Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak moze byc i wtedy będzie konieczne zastosowanie sprzegła.

 

Ok. Rozumiem. Załżżmy że tak się okaże, że pompa nie daje rady. Czy to jest jakaś wyższa szkoła jazdy (to sprzęgło), czy wprawiony fachowiec to dołoży bez problemu i wszystko zgra? Pytam, bo naprawdę już wiele przeszłam na budowie, od straszenia że komin nadaje się do wyburzenia poprzez zgniecione rury, i zepsutą pompę w piecu. Chcę mieć wiedzę na ten temat, żeby już mi nikt więcej nie próbował wciskać ciemnoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to podałaś więcej danych.. czyli jednak wszystkie pętle działają .. tylko ogólnie słabo jak wszystkie się puści

a właśnie jakie są średnice rur w kotłowni, te co wychodzą z pieca i dochodzą do rozdzielaczy ?

na 2 fotce ten filtr jest źle założony - znaczy nie-książkowo

 

Wg mojej wiedzy, i po konsultacjach wygląda na to, że:

1. średnice na wyjściu z kotła mają 3/4'

2. rura CU wychodząca z pieca to CU 22

3. następnie przechodzi złączką w rurę PEX 20 (i teraz uwaga, uwaga! Instalator pieca twierdzi, i wmawia mi, że to są te same średnice czyli 3/4' a ja wyczytałam co innego)

4. Następnie ta rura PEX 20 przechodzi w rurę PEX zasilającą rozdzielacze, nie wiem dokładnie jaka to jest średnica, ale 25 mm na pewno, a może i 32 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś mógł się bawić rotametrami i poprzykręcać je do wartości z projektu, ale wtedy nie było by 5 l/min podczas odpowietrzania, tak samo gdyby rurka była zgnieciona zapchana, albo za cienkie rury główne, ewidentnie z przepływami przy wydajności 17l/min dla 15 pętli wychodzi po 1l/min dla poszczególnej pętli i inaczej nie będzie

 

gorące zasilanie i zimny powrót sugerują za niską moc w stosunku do potrzeb, ale 17l/min przy dt=10 stopni to 12KW mocy dostarczonej, a skoro tyle nie wystarcza to masz skopane ocieplenie

 

PS jakie masz dobowe zużycie gazu ?? w okolicach 30m3/dobę to problem z izolacją domku, jak mniej to coś z kociołkiem, daje np tylko +35 na podłogówkę albo faktycznie z przepływami

 

Przez ostatnie 4 tygodnie piec spalił ok. 210 m3 gazu.

 

Co do ocieplenia. Nie wiem co może być skopane. Jest 10 cm grafitu w podłodze, 16 cm na ścianach, i 35 cm wełny na stropie.

 

Teraz ustawiłam tryb oszczędzanie, bo doszłam do wniosku że chyba nie ma sensu grzać mocno, póki ktoś nie przyjdzie i czegoś z tymi przepływami nie zrobi...

Żądana temp. ustawiona przez ostatnich kilka dni na 13 stopni, na zasilaniu pokazuje 15, i trzyma tę temperaturę. No ale przepływy... Marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy, i po konsultacjach wygląda na to, że:

1. średnice na wyjściu z kotła mają 3/4'

2. rura CU wychodząca z pieca to CU 22

3. następnie przechodzi złączką w rurę PEX 20 (i teraz uwaga, uwaga! Instalator pieca twierdzi, i wmawia mi, że to są te same średnice czyli 3/4' a ja wyczytałam co innego)

4. Następnie ta rura PEX 20 przechodzi w rurę PEX zasilającą rozdzielacze, nie wiem dokładnie jaka to jest średnica, ale 25 mm na pewno, a może i 32 mm.

 

Fachowcem nie jestem w tej dziedzinie ale jak może być dobrze jak najpierw jest mniejsza średnica (pex 20) a potem łączy się z większą (pex25 - 32) i leci do rozdzielaczy.

Ten pex 25-32 powinien zaczynać się od pieca i lecieć do rozdzielaczy (cały czas ta sama średnica). Weź tego hydraulika z sąsiedztwa niech wymieni Ci ten kawałek i zobaczysz że będzie różnica.

Można by było policzyć ile m3 wody przez min może przepłynąć przez pex 20, a ile mieści się w całym układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem nie jestem w tej dziedzinie ale jak może być dobrze jak najpierw jest mniejsza średnica (pex 20) a potem łączy się z większą (pex25 - 32) i leci do rozdzielaczy.

Ten pex 25-32 powinien zaczynać się od pieca i lecieć do rozdzielaczy (cały czas ta sama średnica). Weź tego hydraulika z sąsiedztwa niech wymieni Ci ten kawałek i zobaczysz że będzie różnica.

Można by było policzyć ile m3 wody przez min może przepłynąć przez pex 20, a ile mieści się w całym układzie?

 

 

Też fachowcem nie jestem ale z matmy byłam niezła, i skoro rura CU 22 ma w środku 20 mm, a rura PEX 20 ma w środku 15,5 mm to to jest zwężenie.

 

Ale wiecie na czym problem polega? On jest wielki fachowiec. A ja jestem tylko inwestor, a do tego baba za przeproszeniem, która nie ma o niczym pojęcia (w jego opinii). I ja mu mówię swoje, że jest zwężenie, a on mi wpiera swoje, że jest cacy! Bo z pieca wychodzi 3/4 i dalej jest 3/4 (chodzi o tego PEXa 20 mm) więc o co mi w ogóle chodzi?

 

Z pieca nie wyjdzie większą średnicą niż 3/4, bo takie jest wyjście z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten hydraulik z sąsiedztwa powiedział, że mógłby się za to zabrać, ALE skoro tamten pieniądze wziął i to niemałe, to niech teraz naprawi co spieprzył. Bo temu za wymianę przecież będę musiała zapłacić...

Ale im więcej rozmawiam z tym fachmanem od pieca, tym bardziej mi się odechciewa go znów widzieć. I pewnie skończy się tak, że zlecę to komuś innemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wezwać tego "fachurę" pisemnie do usunięcia usterki (dokładnie opisać czego dotyczy reklamacja i czego oczekujesz) i wyznaczyć mu na to termin np 7 dni. Jak nie dopełni swojego obowiązku to wezwać innego hydraulika niech poprawi wystawi fakturę, a potem wiadomo wzywamy tego "pierwotnego fachurę" do zapłaty kwoty wynikającej z faktury. Jak nie zapłaci to spokojnie można mu zrobić sprawę (fachura nie musi się na niej stawić) sąd i tak zaklepie Ci kwotę z faktury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wezwać tego "fachurę" pisemnie do usunięcia usterki (dokładnie opisać czego dotyczy reklamacja i czego oczekujesz) i wyznaczyć mu na to termin np 7 dni. Jak nie dopełni swojego obowiązku to wezwać innego hydraulika niech poprawi wystawi fakturę, a potem wiadomo wzywamy tego "pierwotnego fachurę" do zapłaty kwoty wynikającej z faktury. Jak nie zapłaci to spokojnie można mu zrobić sprawę (fachura nie musi się na niej stawić) sąd i tak zaklepie Ci kwotę z faktury.

Ta... Zwlaszcza jak wszystko bylo na gebe, a na papierze nie ma nic.

Chyba, ze to nie taki przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zasada swobody umów, akurat ten rodzaj umowy nie musi mieć formy pisemnej , taką umowę można zawrzeć ustnie.

 

Tak jak już jesteśmy w "podłogówce", mam pytanie czy mógłbym kogoś odwiedzić kto posiada takowy rodzaj ogrzewania, w celu utwierdzenia się się w przekonaniu że będzie to idealne ogrzewanie do mojego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wezwać tego "fachurę" pisemnie do usunięcia usterki (dokładnie opisać czego dotyczy reklamacja i czego oczekujesz) i wyznaczyć mu na to termin np 7 dni. Jak nie dopełni swojego obowiązku to wezwać innego hydraulika niech poprawi wystawi fakturę, a potem wiadomo wzywamy tego "pierwotnego fachurę" do zapłaty kwoty wynikającej z faktury. Jak nie zapłaci to spokojnie można mu zrobić sprawę (fachura nie musi się na niej stawić) sąd i tak zaklepie Ci kwotę z faktury.

 

tak też chciałam zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zasada swobody umów, akurat ten rodzaj umowy nie musi mieć formy pisemnej , taką umowę można zawrzeć ustnie.

 

Tak jak już jesteśmy w "podłogówce", mam pytanie czy mógłbym kogoś odwiedzić kto posiada takowy rodzaj ogrzewania, w celu utwierdzenia się się w przekonaniu że będzie to idealne ogrzewanie do mojego domu?

 

póki co, lepiej nie odwiedzaj mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...