 

Instalacja przepłukana, odpowietrzona - z odpowietrznikami na belkach zasilania i powrotu rozdzielaczy, ciśnienie w instalacji 1 - 1,5 bara.

 

Wnioskuję zatem, że wskazania rotametrów są mylące, co mnie jednak dziwi, jak zaznaczyłem na początku...

Edytowane przez loju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...