Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy ja dobre rozumiem ?? oba rozdzielacze jadą na pojedynczym peksie fi-20 ??

 

Jeśli to do mnie to: NIE, do rozdzielaczy biegnie pex 25 bądź 32 (nie jestem pewna), natomiast w kotłowni od pieca idzie miedziana 3/4 cala, przechodzi w pex 20, i ten pex 20 przechodzi w pexa "rozdzielaczowego" (25 lub 32). Na fotkach widać. Miedzianka, potem pex 20 prawie do samej wylewki, bo z samej wylewki wystaje pex 25 (lub32).

 

DSC00005.jpgDSC00017.jpgDSC00020.jpg

Edytowane przez oliwkawawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to do mnie to: NIE, do rozdzielaczy biegnie pex 25 bądź 32 (nie jestem pewna), natomiast w kotłowni od pieca idzie miedziana 3/4 cala, przechodzi w pex 20, i ten pex 20 przechodzi w pexa "rozdzielaczowego" (25 lub 32). Na fotkach widać. Miedzianka, potem pex 20 prawie do samej wylewki, bo z samej wylewki wystaje pex 25 (lub32).

 

[ATTACH=CONFIG]228253[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]228254[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]228255[/ATTACH]

 

oliwka... widze drążysz temat :) ... i dobrze.

 

Zrób jak koledzy radzą, wezwij pisemnie fachmana do wymiany alupex'a 20 na 25 w terminie 7 czy 14 dni. Powiedz mu, że nawet mu za te kawałki rury zapłacisz jak masz gest. Jak nie zrobi, weź tego trzeciego z okolicy, niech to zrobi na f-rę i do sądu, bo jak widzę i tak komuś za to będziesz musiała zapłacić skoro tamten umyka, a nie dziw sie że ten trzeci ma opory, no bo jak się dotknie do cudzej instalacji i dokona zmian to już cała odpowiedzialność na niego spadanie, chyba że będziesz miała opinię rzeczoznawcy przed robotą że rurka do wymiany. Taki kraj - Polska.

 

Opinia może być też z fabrycznego serwisu Junkersa chociaż złączki systemowe zastosował i kawałek Cu fi22 dał, ale to i tak płatne, nawet nie wiem ile za godz. serwisanta liczą, bo Vie... to już chyba 180pln /h liczy

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oliwkawawa, zmieniaj tego pexa bez dwóch zdań, na pewno się poprawi aczkolwiek nie powiedziane że wystarczy, od czegoś trzeba zacząć.

 

Mnie zaś nurtuje jedna rzecz. Pewnie wyda Wam się to proste ale ja tego nie kumam, chodzi o odpowietrznik automatyczny. Mam takie przy rozdzielaczach do OP. Odpowietrzniki mają na górze zakręcane kapturki, i to mi się mota z deka.Po odpowietrzeniu mają być zakręcone czy odkręcone czy może zakręcone ale tylko trochę. Po co to w ogóle jest, i kiedy należy to zakręcać a kiedy odkręcać no poza odpowietrzaniem instalacji tu sprawa jasna ale co potem. Afriso pisze że odpowietrzników automatycznych nie powinno się używać do instalacji otwartych. Wytłumaczcie bo nie wiem co mam z tym począć. Pozdro

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowietrznik automatyczny jak nazwa wskazuje nie wymaga operacji manualnych, wiadome jest że gdy wystąpi na nim podciśnienie (spuszczanie wody z instalacji, przeciek) to będzie odpowietrznikiem powietrze wchodziło do instalacji - czyli napowietrznik.

 

OA w instalacji OP używa się głównie przy napełnianiu instalacji i wstępnym odpowietrzeniu, w czasie normalnej pracy układu gdy wytrącą się jeszcze jakieś resztki powietrza to nie uchodzą odpowietrznikiem (na ogół siedzi na końcu belki zasilającej, odwrotnie przy pierwszym uruchomieniu układu i odpowietrzaniu - wtedy zbiera się głównie w powrotnej)

 

Najlepiej zostawić zatyczkę na odpowietrzniku poluzowaną i nie dotykać, a nuż zadziała czasem, a zakrętka przyda się jak za parę lat padnie to do czasu wymiany można zakręcić żeby woda nie siąpiła z niego.

 

w otwartych nie wolno używać OA, bo i po co skoro ma być otwarta, a założenie odpowietrznika w najwyższym punkcie zamknie instalację, zakręcenie "omyłkowe" zakrętki zamknie instalację tym bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, czyli pozakładam te zatyczki tak co by tylko się trzymały.

 

Co powiecie na temat tej tektury.

http://www.toplistwy.pl/tekturowy-podklad-aspro-pod-podlogi-4mm-0-5x0-98m-ogrzewanie-podlogowe.html

Jest sens płacić więcej czy zapodać standardowo tekturę falistą. Tak myślę o tej bo jest grubsza niż falista i lepiej by tłumiło dźwięki ale nie wiem jak ma się jej opór cieplny do falistej. Nie znam współczynnika falistej, nie mogę znaleźć.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekturę jakoś trzeba sprzedać, myślę, że te 20 dziurek rewelacji nie robi ;) Co do tłumienia dźwięków, to raczej inny rodzaj paneli podłogowych- są takie z jakąś warstwą wygłuszającą (wiadomo, droższe;) ).

 

 

Na zakup tych paneli o których piszesz za późno, ta ma lambde=0,044 i opór R=0,09, jak ktoś ma dane na temat tektury falistej to porównał bym obie. Może są podobne w parametrach a wygłuszenie przy tej było by lepsze, ta ma niby Lw=15db. Jest tyle tego wszystkiego że można zgłupieć i pewnie zostanie na falistej ale może jednak może ktoś porównać obie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy w takim układzie OP będzie działać poprawnie i nie będzie niespodzianek?

Czy różnica poziomów wymusza inne rozwiązanie zasilania pętli?

przebijam się przez temat, ale nie wiem czy podobny problem był już poruszany

pozd.

[ATTACH=CONFIG]228689[/ATTACH]

 

witam

 

różnica poziomów może być - trzeba tylko dobrze odpowietrzyć oraz wyregulować przepływy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Według zrobionego projektu ( podłogówka po całości - mała parterówka 90m2 - piec na paliwo stałe ) - łazienka musi zostać dogrzana grzejnikiem 220W. Pytanie teraz - czy wystarczy zasilić taki grzejnik dodatkową pętlą z rozdzielacza czy też muszę zrobić układ mieszany - wysokotemperaturowy dla tego grzejnika + niskotemperaturowy dla podłogówki? Jak to sensownie rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Według zrobionego projektu ( podłogówka po całości - mała parterówka 90m2 - piec na paliwo stałe ) - łazienka musi zostać dogrzana grzejnikiem 220W. Pytanie teraz - czy wystarczy zasilić taki grzejnik dodatkową pętlą z rozdzielacza czy też muszę zrobić układ mieszany - wysokotemperaturowy dla tego grzejnika + niskotemperaturowy dla podłogówki? Jak to sensownie rozwiązać?

 

Spokojnie możesz dać drabinkę tylko większą np.1580/500mm lub deko większą i polecieć z podłogówki do tego możesz zawsze zapodać jeszcze grzałkę w razie potrzeby zwiększenia mocy, temp. drabinki. Wielu tak robi i nie narzekają. U mnie cosik takiego właśnie zapodaję. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Według zrobionego projektu ( podłogówka po całości - mała parterówka 90m2 - piec na paliwo stałe ) - łazienka musi zostać dogrzana grzejnikiem 220W. Pytanie teraz - czy wystarczy zasilić taki grzejnik dodatkową pętlą z rozdzielacza czy też muszę zrobić układ mieszany - wysokotemperaturowy dla tego grzejnika + niskotemperaturowy dla podłogówki? Jak to sensownie rozwiązać?

 

witam

 

możesz zrobić układ mieszany - ale to kosztowne, wg mnie nie potrzebne

 

możesz spokojnie zrobić ytak jak mówisz - podepnij grzejnik do dodatkowego wyjścia z rozdzielacza, wybierz większy rozmiarowo grzejnik, dodatkowo może służyć do dosuszania reczników

 

sam mam tak w 2 swoich łazienkach i zawsze tak robię u klientów, którzy sobie chwala takie rozwiązanie

 

ewentualnie możesz zrobić ogrzewanie ścienne - ale grzejnik chyba będzie lepszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono forumowiczów!!!

Piszę tu po raz pierwszy i mam kilka pytań odnośnie podłogówki. Mam nadzieje ze nie dostanie mi się za tak obszerne rozpisywanie :).

Najpierw poczytałem to i kilka innych forum by móc się doedukowac w dziedzinie ogrzewania podłogowego trochę :)

 

Zatem do rzeczy..

 

Dostałem w spadku domek można go nazwać parterowy, częsciowo podpiwniczony z poddaszem nieużytkowym(dam na stropy welna 20cm). Dom został wybudowany gdzieś około roku 1938 :) cały z cegły. Ogrzewany był piecem kaflowym i piecykiem na węgiel oraz drewno. Od razu piszę że kilka lat temu została wykonana na nowo podcinka murów zewnetrznych by wyeliminować zawilgocenia.

Dom jest suchy i wygląda na zdrowy jak na te lata co mnie najbardziej cieszy.

 

Oczywiscie domek jest teraz cały do generalnego remontu, instalacja elektryczna, kanalizacja, drzwi, okna, podłogi, bedzie ocieplany zewnetrznie (plan 10cm steropian) oraz najwazniejsze i chyba najtrudniejsze to centralne ogrzewanie.

 

Po kilku tygodniach czytania zdecydowałem ze ogrzewanie zrobie podłogowe i to sam z ojcem oraz z zaprzyjaznionym spawaczem :)

 

A więc w planach mam zrobienie 4 obwodów wpiętych do rozdzielacza z silownikami i termostatami tak by mozna w wygodny sposób sterowac tymi obwodami. Ktoś zaraz napisze po co termostaty ale taki mam kaprys by były bo chcę miec sterowanie.

Wszystko bedzie napędzać gazowy kocioł 2 funkcyjny ferroli domicondens f24 umieszczony w piwnicy prawie po środku domu. Obok kotła w piwnicy chcę także umiescic w szafce ten wspomniany rozdzielacz co jest na zdjeciu.

Teraz mam pytanie co do instalacji C.O czy bedzie mi potrzebna dodatkowa pompa i mieszacze czy poprostu wystarczy pompa z kotła i to co na zdjęciach?

 

W sumie ogrzewać bede tylko okolo 72m2 więc nie widzę potrzeby robienia większej ilosci obwodów niz 4

 

Z góry dzięki za podpowiedzi.

 

http://fotozrzut.pl/zdjecia/9c63f97390.jpg

 

http://fotozrzut.pl/zdjecia/0694840252.jpg

 

http://fotozrzut.pl/zdjecia/6a62a92d77.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...