Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zastanawiałem się czy ta pompa w kotle pchnie to wszystko bo raz że jest piętro wyżej a dwa że od rozdzielacza do końca najdalej wysuniętej pętli jest 10 metrów. Dławić kaloryfer na rotametrze? dzięki za odpowiedz

 

witam

 

tak jak pisze GERSIK pompa w kotle winna wystarczyć (rozdzielacz na 6 obwodów to "mała" instalacja)

kaloryfery zdław na rotametrach - b. dobrze że je posiadasz, do tego są przewidziane

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomocy....

 

...Bowiem w piecu są tylko 4 wyjścia-2 do zasobnika i 2 do podłogówki (zasilanie i powrót), i że jest to wykonane źle. Spięcie tego trójnikami spowoduje wg tej osoby, iż całe ciepło pójdzie w drabinkę i w pętlę w kotłowni, a nie na resztę domu do rozdzielaczy. Czy to oznacza że z drabinką mam już sobie dać spokój, a kotłownia będzie już zawsze nieogrzewana? :cry: Czy można tam wstawić jakiś mały rozdzielacz i wpiąć te dwie pętle do niego?

Powiem szczerze, że jestem załamana. Dwóch hydraulików, każdy mówi zupełnie co innego. Aż boję się pytać trzeciego hydraulika o opinię... :bash:

 

Nie słuchaj tego serwisanta - on jest tylko do kotła, to twój hydraulik odpowiada za działanie instalacji.

 

zapytaj tego serwisanta J, czym różni się w działaniu rozdzielacz 5 obwodowy OP z rotametrami od:

a) 5 trójników CU 28/15/28 połączonych rurkami CU 28 3,5cm, gdzie na każdej 15 jest zamontowany rotametr, a

b) 5 trójników CU 28/15/28 połączonych rurkami CU 28 15cm, gdzie na każdej 15 jest zamontowany rotametr, oprócz wyglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 obwodów to mała i prosta instalacja, więc pompa kotłowa powinna wystarczyć.

Jedno ale, i pytanie, jak jest rozwiązane cwu? Wtedy jedna pompa z kotła może nie wystarczyć, chyba, że sterownik kotła ma priorytety tej pompy i umie ją przełączać. Przy grzaniu równoległym jedną pompą może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie średnie przepływy wody w podłogówkach L/min i jakie maksymalne temperatury mieliście ustawione na zasilaniu na ogrzewaniu podłogowym, pytam bo chcę sobie dobrać odpowiednie zawory termostatyczne do podłogówki (35-60C czy 20-43C). Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

Ja zrobiłem piękne ślimaki - starałem się (sam układałem), przydaje się folia z podziałką :) Projekt miałem zrobiony to i prościej było , nic tylko rozłożyć. Żona rozwijała a ja układałem i spinałem :)

Wlasciwy sposob to zaczac od sciany zewnetrznej, bo tam uklada sie nieco gesciej i prowadzic rurke co dwie podzialki odstepu miedzy nimi, czyli jesli odstep 20 cm to prowadzic co 40 cm i po dojsciu do srodka zapetlic i wrocic do punktu wyjscia pomiedzy uprzednio rozlozonymi rurkami. Uzyskujemy wtedy rownomierna temperature na calej powierzchni. Ale o tym z pewnoscia wiesz...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wlasciwy sposob to zaczac od sciany zewnetrznej, bo tam uklada sie nieco gesciej i prowadzic rurke co dwie podzialki odstepu miedzy nimi, czyli jesli odstep 20 cm to prowadzic co 40 cm i po dojsciu do srodka zapetlic i wrocic do punktu wyjscia pomiedzy uprzednio rozlozonymi rurkami. Uzyskujemy wtedy rownomierna temperature na calej powierzchni. Ale o tym z pewnoscia wiesz...:)

Mylisz się :)

Ale to nie temat RBR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się :)

Ale to nie temat RBR ;)

Mysle, ze sie nie myle...;) W kazdym punkcie podlogi w pomieszczeniu temperatura wypadkowa miedzy zasilaniem, czyli rurka zmierzajaca ku srodkowi slimaka a bedaca obok niej rurka "powrotna" jest taka sama. Np. 35/15, 34/16, 33/17...... I trudno bedzie mne przekonac ze jest inaczej....nawet na innym forum.:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mysle, ze sie nie myle...;) W kazdym punkcie podlogi w pomieszczeniu temperatura wypadkowa miedzy zasilaniem, czyli rurka zmierzajaca ku srodkowi slimaka a bedaca obok niej rurka "powrotna" jest taka sama. Np. 35/15, 34/16, 33/17...... I trudno bedzie mne przekonac ze jest inaczej....nawet na innym forum.:no:

 

Ale nie w każdym pomieszczeniu będą identyczne straty ciepła,także jeśli rozstaw rur będziesz miał identyczny w całym domu to będzie istniało ryzyko przegrzania pomieszczenia lub nie dogrzania pomieszczenia przy takiej samej temperaturze zasilania.

 

Dlatego podłogówkę projektuje się pod określoną temperaturę zasilania dla każdego pomieszczenia osobno wg strat ciepła danego pomieszczenia.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie w każdym pomieszczeniu będą identyczne straty ciepła,także jeśli rozstaw rur będziesz miał identyczny w całym domu to będzie istniało ryzyko przegrzania pomieszczenia lub nie dogrzania pomieszczenia przy takiej samej temperaturze zasilania.

 

Dlatego podłogówkę projektuje się pod określoną temperaturę zasilania dla każdego pomieszczenia osobno wg strat ciepła danego pomieszczenia.

Z tym sie zgodze bez watpienia... Jednak dyskusja dotyczyla sposobu rozprowadzania rurek ogrzewania podlowego a nie ich rozstawu czy temperatury. Podane przeze mnie wartosci byly tylko przykladowe. :yes: Czyli mozemy sobie dlonie podac :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie średnie przepływy wody w podłogówkach L/min i jakie maksymalne temperatury mieliście ustawione na zasilaniu na ogrzewaniu podłogowym, pytam bo chcę sobie dobrać odpowiednie zawory termostatyczne do podłogówki (35-60C czy 20-43C).

 

20/43 do podlogowki zas 35/60 do podmieszania cw na wyjsciu z podgrzewacza wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20/43 do podlogowki zas 35/60 do podmieszania cw na wyjsciu z podgrzewacza wody.

 

Dzięki za odpowiedzi, też tak myślałem tylko gdzieś na forum znalazłem że ktoś ma na zasilaniu 47C i zakres by mi się skończył.

A jak wygląda sprawa z maksymalnymi przepływami w podłogówce, bo zamierzam kupić zawór termo ESBE VTA 322 (ma przepływ KVS 1,6m3/h czyli 26.6 L/min czyli przy 8 pętlach daje ponad 3L/min na pętle czyli powinien wystarczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, też tak myślałem tylko gdzieś na forum znalazłem że ktoś ma na zasilaniu 47C i zakres by mi się skończył.

A jak wygląda sprawa z maksymalnymi przepływami w podłogówce, bo zamierzam kupić zawór termo ESBE VTA 322 (ma przepływ KVS 1,6m3/h czyli 26.6 L/min czyli przy 8 pętlach daje ponad 3L/min na pętle czyli powinien wystarczyć).

 

Witam

 

KVS nie określa wielkości przepływu, w tym zwłaszcza jego maximum. Jest współczynnikiem określającym wielkość oporów przepływu, w tym wypadku przez zawór tródrogowy, w zależności od ilości przepływającej cieczy w jednostce czasu, najczęściej mianowanej w m3/h.

Jego planowaną wielkość określa się w oparciu o obliczeniowy przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Dla wspominanych to 1,6 m3/h jest stanowczo za niski -ergo zawór jest za mały,chyba że dobierzesz potężną pompę obiegową.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

KVS nie określa wielkości przepływu, w tym zwłaszcza jego maximum. Jest współczynnikiem określającym wielkość oporów przepływu, w tym wypadku przez zawór tródrogowy, w zależności od ilości przepływającej cieczy w jednostce czasu, najczęściej mianowanej w m3/h.

Jego planowaną wielkość określa się w oparciu o obliczeniowy przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Dla wspominanych to 1,6 m3/h jest stanowczo za niski -ergo zawór jest za mały,chyba że dobierzesz potężną pompę obiegową.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Planuje dać pompę 25/40 180 grundfos alpha 2L, będzie to zasilacz rozdzielacz z rotometrami 8 pętli, całość na powierzchni 80m2.

Czyli ten zawór pociągnie czy jest za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...